Kartais skausmai būna „geri“ – laikini, nepavojingi ir pranašaujantys šaunų rezultatą. Tokie yra vadinamieji „augimo skausmai“.
Kada vaikams pasireiškia augimo skausmai?
Augimo skausmai atsiranda dėl greito augimo, jie pasireiškia 4-12 metų vaikams. Skauda blauzdikaulius ir šeivikaulius. Skausmas atsiranda po didesnio fizinio krūvio. Terminas „augimo skausmai“ nėra tikslus, nes neturi nieko bendro su ūgio didėjimu vaikystėje.
Teisingiausia būtų pavadinti kojų skausmais vaikystėje. Vaikai negali tiksliai nurodyti, kur skauda, ar skauda raumenis ar sąnarius, skundžiasi ir rodo, jog skauda kojas. Manoma, kad tokie skausmai atsiranda dėl neužsidariusių kauluose jų augimo zonų, kai jos yra „nuvarginamos“, pvz., bėgiojimo, šokinėjimo.
Augimo skausmams būdinga:
kojas pradeda skaudėti ir mausti vakare arba nuo skausmo vaikas pabunda paryčiais;
skausmai nevienodo intensyvumo, pasikartojantys;
vaikas neparodo, kurią kojos vietą skauda labiausiai;
dažniau skundžiasi judrūs, jautrūs, „nervingi“ vaikai;
temperatūra normali, sąnariai nepatinę, jų judesiai neapriboti, nėra kojos sužalojimo požymių.
Kaip augimo skausmus atskirti nuo kitų skausmų (pvz., sąnarių ligos ar raumenų patempimo)?
Esant augimo skausmams, nėra jokių kitų negalavimo simptomų, pvz., temperatūros, sąnarių patinimo, jų lokalaus paraudimo, jie neatsiranda po galimo raumenų patempimo, pvz., žaidžiant, bėgiojant padarius staigų judesį, atsitrenkus į kietą daiktą arba kitam vaikui smūgiuojant draugą.
Ar skauda tik kojas, ar gali skaudėti ir kitas kūno dalis?
Augimo skausmai būdingi tik kojoms. Esant augimo skausmams ne skauda jokių kitų kūno dalių. Jas gali skaudėti dėl įvairaus pobūdžio traumų arba ligų.
Kaip gydomi augimo skausmai?
Pirmiausia vaiką reikia nuraminti, įteigti, jog skausmas greitai praeis. Vaikui paaiškinkite, kad kojas skauda dėl pavargusių raumenų, ir dėl to būtina jas pagydyti. O tai darykite štai kaip:
kojas paglostykite, sušildykite;
pamasažuokite glostomaisiais judesiais nuo apačios į viršų;
ant kelių uždėkite šiltus kompresus (apglobkite vata ir ją apvyniokite marle arba apriškite lininės medžiagos skiaute, nedideliu rankšluosčiu. Tinka šildyklė, elektrinė pagalvėlė);
padeda šilta vonia su raminamaisiais, atpalaiduojamaisiais augalų ekstraktais (pušų, levandos);
tik tuomet, kai vaikui nepadeda nuraminimas, masažas, šiluma, duokite paracetamolio. Perskaitykite instrukciją, kad pasirinktumėte teisingą vaisto dozę, atsižvelgdami į vaiko amžių ir svorį (kūno masę);
kai kojų skausmais vaikas pasiskundžia 3-4 paras iš eilės, dera pasikonsultuoti su gydytoju.
Ar augimo skausmus sumažina šaltis? Juk sumuštas ir patemptas vietas pirmiausia šaldome…
Sumušimo, patempimo skausmai gydomi šaldančiomis priemonėmis. Tai rekomenduoja visi traumatologai, nes šaltis sutraukia kraujagysles, mažėja kraujo išsiliejimas į audinius ir tuo pačiu skausmas. Po šaldomojo kompreso sutrenkta, sumušta, patempta vieta gali būti sutepta šalčio pojūtį sukeliančiu losjonu, geliu, turinčiu kraujagysles sutraukiančių medžiagų. Sumušta, patempta vieta negali būti masažuojama, kad nebūtų pažeistos kraujagyslės. Traumuota vieta gali būti šildoma praėjus ne trumpiau kaip parai po traumos, patempimo. Patempimo, traumos skausmas negali būti sutapatinamas su augimo skausmais, nes tai yra visai skirtingi dalykai. Tačiau šaltis ir šiuo atveju skausmą numalšins.
Kiek laiko augimo skausmai užtrunka – savaites, mėnesius, metus?
Augimo skausmai yra nepastovūs. Vienam ir tam pačiam vaikui jie gali pasikartoti nereguliariai. Kol kas nėra galimybių prognozuoti, kada jie atsiras ir imtis kokių nors priemonių, kad jie neatsirastų. Juk neįmanoma reguliuoti kaulų augimo zonų jautrumo fiziniam krūviui. Judėjimas vaikui yra gyvybinis poreikis, ir negalima jo nuteisti sėdėti prie stalo mėnesius, metus…
Kada labiau skauda – miegant, sportuojant?
Judriai žaidžiant augimo skausmų nebūna. Jie atsiranda tuomet, kai vaikas ilsisi, pvz., miega, ir tai tik tuomet, kai miegas esti negilus.
Ar reikia riboti fizinę veiklą? Vienos skaitytojos dukrelei dėl augimo šuolio liepė nesportuoti net metus, davė atleidimo lapelį, sakė, kad kaulai, „nesukaulėję“.
Augimo skausmai nėra priežastis riboti bet kokį fizinį krūvį. Augimo šuolio metu judėti kaip tik yra naudinga, nes tai apsaugo nuo per didelio svorio priaugimo, kas yra labai nenaudinga. Jei dukrelei davė atleidimo lapelį, jai padarė meškos paslaugą. Tuomet, kai gydytojui kyla neaiškumų dėl skausmų, jie atlieka tyrimus, kurie padeda išsiaiškinti, kodėl kyla skausmai. Atleidimas nuo fizinio lavinimo nėra nei pagalba, nei gydymas.
Gal yra liaudiškų priemonių, malšinančių šiuos augimo skausmus?
Liaudiškų priemonių nėra. Tinka skaudamų vietų trynimai, masažas su nuskausminamaisiais nesteroidiniais antiuždegiminiais tepalais.
Konsultavo docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“