Rudenį dažniausia diagnozė, nuskambanti šeimos gydytojo kabinete, – jūsų vaikui enterovirusas. Iš arčiau susipažinkime su sukėlėju, kurio pavadinime užkoduota, jog jis susijęs su žarnynu (gr. enteron – žarna), nes jame dauginasi, ir kurio atmainų skaičiuojama 300.
10 klausimų apie enteroviurusą
- Kuo ypatingas enterovirusas?
Enterovirusinė infekcija (enterovirusas) – tai grupė ligų, kurias sukelia enterovirusų grupė, o ją sudaro net 300 atmainų. Šie labai plačiai paplitę virusai sukelia didelį ligų spektrą. Vienos jų lengvos ir net nepastebimos, kitos pavojingos gyvybei. Jas vienija ypatybė – šie virusai, patekę į organizmą, dauginasi žarnyne.
Yra daugybė enterovirusų rūšių, įskaitant Koksaki virusus, echovirusus, poliovirusus ir hepatito A virusą.
Enterovirusai yra plačiausiai paplitę infekcijų sukėlėjai pasaulyje, jie labiausiai kenkia ekonomikai. Suskaičiuoti paprasta, kiekvienas vaikas perserga enterovirusine infekcija, tiek pats susidaro nedarbingumo išmokų tėvams.
- Kodėl šia virusų grupe dažniausiai užsikrečia vaikai?
Enterovirusais gali užsikrėsti bet kas, tačiau labiau tikėtina, kad susirgs žmonės, kurių silpna imuninė sistema, taip pat kūdikiai, vaikai ir paaugliai, kurie dar neturi imuniteto nuo viruso (nes tai pirmasis jų kontaktas su juo).
Vaikai dažniau serga todėl, kad dauguma suaugusiųjų jau buvo paveikti daugybės enterovirusų ir susikūrė imunitetą.
- Iš ko suprasti, kad vaikas pasigavo enterovirusą?
Enteroviruso atmainų labai daug, o kiekvienas organizmas į jas reaguoja skirtingai, priklausomai nuo to, kur virusas aktyvuojasi. Tad simptomų skaičiuojama „nuo–iki“. Jų gali net nebūti! Daugelis žmonių, užsikrėtę šiuo virusu, gali ir nejausti jokių simptomų.
Dažniausiai liga prasideda gerklės skausmu ir karščiavimu, kaip paprasta peršalimo liga. Vaikas tiesiog karščiuoja arba atsiranda lengvi peršalimo simptomai: sloga, čiaudulys, kosulys ar raumenų skausmai.
Klasikiniai enterovirusinės infekcijos simptomai:
Apetito stoka
Raudonas bėrimas didelėse kūno vietose
Raudonos opos burnoje, delnų ir pėdų paduose
Bėrimas
Gerklės ir galvos skausmas
Karščiavimas iki 38,5–40°C
Sutrikęs miego ir budrumo ritmas
Raumenų skausmai
Sloga
Čiaudulys
Kosulys
Sunku kvėpuoti
Šio viruso sukelti negalavimai panašūs į gripo, todėl, kad atmestumėte gripą, visada verta pasidaryti greitąjį testą. Kitas dažnas enteroviruso požymis – nemalonūs pojūčiai žarnyne. Vieni vemia, kiti viduriuoja, treti skundžiasi pilvo skausmu. O gali būti ir visi šie simptomai kartu.
Infekcijos požymių spektras gali būti labai įvairus (gerklės, galvos skausmai, bendras negalavimas, konjunktyvitas, vėmimas, viduriavimas), tačiau dažniausiai virusas pasireiškia karščiavimu, viršutinių kvėpavimo takų infekcijos požymiais ir virškinimo trakto sutrikimu.
- Kas sukelia enterovirusinę infekciją?
Tai enterovirusai – nedideli, gana atsparūs šalčiui, dezinfekcinėms medžiagoms ir kitiems išoriniams dirgikliams virusai.
Infekcija sklinda oro-lašeliniu būdu arba fekaliniu-oraliniu (per užkrėstą vandenį, maisto produktus). Virusas dauginasi žarnyne ir ilgą laiką gali būti išskiriamas į aplinką. Kaip žinia, vaikų kolektyvuose tokiems virusams plisti – idealios sąlygos, todėl darželiuose stebimi enterovirusinės infekcijos protrūkiai, kai suserga pusė grupės.
Kartais tam tikri enteroviruso tipai sukelia protrūkius ne tik konkrečiame darželyje, bet ir mieste ar rajone. Apylinkės gydytojai pasikalba, kad „šiuo metu plinta enterovirusas su bėrimais“ ar pan.
- Ar vaikui bus skirti tyrimai, kad gydytojas nustatytų, jog tai tikrai enterovirusas?
Enterovirusinės infekcijos simptomai yra labai panašūs į kitų infekcijų. Jei simptomai lengvi, tyrimų gydytojas neskirs. Jeigu simptomai ryškūs, gali būti skirtas gerklės tepinėlis, kraujo, šlapimo, išmatų tyrimai. Išimtiniais atvejais gali būti skirtas stuburo skysčių tyrimas.
- Ar enterovirusas labai užkrečiamas?
Taip. Enterovirusai lengvai plinta nuo žmogaus iki žmogaus, dažniausiai ant neplautų rankų ir išmatomis užterštų paviršių, kur gali gyventi kelias dienas. Enterovirusai gali plisti ir lašeliais, kai užsikrėtęs asmuo kosėja ar čiaudi, arba per skysčius odos pūslelėse.
Jei darželio grupėje pasitaiko vienas viruso nešiotojas, jam čiaudint ar kosint lašeliai patenka į orą ir nusileidžia ant paviršių. Tada kiti vaikai gali įkvėpti lašelių arba paliesti užterštą paviršių, tada paliesti akis, burną ar nosį.
Kai kurie virusai gali plisti per sąlytį su užkrėstomis išmatomis. Galima užsikrėsti ir valgant ar geriant maistą ar vandenį, kuriame yra viruso.
Žmogus, kuris yra užsikrėtęs, gali perduoti virusą kitiems keletą savaičių, net jei nejaučia jokių simptomų.
Nėščia moteris gali perduoti virusą savo kūdikiui, jei ji užsikrėtė prieš pat gimdymą.
- Kaip gydoma?
Kai ligos sukėlėjas – virusas, dažniausiai išgirsite terminą „gydymas simptominis“. Tai reiškia, kad vaistų nuo paties viruso nėra, jis organizme nugyvena savo egzistencinį ciklą ir miršta. Jeigu vaiko imunitetas silpnesnis, gali pasitaikyti komplikacijų, kaip ir nuo vadinamųjų peršalimo ligų. Liga gali užtrukti ir tada, jeigu vaikui nepadėsite kovoti su simptomais. Be pagalbos kautis nelengva, ypač, kai vaikutis mažas. Todėl patariama (žinoma, nepersistengiant) šalinti simptomus:
Jei vaikas viduriuoja. Koreguokite skysčių ir elektrolitų balansą. Duokite probiotikų, kurie skirti būtent esant tokiems viduriavimams (efektyviausiai viduriavimų laiką sutrumpina mieliagrybis).
Jei vaikas karščiuoja. Duokite vaikui įprasto temperatūrą mažinančio vaisto. Vieni vaikai geriau toleruoja paracetamolį, kiti ibuprofeną, elkitės, kaip esate įpratę. Temperatūros mažinimo standartai nesikeičia – mažinkite, jeigu ji pakyla virš 38,6°C, arba jei vaikas temperatūros neištveria, labai blogai jaučiasi.
Jei vaikui išbėrė burną. Pamokykite skalauti burną švelniai dezinfekuojančiais ir nuskausminančiais tirpalais. Yra burnos opas nuskausminančio gelio.
Antibiotikai neveikia enterovirusų, kaip ir visų kitų virusų. Deja, nėra jokių antivirusinių vaistų, kurie padėtų išgydyti enterovirusinę infekciją.
- Ar enterovirusų sukeltos infekcijos gali būti pavojingos?
Retais atvejais enterovirusai gali sukelti rimtesnes infekcijas: akių infekciją (konjunktyvitą), meningitą, encefalitą, širdies miokarditą, perikarditą, kepenų uždegimą.
Kartais tam tikro tipo enterovirusas gali sukelti kvėpavimo problemų vaikams, sergantiems astma, kurių silpna imuninė sistema. Retai šis virusas gali sukelti ūminį suglebusį mielitą. Tai reta, bet rimta liga, kuri paveikia nugaros smegenų sritį, vadinamąją pilkąją medžiagą. Dėl to kūno raumenys ir refleksai gali susilpnėti, vaikas jaučia rankų ar kojų silpnumą.
Yra dar viena liga, kurią sukelia enterovirusas, – tai Koksaki A (kitaip enteroviruso Nr. 71) sukelta nagų, pėdų ir burnos liga.
- Kiek dienų vaikas sirgs?
Nuo užsikrėtimo iki pirmųjų simptomų pasireiškimo paprastai praeina 3–7 dienos. Jeigu infekcija lengva, simptomai praeina per kelias dienas.
Kūdikius (ypač naujagimius ir neišnešiotus kūdikius), silpną imuninę sistemą turinčius žmones, sveikus vaikus ir suaugusiuosius, sergančius sunkia enterovirusine infekcija, gali prireikti gydyti ligoninėje.
10 . Kaip vaikui padėti išvengti enterovirusinės infekcijos?
Vaikai skiepijami nuo poliomielito viruso. Tačiau vakcinos nuo kitų enterovirusų nėra.
Kad išvengtumėte ligos:
Išmokykite vaikus nusiplauti rankas po naudojimosi tualetu, prieš valgant ir prieš liečiant akis, burną ar nosį.
Dažnai plaukite rankas, ypač jei rūpinatės sergančiu asmeniu. Jei po ranka neturite muilo ir vandens, naudokite rankų dezinfekavimo priemonę.
Stenkitės mažiau bendrauti su sergančiais žmonėmis.
Reguliariai valykite paviršius namuose dezinfekavimo priemone.
Susiję straipsniai