Gerasis vitaminas C: kada jo reikia papildomai

vitaminas c

Studijos „G foto“ nuotr. www.gfoto.eu

Visi žinome, koks reikalingas vitaminas C, kurio mūsų organizmas pats negamina. Vitaminas C būtinas nervų, imuninei sistemai, stiprina kraujagysles, reikalingas pasisavinti geležį.

Kai esame sveiki, per parą pakanka su maistu gauti 60 mg šio vitamino. Kai siaučia ligos, imunitetui stiprinti, sergant galima dozę padidinti net kelis kartus. Geriausiai susirgus padeda čiulpiamosios vitamino C tabletės, nes virusai dauginasi nosies, ryklės gleivinėje, gerklėje. „Peršalimo“ virusai ypač jautrūs rūgščiai. Todėl peršalus patariama ne tik vartoti daugiau vitamino C, bet ir kuo ilgiau vitaminą C čiulpti, kad ryklėje susidarytų rūgšti terpė.

Vitamino C (askorbino rūgšties) daugiausiai yra erškėtuogėse, kopūstuose, krienuose, pušų spygliuose, citrinose, apelsinuose ir kituose vaisiuose bei uogose. Ilgai laikomose ir termiškai apdorotuose vaisiuose ir daržovėse askorbino rūgšties labai sumažėja. Šiek tiek jos yra gyvulių kepenyse, smegenyse, raumenyse. Žmogaus organizmas Vitamino C nesintetina.

Askorbino rūgštis ir jos metabolitai pasišalina per inkstus. Greičiau pasišalina didelės jos dozės. Todėl netikslinga vaikams skirti per didelių vitamino C dozių. Askorbino rūgšties gydytojai vaikams skiria, kai yra arba gresia vitamino C hipovitaminozė. Ši būklė atsiranda, kai vitamino C trūksta maiste, sutrinka jo rezorbcija ar jos daugiau reikia organizmui. Vitamino C rezorbcija iš žarnyno sutrinka vaikams, sergantiems hiperacidiniu gastritu, gastroduodenitu, enterokolitu, virškinimo trakto diskinezija, kepenų ir kasos ligomis, helmintozėmis. Daugiau šio vitamino reikia sergantiems sunkiu plaučių uždegimu, pūliniu meningitu, intensyviai augančiam vaikui iki 2 metų, 6-8 metų vaikams bei lytiškai bręstant.

Askorbino rūgšties skiriama kompleksiškai gydant kvėpavimo, virškinamojo trakto, kepenų ligas.

Kadangi Vitaminas C skatina vaiko imunitetą, jo tikslinga skirti infekcinėms virusinėms ligoms gydyti ir profilaktikai. Jo duodama ir vaikams, kuriems yra anoreksija ir hipotrofija.

Kada reikia papildomai vitamino C:

Ligų sezono metu, kai siaučia virusai

Peršalus, susirgus ar neseniai persirgus infekcine liga

Kai vaikas sparčiai auga –  ypač paauglystėje

Sportuojantiems ir labai judriems vaikams

Valgantiems „monotonišką“ maistą (pavyzdžiui, kai vaikas labai mėgsta makaronus ir blynus, o nevalgo daržovių)

Jei vaikui skirta antibakterinių vaistų (pavyzdžiui, antibiotikų)

Nėščiai ir maitinančiai mamai

Rūkantiems tėveliams ir moterims, vartojančioms kontraceptines piliules

Pavasarį, kai daržovėse gerokai sumažėja vitamino C.

„Mamos žurnalo“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Vienas atsiliepimas kategorijoje “Gerasis vitaminas C: kada jo reikia papildomai”

  1. 2018/04/03 at 12:00 #

    Mes vitaminą C savo 2 metų vaikui pradėjome duoti kramtomą, natūralų iš neolife. Labai patinka šis vitaminas jai. Tikiuosi imunitetas mūsų taip pat sustiprės nuo šių vitaminų vaikams.

Palikite atsiliepimą


8 − = penki

Kitos temos: