Nesvarbu, kokio amžiaus vaikas – kūdikis, darželinukas ar mokinys, – bent vienas iš jo būrelių turėtų būti sportinis. Pataria vaikų reabilitacijos klinikos „Altamedica“ kineziterapeutė Agnė Oradauskaitė
Kodėl toks svarbus sportinis būrelis
Fizinio aktyvumo būtinybė vaikui – nuolat aptarinėjama tema. Moksliniais tyrimais įrodyta, jog fizinis aktyvumas padeda mažajam žmogučiui augti sveikam tiek fiziškai, tiek psichologiškai, apsisaugoti nuo sveikatos bėdų (nutukimo, diabeto, širdies ir kraujagyslių problemų) ateityje. Sportas padeda palaikyti pasitikėjimą savimi, labiau domėtis ir įsitraukti į kitas veiklas, sukaupti dėmesį.
Kaip parinkti veiklą, kuri labiausiai tiktų jūsų vaikui
Kriterijai veiklų pasirikimui:
Amžius. Pirmiausia užsiėmimus reikėtų rinktis pagal amžių. Jei jūsų žmogutis yra visai mažiukas (0–2 arba 2–4 m.), užsiėmimas turėtų būti linksmas ir teikti džiaugsmą. Parinkus smagų užsiėmimą, tikėtina, kad mažylis norės labiau įsitraukti į užsiėmimus, juos tęsti, tokiu būdu stiprins pasitikėjimą savimi ir gerins savo fizinius gebėjimus.
Patiems jauniausiems „sportininkams“ užteks ilginti „pilvelio laiką“ kasdien (ilgiau leisti pagulėti ant pilvo), keisti paviršių tekstūras, skatinti judėti namuose. Kai vaikutis jau stojasi ir eina, leiskite jam judėti savarankiškai, sukurdami saugią aplinką.
Darželinukams geriausias aktyvumo pavyzdys yra tėvai. Einant į parduotuvę, parką, žaidimų aikštelę, reikėtų eiti be vežimo, parodyti ir mokyti kuo daugiau skirtingų judėjimo būdų, šuoliuoti, pasišokinėti, lįsti, lipti, nulipti. Į judėjimą reikėtų įtraukti balansinius dviratukus, triratukus.
Krūvis. Nepersistenkite su būrelių skaičiumi. Jei vaikas lanko darželį ar mokyklą, atsižvelkite į jo visos savaitės užimtumą. Vaikučiui turi likti laiko atlikti namų darbelius, užtektinai laiko išsimiegoti ir pailsėti. Kaip žinoti, ar vaikui užtenka fizinės veiklos? Jei mažasis namuose skundžiasi nuoboduliu, veiklos stoka ar elgiasi perdėtai nesirinkdamas veiklos, jam tikriausiai per mažai fizinio išsikrovimo. Ir atvirkščiai. Jei patys jaučiatės pervargę nuo bėgimo tarp būrelių, vėlavimo ir skubėjimo, tikėtina, kad ir vaikui to per daug.
Gebėjimai. Nenorint sugadinti vaiko motyvacijos sportuoti, svarbu įvertinti mažylio fizinį pasirengimą. Jei jūsų vaikas lankstus, – puikiai tiks gimnastika. Tačiau jei vaikas mėgsta bėgioti, bet neturi tam jokių fizinių rodiklių, sprintas bus blogas pasirinkimas.
Komandoje ar vienas. Prieš išsirenkant būrelį, svarbu suprasti, ar vaikas labiau linkęs žaisti komandoje, įsitraukti į veiklą grupėje, ar mėgsta individualius žaidimus?
Jei nežinote, kuri sporto rūšis jūsų vaiką labiausiai domina, sudalyvaukite būrelių parodose, nueikite į varžybas, kartu pasidomėkite įvairiais sportininkais. Tai padės išsirinkti sporto kryptį. Arba pradėkite nuo bet kurio sporto, ir tokiu būdu išsirinksite.
Ribos. Ribos pasirinkimams irgi labai svarbu. Net jei norite leisti vaikui pasirinkti pačiam būrelį, svarbu duoti rinktis iš kelių (o ne iš visų įmanomų), be to, nusibrėžti ribas, kiek laiko mažylis turėtų lankyti būrelį ir keliose treniruotėse dalyvauti. Ne paslaptis, kad sporto būreliuose vaikas gali patirti šiek tiek monotonijos, todėl svarbu išbandyti sportinę veiklą tiek, kad tikrai galima būtų suprasti – patinka šis sportas ar ne. Kiek turėtų trukti bandymai, visada galite pasitarti su treneriu, stebėti užsiėmimus patys.
Kaip padidinti motyvaciją lankyti sporto būrelį?
Pakalbinkite vaiko draugą kartu dalyvauti treniruotėse.
Motyvuokite mažais apdovanojimais (tačiau atsargiai).
Už dalyvavimą treniruotėje motyvuokite vaiko pasirinkta veikla.
Įtraukite vaiką į savo sporto šaką ar fizinę veiklą.
Fizinių būrelių ar sporto šakų pasirinkimai:
Olimpinės vasaros ir žiemos sporto šakos. Lietuvoje populiariausios – krepšinis, futbolas, dailusis čiuožimas, lengvoji atletika, tenisas, plaukimas, kovų menai.
Komandinės sporto rūšys (futbolas, krepšinis) puikiai tinka mėgstantiems draugų kompaniją, vaikai gali individualiai praktikuoti savo gebėjimus, išnaudoti naujus įgūdžius kasdieniuose žaidimuose. Lengvoji atletika, čiuožimas, mano manymu, – daugiausia fizinių gebėjimų reikalaujančios sporto šakos. Kovų menai puikiai moko sunkaus darbo, pagarbos sau ir kitiems, sąžiningumo, disciplinos. Daugiau apie olimpines sporto šakas galima sužinoti: https://www.ltok.lt/olimpines-sporto-sakos/
Netradicinės sporto šakos. Vandens aitvarų sportas, parkūras, riedlenčių sportas, laipiojimas uolomis. Šiomis sporto šakomis irgi galima užsiimti Lietuvoje daugelyje miestų, tačiau būreliai nėra patvirtinti akademinės bendruomenės, todėl informacijos apie juos reikia ieškoti individualiai.
Kuo anksčiau pradėsite išbandyti skirtingas sporto šakas, tuo paprasčiau bus išsirinkti tinkamiausią jūsų vaikui. Kai vaikas išbandys bent kelias sporto šakas, galėsite pasikalbėti su vaiku, išgirsti, kur linksta jo širdis, norai, kuo jis domisi labiausiai.
Susiję straipsniai