Šalin baimes, juk kiekviena diena brangi! Taip pavadinta nuotolinė konferencija, skirta Pasauliniam krūties vėžio mėnesiui paminėti, spalio 23 d. 15 val. kvies prisijungti krūties vėžiu sergančias moteris ir jų artimuosius. Renginio tikslas – ne tik suteikti daugiau informacijos apie krūties vėžį bei jo gydymą, bet ir padėti atsikratyti nepagrįstų baimių, sklaidyti pasenusius mitus, kurie taip trukdo žengti sveikimo keliu.
„Krūties vėžio diagnozė išgąsdina, sukrečia, apverčia gyvenimą aukštyn kojomis. Gydymas tikrai nėra lengvas ir paprastas, o neretai situaciją dar apsunkina baimės, dažnai pagrįstos pasenusiais mitais apie krūties vėžio gydymą ir jo rezultatus. Tad sugriaukime šiuos populiariausius, dažnai sklandančius mitus“, – kviečia konferencijos organizatoriai – asociacija Onkologija.lt
Pasenę mitai apie vėžį ir jo gydymą turi būti išsklaidyti
Surengti šią konferenciją paskatino prieš kelerius metus gimęs projektas „Kiekviena diena brangi“, kurio tikslas – padėti krūties vėžiu sergančioms moterims, priminti sprendimus priimančių institucijų atstovams, kad šios moterys turi gauti joms reikalingą inovatyvų gydymą. Ypač – sergančios metastazavusiu krūties vėžiu. Gydymą, kuris galėtų joms dovanoti kuo daugiau gyvenimo dienų – įdomių, spalvingų, turiningų.
O ši konferencija yra apie tai, kaip gyventi sergant, kad kiekviena diena iš tiesų būtų brangi. Kad ją kiek galima mažiau temdytų baimė, nežinomybė, neviltis, nepasitikėjimas medikais ar nesusipratimai su artimiausiais žmonėmis. Į konferencijos programą sudėtos temos, kurios dažniausiai neramina krūties vėžiu sergančias moteris; pasenę mitai, kurie gąsdina, baugina, atima viltį.
Renginys susideda tarsi iš dviejų dalių – pirmoji bus skirta paneigti mitus apie krūties vėžį ir jo gydymą, antrojoje – psichologų pranešimai apie santykius su artimaisiais ir medikais, tampančiais sergančiojo gyvenimo palydovais.
Vienas iš dažniausiai pasitaikančių mitų yra tai, kad vėžys – mirtina liga. Šį mitą tikrai gali sugriauti Aldonos Kerpytės, Šv. Pranciškaus onkologijos centro vadovės, pasakojimas. Pati ji jau tris kartus įveikė vėžį ir dabar padeda tai padaryti kitiems.
Kitas itin gajus mitas – vėžio gydymas per dešimtmečius esą nepasikeitė. Ar tikrai taip? Į šį klausimą paprašėme atsakyti prof. Eloną Juozaitytę, LSMU ligoninės Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinikos vadovę, kuri konferencijoje pasakos apie naujus vėžio diagnostikos bei gydymo metodus ir apie gerokai pasikeitusią išgyvenamumo statistiką: mirštamumas nuo onkologinių ligų kasmet mažėja – ir visame pasaulyje, ir Europos Sąjungoje, ir Lietuvoje.
Ieškantys informacijos apie krūties vėžį ir jo gydymą interneto diskusijų forumuose tikrai turėjo sužinoti – esą medicina čia bejėgė, reikia pasitikėti ne medikų, bet draugų ir interneto rekomendacijomis.
Patarimų apie sveiką gyvenseną negailinti LSMU ligoninės Kauno klinikų gydytoja onkologė – chemoterapeutė Edita Juodžbalienė visgi primena: „Per savo darbo metus nemačiau nei vieno, pasveikusio nuo vėžio be tradicinės medicinos“. Jos pranešimas taip pat įtrauktas į konferencijos programą.
Šiais laikais krūties vėžys gali būti ne tik pagydomas, bet ir palikti minimaliai randų – tiek moters sieloje, tiek kūne. Neretai moterims iškart po krūties pašalinimo operacijos (jei to būtinai reikėjo), iškart siūloma atkurti krūtį. Tai dažnai galima padaryti, jei moteris netiki mitais, jog krūties atkūrimas gali slėpti sugrįžusią ligą, atitolinti reikalingą pooperacinį gydymą. Apie krūties atkūrimo galimybes konferencijoje kalbės doc. dr. Agnė Čižauskaitė, Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytoja chirurgė.
Gydytojai prisipažįsta labai dažnai sulaukiantys iš pacientų klausimų – kiek gi jiems liko gyventi? Į šį klausimą vargu ar kas ryžtųsi atsakyti, nes kiekvienas vėžys ir kiekvienas žmogus – labai skirtingi. Todėl statistika tėra skaičiai, į kurių rėmus negalima visų sutalpinti. Apie šiuolaikinius krūties vėžio gydymo metodus ir apie atvejus, netelpančių į jokios statistikos rėmus, pranešimą skaitys Alvydas Česas, Klaipėdos universitetinės ligoninės onkologijos chemoterapijos klinikos vadovas, Lietuvos onkologų chemoterapeutų draugijos pirmininkas.
Nuoširdūs santykiai su artimaisiais – svarbi gydymo dalis
Sergančios krūties vėžiu moterys dažnai jaudinasi ne tik dėl ligos, bet ir dėl santykių su draugais, su artimaisiais.
„Kaip „nesusargdinti“ Jums svarbių šeimos, poros, draugystės santykių? Kaip ne nutolti, o priartėti? Kaip (ar) kalbėti apie ligą ir jos sukeltus skaudulius? Kaip palaikyti vienas kitą?“ – tokia Eglės Urbutienės, VUL Santaros klinikų medicinos psichologės pranešimo tema.
O apie santykius su medikais ir gyvenimą su liga konferencijoje kalbės Marija Turlinskienė, VUL Santaros klinikų medicinos psichologė, psichoterapeutė. Kaip kurti pasitikėjimu grįstus santykius su medikais, kaip sąmoningai padėti sau sveikti, kas gali padėti kontroliuoti situaciją ir nepasimesti gyvenant su liga – tai vis jos pranešime aptariami klausimai.
Tad kviečiame jungtis ir stebėti!
Konferencijos programa: http://www.
Registracija į konferenciją: http://creativa.lt/