5 vaiko pojūčiai – kaip juos lavinti nuo gimimo, kad užaugintumėte garsų someljė ar kvepalų kūrėją

Edita Kalašnikovienė

Ergoterapeutė Edita Kalašnikovienė, Benefits of therapy

Pojūčiai yra mažo vaiko pasaulio pažinimo ir suvokimo būdas. Nuo pat pirmų dienų, kai gimsta kūdikis, per pagrindinius pojūčius prasideda susipažinimas su pasauliu.

Pataria ergoterapeutė Edita Kalašnikovienė, Benefits of therapy

Kiekvienas iš mūsų turime 5 pagrindinius pojūčius: klausą, regą, uoslę, skonį, lytėjimą.

 KLAUSA

Dėl klausos pojūčio mes suprantame, iš kur sklinda garsas, ar jis yra saugus, ar pavojingas. Turėdami klausą, mes galime tarpusavyje bendrauti.

Norint lavinti šį pojūtį, labai svarbu leisti kūdikiui reikšti įvairius garsus taip, kaip jis geba, netildyti jo. Kol nemoka kalbėti, kūdikiai tik taip geba išreikšti savo nuotaiką, norus, pažindintis su jį supančiais garsais – verkdamas, krykštaudamas, guguodamas. Lygiai taip pat vaikui svarbu visi garsai ir balsai, kurie yra aplink jį. Todėl svarbu, kad artimieji su kūdikiu kalbėtų kuo daugiau ir įvairiau.

Klausos pojūčiams lavėti svarbu įvairios muzikos klausymas, ritmo mušimas, muzikos instrumentų grojimas, lopšinių, dainelių dainavimas. Vyresniam kūdikiui leiskite su samčiu mušti ritmą per puodų dangčius arba juos atvertus per jų dugną. Jeigu duosite skirtingų puodų, tai ir gaunamas garsas bus skirtingas, kūdikis mokysis atskirti skirtingus garsus. Ankstyvoje kūdikystėje išties naudinga įsigyti muzikos instrumentų: varpelių, būgnelį, metalofoną ir kt.

Namuose galite labai lengvai pasigaminti įvairiai skambančių barškučių. Reikės tik nedidelių plastikinių, medinių, metalinių buteliukų, indelių ar dėžučių, į kurių vidų reikia pripilti įvairių kruopų (pupelių, žirnių, manų), akmenukų, kankorėžių.

Su vyresniais vaikais galite kalbėti apie tai, koks tai garsas, ar jis malonus, ar erzinantis, garsus ar tylus. Išėję į mišką ar tiesiog į gamtą, kiemą, ramiai atsisėskite ar atsigulkite ant žolės ir leiskite vaikui įsiklausyti į: vėjo gūsių kleidžiamus garsus, paukščių čiulbėjimą, bitės dūzgimą, žolės šnarėjimą. Būtinai vaikui įvardinkite tai, ką jis tuo metu girdi.

REGA

kūdikis

Saulės Pieva

Rega yra vienas iš svarbiausių pojūčių, todėl būtina vaiką nuo mažumės mokyti stebėti ir kalbėti apie tai, ką mato: kokius daiktus, kokios jie formos, spalvos. Atkreipkite dėmesį į sutiktus žmones, kokios spalvos jų drabužiai, plaukai, kokia šukuosena ir dar daugybė kitų detalių. Atkreipkite dėmesį į gyvūnus, kokie jie, kokios spalvos, dydžio. Lygiai taip pat atkreipkite dėmesį ir į augalus, jų formą, spalvą, dydį.

Kai kūdikis dar visai mažas, pradėkite nuo kontrastingų nespalvotų kortelių rodymo, galite įtraukti ir raudonų elementų. Kūdikiui augant, paveiksliukai turėtų sudėtingėti, viename puslapyje gali atsirasi 2–3 skirtingi objektai.

Skaitykite bei vartykite knygeles, kuriose daugybė objektų, ir tarp jų reikia surasti tam tikrus išvardintus objektus.

Namuose puikus būdas lavinti vaikų regos pojūčius – duoti jiems skirtingų gyvūnų raštų korteles, kuriuos jie turėtų susieti su gyvūnų figūrėlėmis arba surasti dvi vienodas to paties rašto korteles.

UOSLĖ IR SKONIS

Vaikai mėgsta uostyti, todėl svarbu vaikui suteikti galimybę pajusti kuo daugiau skirtingų kvapų. Gamtoje galima uosti augalų, gėlių, medžių, vandens, žemės kvapus. Galima uosti net ir gyvūnų kvapus: tegul vaikas pauosto, kaip kvepia šuniukas, kačiukas, o gal namuose auginama jūrų kiaulytė.

Uoslės pojūčius namuose galima lavinti ruošiant įvairias arbatas ir pagal kvapą spėti, kokia tai arbata.

Su vyresniais vaikais galima žaisti daiktų uostymo žaidimą, vaikas turi užsimerkti ir užsimerkęs pauostyti daiktą bei atsakyti, kas tai buvo. Šiam žaidimui galima panaudoti tiek maisto produktus, tiek įvairius daiktus, tokius kaip dantų pasta, kvepalai, knyga, muilai ir pan.

Na, o skonio pojūtis mums padeda pajausti ir suprasti įvairių maisto produktų skirtumą, kuris produktas saldus, kartus, rūgštus, sūrus ar aštrus. Dėl šio pojūčio mes galime pajausti, ar maistas yra šaltas, karštas, šiltas, o gal jis minkštas ar kietas.

Skonio pojūtį po truputį, neskubant galima pradėti lavinti maždaug nuo 6 mėnesių, kai pradedamas kūdikio papildomas maitinimas. Visuomet svarbu visus produktus ir naujus skonius įvardinti – medus saldus, citrina rūgšti ir t.t.

kūdikis

Saulės Pieva

Uoslės bei skonio pojūčius geriausia lavinti pasikvietus vaiką į virtuvę kartu gaminti vakarienės. Su vyresniu vaiku jau galima daug daugiau kalbėti apie įvairius produktus, gaminant maistą duoti pauostyti ar net paragauti tam tikrų prieskonių, atskirų produktų. Tokia veikla bus naudinga dvigubai, kartu su vaiku praleisite daugiau laiko, ugdysite jo savarankiškumą bei kartu lavinsite pojūčius.

LYTĖJIMAS

Lytėjimas yra be galo svarbus pojūtis, dėl kurio mes gauname daug informacijos apie išorinį pasaulį bei apie mus pačius. Lytėjimas padeda kūdikiui pažinti save, savo kūną, pažinti savo artimuosius. Kūdikiai ir maži vaikai mėgsta viską liesti, imti į rankas. Labai svarbu to nedrausti, o kaip tik skatinti liesti kuo daugiau ir kuo įvairesnių paviršių. Nedrauskite kūdikiui liesti savęs, savo kūno, leiskite jam paliesti jūsų veidą, plaukus, tėčio barzdą.

Vaikščiodami namuose ir nešiodami kūdikį po namus, jo rankyte stenkitės paliesti kuo įvairesnių paviršių, kartu įvardindami, ką liečiate, koks tai pojūtis, pvz., pledas minkštas ir pūkuotas, siena grublėta ir šalta, veidrodis slidus ir vėsus.

Leiskite vaikui susipažinti ir paliesti įvairius saugius virtuvės reikmenis, pvz., metalinius puodus, plastmasinius puodus, medinius įrankius.

Vyresniems vaikams labai naudinga pagaminti sensorines dėžes, į kurių vidų galima pilti įvairiausią turinį ir jas gaminti pagal skirtingas tematikas, pvz., laukiniai gyvūnai, mašinos, naminiai gyvūnai, vandens gyvūnai.

Į sensorinės dėžės vidų galite pilti įvairias kruopas, vandenį, pagaminti želės, naminį kinetinį smėlį ar naminį dirbtinį sniegą. Kiekviena skirtinga sensorinė dėžė duos vis skirtingų lytėjimo pojūčių.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

 

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


1 − vienas =

Kitos temos: