Spalio mėnesį tinklalaidė „Kalba mamos“ atšventė gimtadienį, į kurį jo kūrėja Marija Keršanskienė sukvietė rėmėjus, ištikimiausias klausytojas ir moteris, nevengiančias kalbėti apie įvairiausias motinystės patirtis.
Šventės metu vyko pokalbis su vakaro viešniomis: psichologe, keturių vaikų mama ir knygos „Motinystės kelias“ autore Sigita Valevičiene, TV laidų vedėja, receptų knygų autore Beata Nicholson ir psichologe, tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autore, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto doktorante Milda Kukulskiene.
„Kalba mamos“ gimtadienis +20 Pokalbio metu moterys kalbėjo apie tai, kodėl verta įgarsinti motinystės patirtį, apie mamų bičiulystės svarbą, naują savęs atradimą tapus mama ir apie tai, ką kiekvienas nelengvas laikotarpis mums gali padėti atrasti vertingo.
„Kalba mamos“ kūrėja M.Keršanskienė dalijosi, jog pokalbius kurti paskatino nelengva sūnaus auginimo patirtis, naujų minčių, jausmų audra, kilusi tapus mama, bei noras ieškoti bendrumo su kitomis mamomis.
„Tinklalaidę kurti pradėjau nedrąsiai, bet jaučiau, kad tokių pokalbių – nenudailintų, tikroviškų, apie pačias įvairiausias motinystės spalvas – reikia. Per metus pasidalinau 18 pokalbių, kuriuose kiekviena mama įgarsina vis kitokią, asmenišką, unikalią savo istoriją, tačiau visas jas sieja daug panašumų. Tai ir leidžia pajusti tą bendrumą“, – kalbėjo M.Keršanskienė.
Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto absolventė dar viena priežastimi kurti tinklalaidę įvardijo ir norą auginant vaiką nenutolti nuo žurnalistikos. „Motinystės atostogų metu baigiau analitinės žurnalistikos studijas. Pagalvojau, kad tinklalaidės kūrimas gali būti puiki proga panaudojant profesines žinias ieškoti atsakymų į motinystės keliamus klausimus, būti ne tik stebėtoja, bet dalyvauti viešoje erdvėje piešiamo motinystės paveikslo kūryboje“, – kalbėjo Marija.
Gimtadienio viešnia B.Nicholson dalijosi savo patirtimi auginant vaikus Jungtinėje Karalystėje ir džiaugsmu patirti bendrystę su kitomis mamomis, kuri suteikė galimybę motinystę pamatyti pačiomis gražiausiomis spalvomis ir suprasti bendrystės su kitomis mamomis reikšmę.
„Ne visos mamos turi galimybę patirti džiaugsmą auginti vaikus kartu su bendraminčių būriu, su draugėmis, kurios turi panašaus amžiaus vaikučius ir su kuriomis sutampa temos, mintys. Aš pati tokią galimybę turėjau gyvendama Anglijoje. Laukdamasi pirmo savo vaiko lankiau gimdymo kursus, kuriuose susipažinau su nuostabiomis moterimis. Su jomis vėliau galėjau draugauti, išeiti pasivaikščioti, kalbėti mamiškomis temomis. Ta bendrystė man davė pačias nuostabiausias ir tikriausias mamos atostogas, kai nereikėjo galvoti apie darbus ir galėjau atsiduoti motinystei draugių būryje. Tas jausmas moterį tiesiog užvaldo, moteris tampa laiminga, o kai laiminga mama, laimingi vaikai, laiminga visa šeima. Ir gyvename tada visi laimės burbule!“ – dalijosi dabar jau keturių vaikų mama B.Nicholson, nevengianti viešoje erdvėje kalbėti apie įvairiausias motinystės spalvas.
Pirmoji tinklalaidės „Kalba mamos“ pašnekovė psichologė, dula, knygos „Motinystės kelias“ autorė S.Valevičienė kalbėjo apie tai, jog neretai pagalius į ratus kiša klaidingas įsivaizdavimas, kaip gyvena kiti. „Mes turime labai daug fantazijų, kaip gyvena kiti. Gaila, bet dažniausiai jos visiškai neatitinka realybės. Šeima yra tarsi cheminis indas, kuriame susimaišo visi elementai ir kiekvienas tas indas gaunasi vis kitoks, nes kiekvienoje šeimoje kiti elementai. Kai visi elementai susimaišo, šeima išmoksta gyventi kartu, natūraliai prisitaiko vieni prie kitų“, – apie neretai mamas persekiojantį įspūdį, kad kitoms sekasi geriau, kalbėjo S.Valevičienė.
Besidalydama apie tai, kaip suderina keturių vaikų auginimą su savo asmeniniais siekiais ir svajonėmis, S.Valevičienė atviravo, jog stebuklų nėra – kasdien reikia daryti pasirinkimus ir kažką aukoti.
„Moterims šeimoje dažnai tenka sunkus vaidmuo, nes jos turi suderinti motinystę su savo asmenine laime, asmeniniais poreikiais – karjeros, saviraiškos… Dažniausiai tenka kažką aukoti. Ir aš, ir visos kitos mamos kasdien renkamės, ką aukoti. Nors mamos linkusios prisiimti „remontininkių“ vaidmenį, norisi, kad viskas būtų tobula. Tačiau tai yra neįmanoma“, – kalbėjo ji.
Sveikatos psichologė, tinklaraščio „Švelni tėvystė“ kūrėja, Milda Kukulskienė dalijosi, jog kalbėti ir rašyti apie savo motinystės patirtį paskatino emocinis tėvystės intensyvumas ir noras iškalbėti tai, kas tarsi nebetilpo viduje. Ji pastebėjo, kad visuomenėje bendraujant įprasta kalbėti apie žmones iš šalies, kad nemokame tiesiai klausti vienas apie kitą. „Tapusi mama supratau, kad mums labai trūksta paprasto, šilto, jautresnio bendravimo, tiesiog rūpesčio vieni kitais…“ – atviravo dviejų mergaičių mama.
Taip pat M.Kukulskienė kalbėjo apie tai, jog ji, kaip ir daugelis mamų, pradžioje kėlė sau didelius reikalavimus, o ypač prie to prisidėjo ir psichologijos mokslai, praktika, nes atrodo, kad tiek daug jau žinai apie žmogų, turi didelį žinių bagažą, ir tau pavyks išlikti racionaliai, nuolat būti švelnia ir dėmesinga mama. Tačiau laikui bėgant teko priimti, jog motinystėje yra daug nekontroliuojamų situacijų, daug daugiau spalvų ir nereikia iš savęs reikalauti per daug. „Motinystės grožis yra ne planavime, ne idealios dienos sudaryme – ji pati iš savęs jau yra pats nuostabiausias dalykas moters gyvenime ir jį reikia stengtis priimti natūraliai“, – kalbėjo Milda.
Tinklalaidės „Kalba mamos“ pokalbius galite rasti Podbean, Spotify, iTunes, 15min KLAUSYK ir kitose tinklalaidžių platformose.