Atostogos prie baseino su „viskas įskaičiuota“ – auksinis standartas šeimoms su vaikais. Ne veltui lėktuvai kurortinėse šalyse leidžiasi konvojumi, o iš jų pasipila standartinės kompanijos: tėtis, mama, vaikai ir (gana dažnai) močiutės.
Kokio dydžio vaistinėlė
Kraunantis lagaminus, vienas iš svarbesnių akcentų – vaistinėlė. Kokio dydžio ji turėtų būti, nuomonės išsiskiria. Galima nesivežti nieko, nes net saulės kremą nusipirksite viešbučio krautuvėlėse. O galima vežtis „viską“, tikintis, kad nieko neprireiks, tačiau jaučiantis ramiai.
Gydytojai turi kelis patarimus:
Pirma. Kuo mažesni vaikai, tuo vaistinėlė turėtų būti didesnė.
Antra. Pasiimkite vaistus, kuriuose šiaip ar taip kasdien vartojate, – šis patarimas savaime aiškus, tačiau komplektuojant vaistinėlę visiems gyvenimo atvejams, dažniausiai pamirštami tie vaistai, kuriuos vartojame kasdien.
Jei vaistus vartojate nuolat, patartina pasiimti ne tik visai kelionės trukmei, bet ir papildomai dviem trims dienoms. Dalį jų turėkite rankiniame bagaže, jei kartais bagažas neatvyktų laiku.
Antra. Žinokite savo silpnąsias vietas ir pasiimkite vaistų nuo to, kas jus paprastai „ištinka“. Tie, kuriems nuo neįprasto maisto paleidžia vidurius, pirmiausia pagalvos apie vaistus nuo viduriavimo. Tie, kuriuos greitai užklumpa sloga, pasiims nosies purškalo ir t.t.
Trečia. Vaistai užsienio vaistinėse gali vadintis visai kitaip. Tai argumentas pasiimti įprastų medikamentų, nes vietiniai gali netikti. „Į Kretą nepasiėmiau ibumetino, kuris man tinka nuo galvos skausmo, nes tikėjausi, jei prireiks, nusipirkti vaistinėje, – juk tai civilizuota šalis, Graikija. Galvą pradėjo skaudėti jau pirmąją dieną, o vietos vaistininkė niekaip nesuprato, kodėl man netinka jos siūlomas paracetamolis. Guglinau savo vaistų pakuotę, pasakė, kad tokių pas juos nebūna, nepadėjo ir veikliosios medžiagos įvardinimas“, – dalinasi patirtimi skaitytoja.
Ketvirta. Pagalvokite, o kokia tai bus kelionė? Svarbiausi yra trys klausimai – kur važiuojate, ką ten veiksite ir kiek ilgai būsite. Ar tik gulėsite prie jūros/baseino, ir sveikatos saugumas bus visiškai jūsų rankose, ar teks patirti nuotykių? Sveikatos sutrikimus gali sukelti galybė atostogų palydovų: ilgi skrydžiai, temperatūrų skirtumai, laiko pasikeitimas, vietinės virtuvės išbandymai, važiavimas kalnų serpantinais, plaukiojimas jūra, nardymas, ilgi žygiai, laipiojimas uolomis ir begalybė kitų. Jeigu kelionėje numatyta tokių atrakcijų, o jūs, pavyzdžiui, sergate jūros liga, tai atitinkamai pasiruoškite vaistinėlę.
Pasiruošti patariama ne tik medikamentiškai, bet ir fiziškai. Jeigu vykstate į pažintinę, aktyvią kelionę, kur maršrutas intensyvus, vertėtų dar prieš išvykstant daugiau pajudėti, ilgiau vaikščioti, stiprinti visą imuninę sistemą.
Dažniausios problemos dvi, bet didžiausia trečia
Paprastai komplektuojant vaistinėlę kreipiamas dėmesys į dvi pagrindines atostogų problemas: virškinimas ir oda. Tiesa, yra dar viena „bėdelė“, kuri kaip šautuvo gaidukas gali paleisti kitą sveikatos problemas, – tai stresas. Nors atostogos yra skirtos pailsėti nuo streso, vis dėlto yra atvirkščiai – streso skalėje atostogos turi labai aukštą balą (13), jis net didesnis, nei Kalėdų keliamas stresas. Prisiminkime, kad standartinėse streso lentelėse nėra išskirto „mamos streso“. Kai kalbama apie atostogas su mažais vaikais, mamos streso balas kur kas didesnis, nei moters, kuri vyksta į atostogas su drauge. O streso poveikis mūsų organizmo sistemoms yra gerai žinomas – jis suaktyvina tai, kas miega. Turite lėtinę ligą – tikėkitės paūmėjimo, turte „silpnąją vietą“ – ji gali pavesti.
Bet būna ir atvirkščiai. „Turiu padidėjusį rūgštingumą, negaliu valgyti daugybės patiekalų, tačiau užsienio kurortuose valgau viską, ir rūgštis nekyla. Net nuo vyno! Tiesa, kai grįžtu namo, problema manęs jau laukia“, – pasakoja mama. Taip pat gali nutikti su alerginiais odos bėrimais, lėtiniu kosuliu, nemiga ir galybe kitų sveikatos problemų – per atostogų savaitę jos atsitraukia.
Per atostogas skrandis verkia…
Kaip jau sakėme, didžiausias išbandymas per atostogas tenka odai ir skrandžiui. Vaikai turi vadinamąjį šeštąjį pojūtį ir „viskas įskaičiuota“ kelionėse labai retai apsinuodija, vemia, viduriuoja ar kamuojasi nuo pilvo skausmų. Logiška – absoliuti dauguma ikimokyklinukų ir pradinukų renkasi jiems įprastą maistą, o kadangi tokio randa nedaug, tenkinasi saugiu meniu – makaronais, daržovėmis, gruzdintomis bulvytėmis. „Apmaudu, kai nupirkus vaikams kelialapius už solidžią kainą, jie restorane renkasi makaronus „be nieko“. Užtat sunegalavę buvo tik vieną kartą, Turkijoje, kai suvalgė lavai ryškių vaisinių ledų (ne viešbutyje, o ekskursijos metu). Tada visą parą vėmė ir viduriavo, bet aiškiai žinojome, nuo ko“, – pasakoja skaitytoja.
Vienos priežasties, kodėl kelionėse sutrinka virškinimas, nėra. Vieniems užkietėja viduriai, nes daugybė žmonių tiesiog negali tuštintis ne namuose. Tad jeigu vienoje kelionėje taip atsitiko, į kitą kelionę patariama pasiimti laisvinančių vaistų.
Didesnė problema yra viduriavimas, vadinamas keliautojų diarėja. Jis labiau būdingas keliaujant į pietines, rytines šalis, kai patenkame į aplinką, kurioje vyrauja visai kitokios bakterijos, nei mums įprasta. Vietiniams gyventojams tos bakterijos jokių nepatogumų nesukelia, o mums, šiauriečiams, jos sukelia viduriavimą. Patarimai labai paprasti: plauti rankas, negerti vandens iš čiaupo ar neaiškių vandens šaltinių, valgyti termiškai apdorotą maistą. Kita vertus, salmonelioze žmonės užsikrečia ir 5 žvaigždučių viešbučiuose. Todėl visai verta į kelionę pasiimti ir geriamosios rehidracijos tirpalo, kuris bus labai reikalingas, jeigu vis dėlto suviduriuosite.
Kita virškinimo bėda – padidėjęs rūgštingumas, refliuksas ir skrandžio skausmai. Jeigu esate jautraus skrandžio, ir su juo elkitės jautriai. Pavyzdžiui, jeigu negalite valgyti aštriai, kas šiltuose kraštuose įprasta, prieš užsakydami patiekalą pasakykite padavėjui, kad nenorite jo aštraus. Kelionėse reikėtų vengti neapdoroto maisto, neaiškių užeigų, nes ten maistas gali būti ne tik gaminamas antisanitarinėmis sąlygomis, bet ir sugedęs.
Gana dažnai virškinimo sutrikimus per atostogas sukelia persivalgymas.
…o oda klykia
Antra jautriojo atostogų „dalyvė“ yra oda. Tiek vaikų, tiek suaugusiųjų oda patiria šoką dėl saulės, o kur dar įvairiausios mažytės traumos – vaikas paslydo prie baseino, įgėlė vietinė muselė (aguonos dydžio, tačiau odą kasėtės visą savaitę), pratrynėte pėdų pūslę po žygio ir taip toliau.
Bazinė kelionės vaistinėlė:
Įvertinus visas kelionės aplinkybes, vaistinėlėje turėtų būti vaistai nuo skausmo, karščiavimo, sutrikusio virškinimo, gelis žaizdoms, keli pleistrai, skirti apsaugoti nutrynimus ar žaizdas, termometras.
Ačiū už patarimus.
Neila Ramoškienė
Susiję straipsniai