Kokius vitaminus vaikui geriausia rinktis? Tai dažnas tėvų klausimas. Požiūris į maisto papildus vaikams nuolatos keičiasi. Buvo periodų, kai jie laikyti vos ne privalomais, paskui staiga imti neigti, o dabar?
Pataria vaikų gydytoja dr. Indrė Plėštytė-Būtienė. Gydytoja per karantiną išleido knygą tėvams „Kodėl vaikai serga“. Šias jos mintis apie maisto papildus vaikams (ir daug kitų gerų pastabų) rasite gydytojos instagramo paskyroje.
Dr. Indrė Plėštytė-Būtienė, Vaikų klinika „Mama, aš sergu“, @vaikugydytoja
Imunitetas – tai miestas, deja, be Žmogaus voro
Imuninę sistemą sudaro organai ir nesuskaičiuojama galybė smulkių imuninių ląstelių bei cheminių junginių, zujančių mūsų kūnuose. Ji – kaip didžiulis miestas, pilnas mašinų, žmonių, triukšmo, kvapų ir chaoso. O jei dar įsivaizduotume, kad miestai nėra uždari, iš jų „ląstelės“ išvyksta ir atvyksta nauji gyventojai. Taip, kaip ir mes esame sujungti – vaikai iškvepia virusus, mes įkvepiame (ir atvirkščiai), liesdamiesi, bučiuodami perduodame savo gerąsias bakterijas. O kur dar maistas, vaistai, odą liečiantys drabužiai, skalbimo milteliai, patalpų kvapai.
Ar įmanoma susilpninti tą miestą? Žinoma. Priežasčių tam tikrai daug. Nebus tinkamų statybinių medžiagų (maisto, vitaminų), grius namai ir naujų ląstelių nepastatysime. Bus šalta ar per karšta, – žmonės skųsis, neturės jėgų. Nepakaks vandens, – kankins troškulys, plis infekcinės ligos, visur bus purvina. O jei uždarysime viską, nejudėsime, – miestas apmirs, neturės nei noro, nei jėgų kovoti su nusikaltėliais virusais ar bakterijomis (o jų tikrai niekaip neišvengsime).
O svarbiausia mūsų ir mūsų vaikų imuninėms sistemoms – finansai. Tik tai ne popierėliai, o jausmai – meilė, švelnumas, gerumas ir šypsenos. Dėl jų išsiskiria laimės hormonų, kurie kaip saulė nušviečia visą mūsų miestą. Jei trūks saulės, niekas neaugs.
Todėl į klausimą, „ką vaikui duoti, kad sustiprintume imunitetą?“, galiu atsakyti trumpai – nėra vienos tabletės, kaip nėra realybėje nei Supermeno, nei Žmogaus voro ar Moters katės, kurie bent trumpam neleistų mūsų kūnų miestuose įsigalėti chaosui ir netvarkai. Rūpinkimės vieni kitais, tuomet ir nereikės nieko stiprinti.
Vienas iš dažniausių klausimų, kurį tenka išgirsti, – kokius vitaminus vaikui geriausia rinktis? Kurie geriausi?
Pirmiausia tėveliams paaiškinu, kad papildų duodame vaikui ne imunitetui stiprinti, o papildyti mitybą, kad kūnas turėtų iš ko maitinti imunines ląsteles. Kai pavasarį negauname pakankamai vitaminų, galime naudoti papildus. Bet nereikia tikėtis, kad tai bus panacėja.
Deja, noriu jus nuvilti – geriausių vitaminų ar maisto papildų buteliukuose ar kitokiose pakuotėse nerasite. Kas geriausia, randama suderintoje mityboje ir sveikoje gyvensenoje. Tačiau gyvenant jau įprastą, pilną nerimo, streso ir nežinios gyvenimą, nenuostabu, kad ne tik dienotvarkė, bet ir mūsų organizmai išsiderina. Tuomet ir ateina į pagalbą maisto papildai ar vitaminai. Primenu – maisto papildai ligų neišgydys, jie tik papildys mitybą.
Taigi, kaip pasirinkti tinkamiausius vaikui vitaminus?
- Nuspręskite, kokios formos vitaminai vaikui priimtiniausi, – lašelių, miltelių, ištirpinamų vandenyje, sirupo, kramtomųjų tablečių, guminukų ar kapsulių pavidalu.
- Išsiaiškinkite, ar vaikui trūksta tik vienos rūšies vitamino, pavyzdžiui, D vitamino, ar yra požymių, kad trūksta įvairių medžiagų – vaiką kamuoja bloga nuotaika, jo sausa oda, lūžinėja plaukai, pakraujuoja iš nosies, nėra apetito ar skauda kojas.
- Atkreipkite dėmesį į etiketes – pageidautina rinktis pasižyminčius natūralia sudėtimi bei turinčius ekologiškumo sertifikatus preparatus. Žinoma, kad sintetiniai sunkiau patenka į organizmą.
- Nėra geriausių polivitaminų preparatų. Visų sudėtys skiriasi. Tad kiekvienam vaikui reikėtų pritaikyti preparatus pagal poreikį ir amžių. Paskaitykite etiketes ar pasitarkite su gydytoju.
- Panagrinėkite vitaminų ir mineralų kiekius, nurodytus ant pakuotės. Atkreipkite dėmesį į nurodytų veikliųjų medžiagų kiekius. Visada palyginkite, kokia yra papildo veikliosios medžiagos referencinė maistinė vertė (RMV). Neišsigąskite, jeigu paros referencinė maistinė vertė siekia kelis šimtus procentų ar yra gana maža. Norint padėti kūnui atkurti kokio nors mikroelemento trūkumą, papildo paros dozės turėtų prasidėti bent nuo 150–300% RMV.
Tad pagrindinis patarimas – įvertinkite, kokiu tikslu jūs planuojate duoti vitaminus vaikams ir ar tikrai jiems jų reikia. Juk vitaminų galima ir perdozuoti.