Jei teko su vaikučiu gultis į ligoninę ar kreiptis pagalbos į gydymo įstaigą, tikriausiai išgirdote klausimą: ar vaikas nealergiškas jokiems vaistams? Nors alergija vaistams pasireiškia tik nedidelei žmonių daliai, ji gali lemti iki 15 procentų visų nepageidaujamų vaistų poveikių. Kaip pasireiškia ši alergija, kaip žinoti, ar vaikas ją turi?
Alergija vaistams – nepageidaujamas padidėjęs jautrumas vaistams, kurį sukelia imuninė sistema. Pastebėta, kad vaikai alergiški vaistams rečiau nei suaugusieji, o mergaitės dažniau nei berniukai. Nors vaikai būna rečiau jautrūs vaistams, tačiau sunkių alerginių reakcijų gali pasireikšti ir jiems.
Bet kuris vaistas (net ir tas, kuris vartojamas alergijai gydyti) gali sukelti alerginę reakciją.
Alergiją vaistams dažniausiai sukelia antibiotikai, iš kurių dažniausiai – penicilinų grupės vaistai. Kartais alergiją sukelia ne pats vaistas, o jame esančios kvapiosios ir dažomosios medžiagos.
Alergijos vaistams ypatumai:
- Alergijos simptomų pirmomis vaisto skyrimo dienomis paprastai nepasireiškia. Alergija dažniausiai pasireiškia praėjus kelioms dienoms nuo vaisto skyrimo.
- Pakartotinio kontakto su tuo pačiu ar panašios cheminės struktūros (kryžminės reakcijos) vaistu metu alerginė reakcija prasideda jau po pirmos vaisto dozės.
- Nustatyta, kad naudojant vaistus vietiniam gydymui (pvz., kremus ar tepalus) įsijautrinama greičiau nei nuo tabletėmis vartojamų vaistų.
- Alerginę reakciją gali sukelti mažos vaisto dozės. Todėl skyrus net ir labai mažą vaisto dozę, gali išsivystyti sunki anafilaksinė reakcija.
- Alergija vaistams yra neprognozuojama ir gali pasireikšti labai įvairiai: tiek lengvais odos bėrimais, tiek gyvybei pavojingu anafilaksiniu šoku.
- Dėl alerginių reakcijų gali būti pažeistas bet kuris organas, tačiau dažniausiai pažeidžiama oda.
- Skirtingiems žmonėms tas pats vaistas gali sukelti skirtingus simptomus; o tą patį simptomą gali sukelti įvairūs vaistai.
- Nutraukus vaisto vartojimą, alergijos simptomai dažniausiai laipsniškai išnyksta (kartais gali pasikartoti).
Patarimai tėvams:
- Žinokite vaistų, sukėlusių alergiją, pavadinimą ir vaikui jų niekada daugiau neskirkite.
- Kreipdamiesi medicinos pagalbos būtinai įspėkite medikus apie alergiją prieš skiriant tyrimus, vaistus, procedūras
- Venkite savigydos, gydymui prašykite skirti tik būtinų vaistų.
Gydytoja alergologė Miglė Kuprienė
„Mamos žurnalas“