Visi turime daugybę galimybių ir pasirinkimų, kursų, būrelių, pamokų. Nuo įvairovės mirguliuoja ir beveik sprogsta galva, o dažnai, pasiklydus, norisi viską mesti, nes mūsų dėmesys ir galimybės vis dėlto ribotos.
Kai kalbame apie vaikų lavinimą ir būrelius, tarsi egzistuoja dvi stovyklos. Yra nuomonė, kad nuo mažens kreipiant vaiką tam tikrų gabumų ugdymo linkme, padėsime jam užaugti turinčiu tvirtą charakterį, turintį tvirtą įgūdį ir leisime jam ištobulinti meistrystę. Juk geriau pradėti nuo mažens!
Kita vertus, turime leisti išbandyti ir atrasti, jei vaikas nori lankyti 3 ar 6 būrelius (ko neretai ir nori tėvai, siekdami sukurti pilną užimtumą dienos metu ir visapusiškai lavinti)! Muzikinio būrelio pasirinkimas, dainavimo pamokos arba grojimas instrumentu – neretai ilgametės kruopščios praktikos reikalaujantys užsiėmimai. Ar tikrai verta vaikui pirkti brangų instrumentą, jeigu jis apsigalvos ir nebenorės? Ar tokiu atveju reikėtų versti jį, ugdyti valią, kad galiausiai galėtų pasigirti mokantis groti ar dainuoti? O gal atvirkščiai – leisti vaikui koncentruotis į tai, kas jam patinka, kad muzikos mokymasis ilgainiui neatneštų neigiamų asociacijų su muzika apskritai.
Bet kuriuo atveju, muzikinis vaiko lavinimas, dainelės, ritmo pažinimas turi didelę reikšmę spartesniam motorikos, asociatyvaus mąstymo ir kūrybiškumo vystymuisi. Muzika suteikia gerų emocijų, padeda nusiraminti, ne veltui prieš miegą klausomos lopšinės – padeda kokybiškiau ir giliau pailsėti, atsipalaiduoti, teigiamai veikia vaiko nervinę sistemą.
Sakykime, nuspręsta. Šiais metais bandome prisijaukinti muziką ir šio to išmokti. Kur ieškoti tokio būrelio, kuriame vaikas pirmiausia galėtų pasijausti laisvai, atsiskleisti ir pamažu mokytis, nereikalaujant iš jo didelių rezultatų ir muzikinės karjeros ateityje, kokį instrumentą rinktis?
Norintiems groti – ukulelė
Šis keturstygis instrumentas pastaruoju metu stipriai populiarėja visame pasaulyje. Kilusi iš Portugalijos, ukulelė dažnai daug kam asocijuojasi su grojančiomis havajietėmis merginomis, vandenynu, gėlių vainikais ir švelniomis melodijomis.
Vis daugiau vaikų susidomi šiuo instrumentu. Privalumai akivaizdūs:
patrauklus instrumento dydis;
lengva – nesunku nešiotis bet kokio amžiaus vaikui;
galima groti visur ir visada – repeticijos ir namų darbai nekels didžiulio triukšmo namuose;
nedidelė finansinė investicija tėvams, jei vaikas apsigalvos ir nebenorės muzikuoti;
daugybė dainų, galimybė nuolatos tobulėti ir kurti savo muziką, akomponuojant šiuo instrumentu.
Scenos menų fabrikėlio–studijos, įsikūrusios Vilniaus senamiestyje, įkūrėja ir ukulelės mokytoja Elena Augustinaitė dalinasi savo įžvalgomis:
Per savo darbo patirtį, kuri yra tikrai nemaža (mokytoja esu jau apie 9 metus) drąsiai galiu teigti – ukulelė tobuliausias instrumentas pradėti pažintį su muzika! Mano klasėje mokinių amžius svyruoja nuo 4-5 metų iki … nėra vieno atsakymo! Mokau jau subrendusius žmones, kurie vaikystėje neturėjo jokio ryšio su muzika ir staiga sugalvojo, jog kas vakarą niūniuojamos lopšinės vaikams dar gražiau skambėtų akomponuojant ukulele, mokau žmones keliautojus (dažniausiai vienoje iš kelionių jie ir įsimyli šį instrumentą), mokau vaikus, kurie vieną dieną svajoja sukurti savo grupę, mokau visus, kurie yra pasiryžę įdėti šiek tiek darbo ir surasti meilę bei pasimėgavimą muzika. Labai noriu paskatinti ir pakviesti visus skaitytojus susipažinti ir sutikti šį nuostabų keturstygį instrumentą.
Dar labai noriu sunaikinti kelis ore (vis dar) sklandančius mitus :
- ukulelė, tai instrumentas skirtas tik mažiems vaikams. Visai NE! Jei anksčiau dvejojai – tiesiog PAMĖGINK. Šis instrumentas, telpantis į kuprinę, gali tapti puikus įrankis susirasti naujų draugų bet kurioje situacijoje, bet kuriame pasaulio kampelyje. Amžius muzikai yra nesvarbus ir taškas. Groja ukulele ir seni ir jauni, groja/o net tokie garsūs pasaulio atlikėjai kaip Billie Eilish, grupė 21 Pilots, Taylor Swift, John Lennon <…> toliau galėčiau vardinti ir vardinti ….
- norėčiau groti su ukulele, bet nežinau ukulelei skirtų dainų. Ir NEREIKIA! Su šiuo instrumentu gali pagroti (beveik*) visas pasaulio dainas. Ar tai būtų Elton John’o, Dua Lipa’os <…> Justino Jaručio ar Monique dainos, o gal grupių kaip Queen, Silk Sonic, <…> ar The Roop dainos – NESVARBU. Tu gali visas savo mėgstamiausias dainas atlikti su ukulele.
*Net ir stipriai užefektavus instrumento stygų garsus būtų galima išgauti ir elektroninės muzikos skambesius. - mano pirštai per stori. NE! Jei ukulele pagrojo Israel IZ Kamakawiwoʻole pagrosi ir Tu. Inspiracijai bene žinomiausia jo daina atlikta su ukulele „Somewhere over the rainbow“. ( https://www.youtube.com/watch?v=V1bFr2SWP1I )
- geriau mokinsiuos groti savarankiškai, pavyzdžiui iš online pamokų youtube platformoje. Ir taip ir ne! Kiekvienas instrumentas turi savo grojimo techniką, ukulelė irgi. Žinoma jei jau esi grojęs kitais instrumentais pavyzdžiui gitara, „peršokti“ į ukulelę turėtų būti vieni juokai, tačiau jei niekada gyvenime nesi turėjęs muzikinių pamokų labai rekomenduoju susirasti mokytoją- specialistą. Jis ne tik išmokys techninių dalykų, bet ir padės išsirinkti savo lygio dainas, pasidalins naudingais patarimais, sudelios mokymosi planą bei supažindins su muzikinėmis subtilybėmis, kurių nerasi kompiuterio ekrane.
Dar neįtikinau?
O ar žinojai, kad pasaulyje egzistuoja ukulelių orkestrai? (Taip, ukulelių yra įvairių dydžių ir skambesių).
O ar girdėjai apie ukulelistų konkursus? (Taip, Lietuvoje irgi vienas organizuojamas).
Ar žinai, kad net neprivalai dainuoti? Yra tiek nuostabių dainų sukurta būtent tik instrumentinei ukulelės muzikai.
Susidomėjai? Parašyk man – elenaugust@gmail.com !
Daugiau apie mokytojos Elenos pažintį su šiuo instrumentu LRT laidoje 10-12. :
https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000068455/10-12-ukuleles-mokytoja-elena-augustinaite
(nuo 50:35)
Jei nesate tikri dėl vaiko gebėjimų ir pasiryžimo sieti savo kelią su muzika, leiskite jam išbandyti jėgas neformalaus švietimo būreliuose, pabandykite pamuzikuoti kartu, klausykitės daugiau ir įvairesnės muzikos namuose ar keliaudami su visa šeima. Prieš renkantis rimtesnį ugdymą muzikos mokyklose, labai svarbu leisti vaikui pamilti muziką ir su ja susidraugauti.
„Scenos menų fabrikėlio“ pastebėjimai, į ką atsižvelgti renkantis būrelius vaikams:
- Vaiko amžius. Remiantis psichosocialiniais raidos etapais, 3-7 metų vaikų nereikėtų skatinti orientuotis į rezultatus. Tai žaidimų ir atradimų metas, vaikas patiria džiaugsmą bendraudamas, smagiai leisdamas laiką, lavinimas neturi būti sukoncentruotas į geriausių rezultatų siekimą. Jeigu tėvai pernelyg akcentuoja, kad vaikui reikėtų siekti pergalių ir pasiekimų, tai gali atbaidyti vaiką nuo būrelio apskritai, nes jam nepavyks įgyvendinti lūkesčių.
- Tėvų ir mokytojų palaikymas ir bendradarbiavimas. Idealiu atveju tėvams, net stebint pamokas, nereikėtų kištis ir raginti vaiką, mėtyti komentarus ir tokiu būdu jį tarsi ištraukti iš viso proceso ir malonaus laiko, tai gali numušti norą dalyvauti.
- Leisti rinktis vaikui. Laikotarpis, kuriame pasirinkus sritį galima siekti meistrystės ateityje (tiek sporto, tiek meno) trunka nuo 7 iki 12 m. Vadinasi, laiko rinktis yra. Nieko tokio apsigalvoti. Svarbu suprasti, kad ne tėvai, o vaikas turi nuspręsti, kas jam patinka.
- Atsižvelgiant į individualią vaiko raidą ir amžių neatimti galimybės tiesiog daugiau laiko žaisti, o ne vien lavintis. Be abejo, galima lankyti būrelius jau nuo 3 metų, bet juose turi būti daug žaidimo, į kurį integruotas ir mokymas.
- Jeigu būrelis patiko, bet staiga vaikas nori jį mesti – kalbėti, aiškintis, spręsti kartu. Vienai problemai surasti kelių teigiamų dalykų atsvarą, kodėl verta nemesti. Taip ugdomas ir vaiko charakteris bei stiprybė.
- Vaikai vaikystėje išbando žaidimus, o ne 1 žaidimą. Jei norisi 6 būrelių, reikėtų suprasti, kad vaikas nori pamėginti įvairias veiklas ir jam nebūtina apsispręsti iškart. Nespauskite jo rinktis.
- Užtikrinti reikalingą poilsį vaikui. Pasirinkus daug veiklos arba kad ir 1, bet daug laiko ir energijos bei įsitraukimo reikalaujantį būrelį, nepamiršti, kad taip kaip ir suaugusiems, taip ir vaikams reikia pailsėti, išsimiegoti, o kartais ir nieko neveikti, tam kad iš nuovargio nedingtų motyvacija tęsti toliau.
- Nevertinti „viskas“ arba „nieko“ kategorijomis, vaikui atsiskleisti reikia laiko.