Pasaulyje – ypač tarp jaunų moterų – labai populiarėja nauja priemonė menstruacijoms: specialios kelnaitės.
Vilmantė Markevičienė, ekologiškų higienos prekių „Gentle Day“ kūrėja, atsako į klausimus – kodėl?
Kodėl pasaulyje taip sparčiai populiarėja specialiai menstruacijoms skirtos kelnaitės?
Pirmiausia tai siečiau su globaliu aplinkosauginiu judėjimu.
Technologijos moterims dovanojo komfortą, bet po kiekvienų menstruacijų lieka kalnas šiukšlių (įklotų, paketų, tamponų, plastikinių pakuočių), kurios nesuyra metų metais. Moterys vis dažniau susimąsto – ką daryti?, bet prie mūsų močiučių naudotų medžiagos skiaučių juk negrįšime… Menstruacinės kelnaitės yra „draugiškos planetai“, nes, tinkamai prižiūrimos, gali tarnauti kelerius metus.
Kaip dėvėti menstruacines kelnaites?
Yra du pagrindiniai būdai: su papildomomis apsaugos priemonėmis arba be jų. Dėl pažangios tekstilės ir siuvimo būdo kelnaitės sugeria menstruacijų kraują ir apsaugo nuo pratekėjimo. Tačiau yra vienas „bet“ – gausesnio kraujavimo dienomis gali tekti jas pasikeisti kelis kartus per dieną, nes atsiranda nemalonus drėgmės pojūtis ir dėl to kylantis nešvaros jausmas. Jei esate namie – jokių problemų, tiesiog reikia įsigyti kelias kelnaites. Viešoje erdvėje tai gali sukelti keblumų – kuri moteris nori rankinėje nešiotis kruviną apatinį trikotažą?
Todėl kelnaites be papildomos apsaugos aš rekomenduoju nešioti tuo metu, kai vis žvilgčiojate į „kaledoriuką“ ir laukiate mėnesinių pradžios – kad nebūtų jokių nemalonių siurprizų nei dieną, nei naktį. Taip pat – ciklo pabaigoje, kai kraujuojama jau negausiai. Pavyzdžiui, mūsų gaminamos „Gentle Day“ menstruacinės kelnaitės sugeria tiek, kiek du tamponai, tad kiekviena moteris gali pagal tai orientuotis. Gausesnio kraujavimo metu patariu kelnaites nešioti kartu su papildoma apsauga – įklotu, tamponu ar menstruacine taurele.
Ar sudėtinga kelnaites prižiūrėti?
Visai ne. Yra trys paprastos taisyklės. Pirma, reikia šaltu vandeniu nuskalauti kraują. Antra, išplauti rankomis su muilu (geriausia – ūkišku) arba skalbti skalbyklėje neaukštoje temperatūroje su panašiais gaminiais. Trečia, atsargiai išgręžti ir palikti džiūti. Noriu įspėti, kad menstruacinės kelnaitės džiūsta kiek ilgiau nei įprastos.
Ar tai – brangu?
Jei lyginsime su vienu įprastu paketų pakeliu – taip. Bet įvertinkime, kad jas dėvėsime kelerius metus.
Mano nuomone, ekologiškiausias ir – ilgalaikėje perspektyvoje – pigiausias yra menstruacinės taurelės ir menstruacinių kelnaičių derinys. Tik reikia įprasti. Šį „duetą“ rekomenduoju daugeliui moterų. Menstruacinė taurelė surenka kraują makšties viduje (ji daug sveikesnė nei tamponai), o menstruacinės kelnaitės 100 proc. apasaugo nuo pratekėjimo.
Kaip manote, ar Lietuvos moterys priims šią naujovę?
Kurti menstruacines kelnaites pradėjau tik todėl, kad apie jas pradėjo teirautis klientės. Sąmoningos, norinčios saugoti gamtą ir vadovautis „zero waste“ („be šiukšlių“) filosofija moterys rado informacijos internete ir pradėjo ieškoti tokių kelnaičių. Galų gale, kiekviena esame moteris ir norime išlikti elegantiškomis visomis dienomis.
Menstruacinės kelnaitės iš pirmo žvilgsnio nesiskiria nuo įprastų – siūlome elegantišką klasikinį juodą modelį. Be to, džiaugiuosi, kad kurdama šias kelnaites galėjau pasinaudoti savo įregistruotu išradimo patentu. Todėl „Gentle Day“ kelnaitės yra su dvigubu (iš dviejų medžiagos sluoksnių) klynuku – vienas sluoksnis diskretiškai paslepia paketo „sparnelius“ (kad jų nesimatytų), o kitas, platesnis, apgaubia, kad nebūtų jokių pratekėjimų. Planuoju šią savo idėją patentuoti ir JAV rinkoje. Atrodo – ką čia naujo gali išrasti dirbdama su tokiu produktu, kaip kelnaitės, bet mūsų fantazija begalinė! Todėl tikiu, kad moterys pamėgs naująsias kelnaites, nes jos kurtos „iš visos širdies“ ir naudojant inovatyvias aukščiausios kokybės medžiagas. Prisijaukinkime menstruacijas kartu!