Gyvenime būna situacijų, kai tiesiog nebežinome, kaip pasielgti. Vaikai išveda iš pusiausvyros, elgiasi visiškai priešingai, nei mes tikimės ir norėtume…
Į keletą tokių jūsų klausimų atsako kognityvinės elgesio terapijos psichoterapeutė Sonata Vizgaudienė
Kaip elgtis tėvams, kai vaikas piktybiškai nusiteikęs? Mušasi, grasina, pravardžiuojasi?
Kiekvienas vaiko elgesys yra pagrįstas, nors ir tėvams atrodo priešingai, jie gali manyti, kad vaikas nesivaldo ar yra blogo būdo, bet reikėtų ieškoti tikrosios išpuolio priežasties. Kaip tai padaryti? Atkreipkite dėmesį į tai, kad vaikui labai svarbu, jog viskas vyktų pagal jį. O jei ne, tuomet jis dar nemoka kontroliuoti savo emocijų ir pradeda muštis, atlikti kitus neigiamų emocijų išprovokuotus veiksmus. Tokioje situacijoje reikėtų aiškiai pasakyti, kad jūs suprantate, jog jis pyksta, bet galų gale jis turės padaryti tai, kas jo prašoma. Jei padėtis labai bloga, – nutraukite veiksmą kuriam laikui ir nedarykite nieko, darykite pertrauką. Ateityje vaikui stenkitės aiškiai ir smulkiai išsakyti, ko iš jo norite. Trumpi ir aiškūs sakiniai vaikui nesukels tiek nerimo, jie lengviau supras, ko iš jo tikimasi. Vaikas gali būti piktas dėl to, kad galbūt jaučiasi nesuprastas. Tik nemoka pasakyti apie savo emocijas, todėl griebiasi agresijos. Vaiką reikia mokyti išsakyti savo poreikius, pvz., jei vaikui sakai „einam namo“, o jis spyriojasi, reikėtų suprasti, kad jis iš tikrųjų tik nori pabūti ilgiau. Tik negali ir nemoka to pasakyti. Labiausiai veiksmingas būdas yra kitų šeimos narių pavyzdys – taip turi elgtis ir šeimos nariai vienas su kitu.
Kaip nuraminti ar užimti vaiką, kai jis reikalauja kompiuterio ar mobiliojo telefono?
Nors ankstyvajame amžiuje vaikams apskritai nėra rekomenduojami ekranai, jei jau patekote į tokią situaciją, labiausiai rekomenduočiau taikyti perspėjimo metodą. Prieš duodami vaikui kompiuterį, pasakykite, kad duodate jį tam tikram laikui, jam praėjus, kompiuterį paimsite. Vaikui nebus šoko arba jis bus mažesnis, atėjus laikui išsiskirti su išmaniuoju ekranu.
Kaip tėvams išlikti ramiems, kai jau atrodo, kad tuoj pradėsi rėkti ant savo vaiko?
Noriu paguosti tėvus, kad taip nutinka visiems. Vaikas išprovokuoja stiprias emocijas, nes jis jums yra labai mylimas žmogus. Paprastas ir seniai žinomas būdas – tiesiog suskaičiuoti iki penkių arba dešimties. Tai padeda atsitraukti nuo situacijos. Nebijokite paleisti situacijos, jei matote, kad pradėjote tiesiog tuščiai bartis. Nebijokite vaikams pasakyti apie savo jausmus, ramiai ir atvirai: „Aš ant tavęs dabar pykstu“, „Tu mane nuvylei“. Taip ne tik padėsite situacijai nurimti, bet ir pamokysite savo vaiką būti tokiose situacijose atvirą.
Ar vaikas gali išskirti savo tėvus?
Jeigu tėvų santykiai yra prasti arba jie turi tarpusavio problemų, tai gali prisidėti ar net padėti galutinį tašką. Jei tėvų santykiai geri, abu pasitikintys vienas kitu, tai neįmanoma. Aišku, kad gali pasitaikyti netikslumų ar nesusipratimų auklėjant savo vaiką. Juk jie abu iš skirtingų šeimų. Kitas dalykas – vaikas turi matyti, kad tėvai yra kaip vienas kumštis, nes kitu atveju gali prasidėti vaiko manipuliacijos ir dar didesnių pykčių kūrimas tėvų tarpusavio santykiuose.
Ką daryti, jei vaikas nesugyvena su broliais ir seserimis?
Garantuoju, kad tikrai nėra, jog kažkuris vienas vaikas gimė būdamas blogiečiu. Jis galbūt turi įgytų problemų iš praeities. Nepasidalinimas dėmesiu provokuoja susipriešinimą. Galiu pasakyti, kad tai labai natūralu, ypač jei kiti vaikai mažesni. Dėl šių ir kitų priežasčių vaikui atsiranda noras brolius ar seseris stumdyti, atiminėti iš jų žaislus ar kitaip erzinti. Šioje situacijoje labiausiai patarčiau pagalvoti, ar vaikas neturi kokių nors užsilikusių problemų ar traumų, stengtis padalinti dėmesį visiems vaikams ir labiau girti jo teigiamą rūpinimąsi sesėmis ar broliais.
Monika Petkevičiūtė