Vaikui paraudo gerklė? Gerklės skausmas vaikus užklumpa gana dažnai, nes lydi peršalimo virusų sukeltas ligas.
Konsultuoja gydytojas otolaringologas dr. Virgilijus Sakalinskas.
Visos mamos kada nors tikrino vaiko gerklę paprašydamos išsižioti – raudona ar ne? Ar galima plika akimi pamatyti, kad vaikui paraudo gerklė?
Pirmiausia reikėtų patikslinti terminus. Kalbėdami apie kvėpavimo takus, dalį jų vadiname gerkle. Būtina skirti ryklę nuo gerklų. Ryklė – tai viršutinė kvėpavimo takų dalis, kuri dar dalyvauja ir ryjant maistą. Jei vaikui paraudo gerklė (o iš tiesų ryklė) – jos paraudimą gali pamatyti kiekvienas, tuo tarpu gerkloms apžiūrėti prietaisus turi ir juos valdo tik gydytojas otorinolaringologas – jis supranta ir paraudimo skirtumus.
Mama gali pamatyti, ar vaiko ryklės gleivinė yra paraudusi, suprantama, tik apšvietusi: nukreipusi dirbtinės šviesos pluoštą ar vaikui išsižiojus prieš langą. Tiksliai įvertinti ji vargu ar sugebės nebūdama medike. Juolab kad ryklės gleivinė, apšviesta silpna šviesa (pvz., 40 vatų elektros lempute), visada pasirodys raudona, o čia pat pakeitus šviesą (100 vatų elektros lempute), – atrodys normalios spalvos.
Ryklės gleivinės raudonis, jo išplitimas, jo ryšys su bendra vaiko būkle gydytojui labai vertinga informacija. Todėl nepatarčiau mamoms, pamačiusioms raustelėjusią vaiko ryklės gleivinę, panikuoti. Otorinolaringologas ar šeimos gydytojas įvertins vaiko būklę.
Ar paraudusi gerklė būtinai yra ligos požymis?
Vaiko ryklės gleivinės paraudimas gali būti pirmasis ligos aliarmas. Visos mažylių virusinės kvėpavimo takų infekcijos nepalieka ramybėje ryklės – ji raudonuoja. O pati dažniausia respiracinė liga, kurią sukelia adenovirusai, pirmiausia pakenkia ryklės gleivinę, ji ne tik parausta, bet ir patinsta. Tuomet pirmomis respiracinės ligos dienomis kūno temperatūra bus aukšta. Ji pakyla, kai virusas prasiveržia į kraujo apytaką ir kraujas užkrečiamas virusais. Ryklės gleivinė rausvėja, jeigu vaikas serga sloga, arba turi padidėjusią nosiaryklinę tonzilę (vadinamuosius adenoidus), kurioje dažnokai gali kartotis lėtinio uždegimo paūmėjimai. Tada temperatūros gali ir nebūti.
Beje, ryklės užpakalinės sienelės, tonzilių gleivinė parausta ne tik dėl uždegimo, bet ir dėl paprasto dirginimo. Pavyzdžiui, rūkančių suaugusiųjų ryklė visada rausva, o apie pusvalandį po rūkymo ji tiesiog liepsnoja. Jeigu vaikas būna šalia rūkant vyresniems, jo ryklės gleivinė irgi parausta. Ryklės gleivinė rausta, kai geriami karšti gėrimai, valgomi aštrūs patiekalai.
Kokie kiti ryklės uždegimo požymiai be paraudimo?
- Skauda gerklę. Susirgus virusiniu faringitu, kai parausta ir patinsta užpakalinė ryklės sienelė, skauda. Ypač skausmas sustiprėja valgant – ryjant maistą. Namų vaistinėlėje pravartu turėti gerklės skausmą malšinančių vaistų – pastilių ar purškalų.
- Skauda ausį. Skausmas per tą patį nervą persiduoda ausims (dažniau vienai ausiai), o visi žinome, koks nemalonus yra duriantis skausmas ausyje.
- Daugiau seilių. Paspartėja seilių gamyba, jų padaugėja, galimas seilėtekis.
- Baltas liežuvis. Liežuvis pasidengia balkšvu apnašu.
- Kimsta balsas. Ryklės gleivinės uždegimas gali plėstis – jis leidžiasi žemyn kvėpavimo vamzdelio gleivine. Todėl labai greitai pasireiškia gerklų – balso klosčių paviršinis uždegimas, vaikas kimsta.
- Sausas kosulys. Faringitą lydi sausas kosulys, iš pradžių vaikas kosėja, bet nieko neatkosėja. Kai uždegimas apima trachėją, bronchus, kosulys pasikeičia – tampa pastovus ir drėgnas.
Sakoma, kad užsidegusią gerklę pirmiausia išduoda ne pačios gerklės, o pilvo skausmas. Kodėl?
Mažiems pacientams virusinės respiracinės ligos pradžioje gali skaudėti pilvą. Pilvo spazmai, viduriavimas dažniausiai būna vaiko organizmo atsakas į intoksikaciją. Pavyzdžiui, išsivysčius gilesniam ausies uždegimui, kūdikiai neretai ima viduriuoti, krenta svoris. Vaikų iki dvejų metų bakterinės ar virusinės ligos intoksikaciją dažnai lydi vėmimas ir viduriavimas. O enterovirusai jiems sukelia ir plonojo žarnyno uždegimą. Todėl susirgus angina gali skaudėti pilvą.
Kaip namie gydyti ryklę, jei ji tik šiek tiek paraudusi?
Jei vaikučio gerklės gleivinė tik vos paraudusi, ir jis karščiuoja nestipriai, galima gydyti namie. Šalikas faringito negydo, bet sumažina diskomfortą, kaklo skausmą. Naktį šalikas nieko negali pagelbėti.
Gydant ūminį ryklės uždegimą, patartina paskalauti ryklę ramunėlių, šalavijų užpilais ar paprasta arbata, vyresniems vaikams galima ją skalauti sūriu vandeniu. Mažiems vaikams sūriu vandeniu gerklės nepraskalausi, todėl galima naudoti purškiamą jūros vandenį.
Ilgai gydytis patiems nepatariu. Kaip rodo statistika ir gydytojų patirtis, ryklėje prasidėjęs uždegimas yra linkęs plėstis žemyn kvėpavimo vamzdelio sienelėmis, todėl gali būti pažeistos gerklos (laringitas), trachėja (tracheitas), bronchai (bronchitas). Tai paprasta suprasti. Skystos gleivės, prifarširuotos virusų ar bakterijų, lengvai nuteka žemyn. Sukėlėjai gali slinkti ir prieš oro ar skysčio srovę, tuomet liga gali komplikuotis sinusitu (šiuo atveju infekcija, užkratas pakyla aukštyn). Iš ryklės, nosiaryklės ligos sukėlėjai gali patekti ir į ausį. Ausis per klausomąjį vamzdį tiesiogiai kontaktuoja su nosiaryklės gleivine. Nosiaryklėje besirutuliojantis uždegimas gali lengvai persikelti į klausomąjį vamzdį, o toliau ir į ausį.
Tad jei vaikas blogai jaučiasi, nereikėtų ilgai delsti ir gydytis patiems. Vienos paros gydymo arbatėlėmis ir pastilėmis pakaktų nustatyti, ar vaiko būklė neblogėja. Jei ir po dienos vaikas blogai jaučiasi, siūlyčiau kreiptis otolaringologo konsultacijos.
Vaikams faringitą dažniausiai sukelia virusai, tad gydymo antibiotikais nereikės. Kita vertus, kai ryklės uždegimas pasireiškia pūline angina, – tai jau bakterinis procesas, jis gana pavojingas, gresia rimtos komplikacijos. Tuomet antibiotikais gydytis pravartu.
Per kiek dienų vaikas pasveiksta po ūminio tonzilito (anginos) ir vėl gali eiti į mokyklą ar darželį?
Pagrindinis ūminio tonzilito gydymo principas – gydyti reikėtų visą savaitę ar net 10 dienų. Ligos požymiai išnyksta ir anksčiau, po 3–5 dienų, tačiau organizmui išvalyti nuo sukėlėjų, ypač bakterijų, reikia ilgesnio laiko. Tik po visiško išgijimo, kai kraujo, šlapimo tyrimas ir elektrokardiograma rodo normalią būklę, vaikas gali eiti į mokyklą ar darželį.
Ačiū už patarimus.
Neila Ramoškienė