Visose Rytų šalyse masažas yra kasdienė sveikatinimo procedūra, kaip mums – dantų valymas. Masažu galima tonizuoti, atpalaiduoti, liekninti, gydyti. Apie kūdikių masažą mintimis dalinasi Sigita, kuri šio meno paslapčių mokėsi Japonijoje.
Kokios yra kūdikių masažavimo tradicijos? Ar senovėje vaikus masažavo?
Kūdikių masažas turi senas tradicijas, savo šaknimis siekiančias žmonijos civilizacijos pradžią – maždaug 3000 m. pr. Kristų. Apie kūdikių masažavimą rasta rašytinės informacijos Kiniečių medicinos raštuose, vėliau – Japonijoje, Indijoje, Graikijoje. Indijoje pirmą kartą naujagimiui masažą atlieka dar prieš nukerpant virkštelę. Pirmiausia iš šviežių kvietinių miltų ir keleto lašų migdolų aliejaus išminko tešlos kamuoliuką, tuo kamuoliuku švelniai „kočioja“ visą naujagimio kūnelį, kad tešla nuvalytų nuo odos nuo placentos likučius.
Tokia procedūra kartojama pirmas 6 gyvenimo dienas, vėliau – prieš kiekvieną maudymą. Nuo 7 gyvenimo dienos masažą atlieka specialiu rutuliuku su masažiniais aliejais. Masažą rankomis atlieka pirmam gyvenimo mėnesiui pasibaigus.
2000-1800 m. pr. Kristų „trynimas“ ir „galvos trinkimas“ (taip įvardijami masažo judesiai) Ajurvedos medicinos knygose rekomenduojami savigydai.
400 m. pr. Kristų Hipokratas teigė, kad „trynimas“ padeda giliai pajusti džiaugsmą bei gerina raumenų tonusą.
Viduramžiais (1400 m.) tikintiesiems buvo tvirtinama, kad masažas, t.y. kūno lietimas, yra velnio darbas. XVIII a. viduryje masažu vėl susidomėta.
1971 m. Amerikoje išleista pirmoji plačiajai visuomenei skirta masažo knyga, kuri spausdinama iki šiol.
Lietuvoje dar prieš gerą dešimtmetį buvo galima išgirsti, kad nereikia vaiko dažnai imti ant ranku, nes esą pripras, o ką kalbėti apie masažą…
Masažas buvo daromas tik ligoninėse arba poliklinikose esant rimtoms ligoms. Mūsų šalyje tik paskutiniais metais daug kalbama apie kūdikių masažą, jo naudą vaikų fiziniam bei psichomotoriniam vystymuisi.
Kodėl gydytojai pataria masažuoti kūdikius?
Gydytojai pataria masažuoti kūdikius esant šioms patologijoms:
plokščiapėdystei,
kreivakaklystei,
esant padidėjusiam ar sumažėjusiam raumenų tonusui,
esant pilvelio diegliams,
kaupiantis dujoms žarnyne.
Paskutiniu metu vis garsiau pradedama kalbėti apie įvairiapusę masažo naudą. Dažniausiai gydytojai bijo mamoms užsiminti apie masažo galią, nes kyla problemų – kaip apmokyti mamas. Ligoninės ir poliklinikos nepajėgios apmokyti mamų, nes ligonių kasos tam neskiria pinigų. Įsivaizduokite, mamai gydytoja pasako: „Jūsų kūdikiui būtų labai naudingas masažas“. Mama, žinoma, atsako: „Gerai, bet labai norėčiau pati pasimokyti, kaip tai daryti“. Ir viskas. Nes gydytoja negali pasiūlyti, kas profesionaliai apmokytų.
Ar mama gali išmokti kokybiškai masažuoti? Gal tas savamokslis masažavimas gali ne padėti, o pakenkti?
Taip, mamos gali išmokti kokybiškai masažuoti. Ir ne tik mamos, bet ir tėveliai, ir kiti šeimos nariai. Tačiau kad masažas teiktų ne tik malonumą, bet ir įvairiapusę naudą, reikia turėti atitinkamų žinių. Geriausia būtų masažavimo pasimokyti pas profesionalų masažistą.
Viso kūnelio masažą geriausiai atlikti prieš maitinimą arba praėjus valandai po jo. Prieš maitinimą, atliekant masažą, kūdikis neturi būti labai išalkęs, nes bus neramus, irzlus ir neatsipalaiduos. Verkiančio kūdikio masažuoti negalima.
Masažas bus kokybiškesnis ir malonesnis kūdikiui, jei prieš pradedant pasitepsite rankas medicininiu bekvapiu kuo natūralesnės sudėties aliejumi.
Pilvuko masažą, esant pilvelio diegliams, reikia atlikti 15-30 min. po maitinimo.
Rankyčių, kojyčių masažą galima atlikti bet kada, svarbiausia, kad kūdikis būtų gerai nusiteikęs.
Po maudymo labai naudinga vaikutį masažuoti naudojant medicininį aliejų, skirtą vaikams, nes aliejus dar ir pamaitina odą, neleidžia odai išsausėti, pleiskanoti.
Patalpoje turi būti ne mažiau kaip 22°C. Jei masažuojamas kūdikis visiškai nuogas – temperatūra turi būti dar laipsniu ar dviem aukštesnė. Svarbiausia, kad nebūtų skersvėjų.
Jei vaikučio oda pašiurpo, reikėtų baigti masažą ir kitą kartą pasirūpinti, kad patalpoje būtų šilčiau.
Ar visas vaikutis būtinai turi būti nuogas?
Jei atliekamas viso kūno masažas, tai kūdikis turi būti nuogas. Jei atliekamas tik dalinis masažas, užtenka apnuoginti tik masažuojamą dalį.
Pavyzdžiui, jei darote kojų masažą, tai visai nereikia apnuoginti viršutinės kūno dalies, o masažuojant pilvelį užtenka prasegti drabužėlius, kad tik būtų apnuoginta masažuojamoji dalis.
Ar galima masažuoti gulintį lovytėje kūdikį?
Visai nebūtina namuose turėti masažinį stalą. Masažuojamas vaikutis guldomas ant nedumbančio pagrindo, bet ne itin kieto, svarbu tik kad neįdubtų (ne ant minkštos sofos). Paklotas turėtų būti minkštas ir švelnus, kad suteiktų kuo daugiau komforto, kad kūdikiui būtų malonu – tada vaikutis geriau atsipalaiduos ir masažas suteiks daugiau malonumo. Masažuojančiam žmogui irgi turi būti patogu, kad nereikėtų susilenkti, persisukti. Masažuojant nepatogioje padėtyje masažuojantysis greitai pavargs, rankos bus įtemptos, o judesiai gali būti nemalonūs kūdikiui. Kai masažuojantis žmogus jaučia įtampą, neįmanomas malonus bendravimas su kūdikiu. Juk masažas daug efektyvesnis, kai vaikutis girdi malonų mamytės balsą.
Masažui labai tinka vystymo stalas. Jei jo neturite, galite guldyti ant paprasto stalo patiesę minkštesnį paklotą, tik akylai stebėkite, kad vaikutis nesiverstų, nes gali nukristi.
Ar masažuoti kasdien, ar kursais?
Knygos „Massage for dummies“ autorius, žinomas terapeutas ir mokytojas Steve Capellini, juokauja: „Masažu reikėtų leisti sau pasimėgauti taip dažnai, kaip galima sau leisti“.
Masažo, kaip ir meilės, vaikučiui niekada nebus per daug, aišku jei masažuosite teisingai ir ne per stipriai. Galima masažuoti ir du kartus per dieną. O paglostymų tikrai neskaičiuokite, jų tikrai nebus per daug. O paglostymai juk irgi masažas.
Aš pati savo sūnelį pradėjau masažuoti antrą dieną po gimimo, visą kūnelį masažuodavau kartą per dieną po maudymo, o kojytes – kiekvieną kartą, kai tik nurengdavau keisti sauskelnes. Nurengusi sūnų visada po kelias minutes švelniai masažuodavau kojytes. Jau po kelių dienų sūnus žinojo, kad bus malonu, tai vos tik nuimdavau sauskelnes, jis ištiesdavo kojytes ir laukdavo. Labai supykdavo, jei būdavo iš karto aprengiamas (kai keisdavau sauskelnes svečiuose ar išvykoje). Dabar sūnui jau dveji metukai ir jis jau nebedėvi sauskelnių, bet vakarais prieš miegą pats prašosi masažuojamas. Mums masažas – tai kiekvieno vakaro ritualas. Po prausimosi – masažas, po to pasaka ir labanakt… Rankytes jam masažuoju keletą kartų per dieną žaisdama, pvz., „virė, virė košę“, tik, aišku, neskubu, paglostau kruopščiai, su meile kiekvieną pirštelį, kiekvieną sąnarėlį.
Ar masažui tinka bet koks aliejus, o gal jo nereikia?
Masažuojančiojo rankos turi būti šiltos ir švelnios. Masažui palengvinti, rankoms suminkštinti ir tuo pačiu kūdikio odelei pamaitinti geriausiai tinka bekvapis medicininis aliejus, kurio sudėtyje nėra konservantų.
Kada nereikėtų mažylio masažuoti?
Jei mažylis verkia, reikia tučtuojau baigti masažą, verkiančio vaiko negalima masažuoti. Negalima masažuoti, jei vaikutis karščiuoja ar yra išbertas.
Kokia masažo nauda?
Praktiškai patvirtinta, kad vaikai, kuriems buvo daromas masažas ir gimnastika pirmaisiais gyvenimo metais, mažiau serga ir aplenkia savo bendraamžius psichiniu, protiniu ir fiziniu vystymusi. Neišnešioti naujagimiai kur kas greičiau atstato savo funkcijas, kai kada net pralenkia išnešiotus bendraamžius svoriu ir psichoemociniu vystymusi.
Masažas nuramina, padeda užmigti, pagerina miegą (vaikas miega ramiau ir kiečiau), pagerina virškinimą, palengvina dujų pasišalinimą iš virškinamojo trakto, sumažina pilvelio dieglius, pagerina kraujo cirkuliaciją, įtakoja limfos tekėjimą ir sustiprina imunitetą, gerina augimo hormono išsiskyrimą, sumažina streso hormono kortizolio lygį, pagerina deguonies ir maisto medžiagų patekimą į ląsteles.
Masažas padeda kūdikiui pasijusti ypač mylimam, suteikia saugumo jausmą. Jei kūdikiai yra nusiminę, raminamasis masažas gali padėti sumažinti įtampą, suirzimą ir jaustis saugesniam. Juk lytėjimo pojūtis atsiranda dar kūdikiui gyvenant motinos įsčiose. Mokslininkų teigimu, tėvų prisilietimas yra gyvybiškai svarbus kūdikiui, būtinas pilnaverčiam fiziniam bei psichiniam vystymuisi. Lytėjimas sustiprina ryšį tarp kūdikio ir tėvų, suteikia malonių bendravimo akimirkų.
Masažo nauda ilgalaikė, nes jis formuoja stiprų ryšį, pagristą meile, tarpusavio supratimu ir atviru bendravimu tarp tėvų ir vaikų. Gerina fizinį ir emocinį vystymąsi, moko valdyti emocijas, susidoroti su stresu, atsipalaiduoti. Masažas padeda tėvams perprasti vaikų kūno kalbą.
Masažas naudingas ir masažuojantiems tėvams. Šis ritualas tampa nusistovėjusia dienos rutinos dalis, sukuria ramybę, poilsį ir atsipalaidavimą ne tik kūdikiui, bet ir tėvams. Masažas sudaro galimybę pabūti su vaiku ir skirti dėmesio tik jam, ypač jei šeimoje yra daugiau vaikų, sustiprina prisirišimą prie kūdikio, maitinančioms krūtimi moterims kūdikio masažavimas skatina pieno gaminimąsi.
Ar vaikams taikomi rytietiški, ajurvediniai masažai?
Taip, vaikams galima taikyti rytietiškus masažus (taškinį, švelnią manualinę terapiją ), bet tai turi atlikti tik labai kvalifikuoti specialistai, o tėvams pakaktų išmokti klasikinio masažo.
Iki kokio amžiaus vaiką masažuoti?
Amžius tikrai nėra ribojamas, masažą galima atlikti kiek galima dažniau. Aišku, jei vaikai neprieštarauja. Jei vaikai atsisako, prievarta nereikėtų įkalbinėti. Mano praktikoje labai reta atvejų, kad vaikai atsisako masažo, bet vis dėlto kartais būna maištingų paauglių, kurie viskam prieštarauja, taigi – ir masažui. Manau, prieštaravimų nebus arba jų bus tikrai mažiau, jei vaiką masažuosite nuo kūdikystės ar naujagimystės.
Dažnai mamos sako, kad geriau tegul masažuoja kvalifikuota masažistė, ji geriausiai moka tai daryti. Bet vaikučiui daug svarbiau jausti mamos artumą, jos rankas, mamos rankos suteikia saugumo jausmą, padeda atsipalaiduoti. Išmokę atsipalaiduoti kūdikystėje, vėliau mokės atsipalaiduoti įtampą keliančiomis situacijomis. Jei suaugusieji vienas kitą gerai supranta iš pasakytų žodžių, tai vaikams svarbesni visai kiti dalykai. Vaikas jaučiasi mylimas, kai patenkinamas jo poreikis jausti mamos, o ne kažkokio švelnaus žaislo prisilietimą. Girdėti ne radiją, o mamos ar tėčio balsą.
Tik tais atvejais, kai mažylis turi rimtų sveikatos problemų, būtinai reikalinga kvalifikuota masažistė.
Tarptautinės kategorijos masažuotoja Sigita Stašiūnaitė
„Mamos žurnalas“