Kelionės automobiliu – dažnai pasirenkamas keliavimo būdas su vaikais, tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje. Kaip tinkamai pasiruošti kelionei automobiliu, kad tai netaptų alinančia savaitgalio ar atostogų pradžia, o tuo labiau ir nesugadintų suplanuoto laisvalaikio sveikatos negalavimais?
Kelionės grafikas
Būtinai susiplanuokite kelionės maršrutą ir sustojimų laiką, kurį turite derinti pagal vaiko amžių. Jei kūdikis žindomas, sustojimus planuokite pagal maitinimo grafiką. Darželį lankantys vaikai rytais ir po pietų užsiima aktyvia veikla, o apie 12.00 val. guldomi pietų miego, tad panašią schemą reikėtų taikyti ir keliaujant, – pietų miego metu reikėtų važiuoti ilgiausią maršruto dalį. Mokyklinio amžiaus vaikai yra pripratę prie pamokų režimo, pamokos trunka po 45 minutes, o tarp jų visada būna pertraukos. Jei reikia važiuoti ilgesnį atstumą, kelionė iki sustojimo turėtų trukti „dvi pamokas“. Mūsų ilgametė patirtis rodo, kad geriausia, jei vaikas nemiega, daryti trumpus sustojimus kas dvi valandas.
Kas gero pakelėje?
Prieš keliaujant, skirkite šiek tiek laiko ir išnagrinėkite kelionės maršrutą bei ką įdomaus galite pamatyti pakeliui. Rekomenduojama pasidomėti, kur yra žaidimų aikštelės, ir jose sustoti bent dešimčiai minučių. Vaikai pasidžiaugs, pažais ir keliauti toliau bus lengviau. Pasidomėkite programėle „Playground Buddy“, ji padės rasti žaidimų aikšteles visur, kur keliaujate.
Tinkama temperatūra
Dauguma žmonių automobilyje įjungia kondicionierių taip, kad spėtų net sušalti, – tai didžiulė klaida, ypač keliaujant su vaikais. Temperatūra automobilyje nuo lauko temperatūros gali skirtis tik 5 laipsniais – ne daugiau. Dažniausias tiek vaikų, tiek suaugusiųjų negalavimas kelionės pradžioje – perštinti gerklė. Todėl turėkite po ranka vaikams tinkamų pastilių nuo gerklės bei atsakingai reguliuokite temperatūrą automobilyje.
Maistas, užkandžiai ir gėrimai
Tai dalis sėkmingos kelionės. Jie ne tik pasisotina, bet ir puikiai užima laiką. Kelionei tinka lazdelėmis pjaustytos daržovės – agurkai, paprikos, morkos, kepti arba virti vištienos gabalėliai, vaisiai ir uogos, kuriuos būtinai nuplaukite prieš kelionę, avižų batonėliai, javainiai, trapučiai, kukurūzų lazdelės. Ištikus krizinėms situacijoms, visada rekomenduojama turėti kažką, ką labai mėgsta vaikai, ir kuo neleidžiama mėgautis kasdien, – ledinukų, saldainių, sulčių.
Kelioninė apranga
Svarbiausia, kad ji būtų patogi, nevaržanti judesių. Jei vykstate į šventę, perrenkite vaiką jau tik atvykus į vietą, nepuoškite jo iškart, nes vaikui bus nepatogu, jis gali sukaisti, o ir yra tikimybė, kad susipurvins užkandžiaudamas. Be to, visada turėkite atsarginių rūbelių, o jeigu vykstate į ilgesnę kelionę, turėkite porą švarių komplektų po ranka.
Bagažas
Svarbiausius daiktus susidėkite į rankinį bagažą. Kad prireikus netektų iškrauti viso automobilio, patartina po ranka visada turėti: minkštą žaislą, pagalvėlę ar po sprandu dedamą ritinėlį, lengvą antklodę, sauskelnių, drėgnų servetėlių ir drabužėlių persirengti. Automobilyje įvairiose situacijose gali pagelbėti ir popierinių rankšluosčių ritinėlis.
Vaiko žaislus sudėkite taip, kad norėdamas pats galėtų juos pasiimti (labai patogūs mini krepšeliai, kabinami ant priekinės sėdynės).
Detalės, bet svarbios
Pasirūpinkite lango apsauga nuo saulės. Labai svarbu pasirinkti tinkamą vaikui pagal svorį, ūgį, amžių. Ji kelionės metu užtikrina ne tik saugumą, bet ir patogumą.
Atsarginis kelias. Taip mes vadiname papildomą maršrutą, kurį renkamės, jei pagrindiniame kelyje susidaro spūstys. Tai labai aktualu, jei ruošiatės keliauti ilgųjų savaitgalių metu ar penktadieniais.
Ką vaikui veikti automobilyje
Nesvarbu, ar ši kelionė automobiliu trunka keliolika minučių, ar kelias valandas, iš anksto reikia pasirūpinti, kuo užimsite vaiką. Užimtumą reikia planuoti atsižvelgiant į vaiko amžių, temperamentą, pomėgius. Rekomenduojame ilgesnei kelionei, jei tik yra tokia galimybė, pasiimti kokį nors naują žaisliuką ar žaidimą, kuris tikrai turėtų ilgesniam laikui sudominti vaiką.
Veiklos mažesniems vaikams
Antroji piniginė. Į nenaudojamą piniginę, geriausia su kuo daugiau skyrelių, sudėti įvairias senas korteles, keletą monetų, sulankstykite žurnalų iškarpų. Tai įdomiausias užsiėmimas vaikui iki 2 metų. Užsiims ir valandą, kol viską apžiūrės.
Atspėk, kas maišelyje. Į nepermatomą maišelį įdėkite įvairių daiktų, atsižvelgiant į vaiko amžių (šaukštas, mašinytė, šukos, kremo indelis, saga, drožtukas). Ir leiskite vaikui tik iš apčiuopimo atspėti, kas tai.
Vaiko mėgstamos dainelės. Prieš kelionę įrašykite į tinkamą laikmeną, kurią galėsite naudoti automobilyje, vaiko mėgstamas daineles.
Knygelės su lipdukais. Labai patogu, neužima daug vietos, o veikla labai įtraukianti ir smagi.
Patogiai tvirtinami žaislai. Šiuo metu yra tikrai nemažas pasirinkimas žaislų vaikams, kurie patogiai tvirtinasi prie kėdučių, sėdynių atlošų. Jie labai patogūs, nes nenukris, automobiliui judant ar važiuojant.
Žaislų grandinėlė. Mums labai pasiteisinęs visiškai mūsų išradimas. Paimti ilgesnę virvutę ir ja į grandinėlę surišti įvairius žaislus (nenaudojamą raktą, minkštą žaislą, plastikinį kramtuką – tinka viskas, kas įdomu vaikai). Mums pasiteisino, nes tokiu atveju žaislai nepasimeta, nenukrenta ant žemės.
Veiklos vyresniems vaikams
Bingo. Pasiruoškite lentelę arba atsispausdinkite lapą su paveikslėliais (jei vaikas mažesnis), su objektais, kuriuose galite pamatyti kelionės metu (šviesoforas, žalia mašina, arklys, dviejų aukštų namas) per langą. Labai įtraukianti veikla.
Sakinys iš automobilių numerių. Labiau tinkamas vyresniems vaikams. Sugalvokite žodį iš jūsų aplenkto automobilio numerio raidžių.
Ką darytum, jei? Labiau tinkamas vyresniems vaikams. Sugalvokite įdomesnių klausimų prieš kelionę, ir visi šeimos nariai atsakykite paeiliui. Ką darytum, jei laimėtum milijoną, ką darytum, jei atsidurtum negyvenamoje saloje, ką pirktum, jei galėtum pasirinkti bet ką iš žaislų parduotuvės, ką darytum, jei taptum nematomas. Tikrai labai lavinantis vaizduotę žaidimas.
Aš žinau. Kiekvienas šeimos narys vardina kokį žino gyvūną, patiekalą, valgomą daiktą, nevalgomą daiktą.
Aš ruošiuosi į… Sugalvokite, kur ruošiatės keliauti, ir įvardinkite po vieną daiktą, kuris būtinas į šią kelionę. Kelionės gali būti įvairios. Keletas mūsų naudojamų (slidinėti, į kalnus, į paplūdimį, į mišką grybauti, į iškylą).
Pasaka po vieną žodį. Visi šeimos nariai, sakydami po vieną žodį, kuria pasaką. Atrodo nuobodu? Pabandykite, išeina tikrai smagus pasakojimas ir daug juoko.
Rubriką „Kelionės su vaikais“ rengia tinklaraštis „Kelionės su vaikais “