Šeštasis nėštumo mėnuo (21-24 savaitės). Gydytojas akušeris Romualdas Šemeta tęsia ciklą apie nėštumą.
Vaisiaus vystymasis
Mėnesio pabaigoje vaisius sveria apie 600 g, išauga iki 29 cm. Šiuo metu jis auga greitai. Galva ir kūnas tampa proporcingesni, jis jau nepanašus į buožgalvį.
Formuojasi 2 odos sluoksniai. Iš viršaus oda padengta medžiaga, panašia į tešlą. Tai pirminis tepalas. Jis apsaugo vaiką nuo skysčio. Nustatomas charakteringas odos raukšlėtumas su poodine riebaline ląsteliena. Aiškiai išskiriami antakiai ir blakstienos. Labiau ryškėja lūpos. Toliau vystosi akys, tačiau kol kas jos dar bespalvės.
Plaučiuose vystosi kraujagyslės. Sparčiai vystosi vaiko raumenys ir vidaus organai.
Šiuo momentu galvos smegenyse pasiekia brandumą ląstelės, nuo kurių priklauso mąstymas. Bendras nervinių ląstelių skaičius centrinėje nervų sistemoje pasiekia didžiausią kiekį. Jau susidaro prabudimo ir miego ciklas. Atsiranda gebėjimas sapnuoti – pirmą kartą galima pamatyti greitojo miego fazę, nustatomą pagal akių judėjimą.
Pirminių dantų užuomazgose atsiranda kalkinių druskių. Pradeda formuotis galutinis pagrindinio danties audinys. Dantų emalis susidarys vėliau. Nuo 22-osios savaitės, kai vaisius sveria ne mažiau kaip 500 g, prieš laiką gimęs jis jau galėtų išgyventi. Žinoma, tik specialiomis sąlygomis, prijungus dirbtinį kvėpavimą ir esant intensyviai terapijai.
Fiziologiniai pakitimai
Gimda jau pasiekia bambą, pilvas apvalėja. Svorio prieaugis nuo nėštumo pradžios dabar gali būti 4-6 kg. Šiuo metu padidėja vaisiaus aktyvumas. Neretai pradeda niežtėti pilvo plotą, pagausėja išskyrų iš makšties, dienos pabaigoje gali paburkti kojos, atsirasti varikozinis venų išsiplėtimas, dėl įtemptų raiščių gali skaudėti pilvo apačią, galvą, padidėja apetitas.
Išskyros iš makšties gali būti skirtingos: vienos yra visiškai normalios, kitos reikalauja gydymo.
Dažniausiai pasitaiko pienligė, trichomonozė, bakterinė vaginozė, chlamidiozė. Augant nėštumui, išskyrų pagausėja. Bet kuriuo atveju, pagausėjus išskyroms, būtina apie tai pasakyti gydytojui. Kartais su išskyromis gali pasirodyti nedaug kraujo. Priežastis gali būti makšties infekcija ar gimdos kaklelio žaizdelė. Pastaruoju atveju, kraujingų išskyrų dažniau pasirodo po lytinio akto. Dėl to nuogąstauti nereikėtų.
Daug jaudulio nėščiai moteriai suteikia pakitimai, vykstantys odoje. Gana įprastas nėštumo reiškinys – kai kurių odos dalių pigmentacija: tamsėja sritis aplink spenelį, susidaro tamsi linija ant pilvo, einanti nuo bambos žemyn, tamsėja apgamai, atsiranda strazdanų ant veido ir kūno. Pigmentacija tamsėja veikiant saulės spinduliams. Po gimdymo šie reiškiniai dažniausiai išnyksta. Dėl pagausėjusio hormonų kiekio ir tempimo, ant moters odos atsiranda juostų – strijų. Įprasti kremai šiuo atveju kažin ar padės apsaugoti odą nuo pertempimo. Geriausia stebėti savo svorį, nepersivalgyti, stengtis atlikti fizinius pratimus. Ypač gerai padeda pilvo odos masažas, naudojant specialias priemones strijų profilaktikai.
Nėštumo viduryje moters oda tampa labai jautri, ją gali išberti ir niežtėti. Bėrimo priežastis – alergija kokiems nors maisto produktams, kvepalams, buitinei chemijai. Šiuo atveju gydytojas skirs atitinkamą gydymą. Bėrimas gali būti ir raudonukės simptomas, todėl išbėrus reikėtų kreiptis į gydytoją.
Psichologiniai pakitimai
Šiuo laiku jūsų nuotaika visiškai stabili, tačiau dažnai būnate išsiblaškiusi, aplinkiniams krenta į akis jūsų pasinėrimas į save, į savo pojūčius. Be to, jau praėjo pusė nėštumo, ir nuo tokios būsenos gali atsirasti psichologinio nuovargio jausmas.
Būsimos mamos elgesys
Vaikas jau nuolatos juda, tačiau toli gražu ne visi jo judesiai jaučiami. Dienos metu jis beveik neprimena apie save, ypač jei moteris pakankamai aktyvi. Labiausiai judesiai jaučiami vakare, naktį, kai moteris miega ir yra visiškai atsipalaidavusi. Kiekvienas vaikas turi savą, individualų judėjimo ritmą, ir nereikėtų jaudintis dėl neritmiškumo.
Labai padidėjusi gimda nėštumo viduryje ištempia raiščius ir raumenis pilvo plote, kai kurias moteris vargina pilvo skausmai. Ypač skausmas jaučiamas keliantis, kosint, juokiantis.
Nėštumo metu labai svarbu stebėti hemoglobino kiekį kraujyje. Normalus lygis yra virš 100g/l. Žemas hemoglobino ir mažas kraujo raudonųjų kūnelių kiekis vadinamas mažakraujyste (anemija). Jos metu moteris jaučia silpnumą, nuovargį, būna išblyškusi, gali atsirasti neįprastų skonio potraukių. Anemija, be to, yra vienas iš priešlaikinio gimdymo rizikos veiksnių. Mažakraujystė dažniausiai būna dėl geležies stokos, todėl visų pirma būtina sureguliuoti mitybą, valgyti produktus, turinčius daug geležies. Ir tik po to, jei būtina vartoti geležies preparatus. Vartojant geležies preparatus, reikėtų žinoti, kad ne visada organizmas gali pasisavinti pakankamai geležies. Be to, dažnai kyla problemų su virškinimu.
Vaisiaus judesiai
Įsčiose vaikutis gyvena aktyvumo ir pasyvumo periodus. Jo aktyvumas susijęs su motinos elgesiu. Jei ji visą dieną aktyviai ir daug juda, vaikas gali judėti motinos kūno ritmu, ir ji gali nepastebėti jo judėjimo.
Kada vaikutis aktyvesnis?
Ramybės būsenoje, todėl dauguma moterų geriau jaučia vaiko judesius vakare ir nakties metu.
Pavalgius, nes vaiko aktyvumas suaktyvėja padidėjus cukraus kiekiui kraujyje.
Kai motina jaudinasi, išgyvena stresą, nes atsiradę stresiniai hormonai stimuliuoja vaiką.
Pavojaus signalas būtų ryškiai sumažėjus ar išnykus vaisiaus judesiams.
Kojų ir raumenų spazmai
II ir III nėštumo trimestru gana dažnai atsiranda skausmingų kojų spazmų – mėšlungis. Kadangi dažniausiai tai atsitinka dėl kalcio ar magnio trūkumo, reikėtų daugiau vartoti pieno produktų, turinčių pakankamai kalcio, daugiau ilsėtis. Kartais mėšlungis gali atsirasti dėl nuovargio. Kalcio ir magnio preparatus naudoti galima tik ištyrus jų koncentraciją kraujyje.
Kraujavimas iš išeinamosios angos
Reikėtų žinoti, kad šis reiškinys nesukelia jokio pavojaus nėštumui. Jis dažniausiai atsiranda dėl tiesiosios žarnos venų išsiplėtimo, išeinamosios angos įtrūkimų. Tai skatina kieti viduriai. Tiesiosios žarnos venų išsiplėtimo galima išvengti prisilaikant kai kurių taisyklių:
Venkite vidurių užkietėjimo.
Venkite ilgo stovėjimo ar sėdėjimo.
Reguliariai atlikite Kėgelio pratimus.
2 kartus per dieną naudokite šiltas sėdimas voneles.
Vaistus vartokite tik gydytojui patarus.
Baimė prieš gimdymą
Dauguma nėščių moterų jaučia baimę prieš gimdymą. Dažniausiai ją kelia pažįstamų, draugių, mamų pasakojimai ir ji nėra pagrįsta.
Ką reikėtų padaryti, kad gimdymas vyktų natūraliai?
Baimė – neigiamas pojūtis, paralyžiuojantis žmogaus valią, sutrikdantis gimdymą, todėl reikia labai gerai psichologiškai pasiruošti gimdymui ir sumažinti nerimą. Gimdymas – natūralus procesas, tačiau šiuolaikinė medicina labai dažnai be reikalo įsiterpia į šį procesą ir jį reguliuoja.
Pagrindinė baimės priežastis dažniausiai yra informacijos stoka, todėl pasistenkite kuo daugiau sužinoti apie gimdymą.
Daugiau judėkite, mankštinkitės, lankykite baseiną.
Dabar, dar nėštumo metu, jūs turėtumėte aiškiai įsivaizduoti kaip reikėtų elgtis prasidėjus gimdymui.
Dažnai moteris bijo gimdymo skausmo. Žinokite, kad jį galima valdyti metodais, kurių išmoksite nėščiųjų mokykloje. Skausmas gimdymo metu privalo būti, nes jis jums praneša apie jūsų organizmo būklę, gimdymo eigą.
Pasiruošimo gimdymui mokyklos
Šiuo metu Lietuvoje veikia daug pasiruošimo gimdymui kursų, dirbančių pagal skirtingas metodikas.
Moterys daro klaidą, per vėlai pradėdamos lankyti tokias mokyklėles. Kursus lankyti reikėtų pradėti I nėštumo trimestrą. Visų pirma prieš einant į kursus reikėtų aiškiai žinoti, ko tikitės. Jei po kursų vis dar ne viskas aišku ar neišnyko baimė laukiant gimdymo – būtinai reikia lankyti kitus kursus.
Jokiu būdu negalima laukti gimdymo nežinioje! Šiandien gimdymas be specialių apmokymo kursų rodo sutuoktinių nepakankamą pasiruošimą tapti tėvais. Čia galėsite bendrauti su kitomis besilaukiančiomis poromis, palyginti savo pojūčius. Mokyklos užsiėmimuose vyrai susipažins su gimdymo procesu, sužinos savo paskirtį gimdymo metu. Mokykloje galima gauti atsakymus į visus dominančius klausimus.
Lankydama mokyklą jūs gausite daug vertingų praktinių patarimų, kaip jums reikia elgtis nėštumo bei gimdymo metu, kokius reikia atlikti kvėpavimo bei atsipalaidavimo pratimus. Jūs išmoksite natūralių skausmo sumažinimo metodų, taip išvengsite gimdymo nuskausminimo medikamentais, sudarysite sąlygas natūraliai gimdymo eigai.
Stebėjimai rodo, kad po pasiruošimo kursų moterys gimdo kur kas lengviau ir greičiau, pasitaiko mažiau gimdymo komplikacijų.
Nuotrauka foto-grafija-lt
„Mamos žurnalas“