Laba diena,
vartydama jūsų žurnalą pastebėjau vaistų nuo kirminų reklamą. Apie vaistus nuo kirminų girdėjau įvairių kalbų, todėl būtų labai įdomu apie tai sužinoti daugiau. Kai kurios mamos po vasaros duoda vaikučiams vaistų nuo kirminų, nesvarbu – jų yra ar ne, profilaktiškai. Kaip manot, ar tai gerai? Ar vaikučiui tie vaistai nekenkia, jei jis neturi kirminų? Ar tikrai reikia žinoti, kad yra kirminų, ir tik tada duoti vaistukų? Labai norėčiau sužinoti daugiau apie šią problemą, nes auginu nenusėdintį vietoje vaikutį, kuriam nespėju plauti rankų!
Mama
Atsako docentas Algimantas Vingras
Kirminai yra žmogaus parazitai. Jų yra įvairių rūšių. Dažniausiai jais užsikrečiama per nešvarias rankas, vandenį ir maistą (kai jį gamino žmogus, nenusiplovęs rankų), neplautas uogas, daržoves, vaisius. Vis pasitaiko, kad daržovės, sodo uogos, auginamos dirvoje, patręštoje žmogaus išmatomis. Jeigu tokie augintojai turėjo kirmėlių, jais užkrečiama dirva, o joje kirminų kiaušinėliai ilgai išgyvena.
Bet kokius vaistus, taigi – ir nuo kirmėlių – profilaktiškai duoti nedera. Nėra vaisto, kuris vienaip ar kitaip neveiktų organizmo. Vaistai yra tokios cheminės medžiagos, kurių praktiškai nepasitaiko žmogaus maiste. Į organizmą patekusias chemines medžiagas reikia išskirti, o tai jau yra papildomas krūvis organizmui, ypač jo kepenims, inkstams. Nepasitarus su gydytoju, kol neatsirado požymių, kad kirmėlių yra organizme, vaistų nuo kirmėlių nedera duoti dar ir todėl, kad kol kas nėra vaisto, kuris vienodai gerai veiktų visas kirmėles, kuriomis gali užsikrėsti vaikai ir suaugusieji. Nuo kirmėlių, kol neįsitikinama, kad tikrai jų yra, negalima duoti jokių liaudies medicinos priemonių, nes yra toksiškesnės (nuodingesnės) nei dabar vartojami vaistai nuo kirminų.
Dažniausi bendri kirmėlinės ligos požymiai:
pablogėja vaiko apetitas, sumažėja svoris;
greitai pavargsta, atsiranda nepastovi nuotaika, pasidaro irzlus, nervingas;
gali sutrikti miegas;
skundžiasi galvos svaigimu ir skausmu;
pablogėja atmintis, pradeda blogiau mokytis;
atsiranda įvairaus intensyvumo, trukmės pilvo skausmai;
viduriavimas gali kaitaliotis su vidurių užkietėjimu;
kai kurių kirmėlių (pvz., askaridžių) invazijos gali pasireikšti alerginėmis reakcijomis, kosuliu, sukelti komplikacijas, pvz., žarnyno nepraeinamumą, o spalinukių (spalinių) – stiprų niežėjimą apie išangę.
Pavienių apvaliųjų kirmėlių, pvz., askaridžių, plaukagalvių kirmėlių invazijos dažniausiai esti besimptomės.
Todėl specialistai rekomenduoja du kartus per metus patikrinti, ar vaikas neturi kirmėlių.
Kirmėlės yra pavojingos, nes sukelia įvairius negalavimus. Jeigu neužsikrečiama pakartotinai, įvairių kirmėlių organizme buvimo laikotarpis (tuomet, kai negydoma) yra skirtingas, pvz., askaridės išgyvena apie vienerius, plaukagalviai – apie penkerius metus, kaspinuočiai – dešimtmečiais. Spalinės išgyvena trumpai, tačiau, kai nepaisoma asmens higienos – užsikrečiama pakartotinai, ir jų gyvenimas organizme užtrunka.
Kai įtariama, kad bet kurio amžiaus vaikas turi kirmėlių, dera kreiptis į gydytoją. Jis įvertins vaiko būklę, jei reikės, skirs atitinkamus tyrimus ir gydymą.
„Mamos žurnalas“