Warning: preg_match_all(): Unknown modifier '/' in /home/mamoszurnalas/domains/mamoszurnalas.lt/public_html/wp-content/plugins/SK_Linkify/main.php on line 69

„Kai Luka pradėjo vaikščioti, tarp jos kojų buvo toks tarpas, kad prariedėtų kamuolys. Ne vienas giminaitis „patraukė per dantį“, girdi, būtų berniukas, augtų futbolininkas. Laimei, augant Lukos kojos išsitiesino, dabar jau niekas jos nepavadintų kliše. Tačiau jei būčiau žinojusi, kad ši bėda išaugama, nebūtų reikėję tiek krimstis“. Šios mamos paraginti su vaikų ortopede kalbamės apie kreivas kojas.
Kas normalu
Tik gimęs – kaip varlė. Vaikelis įsčiose auga susirietęs į kamuoliuką. Jo kojos sulenktos ir per keliukus, ir per klubų sąnarius. Todėl visiškai normalu, kad tik gimęs jis panašus į varliuką. Jei pasikliausite močiučių medicina ir naujagimį vystysite į „kočėlą“, jo kojų tikrai neištiesinsite.
Atvirkščiai – galite pridaryti bėdos – išnarinti klubo sąnarius, kuriuos teks gydyti mėnesių mėnesiais.
Įprotį jau gimdymo namuose naujagimiams segti sauskelnes ir mauti kelnytes ortopedai tik sveikina.
Vadinasi, vaikelis nuo pirmųjų dienų būna pakankamai išsiskėtęs, jo klubų sąnariai laisvai juda, o kojos – patogiai sulenktos.
Fiziologinis O. Pirmaisiais gyvenimo metais kūdikių blauzdos yra O formos. Ši būklė vadinama „fiziologiniu O“, kuris būtinas skeletui normaliai bręsti. Paprastai esant fiziologiniui O atstumas tarp kelių turi būti du kartus didesnis, nei atstumas tarp kulkšnelių. Tad jei tik ką išmokęs vaikščioti vaikas eina išsikėtęs, o tarp jo blauzdų galima prakišti kumštį – visai normalu. Normalu, jei kurį laiką vaikas eidamas suka blauzdas į vidų. Tuomet jo pėdos žiūri viena į kitą, o eisena panaši į meškiuko. Deformacija O laikoma normalia tik iki 2-2,5 metų.
Antrųjų metų X. Antraisiais gyvenimo metais blauzdų ašis tiesėja ir pereina į formą X, kuri kartais išlieka net iki 6-7 metų. X formos kojytės normalios, jei vaikui suglaudus jas per kelius atstumas tarp kulkšnelių būna 6-7 cm. Tas atstumas priklauso ir nuo vaiko ūgio. Ar tai norma, ar jau ne – gali spręsti tik gydytojas.
Simetriškas „klišumas“. Kartais tarpas tarp blauzdų tiesiog paveldimas, kaip paveldima akių ar plaukų spalva. Jei kojų ašys kiek kreivokos, bet simetriškos (abi kreivos vienodai), tai laikoma kosmetiniu defektu. Tačiau jei kreivumas ryškus, reikia gydyti. Negydant vystosi artrozė: susidėvi sąnarinės kremzlės, sąnariai sustingsta, skauda judant. Vyresniame amžiuje tenka sąnarius protezuoti.
Kodėl augant taip klaiposi vaiko kojos? Joms tenka patirti didžiausius augimo šuolius. Net 65 proc. augimo vyksta iš kelio sąnario srities.
Augant labiausiai tįsta kojų kaulai nuo keliuko į abi puses. Kūdikis nėra maža suaugusio žmogaus miniatiūra. Jam tenka patirti ne vieną vystymosi etapą. Kalbant apie kojas tinka priežodis: neperlenkęs neištiesinsi. Tad kojos tik tada bus tiesios, jei kūdikystėje ir ankstyvoje vaikystėje truputį pabus panašios į O, truputį – į X.
Kas nenormalu

X formos pradinuko kojos. Ortopedai sako: „Jei kaulų neištaisei iki 7 metų, tai ir neištaisysi“. Nerimą turėtų kelti, jei nuo 3 iki 6 metų vaiko kojos vis dar yra X formos (atstumas tarp kulkšnelių suglaudus kelius – 6 cm). Reikalavimai pradinuko kojoms dar didesni: atstumas tarp kulkšnelių suglaudus kelius turėtų būti mažesnis nei 3 cm.
Nesimetriškai kreivos kojos. Kojos gali būti kreivos dėl daugybės ligų: pažeistų augimo zonų, traumų, infekcijų. Jei kojų deformacija nesimetriška (viena kojytė išlinkusi labiau), reikia skubiai pasitarti su gydytoju ortopedu. Dėl nesimetriškos deformacijos gali pasikeisti net kojų ilgis. Tai nėra lengva pamatyti, paprastai mamos pastebi, kad viena kelnių klešnė vaikui lyg ilgesnė už kitą. Klaida matuoti kojų ilgį vaikui atsistojus ar gulint ištiestomis kojomis. Reikia vaiką paguldyti ant nugaros arba ant pilvo ir paprašyti sulenkti kojas per kelius. Tada ir pamatysite, ar vienas keliukas išsikišęs, ar ne (arba ar vienas kulniukas aukščiau, ar vienodai).
Dėl nesimetriškos kojų deformacijos reikia pasitarti su gydytoju, net jei vaikeliui tik mėnuo. Pavyzdžiui, yra rimta liga – įgimta psiaudartrozė, dėl kurios kojų ašis būna deformuota.
O arba X pastebimai didėja. Dėl įvairių ligų O arba X gali didėti. Tai pastebėti nelengva, todėl laikas nuo laiko reikia pasirodyti gydytoju.
Dideli gumburiai ties sąnariais. Jei vaiko kojos liesos, sustorėjimai ties sąnariais matyti labai aiškiai. Tačiau jei jie atrodo įtartinai dideli, pasitarkite su gydytoju. Tokie gumbai ties sąnariais – rachito požymis, o rachitu serga kas antras miesto kūdikis. Sustorėjimų būna ir sergant kai kuriomis genetinėmis ligomis.
Šlaunikaulio vidinis gumburas auga greičiau nei išorinis, todėl atrodo daugiau atsikišęs.
Kaip ištiesinti
Yra sukurta daug būdų, kaip ištiesinti kojų ašis. Dabar jau galima tiksliai nustatyti, iš kokios vietos auga kaulas. Tuomet kiek pristabdomas vienos kojos kaulo augimas, o kitos kojos kaulas auga kaip įprasta.
Kiti būdai – korekcinės operacijos ar ortopediniai įtvarai. Kaulą ištiesinti nėra lengva, procesas trunka kelerius metus.
Kaulams augti labai svarbus vitaminas D ir saulė (nes vitaminas D gaunamas tik su saule). Nors dabar dermatologai gina visus vaikus į šešėlį, ortopedai siūlo nebijoti saulės vonių, nes jos būtinos kaulams stiprėti. Juolab kad lietuviai vaikai sąlygiškai yra akceleratai – auga greitai ir užauga gana aukšti. Tad jų kaulams ypač reikia stiprybės. Reikia stiprinti ir kojų raumenis, nes augant kaulams jie tiesiog kartu nespėja. Jei vaiko kojos kreivokos, jis turi sportuoti, važinėti dviračiu (tuomet dirba raumenys, o kaulai negauna statinio apkrovimo).
Vaikų ortopedė traumatologė Dalia Balevičiūtė-Galvydienė
„Mamos žurnalas“