
Praėjusiuose straipnsiuose kalbėjome apie vaiką ir šuniuką bei kačiuką. Atėjo eilė mažesnėms gyvybės formoms, kurios vaikui gali suteikti begalę džiaugsmo. Pavyzdžiui, paukščiukams.
Vaikas ir šuniukas. Skaitykite ČIA
Vaikas ir kačiukas. Skaitykite ČIA
Vaikas ir akvariumo žuvytės. Skaitykite ČIA
Vaikas ir vėžliukas. Skaitykite ČIA
Jei vaikas paprašė naminio paukščio, svarbu pasirinkti rūšį, kuri galėtų gerai sugyventi su vaikais. Kiekviena paukščių rūšis yra unikali ne tik išvaizda. Kiekvienai jų reikia skirtingo dėmesio, atsidavimo ir erdvės.
Paukščiai yra netradiciniai augintiniai, mokantys vaikus švelnumo, atsakomybės, kruopštumo. Daugelis paukščių, kad ir kokie būtų draugiški vaikams, reikalauja, kad tėvai atliktų tam tikrus tvarkymo ir priežiūros darbus, ypač iš pradžių, kol vaikas išmoks prižiūrėti paukštį.
Paukštis, kaip namų augintinis ir vaiko draugas, tinka tik tuomet, kai vaikas pradeda suprasti, kaip su augintiniu elgtis švelniai ir gali aktyviai rūpintis paukščio priežiūra. Taip elgtis pradeda gebėti 4 metų ir vyresni vaikai, tačiau manoma, kad tik 7 metų vaikas jau gali pasirūpinti naminiu paukščiuku.
Prieš parsinešdami į namus paukščiukų, susiraskite informacijos apie jų rūšis, pagalvokite:
Ar namuose užteks vietos narvui, nes kiekvienai paukščių rūšiai būtinas skirtingo dydžio narvas?
Ar paukščiai nesutrikdys šeimos gyvenimo įpročių, ar jums bus malonus paukščių čiulbesys švintant ir nuolatinis papūgėlių čiauškėjimas visą dieną?
Paukščiai turi gyventi sveikoje aplinkoje, kad išvengtų sveikatos problemų, todėl narvas kruopščiai turės būti valomas kasdien. Narvai nėra sandarūs, dėl to dalis kraiko ir maisto atsiduria ant grindų. Jei turite mažų vaikų, grindys turės būti valomos kelis kartus per dieną. Ar turėsite tam laiko?
Ar turėsite lėšų veterinarinei priežiūrai, nes ji yra brangi?
Ar rasite, kas prižiūrės paukščius, kai teks išvykti iš namų?
Vis dėlto pagalvokite, ar pats vaikas jau pasiruošęs auginti paukščiuką. Vaikas turi mokėti kontroliuoti savo energiją, judesius ir norus. Jei nesugeba, – paukštis netinka tapti augintiniu. Greitus judesius, garsius garsus ir griebiančias rankas paukštis suvokia kaip grėsmę. Papūga į tai gali atsakyti kapodama snapu ar bandydama nuskristi.
Ar vaikui užteks laiko bent 1 valandą kasdien pabendrauti su paukšteliu? Jei ne, – jie netaps draugais.
Išmokykite vaiką po kiekvieno kontakto su paukščiu ar jo narvu nusiplauti rankas, nes paukštis gali būti įvairių bakterijų nešiojas. Rizika užsikrėsti paukščių platinamomis bakterijomis sumažės, jei neleiskite paukščiui „bučiuoti“ jūsų ar vaiko; jei paukštis ligotas, jį parodysite veterinarui; reguliariai valysite paukščio narvą, o po to gerai nusiplausite rankas; paukščiui neleisite būti šalia maisto ruošimo vietų ir niekada neplausite paukščio reikmenų virtuvės kriauklėje.
Štai keletas populiariausių naminių paukščiukų:

Kikiliai – lengvai prižiūrimi, draugiški ir neužima daug vietos. Tai idealus pasirinkimas mažesniems namams ir butams. Kikiliai mėgsta gentainių kompaniją, jiems nerūpi bendravimas su žmonėmis. Jie geriau jaučiasi, kai narve jų būna keliolika. Kikiliams ir kanarėlėms tinka narvai, kuriuose paukščiai galėtų paskristi.
Šiuos paukščiukus galima išmokyti likti narve, kai jis yra tvarkomas. Jie laikomi po 2 tos pačios lyties poromis. Jie retai palieka narvą, yra patenkinti jame būdami ir šnekučiuodamiesi. Kikiliams nereikia dažnų paskraidymų ir kontaktų su žmonėmis.
Kikiliai yra aktyvūs paukščiukai. Narve turės būti žaislų, kuriais jie galėtų užsiimti, – juos parinks paukščiuko pardavėjas. Kikilių netenkina sėklų dieta, būtina ją papildyti šviežiais žalumynais.
Kikiliai gyvena iki 7 metų
Kanarėlės – žinomos dėl gražaus čiulbėjimo, tačiau jos yra drovios ir gali ilgai nečiulbėti. Patinai dažniau ir ilgiau čiulba. Jos klesti, kai laikomos atskirai nuo kitų paukščių. Todėl tėvai turėtų būti pasirengę perimti kanarėlės priežiūrą, kai užaugęs vaikas išsikraustys studijuoti į kitą miestą. Tokio paukščio pasirinkimas yra didelis įsipareigojimas.
Kanarėlėms nereikia skirti daug dėmesio, todėl jas lengva prižiūrėti, jos puikiai tinka pradedantiesiems paukščių savininkams. Kanarėlės nemėgsta narvo tvarkymo, todėl šis darbas turi būti atliekamas subtiliai. Jei norite naminio paukščio, kuris meiliai tupės ant jūsų peties, kai narvas bus tvarkomas, kanarėlė nėra jums tinkama. Jos mėgaujasi sūpuoklėmis ir pakabintais mediniais žaislais, tačiau šis inventorius turi būti išdėstytas taip, kad netrukdytų pasiskraidymui.
Kanarėlės jautrios oro kokybei. Jų negalima laikyti ten, kur rūkoma, arba kambaryje, kuriame yra maisto gaminimo garų.
Kanarėlės išgyvena iki 10–15 metų
Banguotosios papūgėlės – spalvingi maži socialūs paukščiai, mėgstantys bendrauti su savininkais. Jos tampa vienišomis ir nelaimingomis, jei nesulaukia iš savininkų nuolatinio dėmesio. Vienas iš būdų pabendrauti su papūgėle yra dainavimas. Į tai dažniausiai jos atsiliepia čiulbėjimu. Taip užmezgamas ryšys. Jos gana gerai toleruoja tvarkymą, yra gana lengvai prižiūrimos ir gali išmokti kalbėti. Kai kurios iš jų gali išmokti imituoti net iki 100 garsų. Banguotosios papūgėlės yra mažos ir subtilios, todėl jų narvą reikia tvarkyti atsargiai, neliečiant jų. Jos mėgsta būti maitinamos iš rankų – tai vaiką įpareigoja rūpintis paukščiu.
Tai universalūs paukščiai, nes gali būti laimingi gyvendami po vieną ir su gentainiu. Jei turite laiko žaisti su papūgėle kiekvieną dieną, geriau turėti tik vieną. Jei žaidimams turite mažai laiko, geriau auginti dvi vienos lyties papūgėles, nes gerai jų savijautai yra būtinas bendravimas.
Papūgėlės narvas statomas prie sienos tame kambaryje, kuriame šeima praleidžia daugiausiai laiko, tačiau jis turi būti kuo toliau nuo patalpos, iš kurios gali atsirasti garų, maisto gaminimo kvapų. Kasdien 1–2 kartus per dieną išleiskite papūgėlę iš narvo paskraidymui po kambarį, kurio langai ir durys uždaryti.
Banguotosioms papūgėlėms patinka būti uždengtoms, kai jos ilsisi.
Banguotosios papūgėlės yra protingi paukščiai ir joms narve reikia protingos stimuliacijos: varpų, kopėčių ir kitų žaislų – juos paprastai parenka papūgėlių pardavėjai.
Banguotosios papūgėlės išgyvena iki 15 metų.
Nimfinės papūgos (nimfos) – puikus paukštis vyresniems vaikams, turintiems kantrybės ir noro skirti daug laiko savo augintiniui. Jos yra didesnės už kikilius, kanarėles banguotąsias papūgėles, be to, joms reikia daugiau priežiūros nei kanarėlėms, kikiliams ir banguotosioms papūgėlėms.
Nimfos gali išmokti kalbėti ir atlikti mielus triukus, mėgsta tik švelnų elgesį, imamos į rankas nimfos negalima spausti. Joms kas porą mėnesių būtina nukirpti nagus. Kasdien mokykite augintinę kalbėti, švilpti – už tai, kai ji pakartos mokomus garsus, apdovanokite skanėstu. Tai paskatins mokinę progresuoti, sustiprės jos ir vaiko ryšys. Nimfoms patinka glaustytis prie savininkų, būti viename kambaryje (ne narve) kai vaikas užsiima ramia veikla, pvz., skaito, rašo, dirba su kompiuteriu. Suprantama, kai paukštis yra ne narve, visi kambario langai ir durys turi būti uždaryti.
Vaikas gali paukštį parodyti draugams, nes nimfos nebijo nepažįstamų, kurie su jomis švelniai elgiasi. Nimfai reikia ne mažesnio kaip 70X70 cm dydžio narvo, nes paukštis mėgsta laipioti. Kuo didesnis narvas, tuo geriau. Netinka cinkuoto metalo narvai. Narve reikės 2 dubenėlių (vieno skystam, kito sausam maistui), kelių aukštų erdvių laktos, įvairių žaislų, kad paukštis nenuobodžiautų, ir kuriuos galima būtų keisti.
Nimfos ypač tinka ramaus būdo vaikams, kurie turi kantrybės ir noro kasdien pabūti su paukščiu, jį mokyti kalbėti, švilpti ir pan. Jauną ir smalsų protą sužavės paukščio prisijaukinimo ir bendravimo procesas.
Nimfos gali išgyventi iki 15 metų.
„Mamos žurnalas“