Baltasis triukšmas – nauja mada ar tikra pagalba mažylių miegui?

Kūdikių ir vaikų miego specialistė Dovilė Šafranauskė

Tėvai kartais būna pasiruošę viskam, kad tik pagaliau jų kūdikis, o ir jie patys, galėtų ramiai pamiegoti. Ne veltui rinkoje vis daugėja produktų, žadančių stebuklingos lazdelės efektą ir akimirksniu ramesnį miegą.

Vieni jų – žaislai ir aparatai, skleidžiantys baltąjį triukšmą. Daugelyje šalių įvardijamas kaip svarbiausias kūdikių miego pagalbininkas, baltasis triukšmas sparčiai populiarėja ir Lietuvoje. Jo veiksmingumas visai nestebina, nes devynis mėnesius kūdikis gimdoje girdėjo daug įvairių garsų, tad tyli aplinka jam tiesiog nėra įprasta. O tyloje netikėtai pasigirstantys intensyvesni garsai gali lengvai pažadinti ar net išgąsdinti.

Konsultuoja kūdikių ir vaikų miego specialistė Dovilė Šafranauskė, www.facebook.com/miegopelytes

Ar jis tikrai veikia?

Ieškodami pagalbos, tarsi nejučia susikuriame didelių lūkesčių. Taip nutinka ir su baltuoju triukšmu. Neretai tenka išgirsti: „Bandėme, naudojome, mūsų vaikui neveikia“. Tačiau baltasis triukšmas ir neturi „veikti“, t.y. nedelsiant užmigdyti kūdikį! Išskyrus tuos pavienius atvejus, kai stiprus naminių prietaisų ūžesys suveikia tarsi migdomieji, bet apie tai – kiek vėliau.

Viena svarbiausių baltojo triukšmo paskirčių – sukurti miegui palankią aplinką ir signalizuoti kūdikiui, jog dabar yra jo miego laikas. Daugeliui kūdikių toks pastovus garsas padeda nugrimzti į gilesnį miegą.

Baltasis triukšmas veikia ir tarsi garso užuolaida, maskuodamas išorės garsus, kurie gali pažadinti kūdikį ir sukelti susidomėjimą: lojantis šuo, automobilių signalizacija, garsiau kalbantys šeimos nariai ar nenurimstantys vyresnieji broliukai ir sesutės. Jis labai naudingas ir tada, kai kūdikis miega viename kambaryje su tėveliais, – natūralu, kad šalia miegantys žmonės skleidžia vienokius ar kitokius garsus. Baltasis triukšmas nuslopina garsų intensyvumą, sukurdamas monotonišką ritmą, todėl kūdikiams lengviau į juos nereaguoti.

Jei pastebite, kad išėjus pasivaikščioti, kūdikis lengvai užmiega triukšmingoje aplinkoje, tikėtina, kad jam ir namuose patiks miegoti ne visiškoje tyloje.

Kokį garsą ir jo šaltinį rinktis?

Saulės Pievos nuotrauka

Neišsigąskite manydami, kad baltasis triukšmas yra tik labai nemalonus ūžesys, tarsi neveikianti radijo stotis ar dulkių siurblio garsas. Raminantį efektą turi ir kur kas malonesni, monotoniški bangų, upelio ar lietaus garsai. Svarbu tik, kad būtų ramus lietus, o ne audra su žaibais ir griaustiniu. Tokie garsai dažniau priskiriami rožinio triukšmo grupei. Taip, taip, pasirodo, jog garsas yra spalvotas, tad nenustebkite perskaitę apie „naujieną“ – rožinį ar rudąjį triukšmą. Šie yra gilesni ir minkštesni nei tikras baltasis triukšmas, tačiau kuris iš jų padės geriausiai išsimiegoti, priklauso nuo individualios klausos ir skonio.

Šiuo metu yra tikrai platus pasirinkimas, kaip galite kurti baltąjį triukšmą:

  • Specialūs įrenginiai. Nedidelės dėžutės, turinčios vienintelę funkciją – nepertraukiamai skleisti baltąjį triukšmą su gana plačiu garsų pasirinkimu;
  • Triukšmą skleidžiantys žaisliukai, kurie nutyla po 20–40–60 minučių;
  • Interaktyvūs baltojo triukšmo žaisliukai, kurie reaguoja į kūdikio skleidžiamus garsus ir švelniai prityla arba įsijungia jam pravirkus;
  • Įvairios mobiliosios aplikacijos ir įrašai.

Kiekviena iš išvardintų priemonių turi savų privalumų ir trūkumų, į kuriuos verta atsižvelgti.

Žaisliukai, nutylantys po tam tikro laiko tarpo, gali išbudinti kūdikį, nes netikėtai pasikeičia aplinkos garsas. Todėl dažniausiai patartina rinktis įrenginius, kurie garsą gali skleisti nepertraukiamai, arba interaktyvius žaisliukus.

Pastarieji atrodys mielai ir patraukliai, tačiau gali būti gana brangūs, o pritylantis ir vėl įsijungiantis garsas vieniems kūdikiams veikia puikiai, kitus kiek trikdo. Verta paminėti, kad prie lovos pritvirtintas žaisliukas paaugusį vaikutį gali labai dominti ir jis mieliau norės žaisti, nei miegoti. Tad tokiu atveju reikia pagalvoti apie kitą žaisliuko vietą.

Garsas iš mobiliųjų įrenginių puikiai praverčia kelionėse arba jei norite baltąjį triukšmą išmėginti laikinai. Jei norite tokiu būdu baltąjį triukšmą naudoti nuolatos, įsitikinkite, kad bevielis ryšys veikia patikimai, ir garsas netikėtai nedings. Taip pat svarbu patį mobilųjį įrenginį perjungti į skrydžio režimą ir nelaikyti jo per arti kūdikio.

Nutarus baltąjį triukšmą naudoti nuolatos, vis dėlto verta pasidomėti baltojo triukšmo aparatais.

Ar baltasis triukšmas gali pakenkti?

Saulės Pievos nuotrauka

Kad baltasis triukšmas iš tiesų būtų naudingas, svarbu atminti, jog piktnaudžiauti juo nereikėtų.

Pastaruoju metu galima pastebėti, kad baltąjį triukšmą skleidžiantys telefonai ar kiti įrenginiai dedami į kūdikių vežimėlius, įjungiami vos kūdikiui pravirkus gydytojo laukiamajame ar perrenginėjant po baseino.

Tačiau toks jo naudojimas tikrai nėra būtinas ir net gali būti žalingas, nes garsą skleidžiantis įrenginys yra per arti kūdikio ausų. O kūdikiui tikrai naudinga susipažinti ir su kitais pasaulio garsais. Juolab kad lauko aplinka sukuria natūralų baltąjį triukšmą. O jei šalia vežimėlio ims kažkas garsiai šūkauti, deja, net ir leidžiamas baltasis triukšmas tokio garso neužblokuos.

Baltojo triukšmo įrenginiai, net ir tuomet, jei jie skirti kūdikiams, dažnai turi keletą garso lygių, kurių dalis yra per garsūs nuolatiniam naudojimui. Saugiu laikomas garsas, neviršijantis 50 dB toje vietoje, kur miega kūdikis, o patį garso įrenginį rekomenduojama laikyti 2 metrų atstumu nuo kūdikio. Amerikos pediatrų asociacija (AAP) įspėja, kad dažnai naudojamas didesnis nei 85 dB garsas laikomas žalingu ir gali neigiamai paveikti kūdikio klausą bei kalbos raidą.

Pamatuoti garso lygį tikrai paprasta parsisiuntus specialią programėlę telefone arba, jei pasitikite savo klausa, įsivaizduokite, kad jis neturi būti garsesnis nei bėgantis vanduo duše. Suaugusio žmogaus klausai toks garso lygis atrodo tikrai gana tylus.

Kartais, jei reikia pagalbos nuraminti stipriau įsiverkusį kūdikį, trumpam baltąjį triukšmą galima įjungti garsiau, tačiau, kūdikiui nurimus, būtinai pritildykite iki saugaus garso lygio. Dažnai tokiais atvejais tėveliai griebiasi realių triukšmo šaltinių: plaukų džiovintuvo, gartraukio ar dulkių siurblio. Tačiau tokie įrenginiai nėra pritaikyti ilgesniam naudojimui, jie kaista, skleidžia įvairius kvapus ir jokiu būdu nėra saugūs naudoti šalia kūdikio. Beje, jų garso lygis per aukštas ilgesniam naudojimui.

Kaskart mintyse pasidžiaugiu, jog viskas baigėsi gerai, girdėdama istorijas apie perdegusį plaukų džiovintuvą, naudotą kūdikiui nuraminti.

Tiesa, kai kurie namuose esantys įrenginiai gali saugiai atlikti baltojo triukšmo funkciją. Tai oro drėkintuvai, vėdinimo ar kondicionavimo įrenginiai, oro valytuvai. Jie skleidžia gana malonų ūžesį ir yra pritaikyti veikti nepertraukiamai.

Ar naudoti visuomet ir kiek ilgai?

Vabaliuko foto

Baltąjį triukšmą rekomenduojama naudoti visų miegų metu. Tiek dienos, tiek nakties. Tad tėvams kyla natūralus rūpestis, ar prie tokios miego aplinkos galima priprasti? Tam tikra prasme, tikrai taip. Ir ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams. Pastarieji kartais pajuokauja, jog vaikams išsikrausčius į savo kambarį, labiausiai pasigenda būtent … baltojo triukšmo. Visai nenuostabu, nes baltasis triukšmas rekomenduojamas ir suaugusiesiems, kuriems sunku užmigti arba panirti į gilų miegą.

Būtent todėl nėra ir rekomenduojamo amžiaus, iki kurio dar naudoti baltąjį triukšmą. Jį verta naudoti tol, kol manote, jog jis reikalingas. Jei gyvenate šalia judrios gatvės ar vakarinio migdymo laiku už lango žaidžia ir šūkauja vaikai, tikėtina, kad jis pravers gana ilgą laiką. O nusprendę, kad jo jau nebereikia, kas savaitę sumažinkite garso intensyvumą, kol tiesiog išjungsite. Tokiu būdu nuo baltojo triukšmo atprantama itin lengvai ir paprastai.

Nepaisant daugybės baltojo triukšmo privalumų, vis dėlto jis nėra stebuklinga lazdelė, tinkanti visiems kūdikiams. O ir reikia jo ne visiems. Jei pastebite, jog kūdikis sunerimsta išgirdęs garsą, būtinai jį išjunkite arba pakeiskite garso tipą.

O jei kūdikis ramiai miega ir be baltojo triukšmo, mėgaukitės tuo ir net nesvarstykite apie jo reikalingumą.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


+ penki = 8

Kitos temos: