Žindymas ir darbas – ar tai suderinama? Dažnai mamos sprendimą grįžti į darbo rinką stabdo vienas klausimas: o kaip tada su žindymu? Vaikučiui teks atsisveikinti su mamos pienuku? Viską įmanoma suderinti, tik šiam žingsniui reikia pasiruošti iš anksto ir tinkamai susiplanuoti savo dienotvarkę.
Konsultuoja dula, IBCLC žindymo konsultantė Eglė Gurčinė, zindymokonsultante.lt
Sugrįžimas į darbą, kai vaikui tik keli mėnesiai
Palankios motinystės atostogos Lietuvoje dažniausiai lemia, kad mamos vėliau grįžta į darbo rinką. Bet tenka konsultuoti moteris, gyvenančias užsienyje, kur gana dažnai grįžtama į darbą po kelių mėnesių ar pusės metų. Kartais nėra galimybių ilgiau likti namuose, nes nebus išsaugota darbo vieta. Arba mama turi sugrįžti dėl finansinių motyvų. Tada moterys jau nėštumo metu pradeda teirautis, o kaip pasiruošti žindymui?
Patarčiau visada sužinoti, ar nebus galimybės bent dalį laiko dirbti iš namų arba susitrumpinti darbo dieną, – dažnai darbdaviai lanksčiai reaguoja į darbo valandas. Dirbant namuose, galima daryti pertraukėles ir pamaitinti vaikutį, kurį prižiūrės tėtis ar auklė.
Jei tokios galimybės nėra, reikėtų pasirūpinti kokybišku ir pačiai mamai labiausiai tinkančiu pientraukiu. Kai kurioms moterims pienas teka labai lengvai. O kitoms tas procesas nėra paprastas, todėl reikėtų rinktis galingą pientraukį, prisitaikyti gaubtelius, kad nusitraukimas būtų greitas, lengvas ir patogus.
Grįžimas į darbą po kelių mėnesių nėra labai palankus nei mamai, nei vaikeliui, nes būna tik „užsikūrusi“ pieno gamyba, vaikas dar labai mažas, tad reikia labai gerai susiplanuoti, kas su juo bus per dieną ir kas maitins nutrauktu pienu.
Kartais mamos klausia, ar geriau derinti žindymą su pieno nusitraukimu, ar pereiti tik prie nutraukto pieno, net ir mamai esant namuose? Aš visada patariu nepriiminėti sprendimo nėštumo metu, nes labai daug kas paaiškės realiame gyvenime jau pagimdžius. Kai gimsta vaikelis, ateina visi atsakymai per kelias savaites.
Nuo pusės metų iki metų
Jei grįžtate į darbą, kai vaikučiui jau pusė metų ar daugiau, jo mitybą lengviau suderinti, nes kaip ir rekomenduoja PSO, prasideda papildomas maitinimas. Žinoma, taip nėra, kad vaikas iš karto valgo viską, kas jam siūloma. Tai pereinamasis laikotarpis, kai pratinamasi prie naujų skonių ir tekstūrų. Jei mama išeina į darbą vėliau nei po 9 mėnesių, tai nutraukto pieno galima palikti mažiau, nes dalį raciono jau sudarys kietas maistas. Jei darbas nėra toli, galbūt pavyks susiderinti, kad kokį kartą mama grįžtų pažindyti į namus? Arba galbūt įmanoma susiorganizuoti, kad kažkas atvežtų vaikutį į darbovietę ir per pertraukėlę mama jį pamaitintų? Tai patogiau, negu darbo metu pieną nusitraukti, nes nereikia sterilizuoti indų pienui laikyti, nereikia baimintis, kad pienas suges transportuojant jį namo.
Nuo metų iki dvejų
Šiuo laikotarpiu į darbą grįžta didžiausia mamų dalis, kai kurios nevisu krūviu. Kai vaikučiui jau metai, derinti darbą su žindymu nebėra taip sudėtinga, nes greičiausiai nutraukto pieno palikti nebereikės, – kai mama namie, ji gali žindyti pagal poreikį, kad ir kiek kartų reikėtų. Metukų ir vyresnis vaikas valgo daugiau kieto maisto, geria vandens, o mamai sugrįžus, atsigriebia už tą dienos dalį, kai buvo išsiskyrę.
Šiuo laikotarpiu mamai gali būti sudėtingesnės pirmos savaitės, kai prireiks nusitraukti pieną vien dėl to, kad išvengtų krūtų tempimo ir veržimo.
Darbas naktimis
Dar viena situacija, kai mamos grįžta į darbą ir turi dirbti naktines pamainas. Tai dažnai pasitaiko medicinos darbuotojų profesijoje. Mamos nerimauja, kaip vaikutis be jų užmigs, juk naktį įpratęs ne tik pažįsti, bet ir jausti mamos artumą. Galbūt prieš grįžtant į darbą kurį laiką reikėtų pabandyti migdyti vaikutį ir su mama, ir su tėčiu. Kad priprastų užmigti be mamos, ji gali kuriam laikui išeiti už durų, paskui vėl sugrįžti ir padėti migdyti, kol vaikutis įgus užmigti tik su tėčiu, – taip mažylis nepatirs streso. Ilgainiui pripras, kad mamą naktį pakeičia tėtis.
Nusitraukinėjimas darbe
Darbe reikėtų aptarti sąlygas, kur moteris galėtų nusitraukti pieną, kai to prireiks. Tai turėtų būti ne tualetas, o virtuvėlė ar atskiras kabinetas, kur galima užsidaryti ir ramiai nusitraukti.
Dažnai darbovietės virtuvėlėje būna šaldytuvas, tad jame galima palikti nusitrauktą pieną iki darbo pabaigos. Jei kelionė iš darbo į namus trunka ilgiau negu valandą, verta pagalvoti apie šaltkrepšį, kad karštuoju metų laiku pienukas nesugestų ir būtų saugiai pargabentas namo.
Buteliukas, švirkštukas ar puodelis?
Kaip patogiausia vaikučiui sugirdyti nutrauktą pieną? Iki pirmo pusmečio dažniausiai naudojamas buteliukas. Retai kada mamos ryžtasi maitinti švirkštuku ar taurele, nors tai saugiausias būdas, derinant su žindymu. Kai kūdikis suvalgo jau didesnius kiekius, švirkštu maitinti nebe visada tampa patrauklu ir patogu. Kai vaikutis vyresnis nei pusės metų ir anksčiau buteliuko nebuvo gavęs, jis gali gerti iš paprasto puodelio arba gertuvės su snapeliu.
Jei vaikutis maitinamas iš buteliuko, verta įsigyti 3–4 buteliukų komplektą, kad patogiau būtų laikyti, plauti ir naudoti, o gertuvėlių ar puodelių užteks ir kelių.
Mamos patogumui
Grįžus į darbą, pasitaikys aplinkybių, kada ne visada bus įmanoma nusitraukti pieną tuo metu, kai jausite, jog reikėtų. Svarbūs susirinkimai, susitikimai su klientais pakoreguoja dienotvarkę, todėl teks tam pasiruošti. Jei žinote, kad kurį laiką neturėsite galimybės nusitraukti, padarykite tai anksčiau, prieš susirinkimą. Net šiek tiek nutraukus pieno, krūtys bus lengvesnės, ir pienas nebėgs.
Verta pasidomėti specialiomis pieno surinkimo talpyklomis, kurios galbūt šiek tiek matyti per rūbus, bet yra saugus variantas toms, kurių laktacija labai aktyvi. Tokiu atveju verta rengtis laisvesniais, kūno neišryškinančiais drabužiais, kad talpyklėlių nebūtų matyti.
Patogūs ir vienkartiniai pieno sugertukai, kurie dedami į liemenėlę, juos galima pakeisti keletą kartų per dieną.
Nors žindymo ir darbo derinimas gali atrodyti nelengvas procesas, bet tai daryti verta vien dėl to, kad vaikui ir toliau duosite tai, kas geriausia jo sveikatai, jo imunitetui. Mamos pieno nauda neginčijama. Ne mažiau svarbi ir psichologinė pusė, nes ir toliau su vaiku patirsite artumą, kurį teikia natūralus maitinimas.
Ginta Liaugminienė