
Atrodytų, jog galvos skausmas nėra mažųjų problema – nei juos slegia rūpesčiai, nei kamuoja sunkios mintys. Tačiau iš tiesų taip nėra – galvos skausmas, nors ir nedažnai, gali kamuoti net ir 2–3 metų amžiaus vaikus.
Vėliau, vaikams augant, galvos skausmu skundžiamasi vis dažniau – juo skundžiasi apie 15-20 proc. paauglių.
Kaip suaugusiųjų, taip ir vaikų galvos skausmų priežastis gali būti:
Įtampos galvos skausmai. Šie skausmai retai kada pasireiškia rytais – dažniausiai jie prasideda ir stiprėja dieną, būna susiję su stresu, emocine įtampa, baime, depresija, konfliktais, nuovargiu, neretai juos išprovokuoja testai, kontroliniai darbai mokykloje.
Skausmas neturi tikslios lokalizacijos, jis atsiranda pamažu ir vis stiprėja, galvą tarsi suveržia šalmas. Vaikui judant, skausmas gali susilpnėti. Skausmas trunka nuo pusvalandžio iki kelių dienų.
Migrena. Nuo migreninių galvos skausmų dažniau kenčia tie vaikai, kurių vienas ar abu tėvai serga migrena. Galvos skausmas prasideda staiga, būna tvinkčiojantis, dažnai lydimas pykinimo, vėmimo, šviesos ir triukšmo baimės, galvos svaigimo, mieguistumo. Skausmas apima pusę galvos arba visą, dažniau susitelkia ties smilkiniais ir akimis. Daliai vaikų prieš skausmo priepuolį pasireiškia aura – išplaukęs vaizdas, šviesos blykčiojimai, odos dilgčiojimas apie burną arba visame kūne. Skausmą išprovokuoti gali tam tikras maistas (riešutai, šokoladas, kokakola, fermentinis sūris, sūdyta ir rūkyta mėsa, kinietiškas maistas), alkis, buvimas nevėdinamoje patalpoje, triukšmas, sunkus fizinis krūvis, blykčiojanti šviesa, ilgas buvimas saulėje, stresas, nuovargis, baimė. Vaikui pamiegojus, skausmas atlėgsta.
Niekada nederėtų vaikų galvos skausmo vertinti lengvabūdiškai. Nors dažniausiai vaikų galvos skausmas yra psichogeninės kilmės, labai nedidelei daliai vaikų jis gali būti ir dėl organinių priežasčių.
Tai:
minkštųjų smegenų dangalų uždegimas – meningitas;
smegenų uždegimas – encefalitas;
smegenų augliai;
smegenų abscesas;
hidrocefalija;
hematoma.
Tada galvos skausmas atsiranda dėl padidėjusio spaudimo galvoje. Galvą skaudėti pradeda anksti ryte, tik atsikėlus. Skausmo pradžia laipsniška, jis sustiprėja kosint, čiaudint, tuštinantis, stanginantis. Skauda visą galvą, bet labiausiai – kaktos ir pakaušio srityje. Skausmas dažnai lydimas vėmimo, ypač rytais, tik atsikėlus. Pastebėjus šiuos simptomus, reikia skubiai kreiptis į gydytoją.
Skubi medicinos pagalba reikalinga, jei:

vaikui skauda galvą, jis karščiuoja, vemia;
vaikas negali sulenkti sprando;
vaikas tampa neįprastai vangus;
staiga sutrinka regėjimas;
atsiranda pusiausvyros, judėjimo sutrikimų;
neseniai galvos traumą patyręs vaikas skundžiasi galvos skausmu, vemia.
Galvą gali skaudėti ir sergant kitomis ligomis:
gripu bei kitomis virusinėmis ligomis;
ausies uždegimu;
tonzilofaringitu;
sinusitu. Į sinusitą gali pereiti virusinė viršutinių kvėpavimo takų liga ar alerginė sloga. Be galvos skausmo, būdingas karščiavimas, pūlingos išskyros iš nosies.
Kitos galvos skausmo priežastys gali būti:
arterinio kraujospūdžio padidėjimas;
neuralgija;
negydomas ar blogai gydomas regėjimo sutrikimas (žvairumas, trumparegystė);
neteisingas sąkandis.
Jei vaikui dažnai skauda galvą, reikėtų atkreipti dėmesį ir pranešti gydytojui šiuos dalykus:
galvos skausmo dažnis ir trukmė;
galvos skausmo atsiradimo laikas;
veiksniai, galintys išprovokuoti galvos skausmą: maistas, fizinis krūvis, stresas, nuovargis;
skausmo pobūdis ir vieta;
kiti negalavimai, susiję su galvos skausmu: pykinimas, vėmimas, galvos svaigimas, mieguistumas, karščiavimas, akių, ausų skausmas, miego sutrikimas ir kiti;
vaiko persirgtos ligos;
ar vaikas turi artimų giminaičių, kamuojamų galvos skausmų;
vaiko mitybos įpročiai, dienos režimas, miego valandos, užimtumas mokykloje ir užklasinė veikla;
psichologinės problemos namuose ir mokykloje.
„Mamos žurnalas“