Šis žaidimas vaikui tikrai patiks: užsiauginkite vazone savo ananasą

vaisiai

Pixabay.com

Ne kiekvienas vaikas turi kaime senelius, sodą ar daržą. Bet didįjį stebuklą – sėklelės dygimą – galima patirti ir namuose, savo kambaryje.

Mūsų siūlomam žaidimui reikės vazono, kambariniams augalam skirtos žemės (tinka lengvesnė, su smėliuku) ir keleto parduotuvėje pirktų egzotinių vaisių.

Jūsų valia spręsti, kokių: apelsinų, citrinų, ananasų, karambolų ar granatų.

Prieš didįjį sėjos ritualą citrusus nulupkite ir draugiškai pasidalinę suvalgykite, į atskirą indelį surinkdami sėklas. Granato taip pat reikalingos tik sėkliukės.

Ananasą perpjaukite pusiau. Viršutinę vaisiaus dalį su lapeliais atidėkite į šalį, apačią galite sušveisti.

Sėklų ir sodinukų paruošimas

Citrusų, karambolų bei granatų sėklas kelioms dienoms pamerkite į paprastą vandenį arba mikroelementų tirpalą (rasite gėlių parduotuvėse). Kai sėklytės pradės leisti oro burbuliukus, jos jau gyvos ir paruoštos sodinti į žemę. Atgijusių sėklų negalima sudžiovinti. Jos nebedygs. Sėkleles sodinkite išmirkusias, vazonėlį apvožkite stiklainiuku.

Ananasas turi būti sveikas, žaliais nepažeistais lapais. Nuo viršutinės jo dalies nuvalykite minkštimą ir kelioms dienoms palikite apdžiūti, kad nebetekėtų sultys. Nupjautąją vietą galima apibarstyti medžio pelenais. Tada ananasą sodinkite į vazoną.

Egzotinių vaisių, kuriuos mes perkame parduotuvėje, sėklos yra daigios. Beje, granatą vėliau bus galima dauginti ir šakelėmis.

Koks augalas jūsų namuose prigis

Egzotiniai vaisiai būna užaugę tropikuose arba subtropikuose. Kokio augalo sėkleles daiginti, spręskite pagal savo buto ar namo temperatūrą. Jei gyvenate bute, kur visos patalpos šildomos vienodai, rinkitės tropinius augalus – karambolą arba ananasą. Jiems visus metus reikės šilumos.

Ananasai dievina šviesą, todėl vazoną statykite pačioje saulėčiausioje buto vietoje.

Jei jūsų bute arba name yra veranda, kurioje temperatūra žemesnė nei kambariuose (12-14 laipsnių), galite auginti subtropikų augalus. Tai citrusai ir granatai. Jiems vasarą reikia šviesos ir šilumos, o žiemą vėsios ramybės. Citrusai mėgsta švarų, gerai vėdinamą orą. Pagalvokite, ar galėsite vėdinti patalpą, nesukeldami tiesioginio skersvėjo.

Karambola

vaisiai

Pixabay.com

Tai labai dekoratyvus ir išvaizdus augalas. Ar jis žydės ir namų sąlygomis užmegs vaisių, sunku pasakyti. Tačiau karambolos medelis puošnumu niekuo nesusileidžia kambarinėms gėlėms. Mėgsta šviesą. Tačiau žiemą nestatykite ant palangės, jei langas nesandarus. Kaip ir kitų lepesnių augalų, gali sušalti jo šaknys.

Citrina, apelsinas, greipfrutas

Citrusai vazone sudygs, bet jie auga labai ilgai. Vaškuoti, sodriai žali lapeliai ir medėjantis kotas augs keliolika metų, kol pirmą kartą pražys ir pradės megzti vaisius. Jei turite kantrybės, augalą galite auginti kartu su vaiku.

Vaiko pilnametystės proga greičiausiai galėsite vaišintis nuosavomis citrinomis…

Citrusai mėgsta drėgmę ne tik žemėje, bet ir ore. Sausas oras jiems nepalankus – augalai džiūsta, ruduoja, ima mesti lapelius. Vasarą puikiai auga kambaryje, verandoje, o žiemą reikėtų išnešti į vėsesnę patalpą ramybės periodui.

Beje, jei norite citrinomis džiaugtis ne po keliolikos metų, o iškart, gėlių parduotuvėse parduodami dekoratyviniai citrinmedžiai. Jų išvesta daugybė rūšių – nuo mažyčių, smulkiavaisių iki gana stambių augalų. Priklausomai nuo rūšies, žiedai gali būti kvapūs arba bekvapiai. Kvepiančioji rūšis pripildo kambarį švelnaus aromato. Nuostabu, kai citrusai vienu metu žydi ir nokina vaisius. Šalia žiedų ant šakelių kabo geltoni arba oranžiniai ryškūs vaisiai. Jei augalas labai derlingas, dalį vaisių reikia nuskinti, kad medelis nepavargtų.

Granatas

Pats granato augalas nėra labai išvaizdus, bet nuostabūs jo žiedeliai. Paaugęs krūmelis apsipila raudonais granato vaisiaus spalvos žiedais, iš kai kurių vėliau užsimezga vaisiai. Krūmelį reikia formuoti, genėti, negailint smulkių šakelių. Žiemą augalas gali numesti dalį lapų. Pražydęs žydi gana ilgai.

Ananasas

Jį lengva užauginti namuose, ir nereikia laukti amžinybės, kol pražys. Po poros metų šis nelepus augintinis jau kraus žiedus. Vazoną reikėtų parinkti tokio dydžio, koks yra pats vaisius. Jei stambus – didesnį, nes augalas gali išaugti apie 40 centimetrų ir daugiau.

Ananasai dievina šilumą ir šviesą. Už geras gyvenimo sąlygas jie puikiai atsidėkoja: iš nelabai išvaizdaus lapų vainiko iškyla žiedyno kotas, o kai išsiskleidžia kekė violetinių ir bordo spalvos žiedų, namus užplūsta malonus kvapas. Iš kiekvieno žiedelio vėliau formuosis vaisiaus dalelė, susijungsianti į vieną didelį ir sultingą ananasą. Vaisius noksta apie 8 mėnesius. Nokdamas visą laiką skleidžia fantastišką ananasų kvapą. O valgyti savo užaugintą vaisių tikra palaima, nes jis kitoks, negu perkame parduotuvėse. Jis sodrios gintaro spalvos, net rusvas. Nepaprastai kvapnus.

Vaikui užsiauginti savo ananasą bus labai įdomu.

Kaip komponuoti augalus?

vaisiai02

Studijos „G foto“ nuotr. www.gfoto.eu

Kokie augalai augs viename kambaryje, sprendžiame pagal interjerą. Gėlininkai nepastebėjo, kad gyvi augalai nedraugautų vieni su kitais, kad kirstųsi jų biolaukai. Kas kita – skintos gėlės. Pamerktos į vazą, kai kurios gėlės iškart vysta, nes nepakenčia kitų augalų draugystės.

Kambarinius augalus galima auginti ne tik tame pačiame kambaryje, bet ir viename vazone. Svarbu, kad atitiktų jų poreikis šviesai, šilumai ir drėgmei.

Konsultavo Vilniaus pedagoginio universiteto Gamtos mokslų fakulteto dėstytoja Teresė Jokšienė

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos:

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


aštuoni − = 4

Kitos temos: