Korona ir gimdymas. Ar galiu gimdyti su vyru? Dula? Ar naujagimiai užsikrečia?

Gimdymas ir korona

Patvirtintų patikimų tyrimų apie didesnį nėščių moterų imlumą COVID-19 kol kas nėra

Ar korona viruso plitimo metu į gimdymus įleidžiami vyrai?

Ar į gimdymus įleidžiami dulos?

Ar po gimdymo įleidžiami lankytojai?

Ar sprendimus priima kiekvienas gimdymo stacionaras atskirai, ar tvarka nuleista iš aukščiau?

Iki kada numatyta nauja tvarka?

Klausimų begalės. Kreipėmės į Kauno klinikų komunikacinę tarnybą. Tai tik vienos gydymo įstaigos atsakymas, tad jeigu gimdysite kitame stacionare, prieš tai pasidomėkite, kokia vidaus tvarka ten.

Bendros taisyklės dėl gimdyvių Kauno klinikose yra tokios, kad gimdyvei atvykus gimdyti į Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos kliniką, personalas įvertina lydinčio asmens sveikatos būklę ir, jeigu nekyla papildomų rizikų bei medikai nenustato ligos požymių, artimajam leidžiama dalyvauti gimdyme.

Pacientų lankymas, kaip ir visoje ligoninėje, yra draudžiamas. Lankytojai įleidžiama tik esant neatidėliotinai būtinybei ir jeigu turi skyriaus vadovo arba budinčio gydytojo leidimą lankyti pacientą.

Šiuo metu galioja tokia tvarka, o ji keistųsi priklausomai nuo ekstremaliosios situacijos aplinkybių visoje šalyje.

NĖŠČIOSIOS

Ar nėščiosios yra imlesnės COVID-19 infekcijai? Ar joms gresia sunkesnė ligos forma? Ar nėščiųjų COVID-19 sergamumas ir mirtingumas yra didesni  lyginant su bendra populiacija? 

Patvirtintų patikimų tyrimų apie didesnį nėščių moterų imlumą COVID-19 kol kas nėra. Nėštumo metu organizme vyksta imunologiniai ir fiziologiniai pokyčiai, kurie gali padidinti nėščiųjų imlumą virusinėms kvėpavimo takų infekcijoms, taip pat ir COVID-19. Remiantis kitų su koronavirusu susijusių infekcijų (sunkaus ūmaus respiracinio sindromo (SŪRS) ir Artimųjų Rytų respiracinio sindromo (MERS) ir kitų virusinių kvėpavimo takų infekcijų, tokių kaip gripas, pavyzdžiais, nėščiosios gali turėti didesnę riziką sirgti sunkia ligos forma. Sergamumas ir mirtingumas nėščiųjų grupėje gali būti didesnis lyginant su bendrąja populiacija. Siekiant išvengti bet kokios virusinės infekcijos, nėščiosioms rekomenduojama dažnai plauti rankas ir vengti kontakto su sergančiais žmonėmis.

Ar koronavirusu užsikrėtusioms moterims gresia didesnė komplikacijų rizika?

Duomenų apie nėštumo komplikacijas moterims, užsikrėtusioms COVID-19, nėra. Kitos koronavirusų sukeltos infekcijos (SŪRS, MERS) siejamos su persileidimu ir vaisiaus žūtimi. Karščiavimas pirmame nėštumo trimestre gali padidinti tam tikrų apsigimimų riziką.

Ar nėščios sveikatos priežiūros darbuotojos turi didesnę nėštumo komplikacijų riziką, jei teikia pagalbą COVID-19 sergantiems pacientams? 

Nėščios sveikatos priežiūros darbuotojos turėtų laikytis bendrų taisyklių, skirtų sveikatos priežiūros darbuotojams, kurie teikia pagalbą COVID-19 sergantiems pacientams. Nustatytų taisyklių laikymasis yra svarbus visų sveikatos priežiūros darbuotojų apsaugai. Informacija apie COVID-19 nėštumo metu ribota; jei yra galimybė (pakankamas personalo kiekis), įstaigos gali apsvarstyti nėščių sveikatos priežiūros darbuotojų kontakto su įtariamais ir patvirtintais COVID-19 atvejais ribojimą.

Gimdymas ir korona

Gripas ar kitos virusinės kvėpavimo takų infekcijos, siejamos su priešlaikiniu gimdymu ir mažo svorio naujagimio gimimu

PERDAVIMAS NĖŠTUMO IR GIMDYMO METU

Ar nėščiosios, užsikrėtusios koronavirusu, gali perduoti virusą vaisiui ar naujagimiui (vertikali transmisija)? 

Manoma, kad dažniausiai COVID-19 sukeliantis virusas perduodamas artimo sąlyčio su sergančiuoju koronavirusine infekcija metu per orą su kvėpavimo takų sekretų lašeliais. Ar nėščioji gali perduoti virusą savo vaisiui ar naujagimiui vertikalios transmisijos būdu (prieš, per ar po gimdymo), vis dar nėra žinoma. Tačiau keliuose nedideliuose naujagimių, gimusių COVID-19 sergančioms moterims, tyrimuose, nei vienam naujagimiui COVID-19 nebuvo nustatyta. Be to, ištyrus vaisiaus vandenis ir motinos pieną, virusas neaptiktas. Vertikali transmisija taip pat nenustatyta ir kitų koronavirusinių infekcijų (MERS, SŪRS) atvejais.

NAUJAGIMIAI

Ar naujagimiai, gimę moterims nėštumo metu sirgusioms COVID-19, turi didesnę komplikacijų riziką? 

Literatūroje aprašyti moterų, nėštumo metu sirgusių COVID-19, klinikiniai atvejai, kai buvo naujagimių komplikacijų (pavyzdžiui, priešlaikinis gimdymas). Vis dėlto, nėra visiškai aišku, ar šios komplikacijos susijusios su motinos infekcija, ar nulemtos kitų veiksnių, taigi komplikacijų naujagimiui rizika nėra iki galo aiški. Kadangi duomenys apie COVID-19 nėštumo metu riboti, galima remtis duomenimis apie kitų virusinių kvėpavimo takų infekcijų sukeliamas komplikacijas.

Pavyzdžiui, gripas ar kitos virusinės kvėpavimo takų infekcijos, siejamos su priešlaikiniu gimdymu ir mažo svorio naujagimio gimimu. Be to, peršalimas ar gripas su karščiavimu pirmame nėštumo trimestre gali padidinti tam tikrų apsigimimų riziką. Moterys, sirgusios kitomis koronavirusinėmis infekcijomis (SŪRS, MERS) nėštumo metu, taip pat gimdė prieš laiką ir/ar mažo svorio naujagimius.

Kokia rizika, kad COVID-19 nėštumo metu ar naujagimystėje turės ilgalaikį poveikį naujagimio sveikatai ir vystymuisi?

Šiuo metu informacijos apie tolimąsias komplikacijas naujagimiams, sirgusiems COVID-19 ar gimusiems moterims, sirgusioms COVID-19, nėra. Neišnešiotumas ir mažas gimimo svoris siejami su ilgalaikiu poveikiu naujagimio sveikatai.

PERDAVIMAS PER MOTINOS PIENĄ

Ar moters sirgimas COVID-19 žindymo metu daro riziką žindomam naujagimiui? 

Koronavirusas perduodamas nuo žmogaus žmogui artimo sąlyčio metu, tai dažniausiai vyksta per orą su kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką čiaudėdami, kosėdami ar iškvėpdami.

Atliktuose nedidelės imties tyrimuose, COVID-19 sergančių moterų piene viruso nustatyta nebuvo. Informacijos, ar virusas gali būti perduodamas su motinos pienu naujagimiui, nėra.
Atliktuose nedidelės imties tyrimuose, SARS sergančių motinų piene viruso aptikta nebuvo, tačiau bent viename mėginyje antikūnai prieš SARS sukeliantį koronavirusą buvo rasti.

Informacijos šaltinis:
Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Frequently Asked Questions and Answers: Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) and Pregnancy. CDC: Atlanta; 2020 [cited 2020 03 March]. Prieiga per: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/specific-groups/pregnancy-faq.html 

Vertė Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja rezidentė Miglė Semėnaitė

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


du + 4 =

Kitos temos: