Gimus mažyliui pasijutau, kad iki tol žinojau tik apie vieną medalio pusę.
Žinojau, kad atsiras nenusakomas palankumas ir stiprus ryšys su kūdikiu.
Tikra tiesa – mamos meilė savo vaikui daug kur aprašoma, bet vis dėlto daug stipresnė nei pasakojimuose… O kita medalio pusė?
O apie ją sužinojau, tik kai šeimoje atsirado vaikutis. Viskas pasikeitė – dienotvarkė, pokalbių temos, finansinė padėtis…
Konsultuoja psichologė Lina Cirtautienė
Šeimos vaidmenų pasikeitimas
Jei tėvai nori turėti vaiką, jie nusprendžia būti atsakingi už kūdikio sveiką išnešiojimą, sėkmingą gimdymą, už jo priežiūrą, materialinę gerovę. Dėl tokios didelės atsakomybės tėvystė yra vienas iš sunkiausių darbų.
Virsmas tėvais lemia didelius gyvenimo pokyčius, todėl turime tam pasirengti. Deja, ruošiamės dažniausiai paskutinę minutę. Dažnai besilaukiančios poros domisi tik fiziniais pasikeitimais, kurie atsiranda nėštumo metu. O štai pasiruošti emociniams pokyčiams ir išbandymams, kurie atsiranda gimus vaikeliui, ne mažiau svarbu. Kas tai yra būti tėvais? Kaip tai bus? Kuo tai skirsis nuo buvimo sutuoktiniu/partneriu? Šie klausimai dažnai lieka nuošalyje. Socialinių vaidmenų pasikeitimai gali būti nuostabūs, tačiau kartu kelti didelius išbandymus, stresą.
Vieni pasikeitimai reikšmingesni moterims, kiti – vyrams. Aptarkime dažniausiai šeimų įvardijamas problemines sritis: namų ruošos ir vaiko priežiūros darbus, nerimą dėl pinigų, karjerą ir darbą, socialinio gyvenimo ribas bei santykių sunkumus.
Namų ruošos ir vaiko priežiūros darbai
Pagrindinis klausimas, kurio gimus kūdikiui tėvai klausia vienas kito – kas ką darys? Naujagimiu reikia rūpintis kas valandą, todėl labai svarbu pasidalinti kasdieniais darbais. Būtina smulkiai aptarti, kas ką daro, kitaip – tiesus kelias prie šeimyninių konfliktų.
Jei jums sunkiau sekasi susitarti, pirmiausia galite surašyti visus vaiko priežiūros ir namų ruošos darbus lape (pvz., vaiko maitinimas, vaiko migdymas, kėlimasis naktį, sauskelnių keitimas, maisto gamyba, lyginimas, t.t.). Pakalbėkite, ką manote apie kiekvieno iš tų darbų atlikimą.
Nuspręskite, kas bus atsakingas už tam tikrus dalykus, ir palaikykite vienas kitą juos vykdydami.
Pagalvokite, ar yra darbų, kuriuos pasirinktumėte mieliau nei kitus, o kitus darbus patikėtumėte vyrui? Ar jūsų tėvai taip elgėsi? O gal taip darbus skirstosi draugų šeimos? Sutarkite, kad svarbu vienam kitą palaikyti, o ne skaičiuoti, kas ir kiek ko padarė. Tik toks požiūris leis sukurti saugią ir pozityvią atmosferą namuose.
Vyrai paprastai sprendžia apie savo indėlį į šeimą, lygindami jį su savo tėvais ar kitais vyrais giminėje.
Moterys vyrų indėlį vertina lygindamos jį su savo pačios indėliu į šeimą. Todėl pasistenkite suprasti, kaip kiekvienas iš jūsų tai mato.
Aptarkite:
Ar sąžiningai padalinta vaiko priežiūra ir namų ruoša?
Ar kiekvienas jaučiate, kad užduočių gausa jus tenkina?
Ko tikitės iš partnerio?
Ar rodote dėkingumą už partnerio pastangas didinti savo indėlį?
Nerimas dėl pinigų
Nors šiandien nerimas dėl pinigų yra beveik visuotinis, ypač jautrūs tam tampa jauni tėvai. Kas išlaikys šeimą? Ar abu tėvai dirbs? Kiek kainuos vaiko priežiūra? Šie ir kiti klausimai reikalauja dėmesio. Vyrai šiuo metu labiau būna susirūpinę, kaip sudurti galą su galu, o moterys – kaip išnaudoti pinigus vaiko gerovei kurti. Pagrindinis dalykas, susidorojant su rūpesčiais dėl pinigų – stengtis suprasti vienam kito veiksmus (kodėl jis tai daro) ir protingai naudoti pinigus.
Tai galite pasiekti aptardami, kam leisite pinigus vaikui gimus. Skirkite dalį savo biudžeto vaikelio atėjimui pasiruošti, suplanuokite galimas išlaidas jam ar jai gimus (vaistai, sauskelnės, drabužėliai, vizitai pas gydytojus ir pan.).
Nors finansiniai prioritetai gali skirtis, paprastas konfliktų valdymas gali padėti įveikti skirtumus ir atrasti bendrumus: venkite kalbėti apie pinigus, kai esate pavargę, įsitempę ar prastai jaučiatės. Pasirinkite tam tinkamą laiką ir visą dėmesį skirkite sprendimams rasti.
Santykių sunkumai
Nėra šeimos ar santykių, kurių nepaveiktų vaiko gimimas. Vaiko atėjimas –dažnų santykių išbandymas.
Tam tikrą laiką pora gali jausti silpnesnius tarpusavio ryšius. Nuovargis, nesutarimai, palaikymo negavimas – visa tai silpnina partnerių tarpusavio ryšius. Vaikelio susilaukusiose šeimose įprasta, kad vyras ir moteris neturi laiko vienas kitam ir intymiems santykiams. Supraskite atėjusius pasikeitimus ir palaikykite vienas kitą, būkite kantrūs.
Kasdien skirkite laiko maloniam pokalbiui. Praleisite bent 15 minučių kasdien kaip pora – pasikalbėkite, pasidalinkite jausmais. Taip atnaujinsite savo emocinius ryšius. Mamos dažnai tiek daug savęs atiduoda naujagimiui, kad nebelieka ką duoti kitiems. Todėl svarbu įvertinti savo elgesį ir įsitikinti, ar tėtis neiškrenta iš šeimos rato. Juk po vaikelio gimimo ne vien tampame tėvais, bet ir vis dar išliekame partneriais.
Tėčiai kartais atsiduria „už borto“ ir dėl to, kad jiems prireikia daugiau laiko emociniam įsitraukimui į naujagimio priežiūrą. Jei taip yra iš tiesų – aptarkite, kokiu būdu galite stiprinti vaiko ir tėčio ryšį: žaisdamas, maitindamas ar tiesiog palaikydamas mamą.
Karjera ir darbas
Populiarėjant tėvystės atostogoms, šeimose iškyla dilema, kuris iš partnerių darys pertrauką karjeroje, darbo veikloje. Aptarkite tai dar prieš vaikelio gimimą.
Žinoma, kiekvienas iš mūsų turime individualių poreikių, tikslų ir karjeros planų, tačiau po vaiko gimimo svarbiausi tampa šeimos tikslai.
Supraskime, vaiko auginimo atostogos – tai ne poilsis ir ne pripažinimas, kad jūsų darbinė veikla mažiau svarbi, tai indėlis į šeimą. Pradėję nuo TU ir AŠ, pereikime prie MES.
Jei jums neramu, ar atsitraukimas nuo darbinės veiklos neturės neigiamų pasekmių jūsų darbo įgūdžiams bei žinioms, pasirūpinkite profesine literatūra, vakarais kelioms valandoms ištrūkite į mokymus ar aplankę kolegas sužinokite pagrindinius pasikeitimus. Svarbiausia nesijausti situacijos įkaitu ir aiškiai suprasti, KODĖL aš pasirinkau tokį sprendimą.
Socialinis gyvenimas
Gimus vaikeliui keičiasi šeimos socialinio gyvenimo intensyvumas. Neretai dėl kylančių keblumų jaunos šeimos linkusios apriboti savo socialinius kontaktus. Nesuklysime pastebėję, jog dažniau dėl to nukenčia mamos. Sėdėdama su vaiku namuose, jauna mama gali pasijusti izoliuota nuo aplinkos. Nuolat abu su vyru aptarkite, kaip kiekvienas iš jūsų jaučiasi dėl tokių permainų? Jei jums trūksta bendravimo su kitais – nuo ko galėtumėte pradėti tam bendravimui atkurti?
Stenkitės neatsiriboti, stiprinkite ryšius su tais, kurie jums rūpi – su draugais, šeimos nariais ir vienas kitu.
Turėdami platų ir tvirtą socialinių ryšių tinklą, sulauksite įvairios pagalbos: nuo patarimo iki jūsų išleidimo savaitgaliui pabūti dviese.
Kodėl taip svarbu sėkmingai įveikti įtampą, atsiradusią dėl tėvystės? Kaip tai susiję su pasiruošimu naujam vaidmeniui ir sveikais tarpusavio santykiais? Jei tėvai pajėgūs įveikti skirtumus ir veikti kartu, jiems lengviau seksis teigiamai reaguoti į vaiko auginimą ir išsaugoti globojančią aplinką.
Partnerių tapimas tėvais – sudėtingas ir daug dvasinės energijos reikalaujantis procesas. Jis panašus į kelionę. Kelionei mes ruošiamės, apgalvojame jos tikslą bei maršrutą. Todėl tėvystės kelyje svarbu žinoti, kokį vaidmenį, kokius santykius norime sukurti – tai padės mums pasirinkti tinkamą maršrutą.
„Mamos žurnalas“