Kaip pristatyti vaikui jo būsimo broliuko ar sesutės gimimą? Kartais išmonė, kurią panaudosite dar besilaukdami, padės sumažinti vyresnėlio pavydą.
Pasakykite vaikui apie tai, kad laukiatės, tuomet, kai naujieną pranešate savo tėvams ir draugams.
Vaikas turėtų apie tai išgirsti iš jūsų, ne iš kitų žmonių. Be to, žinokite, kad vaikai apie mamos nėštumą nujaučia kur kas anksčiau, nei galima pamatyti apvalėjantį pilvuką, nes greitai pajunta mažesnį mamos domėjimąsi jais, o didesnį susitelkimą į būsimą mažylį.
Vaiko perkėlimas į kitą lovą arba kambarį, vedimas į darželį, pratinimas prie puoduko ar tualeto turėtų nesutapti su broliuko ar sesutės gimimu, kad vyresnėliui neatrodytų, jog, atsiradus kūdikiui, jis tampa mažiau reikalingas.
Pasikalbėkite su vaiku, kas gali vykti tuomet, kai gims kūdikis. Vaikas turi žinoti, kad jūs būsite labiau pavargę ir mažylio priežiūra užims didžiąją jūsų laiko dalį. Kūdikis iškart po gimimo negalės žaisti, nes jis tik valgys, miegos, šlapinsis ir tuštinsis bei verks, ir tik po kurio laiko pradės šypsotis bei reaguoti į aplinką. Vyresnėlis neturėtų tikėtis, kad kūdikis bus jo žaidimų draugas.
Jei yra galimybių, aplankykite draugus, kurie turi kūdikį.
Kartu su vaiku skaitykite knygas apie nėštumą, gimdymą, naujagimius ir kūdikius. Aptarkite visus vaikui iškilusius klausimus ir leiskite išsakyti kylančius jausmus.
Pasižiūrėkite jūsų vyresnėlio gimimo ir kūdikystės nuotraukas ir (arba) vaizdo įrašus, papasakokite, ką jis darė kūdikystėje, kaip jūs džiaugėtės jam gimus, kaip visi norėjo jį pamatyti ir panešioti.
Duokite vaikui su lėle pasimokyti, kaip reikėtų laikyti kūdikį, prilaikant jo galvytę, kaip jį galima švelniai paglostyti.
Leiskite vaikui dalyvauti, renkantis drabužėlius ir kitas priemones kūdikiui, galite paklausti jo nuomonės, pavyzdžiui, kokiais drabužėliais rengti kūdikį jam gimus arba grįžtant namo iš gimdymo namų.
Sudarykite galimybes vaikui vis daugiau laiko praleisti su tėčiu.
Kūdikiui gimus, stenkitės kasdien rasti laiko pabūti dviese su vyresnėliu, tuo metu kūdikiu rūpinantis kam nors kitam.
Būkite pasiruošę, kad vyresnėlis gali turėti įvairių jausmų savo broliukui ar sesutei ir jums: jis gali pykti, liūdėti, pavydėti. Leiskite jam išsakyti savo jausmus, tačiau pasirūpinkite, kad jis nenuskriaustų mažylio.
Galite pasiūlyti nupiešti kūdikį arba pažaisti su lėlytėmis, kur vaikas galėtų padaryti visa tai, ką norėtų padaryti su kūdikiu (suteiksite galimybę išreikšti jausmus saugesniu būdu).
Gimus mažyliui, vyresni jo broliai ir seserys gali regresuoti: vėl pradėti šlapintis į kelnaites, „nebegalėti“ patys pavalgyti, apsirengti ir panašiai, gali norėti žįsti jūsų krūtį arba gultis į kūdikio lovytę ar vežimėlį.
Reaguokite ramiai, tačiau pabrėžkite, kad maži vaikučiai daug ko negali daryti, pavyzdžiui, žaisti, nes jie tik guli lovytėje arba glėbyje, nemoka vaikščioti ir kalbėti, todėl negali pasakyti, ko nori. Tokiu būdu suteiksite vaikui galimybę pasirinkti brandesnį elgesį, kuris turi savų privalumų.
Pasiūlykite vyresnėliui paruošti dovanėlę kūdikiui ir pasirūpinkite dovanėle nuo kūdikio vyresniajam broliukui ar sesutei. Lankytojams pabrėžkite, kad jie nepamirštų atnešti lauktuvių ir vyresnėliui bei skirtų jam laiko (galima pasiūlyti kur nors nusivesti vyresnėlį – pavyzdžiui, pasivaikščioti, į žaidimų kambarį, teatrą arba kiną ir panašiai).
Pasirūpinkite, kad vyresnėlis turėtų savo privačią erdvę ir savo daiktus, kurių jis galėtų nesidalinti su mažuoju.
Paprašykite vyresnėlio jums padėti, pavyzdžiui, nunešti nešvarius kūdikio drabužėlius į skalbinių dėžę, kol jūs perrengiate mažylį, ar ką nors atnešti, jei tik jis sutinka. Neverskite, jei nenori.
Leiskite vyresnėliui dalyvauti kūdikio priežiūroje, pavyzdžiui, maudant mažylį, rengiant, stumiant vežimėlį ir panašiai.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai