Tęsiame pažintį su mamomis-maisto tinklaraštininkėmis. Šio numerio viešnia – tinklaraščio „Skaniai sveikai“ autorė Aušra Petronienė, 3 metų Liepos ir 1 metukų Smiltės mama. Aušros receptų knyga „30 receptų išrankiesiems valgytojams“, pardavinėjama pdf formatu, viršijo perkamumo rekordus.
Aušra pasakoja apie savo kulinarinę kelionę.
Svajonių darbas
Mano profesija – anglų filologė, dirbau nemažai įvairiausių su išsilavinimu nesusijusių darbų – nuo administracinių, klientų aptarnavimo iki transporto vadybos, bet širdį galų gale ir visiškai netikėtai pavergė maistas. Jau kelerius metus dirbu tik sau, esu pati atsakinga už savo laiką ir pajamas, ir kiekvieną dieną dėkoju likimui už tai, ką pavyko susikurti. Ne tik rašau tinklaraštį, reklamuoju produktus, juos integruoju į receptus, bet ir gaminu renginiuose, kuriu receptus bei fotografuoju, esu vedus keletą nedidelių maisto renginių. Ypač dabar, auginant 2 vaikus, galimybė dirbti iš namų tada, kai nori arba gali, yra tiesiog neįkainojama! Galiu būti pasiekiama savo vaikams 24/7, nelaukti darbo pabaigos. Ir, kas kartais gąsdina, mėgstamą darbą galiu dirbti ir dirbti, vyrui kartais tenka mane stabdyti. Bet kiek daug laimės būna, kai gauni TĄ tobulą kadrą, arba patiekalas pavyksta dar skaniau, nei tikėjaisi. Gamini, ragauji, viską įamžini – argi ne svajonių darbas?
Jeigu „sveikai“, tai kodėl dedami miltai?
Tinklaraštį pradėjau pakeitusi savo mitybos įpročius – tiesiog vieną dieną nusprendžiau, kad gana, ir kardinaliai pakeičiau tai, ką valgau. Svoris nuo beverčio maisto augo greičiau nei norėjosi. Vieną dieną objektyviai apžiūrėjusi save veidrodyje tiesiog supratau, kad gana valgyti, kas papuola. Ir tai buvo visapusiškai geriausias mano sprendimas! Ne tik išmokau gaminti, susiradau mėgstamą hobį, o dabar jau ir patį mylimiausią darbą.
Tinklaraštis buvo tam tikra mano maisto kelionė, naujos mitybos įamžinimas. Idėja buvo sveiką maistą gaminti tik skaniai, jokio nuobodaus, beskonio sveiko maisto. Kaip matote, originalumu, galvodama tinklaraščiui pavadinimą, netryškau! Vėliau pavadinimą norėjau pakeisti, bet jis jau buvo gerai žinomas, tad nusprendžiau palikti taip, kaip yra, ir tiesiog išgyventi kartais gaunamas jau anekdotu tapusias žinutes, klausiančias, kodėl mano pavadinimas „Skaniai sveikai“, o į blynus dedu miltų. Tokiais atvejais dažniausiai pasiūlau žmonėms šiek tiek atsipalaiduoti ir suvalgyti pyragėlį. Per savo ilgą maisto pažinimo kelionę supratau, kad negalima nurašyti tam tikro maisto kaip blogo. Viskas galima, kas su saiku, jei tik tai pakels jums nuotaiką! O pagrindas, žinoma, turi būti visavertis ir teikiantis naudą maistas, ypač kai kalba eina apie mažųjų mitybą.
Dukros ir nauji receptai
Vaikai atsirado tinklaraščiui jau sėkmingai gyvuojant. Nemeluosiu, tie 3 vaikų auginimo metai kur kas pristabdė mano veiklą, pakeitė dalį planų, koregavo ir mitybą (gyvenimo ironija – nėštumų metu pykino nuo visko, kas sveika), bet sprendimas būti „full on“ mama atsiperka, nes turiu pačias mieliausias dukras!
Auginant dukras, natūraliai teko keisti tiek tinklaraščio koncepciją, tiek receptus. Atsirado „Vaikų receptų“ skiltis, daugiau receptų, tinkančių visai šeimai. Tiesiog dalinuosi tuo, kuo tam tikru gyvenimo etapu gyvenu, ką valgome. Azijos virtuvė, kurią taip mėgau, visiškai nepriimtina vaikams, tad teko eiti kitu keliu. Atsirado daugiau paruoštukų, maisto ruošimo kitai dienai ar jo šaldymo, receptuose slepiamos daržovės.
Mama, tėti, imkite po morką
Vyresnioji dukrytė Liepa visada degustuoja, prašo leisti pamaišyti, bet iš tiesų ateina ragauti. Kaip tradicinis vaikas, ji nori koldūnų, dešrelių ir ledų. O aš juk turiu atstovėti savo, tai einame gaminti naminių ledų, ieškome sveikesnių alternatyvų jos norimiems patiekalams ir visur slepiame daržoves, kad tik valgytų maistingiau. Svarbiausia kantriai rodyti pavyzdį, nes vaikai viską mato ir mūsų elgesį atkartoja. Vaikas nemėgsta morkų? Valgykite morkas prie jo 100 kartų. Pažadu, vieną dieną visai netikėtai vaikas paprašys morkos ir lyg niekur nieko suvalgys tarsi patį skaniausią dalyką. Patikrinta!
Kaip gimsta receptai
Vieni netikėtai, eksperimento būdu. Kiti būna kažkur jau ragauti, ir galvoje bandau atgaminti receptą. Kartais gaminu pagal tam tikrą receptą, nukrypdama nuo originalo ir mėgindama priderinti skonius pagal mūsų šeimos pomėgius. Kai jau turiu viziją, nusiperku gražiausius produktus, gaminu, ragauju, puošiu. Jei kažko trūksta, – gaminu tol, kol gaunu puikų rezultatą, ir jau tik tada fotografuoju bei dalinuosi galutiniu rezultatu su savo auditorija. Jei gaminu vaikišką receptą, duodu ragauti Liepai bent 3 kartus. Turiu būti visiškai tikra, kad patikęs patiekalas nebuvo tiesiog vienkartinė sėkmė, o kad jis buvo išties vaikui skanus.
Knyga nevalgiukų tėvams
Jau seniai pasvajodavau apie knygą, bet nenorėjau eilinės receptų knygos. Ir visai netikėtai pagalvojau, kodėl negalėčiau pasidalinti tuo, kuo gyvenu? Nes juk kasdien verčiuosi per galvą testuodama ir mokydamasi kartu su vaikais, kas veikia, o kas ne. Iš mamų nuolatos sulaukiu labai pozityvaus atgalinio ryšio, nuotraukų, kaip jų vaikai valgo pagal mano receptus, ir padėkų, kad jų nevalgiukai pagaliau valgo. Tokiomis akimirkomis būnu pati laimingiausia, nes suprantu, kaip nevalgančių vaikų mamos jaučiasi, – juk galima išeiti iš proto!
Kadangi popierinė knyga reikalauja itin daug darbo, o tuo metu mano mažoji buvo dar visai mažas kūdikėlis, nusprendžiau pabandyti su elektroninės knygos versija. Nerimavau, ar žmonės norės mokėti už tai, ką paprastai pas mane gaudavo nemokamai. Bet tik dar kartą įsitikinau, jog savimi reikia pasitikėti, o ne nuvertinti. Knyga buvo tikra sėkmė! Dabar laukiu, kol Smiltelė šiek tiek paaugs, ir kibsiu į fizinės knygos rašymo darbus.
Mėgstamiausi Liepos receptai
VARŠKĖS BLYNELIAI DEBESĖLIAI
Debesėliai, nes stori, minkšti, neeilinio purumo. Pasaka, o ne blynai! Juos galime kepti tiek sūrius, tiek saldžius, tačiau šį kartą rinkomės gana neutralaus skonio – saldumo dukrytei užteko iš banano ir obuolių tyrelės.
INGREDIENTAI
-
- 2 kiaušiniai
- 150 g varškės
- 2 v. š. grietinės
- 1/2 a. š. vanilinio cukraus
- 1 a. š. cukraus (jeigu naudojat)
- 4 v. š. kvietinių miltų
- 1 a. š. kepimo miltelių
GAMINIMO EIGA
- Išplakame kiaušinius, suberiame varškę ir šakute gerai sutriname.
- Į tešlą įmaišome grietinę, vanilinį cukrų, cukrų (jeigu naudojame) ir miltus su kepimo milteliais. Tešla turi būti tiršta kaip grietinė, stambių varškės gabaliukų neturėtų likti.
- Kepame keptuvėje iš abiejų pusių su kokosų aliejaus arba lydytu sviestu.
BLYNELIAI SU OBUOLIAIS
Blyneliai purūs, minkšti, į saldžiąją pusę. Cukraus stengiamės nenaudoti, tačiau jeigu jūs naudojate, – drąsiai saldinkite, turėsite visiškai desertinius blynus!
INGREDIENTAI
-
- 1 kiaušinis
- 150 ml augalinio pieno
- 1/2 a. š. vanilinio cukraus
- Žiupsnis cinamono
- Žiupsnis druskos
- 1/2 a. š. kepimo miltelių
- 6 v. š. kvietinių miltų
- 1 didelis obuolys
GAMINIMO EIGA
-
- Išplakame kiaušinį ir įmaišome augalinį pieną. Beriame druską, vanilinį cukrų, cinamoną ir išmaišę įmaišome miltus su kepimo milteliais.
- Į tešlą įmaišome tarkuotą obuolį. Tešla turi būti tiršta.
- Kepame keptuvėje su įkaitintu kokosų aliejumi iš abiejų pusių, kol blyneliai sutvirtės ir įgaus dailią auksinę spalvą. Turime gauti gana storus, purius blynus.
MORKŲ IR OBUOLIŲ KEKSIUKAI
Be pridėtinio cukraus ir gal ne visai tokie, kokių tikėtumėmės prie kavos, bet Liepa juos be galo mėgsta! Ir čia vienintelis būdas sumaitinti morkas, nes jų nevalgo.
Šie keksiukai tinka ir jau viską valgantiems kūdikiams, jei gaminate vaikui iki 1 metų, nedėkite druskos.
INGREDIENTAI
- 1 obuolys
- 1 morka
- 1 bananas
- 2 kiaušiniai
- 1/2 a. š. vanilės esencijos
- 1/2 a. š. cinamono
- Žiupsnis druskos
- 40 ml alyvuogių aliejaus (arba tirpinto sviesto)
- 150 g kvietinių miltų
- 1 a. š. kepimo miltelių
GAMINIMO EIGA
- Obuolį ir morką supjaustome mažais gabalėliais ir išgariname garintuve. Sutriname iki tyrės konsistencijos. Galima tiesiog sutarkuoti, išvirti ir sutrinti kitu turimu aparatu.
- Bananą sutriname šakute. Įmušame kiaušinius, suderame vanilę, suberiame cinamoną, žiupsnį druskos ir viską gerai išplakame.
- Supilame morkų ir obuolių tyrę, gerai viską išmaišome. Įmaišome aliejų.
- Beriame miltus su kepimo milteliais ir lengvai išmaišome, stengiamės tešlos nepermaišyti. Tešla turi išeiti tiršta, bet ne kieta.
- Keksiukų formeles patepame aliejumi, dedame tešlos, palikdami šiek tiek vietos iki viršaus. Kepame 180 °C orkaitėje 25 minutes. Mažesniems keksiukams kepimo laikas bus kiek trumpesnis.
- Atvėsiname ir vaišiname vaikus. Likutį laikome šaldytuve, sandariame indelyje. Bus skanu ir kitą dieną užkandžiui, priešpiečių dėžutei, valgyti kelyje – jie nėra teplūs.
MAKARONAI SU BROKOLIAIS
Jei galėtų, mano Liepa greičiausiai valgytų vien tik makaronus. Kol buvo visai mažytė, skaniai valgydavo daržoves, ypač brokolius, o paaugus pradėjo jas visiškai ignoruot. Ką daro mama? Ogi daržoves paslepia makaronuose!
Ilgai testavau įvairius receptus, juos tobulinau, kol pagaliau gavome išties puikų rezultatą, kuriuo mėgaujasi ne tik vaikas, bet ir visa šeima!
Šitas brokolių padažas yra gyvenimo atradimas. Be galo skanus, visi, kas paragauja, klausia recepto. O jis labai paprastas, tiesiog visada jame trūko magiško ingrediento – anakardžių, kurie šį padažą paverčia tikru dievų maistu. Beje, šį padažą galima ir šaldyti.
INGREDIENTAI
- Makaronai
- Brokolis
- Grietinėlė
- Tarkuotas kietasis sūris (naudoju „Džiugo“)
- Anakardžiai (juos galime pamirkyti kelias valandas arba per naktį, taip organizmas turėtų įsisavinti daugiau maistinių medžiagų)
- Česnakas
- Juodieji pipirai
- Druska
GAMINIMO EIGA
- Brokolio žiedelius apverdame pasūdytame vandenyje tol, kol suminkštės, bet neperverdame – jie turėtų likti lengvai traškūs.
- Brokolius dedame į maisto smulkintuvą, užpilame grietinėle, dedame keletą šaukštų kietojo sūrio, pusę saujos anakardžių, skiltelę ar dvi česnako, šiek tiek pipirų ir druskos (jeigu trūksta).
- Viską sutriname iki vientisos konsistencijos.
- Išverdame makaronus, juos sumaišome su paruoštu brokolių padažu. Patiekiame apibėrę sūriu.