Kai akių gydytojos kabinete išgirstame, kad vaikui – astigmatizmas, prasideda ilgas klausimų-atsakymų maratonas. Apie šią regėjimo ydą žinome labai mažai arba visai nieko. O vaikų, kuriems nustatomas astigmatizmas, – vis daugiau.
Pokalbiui pakvietėme akių gydytoją Loretą Šveikauskienę.
Kas yra toliaregystė ir trumparegystė, daugmaž suprantame. Bet kas yra tas astigmatizmas?
Mūsų akyje visi pro vyzdį – „akies diafragmą“ – patekę spinduliai nukreipiami į tinklainės centre esantį geriausio matymo tašką (taip vaikystėje didinamuoju stiklu į popierių sufokusavę saulės spindulius pradegindavom skylutę!). Astigmatinėje akyje skirtingose plokštumose į akį patekę spinduliai susikerta skirtingai. Vieni gali nesiekti tinklainės, o kiti susifokusuoja už tinklainės. Tai lemia akies forma, daugiausia jos priekinis segmentas – ragena. Ragenos spindulių laužiamoji galia (refrakcija), kuri matuojama dioptrijomis, yra svarbiausia. Dar spindulius glaudžia lęšis, kurį valdo vidinis akies raumuo, vadinamas krumplyno raumeniu. Lęšio gebėjimas keisti savo refrakciją labai svarbus prisitaikant prie įvairių artimesnių atstumų, pavyzdžiui, skaitant.
Tėvams atrodo, kad vaikas gerai mato (pastebi net tolumoje skrendantį paukštį, smulkiausius vabaliukus), bet okulistė nustato astigmatizmą ir, žinoma, skiria akinius. Jeigu vaikas gerai mato, tai kam jam akiniai?
Jei astigmatizmas nedidelis, daugiau toliaregis, vaikai gali matyti taip gerai, kad tėvai nepastebi jokių matymo sutrikimų. Tačiau gydytojo kabinete tiriant matymo aštrumą būna akivaizdu, kad matymas nėra šimtaprocentinis ir koreguojantys stiklai jį pagerina. Ypač sunku pastebėti, kai susilpnėja matymas, jei viena akis mato puikiai – juk retai kada tenka žiūrėti viena akimi!
Sakoma, kad vaikai astigmatikai mato kitokiu kampu. Tai kaip jie mato – kreivai ar išplaukusiai?
Astigmatinėje akyje spinduliai geriausio matymo taške nebūna sutelkti-fokusuoti į tašką, todėl vaizdas tiesiog būna neryškus.
Okulistė astigmatizmą nustatė 3 metų vaikui ir pasakė, kad akinius teks nešioti arba visą gyvenimą, arba iki 12 metų, kol baigs augti tinklainė. Kodėl vieniems astigmatizmas pasitaiso, o kitiems lieka visam gyvenimui?
Astigmatizmas keičiasi metam einant, kartu keičiasi ir akies priekinis segmentas. Ragena ir lęšis keičiasi, ypač vaikystėje. Kiekvienu konkrečiu atveju gydytojai bando prognozuoti, ar vaikas akinius nešios nuolat, ar nusiims po kurio laiko. Tai priklauso nuo astigmatizmo rūšies, dydžio, skirtumo tarp akių refrakcijos. Ne visuomet prognozės pasitvirtina, todėl gydytoja numatė visas galimybes.
Kaip koreguojamas astigmatizmas? Gal galima operacija?
Astigmatizmas koreguojamas cilindriniais akiniais. Operacinis gydymas lazeriu taikomas nuo 19 metų.
Ar yra kontaktinių lęšių, koreguojančių astigmatizmą?
Kai kurias astigmatizmo formas galima puikiai koreguoti toriniais kontaktiniais lęšiais – tai tokie lęšiai su cilindriniu komponentu.
Ar mums taip atrodo, ar tai tiesa, kad vaikų, turinčių astigmatizmą, vis daugėja. Kodėl?
Daugėja vaikų, kuriems laiku nustatomas ir koreguojamas astigmatizmas, nes daugėja informacijos tėveliams, tobulėja diagnostikos ir korekcijos metodai.
Ar astigmatizmas paveldimas, ar įgimtas, ar įgytas?
Astigmatizmas, kaip ir kiti ypatumai, yra paveldimas – jį lemia genai, dažniausiai įgimtas ir pasireiškia nuo gimimo. Astigmatizmas gali vystytis ir keistis arba atsirasti po akių ar akiduobės traumų, uždegimų, operacijų.
Kas nutiks, jei vaikas, kuriam nustatytas astigmatizmas, nenešios akinių? Jo regėjimas blogės, ar liks toks pat?
Nekoreguoto astigmatizmo išeitis – pablogėjęs matymo aštrumas. Kiek pablogės, priklauso nuo astigmatizmo dydžio ir formos.
Jei astigmatizmas išaugamas (taip sakoma), kodėl reikia jį koreguoti, gydyti?
Sunku prognozuoti, ar astigmatizmas mažės vaikui augant. Jei laiku koreguosime akiniais, tikrai turėsime gerą regą. Jei akinių neskirsime, o tikėsimės išaugimo – rizikuojame, kad akis taps „tingine“, kurios matymą pagerinti kartais būna nebeįmanoma
Kuo ypatingi akinukai, skirti koreguoti astigmatizmui? Jie storesniais stiklais?
Cilindriniai akiniai astigmatizmui koreguoti nėra nei storesni, nei kitokie, lyginant su paprastais sferiniais akiniais. Astigmatizmui gydyti skirti akinukai skirtingai laužia spindulius ir parenkami labai individualiai kiekvienai akiai.
Ar astigmatizmas – tik mažų vaikų bėda, ar šį regėjimo sutrikimą gali turėti ir suaugę?
Laiku kokybiškai koreguotas astigmatizmas – jokia bėda! Akių be astigmatizmo beveik nėra, tiesiog daugumai jis labai nedidelis, ir mūsų akys jį koreguoja. Astigmatizmas pasitaiko įvairaus amžiaus žmonėms.
Kaip tėvai gali pastebėti, kad jų vaikui astigmatizmas? Jis žiūri prisimerkęs?
Vaikas, kurio matymas blogėja dėl trumparegio astigmatizmo, gali prisimerkti. Dažniau tėvai skundžiasi, kad vaiko akys pavargsta, ypač ilgiau skaitant. Tėvai pastebi, kad vaikas vakare prisimerkia, lyg norėtų miego, žvelgia iš padilbų ar televizorių žiūri pasukęs galvą į šoną.
Ar kas nors priklauso nuo tėvų, jei norime išaugoti gerą vaikų regėjimą?
Nuo tėvų priklauso labai daug, jeigu ne viskas! Tėvai turi laiku atvesti vaiką jį profilaktiškai patikrinti, stebėti, ar vaikas nešioja akinius, ar tie akinukai nėra subraižytais nešvariais stiklais, ar rėmas nesusiklaipęs. Akių gydytojai pataria ir koreguoja matymą – toliau vaiką stebi tėvai. Todėl svarbios bendros mūsų pastangos.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai