Yra daug dalykų, kuriuos galime padaryti, kad mažiau sirgtume. Tai grūdinimasis, skiepai, rankų plovimas, vitaminų bei mikroelementų vartojimas. Bet šiandien pakalbėsime apie vieną nepelnytai užmirštą dalyką – nosies gleivinės priežiūrą.
Vaikų ligų gydytoja ir vaikų endokrinologė Lina Orlovskaja
Gleivinė – kuo ji ypatinga
Kai tinkamai prižiūrime sveiko vaiko nosies gleivinę, – tai yra prevencija, kuri padeda išvengti užsikrėtimo. O kai nosimi tinkamai pasirūpiname vaikui susirgus, – pagreitiname sveikimo procesą bei palengviname simptomus. Kuo tokia ypatinga nosies gleivinė?
Nosies gleivinė atlieka keletą funkcijų: ji dalyvauja kvėpavime, sušildo ir filtruoja orą, naikina bakterijas ir virusus bei drėkina mūsų įkvepiamą orą. Oro drėkinimas – viena iš svarbiausių nosies fiziologinių savybių. Ši funkcija gali sutrikti prasidėjus slogai (rinitui) – patekus virusams ar bakterijoms, kurie pažeidžia nosies gleivinės plaukelius ir sutrikdo jų darbą.
Nosies gleivinę veikia dulkėta aplinka, rūkymas bei sausas oras, ypač prasidėjus šildymo sezonui. Tuomet prasideda sekreto džiūvimas nosyje, atsiranda plutų, vargina sausumas. Neretai vaikai nosytę krapšto, tuomet dar labiau pažeidžia nosies gleivinę, prasideda kraujavimas iš nosies.
Dažniausiai nosies gleivinės natūralus apsauginis barjeras pažeidžiamas dėl:
Šildomo ar kondicionuojamo aplinko oro.
Nosies purškalų ar lašų terapijos.
Esant medikamentiniam rinitui.
Kitų priežasčių – gleivinės sausumo ar atrofijos atveju.
Šildymo sezonas – peilis gleivinei
Prasidėjus šildymo sezonui, oras patalpose tampa sausesnis, tai skatina nosies gleivinės džiūvimą, sausumą, čiaudulį, o perdžiūvusi nosies gleivinė kur kas lengviau pažeidžiama. Natūralus gleivių apsauginis sluoksnis, turintis baktericidinių bei virusus žudančių savybių, jos nebeapsaugo nuo virusų ir bakterijų, jiems tampa lengviau prisitvirtinti prie gleivinės ląstelių, daugintis ir pažeisti gleivinės ląsteles, taip dar labiau skatinamas ligos progresavimas.
Tam, kad išvengtume nosies gleivinės džiūvimo, turime:
1) drėkinti patalpų orą
2) drėkinti nosies gleivinę
3) po galimo kontakto su infekcine liga sergančiais asmenimis plauti nosį
Kuo plauti nosį
Nosį galima plauti jūros druskos vandens preparatais, fiziologiniu tirpalu, o galima ir tiesiog virintu atvėsusiu vandeniu iš čiaupo.
Vaistinėse galite įsigyti specialiai tam skirtų daugkartines nosies landų plovimo sistemų su įvairaus amžiaus vaikų nosies landoms pritaikytais antgaliais. Svarbu procedūrą atlikti taisyklingai: per vieną nosies landą vandenį įtraukti, per kitą išpūsti. Toks slogos įveikimo būdas nėra kenksmingas net ir patiems mažiausiems. Nosies gleivinės drėkinimui skirtų tepalų, purškalų, lašų irgi galite įsigyti vaistinėse. Nosies gleivinės drėkinimui skirti preparatai gaminami su hialurono rūgštimi, D-pantenoliu, biotinu, vitaminu A ir vitaminu E, sėjamųjų avižų hidrolizuotais baltymais, karageninu ir kt.
Slogos stadijos
Sloga turi kelias stadijas. Pirmoji stadija – gleivinės džiūvimo ir sausumo stadija – trunka vos kelias valandas, jai būdinga tik sausumas nosyje, perštėjimas, čiaudulys. Po to prasideda sekrecijos stadija, kuomet nosies gleivinė pradeda gausiai išskirti skystą ar tirštesnį sekretą. Gijimo stadijoje sekretas skaidrėja, gerėja kvėpavimas pro nosį.
Negydant slogos, ji gali užsitęsti ir pereiti į prienosinių ančių uždegimą (sinusitą) ar ausų uždegimą (otitą). Taigi, susirgus sloga, nuo pat pirmų jos pasireiškimo stadijų, kuomet atsiranda kutenimas, sausumas nosyje, reikėtų nosies gleivinę plauti ir drėkinti lašinant nosies gleivinei skirtus lašus, kurie nealergizuoja bei neturi aromatinių priedų.
Atsiminkite žodį – dekongestantai
Labai svarbu atskirti nosies gleivinės drėkinimui skirtus preparatus nuo nosies gleivinės paburkimą mažinančių preparatų, mediciniškai dar vadinamų dekongestantais. Pastarieji slogą veikiantys vaistai sumažina gleivių ir sekreto kiekį bei nosies užgulimą, tačiau juos galima vartoti ne ilgiau kaip tris dienas, kai būna pats sudėtingiausias slogos periodas, išimtiniais atvejais – iki penkių dienų.
Dekongestantai sutraukia kraujagysles, gleivinė nebebūna užburkusi, kvėpavimas pro nosį palengvėja, smarkiai pamažėja išskyrų iš nosies landų, tačiau nuolatos šių medikamentų vartoti negalima. Rekomenduojama juos vartoti tik nakčiai bei prieš pietų miegą, kad būtų galima išsimiegoti.
Dauguma vaikų patiria ypač didelį diskomfortą kvėpuodami pro burną, negali užmigti, negali žįsti krūties. Dekongestantų poveikis netrunka ilgai, o ilgiau ar per dažnai juos pavartoję, rizikuojate susirgti medikamentine sloga. Todėl juos vartoti reikėtų tik prieš miegą ir nepamiršti, po dekongestanto vartojimo praėjus 10–15 min., naudoti ir gleivinę drėkinančius preparatus, taip vaiko nosies gleivinė ilgiau išliks neperdžiūvusi, neužburkusi, jis ilgiau ir ramiau miegos, geriau valgys ir gers skysčius, greičiau pasveiks.
Nepamirškite, kad drėkinančius gleivinę preparatus reikėtų vartoti po kraujagysles sutraukiančių preparatų, o ne atvirkščiai, nes šiems padengus gleivinę dekongestantai gali jos nebepasiekti ir būti neefektyvūs. Drėkinančius preparatus galite naudoti dažniau ir ilgiau negu dekongestantus.
Tuo tarpu nosies plovimui skirtą jūros vandenį (ar kitą plovimo priemonę) galima naudoti ilgai, nebijant, kad gleivinė „pripras“.
Susiję straipsniai