Ar jūsų dukra normaliai bręsta

brendimas

Studijos „G foto“ nuotr. www.gfoto.eu

Kada laikas pradėti domėtis savo mergaitės brendimu? Tikrai ne tada, kai prasidės pirmosios mėnesinės. Brendimo pokyčiai mergaitės organizme prasideda labai anksti. Apie mergaičių brendimą – gydytoja Jūratė Kiesylytė.

Lietuvaičių brendimas

Lytinio brendimo laikotarpis yravienas iš svarbiausių mergaitės vystymosi etapų. Manoma, kad lytinės brandos pradžią lemia paveldėtų, įgimtų ir asmeninio vystymosi veiksnių visuma. Yra reikšmingi giminės brendimo ypatumai, šiek tiek skiriasi įvairių pasaulio kraštų bei tautų mergaičių brendimo požymių atsiradimo laikas. Lietuvos mergaičių lytinio brendimo laikas yra toks pat, kaip ir kitų europiečių.

Brendimo požymiai

Lytiniam brendimui būdingi mergaitės organizmo pakitimai prasideda kur kas anksčiau nei išoriniai brendimo požymiai.

Pirmiausia aktyvėja galvos smegenų dalies – pagumburio branduolių ir pasmegeninės liaukos veikla. Tai yra svarbiausių endokrininių funkcijų reguliavimo centrai, jie reguliuoja augimą, skydliaukės, antinksčių ir lytinių liaukų veiklą. Taigi pirmiausias mergaitės brendimo požymis yra augimo tempų pagreitėjimas (augimo šuolis), kartu turi būti atitinkamas kūno masės didėjimas, aktyvėjanti skydliaukės veikla (kartais – jos nežymus padidėjimas). Dėl antinksčių poveikio gali nežymiai paryškėti gyvaplaukiai, ir tik po to pastebėsime pakitimus lyties organuose.

Ryškiausiai matomas pakitimas lytinio brendimo pradžioje yra prasidėjęs krūtų didėjimas ir plaukuotumas lyties organų srityje.

Dažniausiai brendimas prasideda krūtų didėjimu, iš pradžių gali būti padidėjusi tik viena krūtis, vėliau didėja abi krūtys tolygiai. Kai kurioms mergaitėms iš pradžių atsiranda lytinis plaukuotumas, tačiau po neilgo periodo (6-12 mėnesių) turi pradėti didėti ir krūtys. Atsiranda baltų ar gelsvų gleivingų išskyrų iš makšties, vystosi ir didėja mažosios lytinės lūpos. Beje – visada reikėtų vertinti išorinių lytinių organų taisyklingumą, atitikimą moteriškos lyties požymiams. Krūtų didėjimas turėtų prasidėti ne jaunesnėms nei 8, bet ir ne vyresnėms nei 13 metų amžiaus mergaitėms. Nuo krūtų vystymosi pradžios iki mėnesinių dažniausiai praeina 2,5-3 metai. Taigi mūsų krašte mėnesinės gali prasidėti 10-15 metų mergaitėms.

Reikia pabrėžti, kad normali branda, atsirandantis pakankamas moteriškų lytinių hormonų kiekis yra labai svarbus ne tik augimo ir brendimo, bet ir normalios kaulinės masės susidarymo veiksnys.

Pirmosios mėnesinės

Prognozuojant mergaitės lytinio brendimo laiką reikėtų vertinti abiejų tėvų (motinos ir tėvo) bei jų artimiausių giminaičių vystymosi ypatumus, šeimos ir giminės moterų mėnesinių atsiradimo laiką. Dažnai mergaitės lytinis brendimas vyksta tokio pat amžiaus, tačiau taip būna ne visada. Prisiminkime, kad pagumburio branduoliai ir pasmegeninė liauka, lyties organai, jų struktūra ir funkcijos formuojasi dar įsčiose – vaisiaus vystymosi laikotarpiu. Taigi visos nėštumo, gimdymo, naujagimystės laikotarpio būklės ir ligos gali turėti įtakos brendimui.

Didelę lytinio brendimo sutrikimų dalį lemia neaiškios kilmės pasmegeninės liaukos veiklos sutrikimai, rečiau – ligos (smegenų vandenė, mikocefalija ir kt.), retais atvejais – augliai. Kita priežasčių grupė – įgimti kiaušidžių vystymosi sutrikimai – dažniausiai esant lytinių chromosomų ligoms, rečiau – pirminis kiaušidžių funkcijos nepakankamumas. Retais atvejais visi lytinio brendimo požymiai vystosi normaliai, tačiau mėnesinės neatsiranda, o mergaitei pasireiškia žymūs pilvo skausmai nes dėl esančių makšties ar mergystės plėvės vystymosi defektų mėnesinių kraujui nėra ištekėjimo kelio. Joms reikalinga operacija sudarant mėnesių kraujo ištekėjimui per makštį sąlygas. Dar rečiau pasitaiko, kai mergaitė neturi gimdos, tuomet visas brendimas, organizmo išsivystymas, hormoninė veikla bus normalūs, bet mėnesinių niekada nebus.

Brendimas ir gyvensena

Atskirai noriu paminėti gyvensenos poveikį lytiniam brendimui. Pagumburio branduoliai ir pasmegeninė liauka yra smegenų struktūros. Jų veiklai neabejotinos įtakos turi miego ir poilsio režimas, neigiamai veikia nuolatinė pernelyg didelė psichoemocinė didelė įtampa, nuovargis, per trumpas kasdienio miego laikas. Brendimo laikotarpiu tolygiai turi didėti ūgis ir svoris (kūno masė), formuotis mergaitiškam tipui būdingas poodinis riebalinis audinys, kuriame, beje, irgi vyksta moteriškų hormonų sintezė. Taigi brendimą teigiamai veikia normalus ūgio ir svorio tolygus didėjimas, o didelį neigiamą poveikį gali turėti svorio kritimas ar maisto produktų kiekio bei kaloringumo ribojimas – kaip įmantriai mes bepavadintume taip madingas šiuo metu lieknėjimo programas. Absoliutus svorio rodiklis nėra toks svarbus, nes mergaitės gali būti įvairaus ūgio ir svorio. Daug svarbesnė yra jos ūgio ir svorio dinamika – kitimai brendimo laikotarpiu bei normalus gyvenimo būdas.

Viršsvoris gali turėti neigiamos įtakos brendimui. Vienais atvejais lytinė branda gali prasidėti anksčiau, kitais atvejais – vėluoti. Jeigu jau vaikystėje (iki lytinio brendimo) mergaitė turėjo viršsvorio, tai brendimo laikotarpiu jis veikiausiai paryškės. Nieko naujo nepasakysiu – didžiausios įtakos nutukimui turi mūsų gyvensenos ir mitybos įgūdžiai. Per mažai skatinamas mergaičių fizinis aktyvumas, per daug nejudraus gyvenimo valandų ir netvarkinga mityba, daug saldumynų trukdo normaliai lytiškai bręsti.

Ar dukra normaliai bręsta

Kaip supratote, lytinio brendimo sutrikimų priežastys labai įvairios ir sudėtingos. Svarbiausias mūsų uždavinys – pastebėti netaisyklingo lytinio brendimo požymius.

Ankstyvas ar vėlyvas motinos ar šeimos (giminės) narių lytinis brendimas nekeičia mergaitės brendimo vertinimo kriterijų.

Būtina kreiptis konsultacijai dėl galimo lytinio vystymosi sutrikimo, jeigu:

Yra amžiaus neatitinkantis fizinis vystymasis: per mažas ar per didelis ūgis

Pastebėjote (ar įtariate), kad išoriniai lyties organai vystosi netaisyklingai

Jeigu nors vienas lytinio brendimo požymis atsirado jaunesnei nei 8 metų mergaitei

Jeigu 13 metų mergaitei nėra krūtų vystymosi (didėjimo)

Jeigu per 3 metus nuo krūtų didėjimo pradžios neatsirado mėnesinės

Jeigu nėra mėnesinių 15 metų mergaitei, nors ir padidėjusios krūtys

Prasidėjęs lytinis brendimas neprogresuoja ar buvę brendimo požymiai išnyko

Kur kreiptis pagalbos

Kaip ir visas kitas sveikatos problemas, pirmiausia vertėtų tai aptarti su apylinkės (šeimos) gydytoju. Įtarus lytinio brendimo sutrikimą dažniausiai prireikia vaikų endokrinologo ir ginekologo konsultacijų. Kai mergaitė pradeda bręsti, pats laikas jai aiškinti apie lytinės brandos ir mėnesinių reikšmę, pasakoti apie šeimos planavimą, lytiniu keliu plintančias infekcijas. Tokie pokalbiai paruoš mergaitę ginekologo konsultacijai. Jei šeimos gydytojas siunčia mergaitę pas ginekologą, šiuo atveju „tyla nėra gera byla“, o tuo labiau gąsdinimai apie būsimus veiksmus. Mergaitė turi žinoti, kad ji bus apžiūrima, kad lytinio gyvenimo negyvenančioms mergaitėms ginekologinis tyrimas gali būti atliekamas per išangę.

Atvykstant konsultacijai pas ginekologą, pageidautina, kad mergaitė būtų pasiruošusi ir lyties organų ultragarsiniam tyrimui – turi būti pilna šlapimo pūslė. Neretai brendimo sutrikimų diagnostikai reikalingi lytinių hormonų, genetiniai tyrimai, kartais – galvos smegenų būklės tyrimai kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso būdu.

Tik po pilnaverčio tyrimo galima pasakyti, ar reikės gydymo, ir kokiomis priemonėmis.

Kokios turi būti mėnesinės

Jei mėnesinės atsirado laiku, tai 1-2 metus dar gali būti nereguliarus mėnesinių ciklas, tačiau kraujavimo periodas visada neturėtų būti ilgesnis nei 7 dienos. Reikėtų vertinti ir kraujavimo gausumą, ypač – jei mergaitei pasireiškia mažakraujystės požymiai (kai mergaitė per mažai valgo mėsos, gali atsirasti geležies stokos sąlygota mažakraujystė). Pageidautina mokyti mergaites žymėti kraujavimo dienas (kalendoriuje ar atskiroje knygutėje), išsaugoti savo vadinamąjį „mėnesinių kalendorių“.

Noriu paminėti, kad mėnesinių ciklu vadiname dienų skaičių nuo vienų mėnesinių pradžios iki kitų mėnesinių pradžios, taigi netiktų skaičiavimas pagal kalendorinius mėnesius. „Mėnesinių kalendoriaus“ atžymos labai reikšmingos vertinant mėnesinių ciklą ir galimus jo sutrikimus, šį (net ir kelerių metų) kalendorių visada atsineškite eidamos konsultacijai pas gydytoją.

Po mėnesinių pradžios visas organizmas, o ypač gimda ir kiti lyties organai intensyviai vystosi. Taigi mėnesinių atsiradimas dar nereiškia lytinio brendimo pabaigos.

Manoma, kad pilnaverčiai mėnesinių ciklai ir lyties organai susiformuoja per 3 metus nuo mėnesinių pradžios. Tačiau nurodoma, kad lytinis brendimas trunka iki 18 metų amžiaus. Tais atvejais, kai lytinis brendimas laiku neprasideda ar per lėtas brendimo tempas, yra didelė rizika, kad fiziologiniu laiku gimdos vystymasis bus nepakankamas, nesusiformuos normalus mėnesinių ciklas ir kaulų masė bei struktūra. Šioms moterims didėja įvairių ginekologinių ligų, savaiminių persileidimų, priešlaikinių gimdymų, nevaisingumo, ankstyvo mėnesinių išnykimo (menopauzės) ir su lytinių hormonų nepakankamumu susijusios osteoporozės rizika.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

48 komentarai kategorijoje “Ar jūsų dukra normaliai bręsta”

 1. 2015/05/14 at 07:19 #

  Ar baisu kai prasideda menesines?

  • 2015/10/20 at 19:51 #

   as yri noreciau paklausti

  • 2015/11/24 at 22:17 #

   labai skauda ir naktimis nemiegosi !

  • Elena
   2016/02/10 at 23:36 #

   Nebaisu jei žinai kas tai yra. Pasikalbėk su mama, ji tau viską papasakos, nes pati tą patyrė, bet to merginų menstruacijos atsiranda panašiu laiku kaip ir jų motinų menstruacijos, todėl galėsi sužinoti kada maždaug jų laukti. 😉

 2. 2015/11/24 at 22:17 #

  labai skauda !

 3. 2016/01/03 at 20:15 #

  Noriu paklausti man 12 metu ugis gal 53 nz pazastyse plaukeliai pradeda augti taip pat ir gaktiplaukiai krutine nedidele a dydzio liemeneles nenesioju nes mama sako kad per maza menesiniu nera. Mums mokykloje aiskino apie lytini brendima
  Mano klausimas:
  Kada man atsiras menesines?
  Mano sese mano amziaus turejo didele krutine
  Tai man ji uzaugs ar ne ar normalu kad
  krutine dar maza ir kad nenesioju liemeneles?

 4. Aistė
  2016/02/22 at 22:24 #

  Sveiki, man yra 11 metu ir man pradėjo taip darytis bet mėnesiniu nera, ar taip normalu?

 5. Kamilė
  2016/02/24 at 15:56 #

  Man 12 metų. Už poros mėnesių 13. Krūtinė mažytė. Pažastyse plaukai dar neauga. Gatiplaukiai vos vos matosi. Mano ūgis 157 o svoris 46.
  Ar tai normalu ? Ir gal galite pasakyti, kada maždaug turėtų prasidėti mėnesinės ?

 6. Gabija
  2016/02/25 at 21:46 #

  Labasvakaras man yra11 metu ugis 156 cm krutine normali pazastyse yra plauku o ant tos vietos kur sysioju irgi yra plauku is maksties bega baltas skystis mano svoris 46 kg kada man prasides menesines ar as nepastosiu?

  • Elena
   2016/09/20 at 10:15 #

   Sveika Gabija, tu rasiai, kad bijai pasoti ir tau yra 11 metu. Tu nori pasakyti, kad jau uzsiimi lytiniu gyvenimu? Tavo amziuja uzsiimineti tuo dar per anksti ir tai smarkiai gali atsiliepti tavo tolimesniai brandai, taip pat ir menstruacijoms, taciau jaigu as klaidingai tave supratau ir tu dar negyveni lytinio gyvenimo, tai zinok, kad viskas yra normalu. mergaites pas mane daznai ateina panasaus anziaus issigandusios, kad dar (kaip jos issiriaiskia) ,, neserga,, taciau neriaikia kolkas baimintis del nieko. As budama 13 metu susirgau pirma karta, ir po to metus laiko man jos vel nepasirode, mano dukroms buvo taip pat. po metu kai vel pasirode menstruacijos viskas buvo gerai ir reguliaru. Taip po gi susirgus menstruacijomis nereiketu kilnoti sunkiu daiktu, nes tai gali sukelti skausmus.

 7. gabija
  2016/02/25 at 21:52 #

  Kamile tai normalu pakalbek su mama ir ji viska papasakos!…………….As tikrai bijau kad nepastociau ir bijau su mama kalbetis bet tu pasikalbek……….

  • Migle
   2016/08/17 at 18:51 #

   Aš esu migle man po poros menesiu bus 14 krutys normalios ugis 148 XD O man menesiniu ner ir tai normalu nes menesines atsirando apytiksliai kai is vaginos pradeda begti baltas skystis po jo atsiradimo turi praiti apytiksliai 2 metai tas pats su krutimis todel mergaites nusiraminkite viskas normalu:-)

 8. eglė
  2016/03/11 at 12:15 #

  Laba diena. Mano dukrai už 2 mėnesių bus 10 metų. Pasirodė pirmieji kraujo lašeliai. Krūtinė ir plaukai ant kitų vietų dar neauga. Ar tai normalu, ar turime kreiptis pas gydytojus ieškoti problemų?

 9. 2016/04/04 at 22:41 #

  Sveiki, man 10 metu, tuoj 11. Visi simtomai jau atsirade ir pms jau įra, tik menesiniu vis nesulaukiu, ir ar normalu kad is maksties bektu kaskoks baltas skystis?

 10. Kamilė
  2016/04/12 at 22:26 #

  Man jau 13 metų. Krūtinė auga jau tikrai 3 metus, mėnesinių požymių yra, bet pačių jų nėra.
  Aš buvau pastebėjus iš kažkur lašelį kraujo, pagalvojau kad man jau. Bet ne…
  Gal pas mane yra problemų?

 11. 2016/04/13 at 23:46 #

  Man yra 12 metų mano ugis 58 o sveriu 44 manau tai nenormalu pradėjau brest mėnesinės jau buvo ant imtyvios vietos plauku yra .. Manau kad tokio ūgio sveriu per mažai ..

 12. Renata
  2016/04/17 at 21:16 #

  Sveiki! Man 12 metų. Ant pažastų auga plaukai, imtymioje vietoje truputi yra, nesuprantu nedrystu mamos klausti ( bega kaskos geltonas skystis) kada man prasides menesines?

 13. Trisė
  2016/04/20 at 21:37 #

  Sveiki, man 11metų. Man pradėjo augti plaukai pažastyse ir lytiniam organe. Krūtinė pradėjo augti prieš 1-2metus. Kiek dar turėsiu laukti pirmūjų menstruacijų (mėnesinių), nes labai nenorėčiau jų sulaukti vasarą?

 14. Gintarė☺
  2016/04/21 at 20:30 #

  Noriu paklausti man yra kaškos keistas požymis yra man skauda pilvo apatine dalį gal kam teko patirti? Man 11m.

 15. Monika
  2016/04/23 at 23:13 #

  O kaip galima butu paklausti mamos nes man kaskaip nemalonu kalbeti sia tema…

 16. Lina
  2016/04/24 at 20:56 #

  Panelės, kiek matau kai kurios su mamom nekalbate kaip ir aš kadaise nedrįsau kai man buvo 12-13. Tiesiog savų man irgi sunku buvo klausti, bet draugės pasiūlė skaipu pasitart su pediatre (lygtais taip vadinasi) . Jos ieškojau tokiu vardu : gyd.vilma. Jai esu iki šiol dėkinga. Gal kam ir iš Jūsų pagelbės su klausimais ir atsakymais.

 17. Monika
  2016/06/29 at 03:36 #

  Sveiki,man yra 15 metų. Čia rašau dėl krūtinės . Mano krūtinė dar nėra susivienodinusi , prieš dvi dienas pradejo skaudėti didesnė krūtis negaliu paliesti nes skauda mėginau miegoti be liemenėlės bet nepadeda .Krūtis pasidarė kieta jaučiu gumbą .Bijau apie tai kalbėti su mama , esu išsigandusi lenda i galva minys apie vėži ar tai normalu gal skauda todel kad auga krutis nes didesne krutis dar truputi padidejo ???

 18. Kamilė
  2016/07/05 at 15:30 #

  Sveiki. Norėjau paklausti,
  Man 12 metų, krūtinė jau didėja, tačiau yra didelė problema dėl plaukelių.
  Mama žino, kad pažastyse auga plaukeliai. Aš juos skutuosi. Tačiau ant kojų pilna juodų plaukelių, net gėda užsidėti sijonuką ar šortus, viskas labai matosi. Ar būtų normalu tokiame amžiuje skustis kojų plaukelius? Mamos truputį gėda klausti.
  Ačiū už atsakymą.

 19. Diana
  2016/07/06 at 19:04 #

  Sveiki!! Visur ieškau atsakymo bet nerandu. Krūtinę, ir plaukeliai želia, tačiau jau apie 1m. Sulaukiu balsvų išskyrų. Mano klausimas: kiek laiko truks baltos išskyros ir kada prasidės menesinės?

 20. 2016/07/08 at 23:21 #

  Nuo išskiru iki pirmūjų menstruaciju praeina 1,5-3 metai. Dažniausiai Lietuvoje mergaitėms prasideda 13-13,5 metų, tačiau gali ir anksčiau kaip 7m. Ir vėliau iki 16m. 🙂

 21. 2016/08/02 at 01:34 #

  Sveiki. Man 13. Išskiros atsirado pernai. Krutinė pradėjo augti maždaug 11-12metų. Mano ūgis 150cm. Svoris 38. Žinau ūgis mažas, nes paveldėjau iš mamos, o mano mama iš savo mamos. ŽODŽIU svoriu mažai, pati žinau, bet niekaip negaliu priaugti. Jeigu valgau per prievarta mane su pykina. Patarkit kaip priaugt svorio ar šiaip… Dėkui

 22. 2016/08/07 at 13:37 #

  Sveikos, labai noriu sužinot ir nusiramint, man pirmos menesines labai gausios, ir karrais pilvo apacia paskauda, ar tai normalu? Labai baisu pasidare . Ačiū jums už atsakyma.

 23. 2016/08/07 at 13:39 #

  Beje man 13 metu, bet po 4 menesiu bus 14 metu

 24. Migle
  2016/08/09 at 08:15 #

  As noreciau paklaust kam reikia zymeti menesines kalendoriuje? ir man jau visiskai visi pozymiai yra ir menesines bet as nenoriu kalbetis su mama man baisiai nemalonu kalbeti sia tema man norisi tiesiog viska nuslept… beje man 10 metu ar tai normalu? :c

 25. 2016/10/16 at 07:55 #

  Ginte, tau viskas normalu. Migle tau ankstesnis brendimas normalu ir reikia zimetis kad zinotum kada bus kita menesi ir ar jos reguliarios.

 26. Darija
  2016/11/04 at 15:38 #

  Sveiki. Man šį mėnesi sueis 13 metų.Sveriu 45kg, o mano ūgis apie 1,75. Krūtinė šiek tiek paaugo prieš 1-1,5 metus.Pažastyse atsirado šviesių plaukelių. Intymioje vietoje plaukų taip pat yra. Iš intymios vietos išbėga baltas skystis. Man atrodo, kad beveik visoms klasiokėms yra prasidėjas lytinis brendimas. Su mama apie tai šiek tiek gėda šnekėti. Ar visas šis procesas yra normalus?

 27. Justina
  2016/11/07 at 19:24 #

  Man yra 12 metų, ūgis 153 cm, krutinė labai maža kai tuo tarpu mano klasiokiu dideles, taip yra ir plauku ir pazastyse ir imtimioje vietoje, taip sulaukiu iškyru kokius metus, bet mėnesinių nesulaukiu, noriu paklaust kada mazdaug sulauksiu pirmuju menesiniu

 28. 2016/11/08 at 22:03 #

  Sveiki. Man 13 ugis 155cm ir dar visai maza krutine. Tai noreciau paklausti kaip galiu paspartinti jos augima?

 29. 2016/11/08 at 22:07 #

  Nes pas kitas bendraamzes ji zymiai didesne, o pas mane vis maza ir maza.

 30. Urtė
  2017/02/01 at 22:40 #

  Sveiki. Man 11m.Už keturių mėnesių 12m.Mano ūgis 160 cm. Sveriu 48 Kg.
  Krutinės dydis A36,plaukeliai ant gaktos yra,o pažastyse neseniai pradėjo augti.Iš mankšties bėga baltas skystis,o dabar pageltonijo.
  Mano mamai ir sesei prasidėjo 13 m. O kada man prasidės ? PMS simptomų yra.

 31. 2017/03/10 at 00:18 #

  Sveiki.
  Man 10 m..
  Ūgis 146 cm
  Svoris 44kg
  ,,tenai“ plaukeliai prieš 2 m. Pradėjo augti
  Krutinė didelė (palyginus su Klasiokėm

  Kada laukti pirmųjų mėnesinių ??

 32. Saulė
  2017/03/25 at 23:29 #

  Sveiki man vos 9 metai ūgis 148 svoris 42 . Norėjau paklausti ar normalu kad mano krūtinė labai didelė palyginius su kitom klasiokėm ??? Ant makšties jau plaukų yra ir taip pat baltų išskyrų…

 33. Austėja
  2017/04/29 at 22:23 #

  Sveikos norėjau paklausti ar jau greitai prasydės menesinės , nes man yra 12metų
  Mano ūgis yra 1,55cm svoris 45kg
  Krutinė vidutinio dydžio plaukialiai pažastyse auga jau pnš metus imtimioj vietoj jau pradėjo truputėli matytis nuo 10metų ,o man jau 12m baltas skystis iš makšties jau gal kokie 5men kaip pradėjo bėgti.
  Laukiu atsakymo 😉

 34. Kornelija
  2017/08/17 at 13:21 #

  Sveiki. Man 13m imtimioje vietoje auga plaukai kaip puse metu. Krutine vos pariskejusi. Bet kartais suskausta apatinio pilvo dalyje. Bet po kiek laiko praeina. Dar isskyru nebuvo. Kada tai prasides menesines. Neramu kad ju nebebus? 🙁

 35. Aurelija
  2017/08/20 at 23:25 #

  Kornelija dar viskas gerai jeigu menesiniu nebus 15metu va tada ir nerimauk

 36. Rusnė
  2017/10/23 at 16:43 #

  Sveikos. Nerimauju, noriu paklausti. Man 13 metų. Jau turejau pirmasias menesines. Jos buvo rugsejo menesi 25 diena vakare. Jau spalis. 23 diena. Nerimauju ,kad nesusirgsiu antrą kartą. Skaičiau kad kitoms buna kad pradingsta po pirmo karto 2 ir 3 menesius. Bet nezinau ar tai normalu jei nesusirgsiu spalio menesi arba jos dinks? Iš karto ačiū už info

 37. Leuka
  2017/11/30 at 15:13 #

  Sveikos man 13 m. Ir norejau paklaudti o kaip atrodo pirmuju menesiniu kraujas ir kas darosi prasau atrasykit man o mamai sakyti nenoriu … mano gmail unicornbigsmile@gmail.com

 38. Deira
  2018/01/22 at 16:09 #

  Man 12m as1m44cm, 36 kg ar tai normalu?

 39. Augustė
  2018/03/05 at 21:54 #

  Nesenai man suėjo 12m. Esu aukštą (1,65) krūtinė labai maža, pažastyse plaukų nėra bet iš makšties bėga daug baltų išskyrų ar tai normalu??

 40. anonimas03
  2018/04/02 at 23:05 #

  Sveikos. Man 15 metų bet dar vis nesulaukiu menesinių. Krutinė normali.. plaukelių visur yra.. gausiai bėga baltos išskyros.. mano ūgis (174 cm) svoris (62 kg) ar verta nerimauti?

 41. 2019/07/07 at 19:39 #

  sveiki man yra 13m po 2 menesiu 14m mano ugis 175 kaskur svoris 55 ar daugiau
  as gyvenu su tetciu ir su mama nebendrauju
  ir man prasidejo menesites prejo jau 3 dienos su siandiena bet kaip skaitciau kad pazdyse turi but plukeliu bet nera 🤨 ir dar klausimas kaip skaitciau kad turi kraujavimas but 3-5 dienas ok bet kada uz kiek laiko vel prasides? ir kaip zymetis kalendoriuke ?

 42. Skaiva
  2019/07/12 at 17:19 #

  Sveikutės , man 11,6 metų ūgis 149 svoris 35-37 plaukeliai yra… o baltos išskyros visiems buna??

 43. Skaiva
  2019/07/12 at 17:21 #

  O pilvo apačia vis skauda

Palikite atsiliepimą


aštuoni − 6 =

Kitos temos: