Šuo ar kačiukas teikia didžiulį džiaugsmą namams.
Tačiau jei planuojate nėštumą ar jau susilaukėte kūdikio, pasidalinsime keletu patarimų, kurie leis draugiškai sugyventi augintiniui ir vaikučiui.
Šuns, katės ir kūdikio pratinimas prie vienas kito draugijos
Atsiradęs kūdikis namuose yra nauja patirtis ne tik tėveliams, bet ir augintiniui. Katė, o ypač šuo, labai jautriai ir smalsiai reaguoja į namuose atsiradusius naujus gyventojus, todėl netruksite pastebėti, jog jūsų augintinis pradės rodyti dėmesį mažyliui. Svarbiausia yra suprasti, jog šuns ir naujagimio „supažindinimas“ su vienas kitu yra labai svarbus aspektas, jog jie vienas kitą priimtų kaip šeimos narį. Leiskite šuniui apuostyti naująjį gyventoją, o eidami pasivaikščioti, pasiimkite šunį kartu. Kuo dažniau leisite laiką visi drauge, tuo greičiau jie vienas kitą priims bei pažins, ir jūs galėsite ramiau jaustis vaikui žaidžiant su augintiniu.
Trys auksinės taisyklės
Pasak specialistų, jei augintinis gyvena šeimoje jau seniai, yra sveikas, paskiepytas ir prižiūrėtas, didelio pavojaus kūdikiui jis tikrai nekelia. Tačiau atsarga gėdos nedaro: kūdikio ar mažamečio namuose, kuriuose kartu gyvena ir šuo, pravartu įsivesti kelias taisykles.
Visų pirma, niekada nepalikite šuns vieno su kūdikiu. Nesvarbu, kad šuo yra dresuotas ir jūs esate užtikrinti jo elgesiu, tačiau niekada nežinote, kada gyvūno elgesys gali tapti nekontroliuojamas.
Antra taisyklė, kurios turėtų būti griežtai laikomasi, kartą per mėnesį veterinaras turėtų apžiūrėti augintinį. Kodėl tai svarbu? Kūdikis šunį ar katę nuolatos liečia. Geriausia yra neleisti to daryti, tačiau pasitaiko, kad vaikas augintinį pabučiuoja, čiupinėja, o pasitaiko ir taip, kad gyvūnas palaižo kūdikio veidelį. Kad tokia judviejų draugystė būtų saugi ir sveika, naminis gyvūnas turėtų būti paskiepytas bei nukirminamas veterinaro nurodytais terminais. Šuo ar katė, kurie kiekvieną dieną eina į lauką, gali būti užsikrėtę kirmėlėmis, kurios, be abejo, yra pavojingas tiek mažamečiam vaikui, tiek suaugusiajam.
Trečias svarbus dalykas yra nuolatinis naminio gyvūno tikrinimas nuo erkių. Erkės šį vasaros sezoną yra ypač aktyvios ir agresyvios, todėl apsisaugojimas nuo jų yra labai svarbus.
Šuns dresūros patarimai
Atsiradus namuose naujagimiui, augintinis dažnai nori šalia miegoti, kartu valgyti, kartu žaisti ir pan. Tačiau labai svarbu yra suprasti, jog nuolatinis šuns/katės buvimas mažylio kambaryje reiškia ir daugybę plaukų aplinkoje, o tai nėra gerai kūdikio sveikatai. Todėl pasistenkite naminį gyvūną išdresuoti taip, kad šis neitų į vaiko kambarį. Taip, tai gali būti nelengvas darbas, tačiau pasiekus šį tikslą, mažylio miego kokybė tikrai pagėrės.
Dresuokite šunį ir neloti dėl kiekvienos nereikšmingos situacijos. Atsiradus namuose kūdikiui, dabar čia ypač svarbi yra ramybė bet kokiu paros metu, todėl protingas šuo yra labai svarbu. Jeigu šuo nuolat los dėl nereikšmingų dalykų, kūdikis nuolat bus gąsdinamas, žadinamas ir kitaip trikdomas ir šie veiksniai gali paveikti jo sveikatą bei nervų sistemą.
Ko išmokyti vaiką
Beveik kiekvienas šuo tampa nervingas, susierzinęs ir sutrikęs, kai jam ilgai yra žiūrima tiesiai į akis, todėl išmokyti vaiką nežiūrėti ilgą laiką šuniui į akis yra būtina.
Išmokykite vaiką nemėtyti daiktų į šunį: žaislų, maisto ar pagalvių. Šį vaiko gestą šuo gali suprasti kaip agresiją ir tapti neprognozuojamas ir pavojingas mažyliui.
Neleiskite vaikui šuns ar katės tampyti, stumdyti ar žadinti miegančių. Kodėl? Staigiai iš miegų prikeltas šuo arba katinas nevaldo savo veiksmų ir imasi gynybos instinktų: puola ir kanda, vaikas gali būti stipriai sužeistas. Todėl nuolat kartokite vaikui, jog bet kokio padarėlio miegas yra šventas dalykas, kurį reikia gerbti.
Alergijos ir kambarių valymas
Neretai pasitaiko, kad kūdikis ar mažas vaikas yra alergiškas šunų ar kačių (dažniau) plaukams bei jų pleiskanoms. Jei pastebite, jog mažylį beria, šis kosėja, kasosi ar kitaip pradeda rodyti alerginius požymius, kuo dažniau (geriausia kasdien) plaukite, vėdinkite, siurbkite namų patalpas ir, žinoma, geriausia būtų išsitirti dėl galimos alergijos, ir gavus tyrimo rezultatus nuspręsti, ar augintinis namuose yra saugu, ar šiam reikėtų ieškoti naujų namų.
Parengė Karolina Jokubaitytė
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai