Du jaudinantys laiškai apie klubų displaziją. Tikimės, jums optimizmo įkvėps vaikų ligų gydytojas dr. Algimantas Vingras.
Dukrytei 1,5 mėn., turi klubo sąnario displaziją ir reikės nešioti įtvarą-pagalvėlę 5–6 mėnesius. Man šokas! Mažylė nemiega, irzli, kankinasi su tuo įtvaru, kojyčių šonai raudoni, pini mėlynių, pati esu be miego, pavargusi, nei valgau, nei prausiuosi – nėra kada, o turiu dar vyresnį vaiką. Su mažyle turiu būti visada. Dūsauja, dejuoja. Pavalgiusi iškart į ašaras. Ir taip jau kelias savaites. Bijau kad per tą sąnariuką prarasime visą jos augimo raidą. Laiku nesėdės, neropos, nevaikščios. Kaip reikės lankyti darželį? Prašau, nuraminkite, nes tikrai einu iš proto, atrodo, iš sielvarto numirsiu.
Displazija – tai nevisiškai išsivystęs klubo sąnariukas, kuris susiformuoja dar kūdikiui negimus. Vėliau sąnarys gali panirti arba išnirti. Pirmuosius displazijos požymius pastebi gydytojai akušeriai-ginekologai ir neonatologai, apžiūrėdami ką tik gimusį naujagimį.
Klubų sąnario displazijos gydymo pradžioje Freiko pagalvėle mamos patiria šoką, nes mažylis verkia, kadangi pagalvėlės nešiojimas jam sukelia nemalonių jutimų, o mamai tampa sunkiau prižiūrėti mažylį. Labai svarbu, kad Freiko pagalvėlė būtų tinkamo dydžio, simetriškai uždėta. Antraip gali pakenkti. Kūdikis greitai auga, todėl ir pagalvėles reikia keisti. Jas valstybė skiria nemokamai. Per 10–14 dienų mažylis prie nepatogumo pripranta. Freiko pagalvėlė jokių mėlynių nesukelia, nes ji gaminama tekstilinių medžiagų pagrindu (medvilnė 30 %, polipropilenas 30 %, poliesteris 25 %, poliamidas 10 %, elastanas 5 %.). Pirmiausia šeima turi būti dėkinga tiems gydytojams, kurie anksti aptiko klubo sąnarių displaziją ir rūpintis, kaip geriausiai ji gali padėti mažylei. Negydoma klubo sąnarių displazija arba gydoma su trikdžiais, pvz., mamos nesuvokimu, kad būtina tiksliai vykdyti gydytojų, kinezeterapeuto, masažisto nurodymus, nepriklausomai nuo to, ar jie patogūs, ar ne mamai ir vaikui, gali turėti skaudžių pasekmių – sukelti atramos ir judėjimo aparato deformacijas visam žmogaus gyvenimui. Kiekvienos klubo sąnario displazijos gydymo trukmė yra individuali, nes yra įvairių displazijos formų. Gydymo trukmė taip pat priklauso ir nuo bendrų gydytojo ortopedo, kinezeterapeuto, masažisto ir tėvų „susiklausymo“ – bendrų pastangų ir nuo paties mažylio, t.y., kaip jis priima gydymą.
Vaikų ortopedai Freiko pagalvėlę skiria nuo pat klubų sąnario displazijos nustatymo momento. Kartu skiriama kinezeterapija ir masažas. Kinezeterapiją atlieka specialistas kinezeterapeutas kartą per dieną 10–15 dienų. Po 1–1,5 mėnesio gydymo kursas kartojamas. Kinezeterapijos ir masažo tikslas – padėti susiformuoti klubo sąnariams ir sustiprinti kojų raumenis. Kinezeterapeutas nuovokią ir ramiai nusiteikusią mamą gali pamokyti atlikti masažą ir lengvus pratimus namuose. Pratimus reikėtų kasdien kartoti nuo 2 iki 5 kartų per dieną, pvz., keičiant sauskelnes. Masažą geriausia atlikti prieš kūdikio maudymą arba iš karto po jo. Freiko pagalvėlė laikoma užsegta 24 val. per parą. Ji nuimama tik kai keičiamos sauskelnės, atliekami pratimai, masažuojama, maudoma.
Nešiojant Freiko pagalvėlę, mažylio fizinė raida gali vėluoti. Bet tai ne bėda, nes kai gydymas baigtas, nuėmus pagalvėlę, mažylio vystymasis tobulėja greitai ir jis savo fiziniais gebėjimais netrukus pasiveja bendraamžius, kurių bėda nebuvo ištikusi.
***
Sveiki, 2 mėnesių sūneliui nustatė abipusio sąnario klubo dislokaciją. Skyrė pagalvėlę-įtvarą. Dešinės 32°, o kairės 36°. Ilgai reikės nešioti įtvarą? Liepė nešioti 24 val. per parą. Vos pasikeičiame sauskelnes, ir vėl atgal į įtvarą. Sūnus mažai tuštinasi, mažai šlapinasi, turbūt kad neprivalgo, nes labai bloga jam su tuo įtvaru – blogai valgo, blogai miega.
Iš namų niekur neišeiname, nes netelpa į autokėdutę, o į vežimą – vos vos. Liepė nešioti metus laiko, sakė, per tą laiką nevaikščios, neropos, nesėdės. O prieš tai sakė, kad gimė tobulas, gavo 9/9 balus.
Kai gydytojas vaikų ortopedas skiria įtvarą – Freiko pagalvėlę, jis ją parenka pagal tuo metu atlikto tyrimo duomenis.
Pagal aptiktą kojų atvedimo laipsnį gydymo trukmė nenustatoma, nes ją lemia ir daug kitų veiksnių, juk kiekvienas mažylis unikalus, ir jo klubo sąnario netaisyklingas išsivystymas individualus. Įtvaro nešiojimas yra nemalonus mažyliui ir šeimai, bet visa tai būtina kantriai išgyventi, nes gydymas būtinas. Reikia išlikti kantriems, prisitaikyti prie vaikučio valgymo manieros, maitinti dažniau ir po mažiau, neleisti maitinimo matu prisiryti oro. Vertėtų mažylio maitinimą aptarti su gydytoju.
Būklė gimimo metu neturi jokios įtakos napakankamam klubo sąnarių išsivystymui – klubo sąnariai, kaip ir visas kūnas bei jo organai vystosi prieš gimimą. Nepakankamas klubo sąnarių išsivystymas nėra neurologinis padarinys. Kai berniukas bus gydomas taip, kaip pataria gydytojas ortopedas, nuėmus įtvarą, jis pradės ropoti ir vaikščioti.
„Mamos žurnalas“