Jūrų kiaulytės yra ramūs, švelnūs ir draugiški gyvūnai. Jos mėgsta būti vaiko glėbyje, priglaustos, švelniai glostomos. Prisiglaudusios prie vaiko gali užmigti. Tai vaiką ramina, padeda išgyventi stresą. Todėl jei vaikas paprašė jūrų kiaulytės, – kodėl gi ne?
Ką turėtumėte žinoti, prieš įsigydami
Jūrų kiaulytės moko vaiką atsakomybės ir empatijos, nes joms reikia kasdienės priežiūros: šerti, girdyti, išvalyti narvą. Prižiūrėdamas gyvūną, vaikas įgyja praktinių įgūdžių, pvz., kaip valyti, šveisti suteptus paviršius, supjaustyti daržoves, švelniai šukuoti. Vaikas išmoksta pastebėti gyvūnų kūno kalbą, elgesio pokyčius, nes jūrų kiaulytės pasižymi savitu elgesiu, leidžiančiu žinoti, kada jos yra laimingos, kada alkanos, sunerimusios ar įskaudintos.
Jūrų kiaulytės retai įkanda. Jos nenaudoja dantų gynybai ir paprastai nėra agresyvios. Jūrų kiaulytė, pajutusi grėsmę, pabėgs, kad išvengtų pavojaus. Paprastai jūrų kiaulytės tylios. Pasitenkinimą reiškiantis jų „murkiantis“ garsas yra gana žemas ir kartais sunkiai girdimas, o tai skatina vaikus tylėti, kad jį išgirstų.
Jūrų kiaulytės nepakenčia vienišumo. Tai reiškia, jei nusprendėte auginti, – verčiau įsigyti dvi.
Jūrų kiaulytės auginimas yra didelis įsipareigojimas. Joms reikalinga kasdienė priežiūra ryte ir vakare. Jos namų aplinkoje gyvena 5–10 metų, todėl būkite pasirengę rūpintis ilgą laiką.
Jūros kiaulyčių nagai auga greitai. Kartą per mėnesį juos reikia nukirpti. Veterinaro priežiūra bus reikalinga net tik karpant nagučius, ypač gyvūnams senstant. Tai kainuos, juolab ne kiekvienas veterinaras užsiima smulkių gyvūnų sveikatos priežiūra. Ilgaplaukes jūrų kiaulytes teks švelniai šukuoti bent kartą per savaitę.
Jūros kiaulyčių priežiūra nesudėtinga. Joms reikia kelių kvadratinių metrų ploto, kuriame galėtų lakstyti, namelio, kuris būtų lengvai valomas, kad jame galėtų miegoti.
Maistui jos neišrankios. Pagrindinis maistas – žolė. Kiaulytės mėgsta kramtyti šviežią žolę ir šieną. Jūrų kiaulytės turi praleisti daug laiko kramtydamos, kad nudiltų nuolat augantys dantys. Graužimui ir nuolat augančių dantų trumpinimui tik obelų šakos. Kramtymas yra gyvybiškai svarbus jūrų kiaulytės savijautai, todėl reikės reguliariai keisti jūrų kiaulytės žaislus ir kramtymo reikmenis.
Kasdien kiaulytės turi gauti žalumynų, kuriuose gausu vitamino C. Puikus pasirinkimas yra brokoliai, kopūstai, salotos, morkos, salierai. Negalima šerti bulvėmis, svogūnais, rabarbarų lapais ir dobilais, nes jie jūrų kiaulytei yra nuodingi. Grūdų produktais dažnai ir gausiai maitinti irgi netinka, nes juose yra mažai skaidulų ir daug cukraus.
Kiaulytės kasdien turi gauti gėlo šviežio vandens.
Narvelyje turi būti atskiros vietos: tamsi – poilsiui (miegui), kita – tualetui, trečia – mankštai. Narvelyje esantis kiaulytės namukas turi būti gerai vėdinamas. Geriausia, kad jis būtų pagamintas iš medžio, nes metalinis namelis greitai įkaista. Svarbu namelį valyti bent kas antrą dieną, pašalinti užterštą kraiką, įsitikinti, kad jūrų kiaulytės turi sausą vietą miegoti. Jei gyvūnai neturi švarios vietos, jie susirgs.
Jūrų kiaulytės gali lengvai nukentėti nuo karščio. Kai temperatūra viršija 30ºC, stebėkite augintines. Narvelių nestatykite ten, kur pasiekia tiesioginiai saulės spinduliai. Karštomis dienomis narvelyje laikykite šalto vandens butelį.
Kokio amžiaus vaikui pirkti?
Kokio amžiaus vaikas galėtų gauti jūrų kiaulytę kaip augintinį, priklauso nuo to, kiek darbo tėvai nori ir gali atiduoti gyvūno priežiūrai. Vaikai iki 7 metų neturėtų būti atsakingi už jūrų kiaulytės priežiūrą, nebent juos prižiūri suaugusieji. Suaugęs šeimos nariai turi žinoti, kad jie bus pagrindinis jūrų kiaulytės globėjai ir prižiūrėtojai.
Prieš įsigydami jūros kiaulytes, vaiką supažindinkite su gyvūnėlių priežiūra, paskaitykite jiems knygeles ir informacinius lapus. Vaikai mokosi iš pavyzdžio, todėl svarbu parodyti vaikui, kaip valyti jūrų kiaulytės guolį, šerti.
Jūrų kiaulytės yra gana trapios ir, jei su jomis šiurkščiai elgiamasi, gali būti padaryta rimta trauma, lūžti kojytės. Vaikams iki 7 metų verčiau neleiskite nešioti jūrų kiaulytės. Žinoma, leiskite vaikui pasidžiaugti gyvūno artumu. Vaiką pasodinkite ant grindų, jam ant kelių uždėkite sulankstytą rankšluostį arba antklodę, kad gyvūnas jaustųsi saugus ir ramiai tupėtų vaikui ant kelių. Tada vaikas gali jūrų kiaulytę glostyti, pavaišinti maisto gabaliuku.
Vyresniam nei 7 metų vaikui parodykite, kaip reikia paimti ir laikyti jūrų kiaulytę: vieną ranką pakišti po gyvūno pilveliu, kita ranka švelniai prilaikyti jo nugarėlę ir priglausti gyvūnėlį prie krūtinės. Tada jūros kiaulytė jausis saugiai, nesipriešins, nespurdės, nenorės nušokti ir susižaloti. Geriausia, kad vaikas jūros kiaulytę rankose laikytų sėdėdamas ant grindų, nes bus mažesnė rizika gyvūnui susižaloti, jei jis vis dėlto ištrūks iš vaiko rankų
Vaikui paaiškinkite, kad:
Jūrų kiaulytės pripranta prie šeimininko balso, todėl jas reikia kalbinti.
Joms patinka tik švelnūs prisilietimai, o staigūs judesiai ir garsūs garsai gąsdina.
Joms nepatinka ėmimas ant rankų, pastūmimai, lietimai žaislais.
Kiaulyčių negalima spausti, tampyti ir su jomis šiurkščiai elgtis.
Jūrų kiaulytės, kai šiurkščiai su jomis elgiamasi ir nuo skriaudėjo negali pabėgti, gali braižytis ir įkąsti.
Jų negalima liesti, kai pabėga į namelį, snaudžia ar valgo.
Kai jos skleidžia savitą verkšlenimo ar švilpimo garsą, vadinasi, nori gauti mėgstamą skanėstą arba prašosi dėmesio.
Su jūsų kiaulyte negalima bučiuotis.
Po žaidimo su jūrų kiaulyte, jos pašėrimo, namelio ar narvo valymo reikia nusiplauti rankas.
Nors jūrų kiaulytei reikės nemažo narvo ir saugios zonos, kad galėtų praleisti laiką ne narve, tai gali būti puikus pasirinkimas šeimoms, gyvenančioms butuose ar nuomojamose patalpose, kuriose neleidžiama auginti katės ar šuns. Jūrų kiaulytės yra puikus pasirinkimas šeimoms, neturinčioms kiemo.
Šios švelnios būtybės idealiai tinka vaikui, kuris tik mokosi prižiūrėti augintinį, nes jūrų kiaulytės priežiūra nėra sudėtinga.
***
Vaikas ir šuniukas. Skaitykite ČIA
Vaikas ir kačiukas. Skaitykite ČIA
Vaikas ir naminiai paukščiukai. Skaitykite ČIA
Vaikas ir akvariumo žuvytės. Skaitykite ČIA
Vaikas ir vėžliukas. Skaitykite ČIA
Vaikas ir triušiukas. Skaitykite ČIA
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai