Sąnarių ligos, kuriomis serga vaikai: reaguokite, jei vaikas sako, kad „skauda kojytę“

004A1698

Studijos „G foto“ nuotr. www.gfoto.eu

Vaikų sąnarių ligos nėra labai dažnos. Tačiau apsilankius Vaikų pediatrijos centre, Santariškėse, atrodo, kad sergančių vaikų – daugybė. Kol kas gydytojai nežino, kodėl vaikai suserga šiomis klastingomis ligomis. Apie tai kalbamės su vaikų reumatologe, medicinos mokslų daktare, docente Violeta Panaviene.

Sąnarių ligos paprastai kamuoja vyresnio amžiaus žmones. Kodėl jomis suserga vaikai?

Net apie 10 procentų vaikų vaikystėje turi vienokių ar kitokių reumatologinių bėdų (skauda kojas, raumenis, sąnarius). Vaikas artritu gali susirgti net kūdikystėje. Dažniausiai gydytojams tenka pasakyti: ligos priežastis nežinoma. Tačiau yra keli dalykai, kurie gali išprovokuoti reumatines ligas:

Paveldimumas. Manoma, kad gali susirgti tie vaikai, kurių šeimoje ar giminėje kas nors serga reumatinėmis ligomis.

Infekcija. Gali susirgti vaikai, neseniai persirgę kokia nors infekcine liga. Tarkime, vaikas suserga žarnyno infekcija, angina ar gripu. Jis pasveiksta, praeina ,,šviesusis periodas” (1-4 savaitės) ir pradeda skaudėti sąnarius. Po anginos praėjus 4 savaitėms vaikas gali susirgti reumatu.

Traumos. Sąnarių trauma gali paskatinti ligą. Tėvai pastebi, kad vaikas ,,neseniai suklupo ant laiptų, nepatogiai nušoko nuo sofos”. Tačiau trauma nėra sąnarių ligos priežastis. Tai tiesiog tik tas paskutinis lašelis, perpildęs taurę.

Kokie reumatinių sąnarių ligų požymiai?

  • Dažniausiai – sąnarių skausmas ir patinimas. Paprastai liga pažeidžia kelių sąnarius, nors gali skaudėti visai ,,netikėtą” sąnariuką, pavyzdžiui, žandikaulio, riešo ar piršto.
  • Gali atsirasti bėrimų, opelių gleivinėje.
  • Dėl pažeisto sąnario vaikas gali pradėti šlubuoti.
  • Ryte vaiko sąnariai gali būti sustingę, jis sunkiai keliasi, kurį laiką vaikšto tiesiomis kojytėmis.
  • 10-15 procentų vaikų, susirgusiems artritu, visai neskauda. Artritas be skausmo labai pavojingas. Tėvai ir gydytojai ilgai nepastebi patinusio sąnario, todėl vėliau pradedama gydyti.
  • Yra du ligos pikai: dažniausiai suserga 3-5 metų vaikai arba paaugliai.

Kodėl reumatinės ligos laikomos tokiomis pavojingomis? Juk iš išorės jos atrodo visai nerimtos: kiek patino keliukas ar čiurna…

Susirgus reumatinėmis ligomis, pažeidžiamas organizmo jungiamasis audinys. Šis audinys ,,laiko” visą kūną: jo yra kauluose, raumenyse, sąnariuose ir visuose organuose. Negydant gali pradėti vystytis nepastebimas akių uždegimas. Todėl jei tik vaikui sutino sąnariai, vienas pirmųjų žingsnių – vizitas pas akių gydytoją.

Ar galima vaiką apsaugoti nuo sąnarių ligų energingai stiprinant jo imunitetą?

Dauguma reumatinių ligų yra autoimuninės. Vaiko imunitetas pakinta taip, kad organizmas pradeda gaminti antikūnus prieš savo audinius. Žodžiu, pats organizmas kovoja prieš save. Dabar atsirado labai daug visokių imunostimuliatorių. Tėvai su džiaugsmu vaikams perka begales imunitetą stiprinančių preparatų. Mes, reumatologai, dėl to esame sunerimę. Juk dar nežinome, kokios tų imunostimuliatorių veikimo pasekmės bus vėliau. Ar vaiko imunitetas netaps iškreiptas? Ar tai nesudarys sąlygų atsirasti kitoms ligoms? Sergančių reumatinėmis ligomis vaikų imunitetas iškreiptas: vienos jo grandys per daug aktyvios, o kitos – nusilpusios. Beveik visos reumatinės vaikų ligos gydomos vaistais, slopinančiais imunitetą.

Vaikas susirgo reumatine sąnarių liga. Koks gydymas jo laukia? Ar vaikas pasveiks?

Vaikas ilgai (net kelis mėnesius ar metus) gydomas antiuždegiminiais vaistais. Veiksminga, kai vaistai leidžiami į patį sąnarį. Tinka šildymai, masažas, gydomoji mankšta, kad sąnariai išliktų judrūs. Jei gydymas tinkamas, dauguma vaikų visiškai pasveiksta.

Jei liga negydoma, aplink pažeistą sąnariuką pradeda atrofuotis raumenys. Kadangi uždegimas apima augimo zonas, sutrinka kaulų augimas.

Pažeista galūnė pailgėja. Ilgai negydant kojų ilgis skirsis 2-3 cm. Vadinasi, vaikas pasmerktas šlubuoti, ilgainiui iškryps jo stuburas.

Ką patartumėte tėvams?

Būkite akyli ir stebėkite vaiko sąnariukus. Nenumokite ranka į vaiko skundus, kad skauda. Jei sąnarys sutino, ieškokite specialistų. Kartais būna kuriozų. Sutinsta vaiko kojos sąnarys. Tėvai prisimena, kad neseniai vaikas griuvo. Vadinasi, sutino dėl traumos. Tėvai skuba pas traumatologą. Šis savo ruožtu gydo traumos pasekmes – uždeda langetę ar gipsą. Uždegimo apimtas sąnarys dvi savaites būna nejudrus, dėl to dar labiau serga.

Nuėmus gipsą pasirodo, kad patinimas tik didėja, be to – sutino dar vienas sąnarys.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


aštuoni − 1 =

Kitos temos: