Vienos poros tiki, kad apie kūdikio lytį geriausia sužinoti jam gimus, ir su jauduliu laukia paslapties atsiskleidimo akimirkos iki pat galo. Kitos poros spirga iki 18 ar 22 nėštumo savaitės, kai gydytojas pagaliau ekrane galės pamatyti kūdikio lytį. Būsimo vaiko lytis smalsu ne tik būsimiems tėvams, bet ir aplinkiniams.
Juk daugumos pirmas klausimas (po to, kai sužino, kad laukiesi) būna „berniukas ar mergaitė?“.
Tik nuo jūsų priklauso, ar norėsite išgirsti šią žinią, ar dalinsitės ja su kitais, ar ji liks tik gydytojo kabinete. Apie tai – www.mamuakademija.lt įkūrėja Vida Drąsutė.
Pirmasis pasidalinimas gerąja naujiena
Žinia apie nėštumą – nuostabiausias įvykis kiekvienos šeimos gyvenime. Ateina laikas, kai šia žinia pradedame dalintis su kitais. Kaip šią naujieną pranešime, priklauso nuo mūsų charakterio, nuotaikos, įsitikinimų, aplinkybių. Vieniems tai sunki užduotis, jaudulys kaip prieš egzaminus, kitiems – susikaupimo ir rimtumo akimirka, tretiems lyg žaismingas įvykis. Net žmona vyrui pranešti apie jų būsimą kūdikį gali originaliai. Teko skaityti ne vieną istoriją apie tai ir štai įsiminė keletas idėjų:
„Paprašiau vyro ištiesti delną ir į jį įdėjau žirniuką, o tada jam pasakiau: „Nori išgirsti šį tą nuostabaus? Tavo vaikelis dabar yra tokio dydžio!“.
Arba „Iškepiau didelį šokoladinį sausainį ir glazūra užrašiau „Aš laukiuosi!“ bei pateikiau jį pusryčiams prie kavos puodelio vyrui“.
O gal šmaikščiai: „Padariau rankų darbo atviruką, o jo viduje parašiau: Sveikinu, tavo plaukikai laimėjo lenktynes. Prizą bus galima atsiimti po devynių mėnesių“.
Arba „Ryte atitraukiau užuolaidas ir su pakilia nuotaika tariau – labas rytas, būsimas tėveli“.
Džiugią naujieną svarbu dailiai „supakuoti“, t.y. sulaukti tam tinkamo laiko, nuotaikos, sukurti atmosferą, aplinką, parinkti žodžius, formą, priklausomai nuo to, kam žinios dovanėlę įteikiate. Tad kodėl nebūti kūrybingoms pranešant vyrui, artimiesiems, draugams ir apie kūdikio lytį.
Apie antrąjį nėštumą tėveliams pranešėme per Kalėdas, tarp dovanėlių įdėję voką, kuriame jie rado laišką apie tai, kad vasarą antrą kartą taps seneliais. Kitiems tiesiog pasakėme įprastai. Dabar galvoju, kad būtų buvę miela apie nėštumą ir apie vaiko lytį pranešti originaliau. Šmaikštus pranešimas sukelia mažiau jaudulio, o ir daugiau smagių emocijų. Šiuo metu mano gera draugė laukiasi ir už kelių savaičių ateis tas momentas, kai bus galimybė sužinoti, „berniukas ar mergaitė“. Jie pasiruošę sužinoti apie kūdikio lytį anksčiau, nei jis gims, ta žinia nori pasidalinti su kitais. Pagalvojome, kodėl to nepadarius originaliai ir nesurengus vakarėlio šia tema.
Šiais laikais nustatyti kūdikio lytį nėra sudėtinga
Seniau sužinoti, „jis ar ji“, buvo ne taip paprasta ir ne taip patikima, nes technologijos nebuvo taip pažengusios. Dabar gydytojai akušeriai–ginekologai net specializuojasi nustatyti lytį, forumuose gausu žinučių, apie, tai kad „šis gydytojas tiksliai nustato, kas gims“, ir pan. Teigiama, kad nuo 18 nėštumo savaitės vaikelio lyties nustatymo ultragarsu tikslumas siekia daugiau kaip 99 proc., žinoma, jei jis ar ji jums norės tai parodyti. Tačiau jei jau kūdikis nusprendė, kad tėveliams nevalia to sužinoti tyrimo dieną, gal toks likimas? Gal reikėtų apsišarvuoti kantrybe užuot kutenti pilvą ar jį judinti į visas puses, kad vaisius apsiverstų.
Nežinantiems, kas pilvelyje gyvena, – liaudies išmintis
Yra įvairių liaudies metodų nuspėti vaikelio lytį. Jei nuspręsite neatskleisti kitiems, ką nešiojate įsčiose, tai neabejotinai susilauksite aplinkinių įžvalgų, grindžiamų liaudies išmintimi.
Sakoma, kad reikia atkreipti dėmesį į šiuos dalykus:
Mamytės pilvo formą ir dydį. Jei pilvas apvalus, nuožulnus ir aukštai, – gims mergaitė, jei atsikišęs į priekį ir žemai, – berniukas.
Nėštukės savijautą rytais. Jei nėštumo pradžioje kankino rytinis pykinimas, – gims mergaitė, jei jautėtės puikiai, – berniukas.
Mamos plaukų apimtį ir žvilgesį. Jei plaukai gerai auga, vešlūs, žvilgantys, – berniukas, jei priešingai, – mergaitė.
Mamos mitybos įgeidžius. Jei norisi valgyti saldžiai, – mergaitė, norisi sūraus ar rūgštaus, o gal ypač norisi baltyminio maisto, pvz. žuvies, mėsos ar pieno produktų, – prognozuojamas berniukas.
Akių vyzdžius. Jei žiūrint į veidrodį ilgiau nei minutę, vyzdžiai neišsiplečia, – mergaitė, išsiplečia, – berniukas.
Mamos grožį. Nėštumo metu atrodote žavingai, geriau nei įprastai, žydite, daugelis sako „nėštumas tau tinka“, – greičiausiai gims berniukas, o gal jus beria, oda sausa, nes būsima mergaitė atima iš jūsų grožį?
Kai paprašo parodyti rankas, ištiesiate jas delnais aukštyn, – tuomet greičiausiai laukiatės mergaitės. Delnais žemyn, – bus berniukas.
Pirmasis ankstesnio vaiko žodis buvo „mama“? Matyt gims mergaitė. Jei „tete“, – berniukas.
Jeigu sudėjus jūsų amžių pastojimo metu su mėnesio, kada pastojote, skaičiumi gautas skaičius yra nelyginis, – mergaitė, jeigu lyginis, – berniukas.
Galite vaiko lytį skaičiuoti net pagal formulę 49 – A + 19 + M = ?
A – mamos amžius. M – pastojimo mėnuo.
Yra ir kitų išvestinių: pavyzdžiui, vyro biologinis ciklas trunka 4 metus, o moters – 3, todėl moters amžių apvaisinimo metu reikėtų padalinti iš 3, o vyro – iš 4. Jeigu skaičius po kablelio yra didesnis padalinus moters amžių, bus mergaitė, o jeigu vyro, – berniukas.
Kiek galima pasitikėti tokiais metodais, lieka spręsti tik patiems tėvams. Liaudis prikaupusi daug patirties, ir ja tikrai galima pasikliauti 50 procentų. Tačiau šią išmintį galite šmaikščiai pritaikyti žaidimų, testų forma vakarėlio, skirto būsimo kūdikio atėjimui, metu.
Idėjos vakarėliams
Būsimojo kūdikio lyties atskleidimo vakarėlis (angl. Baby gender reveal party), tai mada, atkeliaujanti iš už Atlanto, prasidėjusi maždaug prieš dešimtmetį, o pastaraisiais metais po truputį ateinanti ir pas mus. Nors Amerikoje ši tradicija atsirado sąlyginai neseniai, tačiau gerai prigijo. Taigi kaip tai vyksta: gydytojas, kuris atlieka tyrimą ultragarsu, nepraneša vaiko lyties būsimiems tėvams, o užrašo ant lapelio ir įdeda į voką. Būsimieji tėveliai nusprendžia, kam voką įteikti. Tai gali būti geras draugas ar draugė, kuri organizuos vakarėlį, o gal tiesiog kepyklėlėje dirbantis mielas kepėjas, kuris pagal užsakymą iškeps tam tikros spalvos tortą ar paruoš saldumynus. Skirtą dieną draugai ir giminaičiai susirenka į šventę ir pasirinkta forma sužino, „berniukas ar mergaitė“. Šventei idėjų internete gausu, tačiau scenarijų, žaidimus, užduotis ir staigmenas galite sugalvoti pasitelkdami savo fantaziją. Panagrinėkime kartu keletą idėjų, kai kurios kilo man pačiai besiruošiant šventei, kitas perskaičiau internete ir užsienio spaudoje.
Idėjos apmąstymas ir kvietimas
Gražu būtų išsiųsti ar įteikti kvietimus (ypač rankų darbo) tiems, kurie bus jūsų šventės svečiai. Kvietime galite užsiminti apie aprangos kodą, pavyzdžiui, tie, kurie numano, kad bus berniukas, apsirengia mėlyna spalva ar jos atspalviais, o tie, kurie jaučia, kad bus mergaitė, – raudona spalva ir jos atspalviais. Kiekvienas svečias gali atsinešti po mini patiekalą, kuris atskleistų jo mintis. Kad nebūtų chaotiškas suneštinis, galite susitarti, kas už kokio tipo patiekalą bus atsakingas, pvz., „vaisiai“, „vieno kąsnio užkandėlės“, „sausainėliai“ ir pan. O gal jūsų vakarėlyje gali būti panaudota net šalies tematika? Pavyzdžiui, jei vaikutis pilvelyje įsikūrė jums atostogaujant Havajuose? Tai suteiktų šventei papildomą temos atspalvį, o gal net ir patiekalų suderinamumą.
Nepamirškite apie kambario, stalo dekoracijas. Persistengti nereikia, tačiau dekoracijų turėtų būti ir mergaitiškų, ir berniukiškų. Spalvos (mėlyna, raudona ir jų atspalviai), pagaliukai/smeigtukai ant užkandukų su teminiais paveikslėliais, kaspinėliai ant indų, servetėlės ir pan.
Pagalvokite, kokie galėtų būti šventės užsiėmimai: žaidimai, viktorinos, liaudies išmintis.
Spalvoti keksiukai
Jei mums svarbi gimsiančio kūdikio mityba, tai su juo susijusioje šventėje kiek įmanoma laikykitės sveikos mitybos taisyklių, net ir valgydami saldumynus. Juk saldumynai gali būti ir sveiki! Taigi… keksiukai su tikro šokolado glaistu, ant kurio pūpso klaustukas, o viduje raudonų arba mėlynų uogų įdaras, o gal tiesiog raudona arba mėlyna juostelė ar linkėjimas? Dar viena idėja – sausainėliai su mergaitės ar berniuko figūromis.
Idėjos šventės kulminacijai
Jeigu neturite galimybių ar noro pateikti torto (o jis gali būti ir daržovių), kurį prapjautų būsimieji tėveliai šventės kulminacijos metu ir viduje rastų žinią (spalvinę, rašytinę ar pateiktą kitokia forma) apie tai, ar „berniukas ar mergaitė“, galite rinktis kitas ne mažiau patrauklias idėjas:
- Laiškas, kuriame įdėsite pasakojimą apie mergaitę arba berniuką, kurį galėtų perskaityti būsimas tėtis arba mama.
- Dekoracija ant būsimos mamytės pilvo (kaspinas, pieštinis paveikslėlis, užrašas ir pan.).
- Būsimos mamytės marškinėliai, besislepiantys po megztuku ar švarkeliu, ant kurių parašyta: mergaitė ar berniukas.
- Heliu užpildyti mėlynos ar raudonos spalvų ir jų atspalvių balionai dekoruotoje dėžėje, kurią būsimi tėveliai atidarę rastų atsakymą, įspūdingai kylantį į erdvę.
- Spalvotais konfeti arba popierėliais užpildyti balionai, kuriuos susprogdinę (būsimieji tėveliai arba kiekvienas svečias), suprastų, ar gims berniukas, ar mergaitė.
- Pinata. Pasiūtas daiktas, kuriame sudėtumėte džiovintus vaisius, riešutus, įsuktus į mėlyną arba raudoną popierėlį, pakabintumėte ant virvės, ir būsimieji tėveliai turėtų numušti pinatą, kad ji prairtų ir iš jos pabirtų atsakymai.
- Nuotykiai ir lobio ieškojimas. Tai puikiai tiktų, jei šventė vyktų kieme. Galima kiekvienai grupelei duoti žemėlapius su nuorodomis, vedančiomis į lobį, o radę lobį, jie rastų ir atsakymą.
Jei jaučiate, kad žinia „berniukas ar mergaitė“ veržiasi iš jūsų lūpų, norite pasidalinti su šeima, draugais, artimaisiais jau anksčiau nei gims kūdikis, „supakuokite“ šią žinią į Jums priimtiną, mielą, patrauklų formatą ir padovanokite ją su meile ir džiaugsmu tiems, kurie jos laukia, čia ir dabar.
„Mamos žurnalas“