Keletas patarimų, kaip sumažinti kūdikio seilėtekį

Birutė Stonytė

Logoterapeutė Birutė Stonytė

Kūdikiui augant, tėvai pastebi, kad jam dažnai teka seilės.

Seilėtekis būna kelių rūšių: vidinis ar išorinis, nuolatinis ar pasireiškiantis protarpiais (augant dantims, kai vaikas žaidžia žiūrėdamas žemyn, kai vaikas žaidžia pravėręs burną arba sloguojant).

Konsultuoja logoterapeutė Birutė Stonytė, Logopedinio kabineto „Aš kalbu“ įkūrėja.

Kalbant apie nuolatinį seilėtekį, išskiriamos 4 priežastys.

  1. Žemas raumenų tonusas. Žemas veido ar liemens tonusas apsunkina lūpų ir žandikaulio kontrolę. Kodėl liemens tonusas turi tam įtakos? Nes burnos ir žandikaulio judesiai yra glaudžiai susiję su bendru liemens stabilumu.
  2. Liežuvis atitrauktas į burnos galą. Kodėl taip nutinka? Ir vėl dėl žemo veido raumenų tonuso, trumpo liežuvio pasaitėlio, nesusiformavusio rijimo modelio.
  3. Medicininės problemos. Sinusų infekcijos, ūminis kosulys, refliuksas.
  4. Padidėjusios tonzilės. Nesvarbu, kokio amžiaus vaikas, padidėjusios tonzilės stumia liežuvį į priekį, taip apsukindamos rijimo procesą.

Kai vaikui smarkiau teka seilės, gali atsirasti rijimo problemų, gali atsirasti kosulys valgymo metu.

Įsivaizduokite, vaikas valgo, tačiau burnoje yra didesnis seilių kiekis nei įprasta, tai gali prilygti žmogaus valgymui su gurkšniu vandens burnoje.

 Keletas patarimų, kaip mažinti seilėtekį:

kūdikis

Vabaliuko foto

  1. Visų pirma vaiką reikia mokyti nuryti tekančias seiles. Galima jam papasakoti ar parodyti, kaip tai daroma (rodyti vaizdo filmukus arba tėvai patys gali parodyti).
  2. Stebėti, kokioje padėtyje seilėtekis mažiausiai pasireškia. Atradus tokią padėtį, reikėtų ją palaikyti bei mokyti ryti seiles, būnant tokioje padėtyje.
  3. Aktyvinti veido raumenis, skatinti juos labiau dalyvauti seilių rijimo procese. Kai veido raumenys aktyvinami, galime įsitikinti, ar vaikas veido ir burnos srityje vienodai reaguoja į taktilinius dirginimus, ar nėra raumenų nejautrumo ar paralyžių.
  4. Naudoti medicinines priemones. Esant gausiam ir nekontroliuojamam seilėtekiui, naudojamos botulino toksino injekcijos į seilių liaukas.

Protarpinis seilėtekis

Jei seilėtekis pasireiškia dėl konkrečių priežasčių, – pavyzdžiui, dygstant dantukams arba kai vaikas serga stomatitu, jokių priemonių nereikia imtis, tiesiog seiles nuvalyti, ir tiek. Dantų dygimas gali sukelti gana gausų ir ilgai trunkantį seilėtekį, o kadangi kūdikiui dantys dygsta beveik be paliovos, tai visai normalu, kad mažiukas bus apsiseilėjęs visus metus. Seilėtekis pagausėja dar kur kas iki pasirodant pirmajam dantukui.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

 

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


− 1 = keturi

Kitos temos: