Dar prieš keliolika metų nežinojome, kaip lietuvių kalboje vartoti žodį dula – rašėme ir dūla, ir doula. Kad ir kaip beparašydavome, kalbos redaktorė vis tiek sakydavo, kad tokio žodžio nėra, reikia rašyti „gimdyvės padėjėja“. Šiandien dulos pavadinimas prigijęs, jų paslaugomis naudojasi šimtai moterų, susikūrusi Dulų asociacija, atsiranda siauresnės dulų specializacijos. Pats terminas dula pernai Valstybinės lietuvių kalbos komisijos sprendimu pripažintas teiktinu bendrinės kalbos vartosenai.
Pokalbiui pakvietėme dulą Živilę Valančiauskienę, ji yra viena pirmųjų Lietuvoje dula po gimdymo, kuri teikia kvalifikuotą pagalbą tik šiuo laikotarpiu.
Esame įpratę, kad dula lydi moterį į gimdymą. Papasakokite, kaip tapote dula po gimdymo?
Mano išsilavinimas – psichologė. Prieš kelerius metus pasidaviau vidinei traukai ir baigiau dulų mokymus. Visada jaudino ir domino gimdymo tema, nes joje – ir psichologija, ir pagalba moteriai, ir bendravimas. Kursų pabaigoje, prieš gaunant sertifikatą, reikėjo sudalyvauti keliuose gimdymuose. Supratau, kad gimdymo dula negalėsiu būti, nes nepasvėriau savo fizinių jėgų. Juk gimdymai gali tęstis kartais ir ne vieną parą, moteriai reikia ne tik psichologiškai, bet ir fiziškai padėti, supratau, kad toks darbas tinka jaunesnėms, stipresnėms.
Dulų darbą daug kas painioja su pribuvėjų. Dula yra niekaip nesusijusi su medicina, o atlieka mamos, sesės, draugės funkciją gimdymo metu, tik turi daugiau žinių ir patirties. Per dulų mokymus viena kurso dalis apėmė pogimdyminį periodą, supratau, kad tai galėtų būti mano niša. Pasaulyje ši paslauga populiari, Olandijoje net privaloma – finansuojama ligonių kasų. Rytų šalyse – Tailande, Pietų Korėjoje, Kinijoje – net yra specialių viešbučių, kuriuose moteris po gimdymo su kūdikiu 40 dienų gyvena tarsi sanatorijoje. JAV dažnai samdomos naktinės dulos, kai moteris ateina pabūti su kūdikiu tik naktimis.
Kokias paslaugas suteikiate moteriai po gimdymo? Ar padedate prižiūrėti naujagimį, konsultuojate dėl žindymo?
Lietuvoje ši paslauga žengia pirmus žingsnius, dar nėra popualiari, todėl tokių klausimų išgirstu dažnai. Dulos po gimdymo paslaugos apima visas pogimdymines aktualijas. Viena jų – moters atsigavimas. Dula gali atlikti masažą, patarti, kaip prižiūrėti randą, pasiūlyti, kokias voneles naudoti. Kita paslaugų grupė – viskas, kas susiję su pagalba prižiūrint vaikutį. Juk kartais pirmakartės mamos net bijo paimti naujagimį ant rankų. Dula po gimdymo tuomet gali padrąsinti, pabūti šalia, kartu išmaudyti, aprengti, išvežti vaikutį į lauką. Vis dėlto svarbiausias dalykas, kurį mes suteikiame moteriai, – galimybė pailsėti, pamiegoti ir… pavalgyti. Neįsivaizduojate, kaip dažnai moterys, grįžusios iš gimdymo namų, save pamiršta, joms nėra kada pasigaminti pietų, nueiti į dušą. Dula po gimdymo išleidžia moterį, pas gydytoją ar kitas svarbias vietas, nes juk ne viską įmanoma sutvarkyti internetu. Dar viena paslaugų grupė – paprasčiausia pagalba buityje, kai reikia nuvalyti dulkes, išplauti grindis, indus. Apibendrintai – mes ateiname į namus, kad nuimtume nuo moters pečių bent dalį įtampos ir naštos. Ir stebuklas įvyksta – kai suteiki moteriai atokvėpio minutę, ji pradeda mėgautis motinyste.
Pirmosios 40 dienų po gimdymo moteriai yra nepaprastai svarbios ir sunkios. Viskas susipina – emocijos, hormonai, fizinis skausmas, nuovargis. Moteriai tiesiog būtina ilsėtis, ir tuomet dulos pagalba gali labai praversti. Esu baigusi masažo kursus, ir savo lankomoms moterims pasiūlau nugaros masažą (po gimdymo nugarą skauda beveik visoms – tiek nuo nepatogios žindymo pozos, tiek nuo kūdikio nešiojimo). Tai būna auksinės moters minutės: ir pamiega, ir pailsi, ir atsigauna.
Gimdymo dula turi viską žinoti apie gimdymą, o jūs, matyt, viską žinote apie žindymą ir naujagimio prižiūrą?
Mes, kaip ir gimdymo dulos, nesame medicininis personalas ir specialistės. Mano kompetencija – pamatyti problemą ir nukreipti pas specialistą, tiek kalbant apie žindymą, tiek apie naujagimio ar mamos sveikatą. Žvilgsnio iš šalies tikrai reikia, nes pirmo vaikučio susilaukusi mama neturi patirties ir ima nerimauti dėl įvairiausių dalykų, pvz., paprastas pabėrimas dėl vadinamosios prakaitinės jaunoms mamoms gali atrodyti rimta infekcinė liga. Vadinčiau dulą lakmuso popierėliu, kuri įvertina problemos mastą. Tikra močiutė ar promočiutė dažniausiai situacijos negali įvertinti objektyviai, nes jų turimos žinios ir patirtis nebeatitinka šiuolaikinių tendencijų. Beje, tai gana dažna situacija, kai močiutė, norėdama padėti, tik įpila žibalo į ugnį, – pradeda vadovauti, kaip auginti kūdikį, o jaunoji mama pyksta. Aš, kaip trečiasis asmuo, nesu susijusi emociškai, todėl galiu ramiai pasakyti mamai, kas blogai, kas gerai.
Vyrai dabar gauna mėnesį kūdikio priežiūros atostogų, jie galėtų pabūti dulomis?
Vyro pagalba ir parama tiesiog nepakeičiama, bet ne visi vyrai vienodi ir ne visi gali suteikti empatišką pagalbą, galų gale – kartais norisi moteriško pasikalbėjimo. O kartais ir vyras, ir dula turi ką veikti.
Mėnuo su vyru praeina labai greitai, o dulos po gimdymo paslaugos ir toliau lieka reikalingos. Neseniai lankiau moterį, kurios vyras po mėnesio atostogų grįžo į darbą. Atėjau 15 valandą, o ji dar nieko nebuvo turėjusi burnoje. Tokiais atvejais pagaminu maisto kelioms dienoms, kad moteris nors turėtų ką pasišildyti. Paprastai moterį lankau 1–2 kartus per savaitę po 2–3 valandas.
Ar būna, kad tas valandas moteris nori skirti tiesiog pokalbiui?
Pokalbiai yra privaloma mūsų darbo dalis, juk turime žinoti, kaip moteris ir vaikutis jaučiasi, kuo gyvena. O paskui tas valandas mama išnaudoja savo laimei ir laisvei. Kartais, kai aš ateinu, moteris tiesiog… išveda į lauką šunį. Išėjimas iš namų yra pats geriausias poilsis, nes tuo metu mintys nutrūksta nuo kūdikio. Būdama su kūdikiu tuose pačiuose namuose, moteris nesugeba atsipalaiduoti, juk viena ausimi ji visada girdės, ką veikia jos vaikas. Pati skatinu moterį išeiti – ar į parduotuvę, ar tiesiog pasivaikščioti. Kartais būna, kad išeina pasivaikščioti abu tėveliai. Jie trumpam fiziškai atitrūksta nuo kūdikio ir grįžta atsigavę.
Pamenate save po gimdymo, būtumėte samdžiusi pogimdyminę dulą, jeigu būtų buvusi tokia paslauga?
Tikrai taip. Mano situaciją apsunkino tai, kad vyras dirbo užsienyje, ir vaikutį metus auginau viena. Užsukdavo močiutė, bet pagalbos labai reikėjo, ypač psichologiškai. Dabar pagalvoju, kad man tikriausiai buvo ir pogimdyminė depresija. Jeigu tais laikais būtų buvusi galimybė pasikviesti į namus padėjėją, nė nesuabejočiau.
Būkime atviri, moteris po gimdymo yra užmirštama ir apleidžiama. Kol laukiesi, esi tokia svarbi! Ir kursai, ir mokymai, visi aplink šokinėja, tau skaniausi kąsneliai, patogiausia vietelė. O kai pagimdai, tavęs kaip ir nebelieka. Tik kūdikis. Visi klausia – kaip jam sekasi? Kiek jis paaugo? Kaip jis valgo? Bet retai kuris paklaus mamos – o kaip tu laikaisi, gal reikia pagalbos? Ateina giminaičiai lankyti kūdikio, ir ne jie apie mamą šokinėja, o ji apie juos. Turėtų būti atvirkščiai. Lankytojai turėtų išvirti sriubos, išvalyti namus. Čia būtų reali pagalba.
Kiek laiko galima vadintis „dula po gimdymo“, nes vaikučiui paaugus tos paslaugos labiau primena namų padėjėjos?
Limito, kiek ilgai bus reikalinga dula po gimdymo, nėra. Labiausiai jos reikia 40 dienų po gimdymo, per vadinamąjį ketvirtąjį trimestrą. Pagalbą teikiu tol, kol moteriai reikia. Natūralu, kad kūdikiui augant jos reikia vis mažiau ir mažiau. Ilgiausiai esu globojusi moterį iki metų.
Motinystė yra kelionė, joje sutinki įvairių pakeleivių. Sakyčiau, kad dula yra toks pakeleivis – tam tikru trumpuoju etapu kelionė su ja bus lengvesnė ir smagesnė.
Ačiū už pokalbį.
Neila Ramoškienė
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai