Artėja didysis kalėdinių dovanų vajus. Kiekvienais metais jis ankstėja, nes norime apsidrausti nuo dovanų vėlavimo ar tiesiog nemielo fakto – „šios prekės nebeturime“. Apie tai, į ką atkreipti dėmesį, perkant dovaną vaikui, – patarimais dalijasi žaislų ir lavinančių priemonių ekspertai iš elektroninės parduotuvės Lavi.lt
Ugdymas per žaidimus
Geriausia dovana vaikui – suteikti jam galimybę lavinti svarbius gyvenimo įgūdžius. Kadangi žaidimai – pagrindinė vaiko gyvenimo veikla, patariama atrinkti tokius žaislus ir žaidimus, kurie sujungtų šiuos du poreikius: žaisti ir pažinti pasaulį. Yra trys pagrindiniai kriterijai, perkant žaislą: vaiko poreikiai, polinkiai ir amžius. Jeigu pirksite, vadovaudamiesi šiais 3 kriterijais, žaislas bus naudojamas ir naudingas.
Ilgo ir trumpo veikimo žaislai
Pirkdami vaikui žaislą, visada sau priminkite: žaislai yra daugiau nei daiktai, todėl idealu, kai jie skirti ne trumpalaikėms pramogoms. Kuo daugiau žaislas išlaisvina vaizduotės, tuo ilgiau su juo vaikas žais. Tad teminis konstruktorius, kurį vaikas sudėlios pagal knygelėje parodytą instrukciją, gali būtų įveiklintas kur kas trumpiau, nei pagrindinių detalių rinkinys, iš kurių galima sukonstruoti viską.
Kas patiktų vaikui
Žaislai – vaikų saviraiškos būdas, todėl žaislus reikėtų atsakingai pirkti, atsižvelgiant į vaiko interesus ir prigimtinius polinkius. Stebint vaiką, jau nuo kūdikystės galima suprasti, kuo jis domisi. Ar jam patinka liesti, klausytis muzikos, o gal jam įdomios įvairios formos? Siūlykite vaikui žaislus, atitinkančius jo poreikius ir pomėgius. Jei vaikas domisi gyvūnais, jam bus įdomūs žaislai, kurie pasakoja apie gyvūnų pasaulį, – interaktyvūs žaislai apie gyvūnus, dėlionės, knygelės, konstruktoriai. Tas pat kalbant apie kosmosą, dinozaurus, senovę, siužetinius žaidimus (gydytojas, mokytojas, pardavėjas, virėjas).
Skirstymas pagal lytį – atgyveno
Džiugu matyti, kad dauguma tėvų atsakingai sprendžia žaislų pirkimo klausimą, požiūris „mergaitei – lėlės, o berniukui – mašinytė“ seniai pasenęs. Vaikams vis dažniau perkami universalūs lavinamieji žaislai.
Mokykite vaiką žaisti
Nepamirškite, kad vaikas negimsta mokėdamas žaisti. Jį žaisti moko suaugusieji – tėvai, auklėtojai, vyresni broliai ir sesės. Vaikas kopijuoja suaugusiųjų elgesį ir taip pažįsta pasaulį. Todėl pirkdami žaislą iš anksto pagalvokite, kad šio žaislo gyvenime dalyvausite ir jūs: reikės padėti vaikui suprasti, kaip reikia žaisti, papasakoti žaidimų taisykles, aktyviai dalyvauti žaidime kartu su vaikais. Žaidimas kartu su vaiku ne tik lavinta vaiko įgūdžius bet ir yra nuostabiai praleistas laikas, kuris sutvirtina santykius tarp tėvų ir vaikų. Stalo, lauko, vaidmeniniai žaidimai, konstruktoriai – tai tik trumpas žaidimų, kuriuos galima žaisti kartu su visa šeima, sąrašas..
Kiek žaislų turėti?
Suprantama, kad tėvai nori savo vaikui geriausių dalykų, o kai žaislų pasiūla didžiulė, nežinome ką pasirinkti, todėl dažnai vaikų kambarys sprogsta nuo įvairiausių žaislų.
Mūsų manymu, svarbu kokybė, o ne kiekybė. Per daug žaislų, kuriais vaikas nežaidžia, gali blaškyti. Vaikui gali tapti sunkiau pasirinkti, su kokias žaislais žaisti, arba apsispręsti, kas jam patinka. Taip pat normalu, kad vaiko interesai ir poreikiai keičiasi labai greitai. Kad nesikauptų daug vienadienių žaislų, vertėtų periodiškai peržiūrėti žaislų kolekcijas, atiduoti ar parduoti nereikalingus ir papildyti naujais. Tai puikus būdas ne tik skatinti vaiko ugdymą, bet ir palaikyti tvarką vaikų kambaryje.
Sutaupykite laiko
Specializuotos žaislų parduotuvės, kurios orientuotos į lavinamuosius žaislus, sutaupo tėvų (ir giminaičių) laiką. Mes atidžiai atrenkame žaislų asortimentą, atsižvelgdami į tai, kad žaislai būtų kokybiški, lavinantys ir įdomūs. Net ir minkšti žaislai gali atlikti tam tikrą funkciją – pavyzdžiui, šildyklės.
Laiką taupo ir žaislų meniu, kai prekės suskirstytos pagal įvairias kategorijas: amžių, interesus, įvairias progas.
Kas trukdo žaidimui:
Per daug žaislų, įvairiausių priemonių, kurios neleidžia susikurti „kliūties“ ar „problemos“. Perteklius riboja fantaziją ir vaizduotę, fiziologinis atitikmuo – persivalgymo jausmas, kai ant stalo dar daugybė neragautų gėrybių.
Nurodinėjimai, komentarai, kad „taip nebūna“, „daryk taip ir ne kitaip“ ir pan., šaipymasis, pasijuokimas (vaikas žaidžia rimtai, taip pat kaip jūs, pavyzdžiui, mylimam žmogui ruošiate vakarienę).
Dažnas žaidimo nutraukimas, vaiko veiklos negerbimas („baik žaisti, eik valgyti“).
Griežti švaros ir tvarkos reikalavimai. Jie sukelia baimę ką nors sugadinti. Žaidimą stabdo reikalavimas viską pačiam susitvarkyti ir grasinimai, kad jei nesitvarkys, viskas bus išmesta. Tada kyla arba didelis protestas, arba pasyvumas.
Didžiulė dar nematytų, kruopščiai atrinktų, lavinančių žaislų ir žaidimų įvairovė Lavi.lt