
Smurtas prieš vaikus – didžiulė socialinė, medicininė bei psichologinė problema. Viena iš smurto prieš vaikus apraiškų – sukrėsto vaiko sindromas (SVS) – kada vaikas energingai papurtomas (dažniausiai pykčio metu) tam, kad nustotų verkti, zirzti. Šis sindromas dažniausiai diagnozuojamas vaikams iki 6 mėnesių, tačiau neretai pasitaiko ir vyresniems nei 5 metų vaikams.
Ką turėtų žinoti mama?
Stipriai kratant vaikutį pažeidimų atsiranda todėl, kad kūdikio kaklo raumenys silpni, o galva, palyginti su kūnu – santykinai didelė. Purtymo metu smegenys sukrečiamos – sumušamos į vidinį kaukolės paviršių, o jei kūdikis po to dar metamas į lovytę, tai padaroma dar kartą – dėl to ir plyšta trapios smegenų kraujagyslės.
SVS simptomai
Simptomai gali būti ne iš karto pastebimi. Kūdikiui gali sumažėti apetitas, gali prasidėti vėmimas be jokios akivaizdžios priežasties, letargija, sumažėti raumenų tonusas, kūdikis gali pradėti blogai čiulpti ar ryti, sunkiai kvėpuoti, nesugebėti pakelti galvytės ar sekti akimis judesį. Taip pat jeigu galva ar kakta atrodo didesni nei įprastai, nevienodas vyzdžių dydis, kūdikis nustojo šypsotis ar leisti įprastinius garsus – reikalinga skubi medicinos pagalba.
Sunkesniais atvejais išsivysto traukuliai, kūdikis netenka sąmonės, gali sutrikti kalba, judesiai, o sunkiausiu atveju – sutrikti kvėpavimas, širdies veikla ir vaikutis gali mirti.
Tam, kad išsivystytų gyvybei pavojinga būklė, užtenka vos kelių minučių. Deja, dėl SVS miršta 13–25 proc. vaikų ir net 80 proc. galimos ilgalaikės pasekmės, tokios kaip fizinė negalia (įvairios neurologinės ligos, paralyžius, aklumas, kurtumas), mokymosi, kalbėsenos ar elgesio sutrikimai.
Įtarus SVS ligoninėje kūdikiui atliekamas akių dugno tyrimas – išsiliejus kraujui akies tinklainėje, gali susilpnėti regėjimas (galimas ir apakimas).
Galvos smegenų kraujosruvas ir hematomas patvirtina kompiuterinės tomografijos tyrimas. Kaulų lūžiams diagnozuoti atliekama viso vaiko rentgenograma.
Ar galima atsitiktinai sužaloti kūdikį žaidžiant ar sportuojant?
Deja, taip.
Štai keletas žaidimų, kurie gali būti pavojingi jūsų kūdikiui:
1. Energingas vaiko mėtymas aukštyn.
2. Bėgiojimas nešant kūdikį ant pečių, nugaros ar krūtinės.
3. „Jojimas ant žirgo“ – kūdikis „joja“ sėdėdamas suaugusiajam ant kojos.
4. Supimas ar sukimas paėmus kūdikį ar vaiką už kojyčių.
5. Sukimas aplink save laikant už rankų.
Kaip išvengti SVS?
- Svarbiausia – NIEKADA nepurtykite vaiko iki 2 metų, nesvarbu, kad ir kokia būtų priežastis.
- Visada pasirūpinkite kūdikio galvytės atrama, kai jį laikote, žaidžiate su juo ar važiuojate.
- Perspėkite visus, kurie laiko jūsų kūdikį, apie tinkamą galvytės laikymo padėtį.
- Įsitikinkite, kad visi, kurie bendrauja su jūsų vaiku, žino apie SVS (auklės, vaikų priežiūros personalas, net broliai ir seserys, kurie gali netyčia sužaloti kūdikį grubiai žaisdami).
- Sužinokite, ką daryti, jeigu jūsų vaikas nenustoja verkti, kad suvaldytumėte trumpus pykčio priepuolius.
Kaip nusiraminti mamai, jeigu vaikutis nenustoja verkti:
- Paguldykite kūdikį saugioje vietoje ir kelioms minutėms palikite kambarį.
- Dešimt kartų giliai įkvėpkite, tada tai padarykite dar kartą.
- Atsisėskite, užmerkite akis – prisiminkite malonias akimirkas, kurias patyrėte.
- Palaikykite rankas po šaltu vandeniu.
- Rūpinkimės ne tik savo vaikais – nedvejokite pranešti vaiko teisių apsaugos tarnybai ar policijai, jeigu įtariate, jog kaimynai ar pažįstami smurtauja prieš savo vaikus.
Pasaulyje pirmasis SVS atvejis aprašytas 1868 metais. Vaiko smegenys buvo sukrėstos dėl to, kad tėvai jį purtė. Senatvėje žmogus gali patirti panašią būklę, kaip SVS, tik ji galėtų vadintis Sukėsto senuko sindromu (SSS), mat metams bėgant smegenys traukiasi, kraujagyslės atsipalaiduoja ir gali pakenkti net stiprus galvos purtymas sakant „ne“.
Aistė Dovydaitytė
„Mamos žurnalas“