Pagal Lietuvos Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą, iki 6 metų vaiko negalima palikti vieno, nebent jį prižiūri vyresnių nei 14 metų asmenys. Tad nuo 7 metų tarsi ir galėtume palikti vaikus vienus namuose. Vis dėlto psichologai mano, kad tik 10 metų vaiką galima palikti namuose vieną ilgesniam laikui (kelioms valandoms). Tokio amžiaus vaikas jau moka gerai atrakinti ir užrakinti duris, paskambinti telefonu, paprašyti kaimynų pagalbos.
Pakalbėkime, kaip mažajam šeimininkui suteikti kuo daugiau saugumo.
Treniruotė „Vienas namuose“
Jau nuo 5–6 metų galite pratinti vaiką trumpam pabūti vieną. Tokia treniruotė turėtų trukti vos kelias minutes. Tiek laiko užteks išnešti šiukšles. Net jei vaiką paliksite vienai minutei, jis turi žinoti pačias svarbiausias saugumo taisykles:
Neatidaryk durų svetimam.
Nežaisk su vandeniu, elektros prietaisais, peiliais.
Nelįsk prie viryklės.
Neik ieškoti mamos.
Neatidarinėk langų ir balkono.
Žaisdami žaidimą „Vienas namuose“, atsiminkite pagrindinę taisyklę: nepalikite vaiko namuose vieno, jei jis bijo.
Kaskart galite treniruoti vaiką pabūti vieną vis ilgiau. Tačiau įrodyta, kad darželinukui viena valanda jau kritiškai ilgas laikas. Po valandos jis pradės nuobodžiauti ir ieškoti nuotykių (arba jūsų). Nuobodulys gali pridaryti bėdos ir palikus vyresnį vaiką. Todėl prieš išeidami kartu su vaiku aptarkite, ką jis likęs vienas veiks.
Pasakoja 8 metų Luko mama:
Lukas mokosi antroje pamainoje. Mudu su vyru ryte išeiname į darbą, o Lukas lieka vienas. Rytas skirtas pamokų ruošai. Tačiau kaskart vakarais aptinkame, jog sūnus prieš pamokas veikė kažką keisto.
Kartą ant kilimo radau pritaškyta vaško. Pasirodo, Lukas emaliuotame puodelyje išlydė žvakę, nes norėjo turėti karšto vaško spaudams (filme matė, kad taip laiškus antspaudavo vienuoliai). Kitą kartą jis aštriu pieštuku išbandė televizoriaus ekraną. Norėjo pažiūrėti, ar liks žymės. Liko. Sykį pastebėjau aprūkusią virtuvinio stalo apačią. Lukas prisipažino, kad palindęs po stalu su žiebtuvėliu bandė piešti paveikslą iš dūmų. Dabar su vyru pasikeisdami kas 20 minučių skambiname namo ir tikriname Luką.
Pasakoja 5 metų Rugilės ir 7 metų Audingos mama:
Ne kartą teko palikti mergaites vienas. Kad ir darželį užpuolus vėjaraupiams. Niekada nebijojau, kad jos sukurs namie laužą ar sugalvos vaikščioti palangėmis. Žinojau, kad ramiai žais su lėlėmis ar pieš. Panika apimdavo prisiminus, kiek įvairiausių prašalaičių vidury dienos braunasi į butus. Tuo įsitikinau kelerius metus augindama dukras namie. Nuolat durų skambutį mygdavo prekeiviai bulvėmis, religine literatūra, nešiojamosios prekybos agentai, elgetos, girti kaimynai. Suvokę, kad pradėjusios eiti į mokyklą dukros vis dažniau bus namie vienos, ryžomės pasikeisti duris. Be to, suagitavome laiptinės kaimynus įmontuoti lauko duryse telefonspynę.
Jei vaiką namie paliekate vieną:
Pasirūpinkite, kad buto durys būtų tvirtos ir su patikimomis spynomis. Nepasikliaukite užtrenkiamomis spynomis, nes vaikui išėjus į laiptinę, durys gali užsitrenkti. Per tvirtas duris nepraeina garsas, tad vaikas neišsigąs laiptinėje kalbančių žmonių, bildesio.
Duryse būtinai turi būti akutė. Patikrinkite, ar vaikas pro ją gerai mato: išeikite į laiptinę, o vaikas tegul jus stebi pro akutę. Kad gerai matytųsi, pasirūpinkite laiptinės apšvietimu. Kadangi vaikai akutės paprastai nepasiekia, prie durų laikykite mažą suolelį.
Įmontuokite į duris grandinėlę, tačiau neleiskite vaikui ja pasikliauti. Likusio namuose vaiko pareiga – neįsileisti į namus jokio svetimo žmogaus. Net jei tai – iš matymo pažįstamas žmogus.
Jei vaikas grįžo į namus ir pastebėjo, kad durys praviros, tegul neina į butą, o kreipiasi pagalbos į kaimynus.
Neleiskite vaikui telefonu nepažįstamiems žmonėms pasakoti, kad tėvų nėra namie, kur jie išėjo, kada grįš.
Jei name yra liftas, įspėkite vaiką nelipti į jį su žmogumi, kuris jam nepatinka. Geriausia palaukti kito lifto ir kilti vienam.
Susibičiuliaukite bent su viena laiptinės kaimyne, geriausia – pensininke. Vaikas tuomet turės kur kreiptis pagalbos, jei išsigąs.
Vaikas jausis saugiau, jei turės šunį.
Kriminalisto patarimai
Vilniaus rajono policijos komisariato Kriminalinių nusikaltimų tyrimo skyriaus viršininkas Sigitas Šemys sako, kad be priežiūros palikti vaikai ne savo noru dažnai tampa puikiais nusikaltėlių bendrininkais. Pavyzdžiui, vienu metu nusikaltėliai buvo pamėgę skambinti be priežiūros paliktiems vaikams, prigąsdinti, kad tėvai pakliuvo į bėdą ir pareikalauti, kad jie atiduotų šeimos brangenybes ir grynuosius pinigus, jei nori padėti tėvams. „Vagims nė nereikėdavo patekti į butą, kartais vaikai pinigus ir brangenybes tiesiog išmesdavo per balkoną ir nė nematydavo, kas juos paima“, – pasakoja kriminalistas ir pabrėžia, kad tai anaiptol ne vienintelė situacija, kai nusikaltėliai gali pasinaudoti vaikais.
Specialistai pataria, ką turi žinoti tėvai ir ko išmokyti vaikus
- Svarbiausi telefonai – matomoje vietoje
Matomoje vietoje turi būti užrašytas Bendrojo pagalbos centro telefonas 112, tėvų, kitų artimųjų, į kuriuos galima kreiptis, telefonai. Nestandartinėje situacijoje vaikas gali sutrikti ir neprisiminti skubios pagalbos telefono, iš susijaudinimo nerasti tėvų telefono numerio telefono adresų knygoje. Vaikas turi būti išmokytas paskambinti vienam iš artimųjų ir pranešti apie iškilusią problemą arba pagalbos telefonu 112.
- Neatidaryti durų nepažįstamiesiems
Svarbu išmokyti vaiką jokiu būdu neatidaryti durų nepažįstamiems asmenims, nesvarbu, kuo jie prisistatytų. Bet kam prašant įsileisti į namus, vaikas turi susisiekti su tėvais ar kitais asmenimis ir išklausyti jų nurodymų.
- Neįsileisti nepažįstamų „draugų draugų“
Vaikai neturėtų įsileisti į namus draugų, kurie yra su jiems nepažįstamais savo draugais. Būna, kad tokie „draugų draugai“ tiesiog surenka ir kam nereikia perduoda informaciją apie turtą būste. Gali būti, kad vaikų draugai yra prigąsdinti ir paprašyti juos nusivesti į konkrečius namus.
- Vaikai neturi žinoti, kur padėtos vertybės
Vaikams nebūtina žinoti, kur tėvai laiko vertingus daiktus ir didesnes pinigų sumas. Net pamokytas saugiai elgtis vaikas gali būti prigąsdintas, apgautas ir atiduoti nusikaltėliams vertybes. Saugiausia, kai vaikai nežino kur jos yra.
- Saugumas socialiniuose tinkluose
Vaikai turi žinoti, kaip saugiau elgtis socialiniuose tinkluose. Nereikia girtis apie planuojamas atostogas, kada jos bus, apie vertingus pirkinius, dalytis namų nuotraukomis ir kita informacija. Bet kuri į socialinius tinklus patekusi informacija yra prieinama ir nusikaltėliams.