Namuose, kuriuose auga kūdikis, turėtų būti ir veidrodis. Jis padeda vaikučiui lavinti savęs bei savo kūno pažinimo, komunikacinius ir socialinius įgūdžius.
Ergoterapeutė Jūratė Žemaitytė, klinika „Altamedica“
Veidrodžiu susidomi 2–4 mėnesį
Kiekvienas savo namuose turime veidrodį, ir ne po vieną, skirtingų dydžių, aukščių ir formų. Šis daiktas/objektas/žaislas kūdikius pradeda dominti apie 2–4 mėnesį. Gimęs kūdikis savęs neatpažįsta, nesuvokia savęs, kaip asmenybės. Pažinti save yra procesas, o veidrodis, kaip priemonė, prisideda prie šio proceso. Visi atlikti tyrimai teigia, kad laikui bėgant kūdikis ar vaikas pradeda suvokti ir išmokti atpažinti save veidrodyje, bei suprasti, kad žiūrėdamas į veidrodį mato save, o ne kitą žmogų. Šis požymis susiformuoja kiekvienam mažyliui skirtingu laiku ir individualiai.\
Aš ar kažkas kitas?
Kūdikį galite su veidrodžiu pradėti pažindinti apie 3–4 mėnesį – mažylį prinešti prie veidrodžio, kad žiūrėdamas į jį kūdikis galėtų stebėti save. Aišku, iš pradžių mažylis manys, kad veidrodžio atspindyje mato kitą žmogų, o ne save. Žiūrėjimas į veidrodį skatina kūdikio gugavimą, bendravimą, įvairių garsų atsiradimą, vokalizaciją. Mažylį galite guldyti ant pilvuko prieš veidrodį – tai skatins bei motyvuos mažylį ilgiau išgulėti ant pilvuko.
4–5 mėnesių kūdikis, žiūrėdamas į veidrodį, ne tik guguos ar reikš teigiamas emocijas, bet jau ir ties rankytes, norėdamas paliesti, patyrinėti, susipažinti su matomu atvaizdu. Atsiras smalsumas, susidomėjimas. Norėdami skatinti kūdikį tiesti rankytes, galite prie veidrodžio priklijuoti ryškius, spalvingus, skirtingų tekstūrų, formų, dydžių lipukus, tai dar labiau motyvuos ir skatins siekti norimo objekto, o pasiekus ragauti, įsidėti į burnytę, tyrinėti. Kūdikius labai motyvuoja priklijuoti prie veidrodžio ryškiaspalviai blizgūs žaisliukai.
8–12 mėnesių kūdikiams veiklos prie veidrodžio lavina ne tik siekimo, griebimo, bet ir vidurio linijos kirtimo, akies-rankos koordinacijos gerinimo bei mėgdžiojimo, klausymosi ir kalbos įgūdžius. Prie veidrodžio galite stiprinti mažylių gulėjimo ant pilvuko, sėdėjimo, atsistojimo, stovėjimo bei ėjimo šonu įgūdžius.
Kuriuo momentu vaikas geba save atpažinti veidrodyje ir suprasti, kad tai jis?
Šis įgūdis susiformuoja kiekvienam vaikui skirtingai, tačiau daugelis tyrimų teigia, kad apie 1–2 metus vaikas, žiūrėdamas į veidrodyje esantį atspindį, supranta, kad mato save, o ne kitą žmogų.
Kaip suprasti, kad vaikas tikrai suvokia, jog mato save? Čia mums gali pagelbėti vaiko mėgstami žaislai. Padėkite žaislą šalia vaiko, jeigu vaikas atsisuks ir sieks paimti žaislo šalia savęs, o ne sieks veidrodyje matomo žaislo, vadinasi, jau suvokia ir atpažįsta save.
Dar vienas puikus metodas, kuris padeda suprasti, ar vaikas save atpažįsta veidrodyje, yra vadinamasis taško testas. Ant vaiko nosies nuplaunamu flomasteriu nupieškite ryškų tašką (ar tiesiog kažkuo ištepkite vaiko nosytę, kad ir jogurtu), nuveskite prie veidrodžio – jei vaikas bandys nusivalyti nosį, o ne veidrodyje matomą tašką, vadinasi, jis jau suvokia ir supranta, kad matomas atspindys veidrodyje yra jis pats.