Kad ir kokia trumputė lietuviška vasara, ji paruošia mums nepakartojamų sveikatos dovanų – reikia tik nesnausti ir spėti jomis pasidžiaugti. Su docentu Algimantu Vingru kalbamės apie miško uogas – avietes ir mėlynes.
Kurios uogos – mėlynės ar avietės – yra naudingesnės?
Abejos uogos unikalios. Mėlynės – nuostabios uogos, prinokstančios liepą ir išsilaikančios iki pirmųjų šalnų. Jose, kaip ir kitose miško uogose, susikaupia daug žmogui būtinų ir naudingų medžiagų. Jose yra daug karotino (provitamino A), ginančio organizmą nuo bakterijų ir laisvųjų radikalų; daug tanino (rauginės medžiagos), stiprinančio gleivines, jas apsaugančio nuo uždegiminių procesų, naikinančio bakterijas.
Uogose esantys fitoncidai trukdo žarnyne gyventi ligas sukeliančioms bakterijoms. Mėlynių uogas liaudies medicina nuo neatmenamų laikų taikė įvairioms ligoms, ypač žarnyno, gydyti. Mėlynių ir jų lapų antpilai pasižymi dezinfekuojančiomis savybėmis, todėl tinka skalauti gerklei, burnai, atsiradus jų uždegimui, ir gerti kartu su gydytojo skirtais vaistais sergant šlapimo takų uždegiminėmis ligomis. Avietės švelnios, sultingos, nepaprasto skonio ir kvapo uogos.
Miške užaugusios yra kvapnesnės, smulkesnės už sodo avietes ir sukaupusios daugiau biologiškai aktyvių medžiagų. Avietėse yra daug karotino, rutino, vitamino C, biotino, organinių rūgščių, kalio, mangano, fosforo, vario, kalcio, magnio, geležies.
Kaip geriau sukaupti mėlynių atsargas: virti, trinti, šaldyti?
Daugiausiai biologiškai aktyvių medžiagų išsilaiko šaldytose mėlynėse. Mėlynes galima šaldyti nedideliuose maišeliuose, pvz., tuose, kurie tinka krūties pienui rinkti ir šaldyti. Į maišelį, tinkantį maisto produktams laikyti, įdėkite 2-4 valgomuosius šaukštus šviežių mėlynių ir padėkite į šaldiklį, kurio temperatūros režimas minus 18-20C. Atšildytas uogas reikia iš karto suvalgyti. Uogas atšildykite kambario temperatūroje, o ne mikrobangų krosnelėje.
Kaip turguje atskirti kokybiškas mėlynes nuo prastų?
Perkamos mėlynės turi būti kietos, padengtos pilku pūkeliu, sausos, t.y. tarp jų neturi būti sutraiškytų ar minkštų „pažliugusių“ uogų. Minkštos ir neturinčios natūralaus atspalvio uogos yra senai rinktos, praradusios dalį maistinės vertės. Tokios uogos tinka tik džiovinti.
Kiek ilgai galima laikyti surinktas avietes ir mėlynes?
Skaniausios ir naudingiausios mėlynės ir avietės būna tuojau po surinkimo. Jų nusipirkite tiek, kad šeima sunaudotų per 1-2 kartus. Avietės yra trapios uogos. Jos nemėgsta transportavimo, greitai suglemba, iš jų bėga sultys – uogos praranda kokybę ir išvaizdą. Geros kokybės mėlynės vėsiai laikomos išsilaiko iki 2 parų.
Kokio amžiaus kūdikiui galima duoti mėlynių ir aviečių?
Jų, kaip ir kitų uogų ar vaisių, duokite, kai kūdikiui sukanka 6-6,5 mėn. Uogas duokite sutrintas. Iš pradžių jų duokite 1-2 arbatinius šaukštelius. Kas antrą-trečią dieną uogų kiekį po tiek pat didinkite. Uogas duokite kaip desertą. Avietė – greitai gendanti uoga. Net ir šviežias atidžiai perrinkite, nes jose būna kirmėlaičių.
Su kokiais patiekalais kūdikiams ir mažiems vaikams geriausiai tinka mėlynės, avietės?
Mėlynės ir avietės labai pagerina jogurto, varškės ir įvairių grūdų košių skonį. Trintas uogas galima tepti ant bandelės. Mėlynes į patiekalus dėkite prieš pat vartojimą – taip išsaugosite uogose esančius vitaminus ir kitas biologiškai aktyvias medžiagas. Aviečių sultis galite skiesti – maišyti su kitų uogų sultimis.
Ar tikslinga spausti mėlynių ar aviečių sultis?
Netikslinga. Geriau duoti valgyti trintas uogas.
Ar galima vaikui aviečių ir mėlynių „atsivalgyti“ už visus metus?
Tai neįmanoma. Todėl reikėtų sukaupti miško uogų atsargas žiemai.
Ar avietės ir mėlynės gali sukelti alergiją?
Ne. Turguje pirktos „senos“, pažliugusios, aprūgusios avietės ar pilką rūkelį ir blizgesį praradusios, lyg būtų šlapios mėlynės gali sukelti vėmimą, viduriavimą.
Ar galima šių uogų „perdozuoti“?
Mėlynių ir aviečių galite vaikui duoti 2-3 kartus per dieną, tačiau ne daugiau kaip po 100 g vienam kartui.
Ar teisybė, kad džiovintų aviečių kotų arbata mažina temperatūrą?
Taip. Daugiausiai temperatūrą mažinančių bei nuskausminančių medžiagų sukaupia aviečių koteliai, kai pradeda skleistis jų pumpurai ir miško avietės.
Ką manote apie džiovintas mėlynes?
Tuomet, kai neįmanoma duoti šaldytų mėlynų, galima duoti džiovintų mėlynių arbatos, po to mėlynes reikia suvalgyti.
Kur ir kaip teisingai surinkti šias uogas?
Bet kokių miško uogų nerinkite pamiškėse šalia kelių, nesvarbu, ar tai būtų asfaltas ar žvyrkeliai. Prisirinkite tiek uogų, kiek suvalgysite per 1-2 paras.
Uogas rinkite į „kvėpuojančią“ tarą, pvz., pintus krepšius. Netinka plastmasiniai maišeliai, kibirai, nes juose trapios uogos greitai traiškosi, iš jų pradeda bėgti sultys. Avietes rinkite į tarą ne storesniu kaip 30 cm sluoksniu.
Ar duodant mėlynių tiek, kiek vaikas nori, neužkietės viduriai?
Mėlynėse yra medžiagų, kietinančių vidurius. Todėl jos labai tinka viduriuojantiems vaikams. Duodant mėlynes normaliai besituštinančio vaiko viduriai neužkietėja.
„Mamos žurnalas“