Kūdikio miego tema – amžinai karšta. Vis dėlto kodėl tie patarimai tokie skirtingi? Kartais tai tiesiog skirtingos skirtingų mamų ar specialistų nuomonės, kartais – ne visai teisingas informacijos interpretavimas.
Vienaip ar kitaip, pažvelkime į dažniausius prieštaravimus miego tema ir iš kur jie atsiranda.
Konsultuoja Dovilė Šafranauskė – vaikų miego specialistė@miegopelytes, www.mylu.lt bendraautorė.
Tik lovelė!/Kartu su tėvais
Tikriausiai tai vienas daugiausiai diskusijų keliantis vaikų miego klausimas. Juolab kad dažnai būsimų tėvų ausis pasiekia informacija, jog tik lovelėje miegantis mažylis yra saugus dėl galimos SKMS (staigios kūdikių mirties sindromo) rizikos. Tuo pat metu, girdint, kiek daug kūdikių vis dėlto miega su tėvais, tikrai lengva susipainioti.
Iš tiesų, kai Amerikos pediatrų asociacija pradėjo platinti griežtas rekomendacijas migdyti kūdikius tik ant nugaros ir lovelėse, kuriose nėra minkštų daiktų, SKMS atvejų JAV ypač sumažėjo. Tai paskatino pediatrus ir kitose šalyse laikytis tokių saugumo rekomendacijų. Juolab kad jos labai paprastos, aiškios ir neabejotinai efektyvios.
Vis dėlto naujai atliekami tyrimai rodo, kad saugiai migdyti mažylį galima ir kartu su tėvais, jei atsižvelgiame į visas saugaus miego rekomendacijas. Daugiausiai šioje srityje dirba profesorius Džeimsas Makena (James McKenna), siekiantis mokyti tėvus, kaip saugiai miegoti kartu.
Taigi saugiai migdyti kūdikį galima tiek lovelėje, tiek ir kartu su tėvais. Jei tėvų lova tinkamai paruošta, čiužinys kietas, lovoje nėra minkštų daiktų, patys tėvai nerūkantys, nėra apsvaigę nuo alkoholio ar vaistų, o mama mažylį žindo. Minkštų daiktų, apklotų neturi būti ir kūdikio lovelėje, jei joje miega kūdikis.
Žinant, kad abi miego vietos gali būti saugios, tėvai gali priimti sprendimą, tinkamiausią būtent jų šeimai. Tiesa, dažnai miego vietą griežtai pasirenka ir pats kūdikis. Jautresniems naujagimiams tiesiog saugiausia miegoti šalia mamos, todėl migdomi lovelėje jie paprasčiausiai nesijaus saugūs ir nemiegos. O kitas naujagimis kuo puikiausiai ilsėsis savo atskiroje lovelėje ar lopšiuke.
Todėl net ir tuos būsimus tėvus, kurie griežtai nusiteikę migdyti naujagimius TIK lovelėje, visuomet raginu pasidomėti skirtingomis alternatyvomis, o svarbiausia – saugaus miego rekomendacijomis tiek migdant mažylius lovelėse, tiek ir šalia savęs.
Vystymas padeda miegoti ramiau / Vystymas kenkia mažylio klubams
Šimtmečius naudotas ir tarsi naujai prisimintas vystymas vis dar kelia tėvams dvejonių. Ir tai labai natūralu bei suprantama, nes daugelio jų pačių tėvai gali papasakoti apie tvirtai tarsi kokonus suvystytus naujagimius, kuriuos juokaujama „buvo galima kampe pastatyti“. Nauji tyrimai patvirtino, kad toks vystymo būdas, kuomet naujagimio kojos yra tiesios ir tvirtai suvystytos, gali sukelti klubų displaziją.
Kodėl turime galvoti apie tai, kas nėra teisinga? Šiuo metu vystyklų pasirinkimas yra didžiulis ir visi jie pagaminti taip, kad sutvirtinamos tik kūdikio rankytės, tuo tarpu kojos paliekamos laisvos, kad galėtų būti sveikoje, „varliuko“ pozoje. Tyrimai patvirtina, kad tokie vystyklai yra visiškai saugūs ir nekenkia mažylio klubams.
Na o pats vystymas tikrai naudingas daugeliui kūdikių. Padeda ne tik ramiau miegoti, neišbudinti savęs judinant rankytes, bet net ir nurimti, kai kamuoja pilvelio skausmai ar nepaaiškinamo vakarinio verksmo epizodai. Ypač rekomenduojama jautresniems, dirgliems naujagimiams.
Svarbu prisiminti, kad kūdikis vystomas tik miego laikui. Kitu metu turi mankštintis, gulėti ant pilvuko ir leisti laiką aktyviai. Be to, suvystyti kūdikiai turi būti guldomi TIK ant nugaros ir tik atskiroje miego vietoje. Dėl perkaitimo rizikos negalima suvystytų kūdikių migdyti šalia tėvų.
Dienos miegui migdyk šviesoje / Kambarys visada turi būti tamsus
Įdomu tai, kad abu šie patarimai teisingi, tačiau viskas priklauso nuo kūdikio amžiaus.
Vos gimę kūdikiai dar neturi dienos ir nakties ritmo. Juk gimdoje visada buvo tamsu, o miegoti galima tada, kada tik norisi. Todėl turime švelniai parodyti mažiesiems, koks gi ritmas galioja šiame pasaulyje. Dėl šios priežasties pirmaisiais mėnesiais, rekomenduojama dieną praleisti natūralioje šviesoje, saulėje, ir migdyti šviesiame kambaryje. Tuo tarpu nakties metu vengti bet kokio apšvietimo arba naudoti tik blankias gintarinės arba raudonos spalvos lempeles. Tai padės naujagimiams greičiau susigaudyti, kada gi mes gyvename aktyviau, o kada yra poilsio metas. Vis dėlto šis patarimas galioja tik naujagimiams.
Baigiantis antram gyvenimo mėnesiui, tėvai neretai pastebi, kad išauga mažylių jautrumas šviesai ir garsams. Iki šio laiko pastovesnis darosi ir dienos bei nakties ritmas. Taigi pats laikas pradėti temdyti kambarį ir dienos miegeliams. Nereikia jo tamsinti aklinai, tačiau tamsus kambarys ne tik leis mažyliui nurimti, bet ir bus stiprus miego signalas.
O nakties miegui – kuo tamsesnis kambarys, tuo geriau. Mat ryte į kambarį patenkanti saulės šviesa dažnai tampa pagrindine ankstyvų pabudimų priežastimi.
Dienotvarkė nuo pirmos dienos / Reikia gyventi kūdikio ritmu
Kad rastume atsakymą šioje dilemoje, turime susitarti, ką mes vadiname dienotvarke. Tikiu, kad būtent dėl to ir atsirado šis prieštaravimas.
Jei tai griežtas grafikas „pagal laikrodį“, tuomet jis tikrai nėra naudingas. Net atvirkščiai, mėginimas laikytis tokios dienotvarkės sukelia daugiau streso tėvams nei sukuria naudos kūdikiams. Paprasčiausiai todėl, kad ji neatspindi individualių kūdikio poreikių: parašyta, kad turi miegoti 1,5 val., o pabudo po 30 minučių, kas tuomet?
Kita alternatyva – migdyti ir maitinti kūdikius pagal jų pačių ženklus. Kad ir kaip tai gražiai skambėtų, pirmą kartą tapus mama, tai nėra lengva užduotis. Ir tai visiškai natūralu. Reikia praktikos, o ir ne visi kūdikiai labai aiškiai parodo, kada jiems geriausia valgyti ar miegoti.
Todėl dažniausiai rekomenduoju tėvams susipažinti su kūdikių miego pagrindais, išmanyti apie dažniausius nuovargio ženklus, amžiui tinkamus būdravimo laikus ir parinkti būtent jų kūdikiui tinkamiausią ritmą. Tikrai puiku siekti atsikartojančių dienų, ilgainiui nusistovėjusių miegelių laikų, nes tai leidžia planuotis, numatyti, kada kūdikis miegos, kada būdraus. Tačiau net ir tą dieną, kai miegelis bus trumpesnis ar ilgesnis, bus visai lengva perplanuoti dienotvarkę ir kartu atliepti kūdikio miego poreikius.
Užmiega bežįsdamas / Niekada nemigdyk prie krūties!
Tikiu, kad tai vienas iš jautresnių prieštaravimų, keliančių nemažai streso. Naujagimis visiškai natūraliai užmiega bežįsdamas, o mamą vis kankina mintis, kad ji daro kažką negerai, netinkamai.
Pradėkime nuo to, kad užmigti žindant yra visiškai natūralus ir sveikas naujagimių elgesys. Juk taip gera, šilta, ramu šalia mamos, kodėl gi nenusnaudus? Dažnas žindymas naudingas ir pieno gamybai. Blogą šlovę toks migdymo būdas užsitarnavo dėl galimai ateityje susiformuosiančios žindymo ir miego asociacijos. Paprastai tariant, įpročio užmigti bežindant, kurio prisireiks ir kūdikiui nakties metu prabudus tarp miego ciklų, apytiksliai kas 1,5–2 val.
Manoma, kad toks įprotis pradeda formuotis nuo trečiojo mėnesio. Vis dėlto realybė yra tokia, kad ši asociacija tikrai neatsiranda visiems kūdikiams. Daugybė kūdikių, užmiegančių prie krūties, nakties metu išmiega ilgesnius tarpus. Neįmanoma žinoti, kuriam kūdikiui asociacija atsiras, kuriam ne. Verta paminėti, kad dažnas žindymas nakties metu, jei kūdikis neišsibudina, nebūdrauja, paties kūdikio miego kokybei niekaip nekenkia. Tad jei mama randa būdų prisitaikyti ir žindydama ilsėtis, neretai net ir atsiradusi asociacija niekam netrukdo.
Tikėtina, kad šis prieštaraujantis patarimas atsirado iš labai skirtingų mamų patirčių. Jautriau miegančias mamas dažnas žindymas ilgainiui ima varginti, jos jaučiasi nepailsėjusios ir atrodo, kad dėl to kalta būtent miego ir žindymo asociacija.
Tad ar tikrai reikėtų vengti užmigimo prie krūties? Nebūtinai. Dažniausiai rekomenduoju atsižvelgti į kūdikio galimybes ir pradėti nuo švelnaus paskatinimo užmigti ir kitais būdais. Galbūt tai bus palaikymas ant rankų, galbūt pagulėjimas šalia mamos, paglostymas ar lopšinė. Tačiau tais atvejais, kai kūdikis užmigs bežįsdamas, reikia atsipalaiduoti ir visai nesijaudinti.
Pavargs ir užmigs / Būtinai turite migdyti
Drįsčiau teigti, kad pirmosios nuostatos laikymasis daro įtaką tam, kad naujagimiai pervargsta, išgyvena stipraus verksmo epizodus, nes jiems paprasčiausiai pritrūksta miego. Visuomet raginu tėvus netikėti, kad kūdikis užmigs pats, kai bus pavargęs. Nepaisant to, kad tokių užmiegančių kūdikių tikrai yra, didžiajai daliai mažylių reikia mūsų pagalbos. Nebūtinai tai labai aktyvi pagalba, kartais galbūt tiesiog nuraminimas, saugumo jausmas, paglostymas ar pritemdytas kambarys.
Net jei po amžiui tinkamo būdravimo intervalo nepastebite nuovargio ženklų, tai visiškai nereiškia, kad mažylis nėra pavargęs. Gali būti, kad jam tiesiog reikia nedidelės mūsų pagalbos. Tiesa, dėl pagalbos reikėtų nepersistengti ir stebėti kūdikį. Neretai tėvai nori užmigdyti kuo greičiau, todėl renkasi aktyvias priemones, padėsiančias užmigti. Prisiminkite, kad ilgalaikiu požiūriu geriau, jei kūdikio migdymas trunka ilgiau, bet su mažiau pagalbos, nei labai greitai ir su intensyvia pagalba. Nes tik taip kūdikiai mokosi užmigti savarankiškai.
Niekada nežadinkite miegančio kūdikio
Šis patarimas tarsi neturi prieštaraujančios nuomonės. Tačiau net ir be jos jis sukuria abejonių ir įtampos. Ką gi daryti, jei dienos metu naujagimis norėtų miegoti tris, o gal net ir keturias valandas? Žadinti!
Pirmaisiais mėnesiais kūdikiai turi dažnai žįsti, tai svarbu tiek jiems patiems, tiek ir tinkamai pieno gamybai. Todėl praleisti ar nuvėlinti maitinimo dėl kūdikio miego tikrai neverta. Be to, nerekomenduojama leisti miegoti ilgiau nei 2,5 val. ir dėl besiformuojančio dienos/nakties ritmo. Ilgus intervalus dienos metu miegantys kūdikiai gali pradėti būdrauti nakties metu. Todėl pirmaisiais mėnesiais tikrai svarbu prisilaikyti miego ir būdravimo ritmo, nes mažyliams reikia ir aktyvios veiklos, pasaulio pažinimo.
Vyresniame amžiuje žadinimo dilema ir vėl iškyla tėvams. Ypač, jei po neramios nakties mažylis nori pamiegoti ilgiau dienos metu. Bet taip lengvai užsisuka ydingas ratas, kuomet daug dieną pamiegojęs mažylis nejaučia miego spaudimo, kuris leistų ramiai ilsėtis nakties metu. Būtent todėl net ir vyresniems kūdikiams rekomenduojama prisilaikyti amžiui rekomenduojamos dienos miego trukmės ir žadinti, jei mažylis miega ilgiau. Tokiu būdu išsaugome svarbesnį ir poilsio prasme kokybiškesnį nakties miegą.
Tikėtina, kad tapus tėvais jus pasieks ir daugiau prieštaraujančių patarimų. Ir tai puiku, nes būtent taip galite pamatyti, kokie gali būti pasirinkimai. Tik visuomet pasidomėkite, kodėl gi atsirado vienas ar kitas prieštaravimas, kas už jo? Galbūt tai tiesiog skirtingos skirtingų tėvų patirtys? O gal netikslus specialistų patarimo interpretavimas? O pasiaiškinę ir pridėję tai, ką jums kužda pačių nuojauta, atrasite pačius geriausius sprendimus savo mažyliams ir savo šeimai.