Dar besilaukiant reikėtų paruošti namų darbus – pasidomėti kai kuriais „valdiškais“ dalykais, kad paskui nereikėtų eikvoti laiko ir jėgų. Pataria paskyros „Tėvystės pradinukas“ įkūrėja, bendrosios praktikos slaugytoja Giedrė Maceikė.
Poliklinika
Prieš vykstant į ligoninę gimdyti, patarčiau apgalvoti, kokioje pirminės sveikatos priežiūros įstaigoje norėsite lankytis su naujagimiu. Įvertinkite, ar patogus susisiekimas, ar yra automobilių stovėjimo aikštelė. Nepamirškite, jog naujagimius ir kūdikius reikės nemažai nešioti. Todėl siūlau apsvarstyti, kuriame aukšte įstaiga įsikūrusi, ar galima atvykti su vežimėliu. Atkreipkite dėmesį, ar įstaigoje yra procedūrinis kabinetas bei galimybė atlikti laboratorinius tyrimus. Juk daug patogiau visas paslaugas pasidaryti vienoje vietoje!
Visi vaikai iki 18 metų yra apdrausti valstybės lėšomis privalomuoju sveikatos draudimu (PSDF). Jeigu gydymo įstaiga sudariusi sutartį su ligonių kasomis, mokėti už suteiktas paslaugas nereikės. Esant pageidavimui atlikti tyrimus ar gauti paslaugas, kuriuos nėra apmokamos PSDF lėšomis, susimokėti teks. Man, kaip bendrosios praktikos slaugytojai bei mamai, labai smagu, kai sveikatos centrai atsižvelgia į mažųjų pacientų interesus. Įrengtos vaikiškos laukimo erdvės, vystymo stalai, privačios maitinimo/žindymo zonos – didelis privalumas.
Norint įregistruoti naujagimį į gydymo įstaigą, jums reikės užpildyti prašymo gydytis formą, pateikti vaiko gimimo liudijimą bei vieno iš tėvų asmens dokumentą. Vienose įstaigose tai galima atlikti internetu, kitose – atvykus į sveikatos priežiūros centrą. Numatyta tvarka priklauso nuo įstaigos nustatytų taisyklių.
Vaiko gydytojas
Mažylio auginime gydytojas yra labai svarbus asmuo. Jo profesinės žinios, sukaupta patirtis šeimai tampa lyg kelrodė žvaigždė. Pagal profilaktinių sveikatos tikrinimų tvarką, kūdikiai iki 6 mėn. kartą per mėnesį turi apsilankyti pas bendrosios praktikos gydytoją. Todėl su naujagimio gydytoju teks bendrauti gana dažnai. Žinau, kad tėvai, rinkdamiesi specialistą, skaito viešus komentarus, renka informaciją. Tai nėra blogai, tačiau noriu pabrėžti, kad viską vertintumėte kritiškai. Kaip ir kiekvienas specialistas, taip ir bendrosios praktikos gydytojai kaupia žinias skirtingose srityse. Todėl mano patarimas – atsižvelgti, ar pediatrija yra būtent ta profesinė kryptis. Visada rekomenduoju iš anksto pasidomėti, ar bus galima patekti į norimo specialisto apylinkę. Pasitaiko atvejų, kai dėl didelio pacientų skaičiaus nauji nebepriimami.
Grįžus namo iš ligoninės, per 1–3 dienas reikia susisiekti su naujagimio gydytoju. Atsižvelgęs į aplinkybes, gydytojas skirs pirmo vizito datą. Apžiūra gali įvykti tiek pas jus namuose, tiek gydymo įstaigoje.

Artimiausia ligoninė
Jeigu gyvenate didmiestyje, kuriame ligonių yra daugiau nei viena, pravartu iš anksto pasidomėti, kur yra artimiausias vaikų priėmimo ir skubiosios pagalbos skyrius. Žinoma, atvykus pagalbos nebūsite išprašyti iš nė vienos ligoninės, ir medikai tikrai atliks reikiamas skubios pagalbos procedūras. Tačiau gali pasitaikyti atvejų, kuomet atsižvelgus į mažylio sveikatos būklę būsite nukreipti vykti į specialiai vaikams skirtą ligoninę bei jos skubiosios pagalbos skyrių.
Vaiko dokumentai
Išrašant iš ligoninės, gydytojai jums pateiks vaiko gimimo pažymėjimą. Nauji tėvai supainioja šį dokumentą su gimimo liudijimu, tačiau šie dokumentai nėra tapatūs. Remiantis išduotu pažymėjimu, galima įregistruoti gimimą per pirmus tris mėnesius. Lietuvos piliečiai prašymus civilinės metrikacijos skyriams gali pateikti internetu per Registrų centro savitarną arba atvykę gyvai į skirtą padalinį. Gimimo įrašas su asmens kodu sukuriamas gana greitai, tad laukti ilgai neprireiks.
Deklaruoti naujagimio gyvenamąja vietą galėsite turėdami jo asmens kodą. Visi paslaugos teikimo procesai vykdomi tik elektroninėje erdvėje www.epaslaugos.lt. Esant išskirtiniams atvejams, kai to atlikti internetu neišeina, galima tiesiogiai atvykti į reikiamą seniūniją ar savivaldybę. Nepamirškite, kad labai dažnai dėl vizito reikia susitarti su atsakingais asmenimis iš anksto.
Išmokos
Lietuvos įstatymai numato, kad kiekvienam gimusiam vaikui yra skiriama vienkartinė išmoka. Pateikti prašymą išmokai gauti galima elektroniniu būdu per socialinės paramos informacinę sistemą www.spis.lt arba raštu deklaruotos gyvenamosios vietos savivaldybėje ar jos padaliniuose. Tai atlikti galima per pirmus 12 mėn., skaičiuojant nuo mažylio gimimo dienos. Taip pat be išimties visiems Lietuvos Respublikos vaikams skiriami kasmėnesiniai vaiko pinigai. Norint juos gauti, irgi reikia pateikti prašymą. Pateikimo tvarka analogiška kaip vienkartinei išmokai gimus vaikui gauti. Tad vienu prisėdimu galima sistemoje atlikti net du svarbius darbus vaiko labui.
Na ir vienas iš didesnių tėvų siaubų – darželis. Jeigu gyvenate didmiestyje, patariu nelaukti ir pradėti ieškoti patrauklaus darželio iš anksto. Atkreipkite dėmesį į taikomą švietimo programą, maitinimo tvarką, vietą. Išsirinkę stokite į eilę. Gal ir skamba neįtikimai, bet vietos darželyje gali tekti laukti net kelerius metus. Prašymo pateikimo būdas priklauso nuo savivaldybėje įsigaliojusios vidinės tvarkos. Rekomenduočiau kiekvienu atveju pasidomėti atskirai.