
Apie dinaminę kūdikių mankštą sklando dvi prieštaringos nuomonės. Vieni specialistai sako, kad tai nepakeičiamas kūdikių lavinimas, kiti siūlo būti labai atsargiems, nes gresia SKS (sukrėsto kūdikio sindromas). Išklausykime.
ADRIANOS ATRAKCIONŲ PARKAS
Pasakoja Adrianos mama Diana Paukštytė
Kur išmokome. Apie dinaminės mankštos pratimus vyras sužinojo prieš 20 metų, ir jau tada nusprendė mankštinti savo būsimą vaikutį. Mūsų draugai irgi mankštino savo vaikus, tad ir mums pasakė, kur galime išmokti. Kreipėmės į R.Šemetos mokyklėlę, ten ir išmokome visko. Labai padėjo knyga „Kūdikystės ekologija“ (autorius M. Trunovas).
Kam to reikia? „O kam to reikia? – dažnai mūsų klausia aplinkiniai, – vaikas juk ir taip užaugs“. Gal taip tėvai sako, nes tingi užsiimti su savo vaiku? Mes – už sportą, kūno kultūrą ir lavinimą, nes tai yra sveikas gyvenimo būdas nuo pirmų dienų. Tokiam užsiėmimui kaip dinaminė mankšta reikia daug kantrybės ir jėgų, bet rezultatas tiktai teigiamas. Nesiekiame iš Adrianos padaryti sporto čempionės, tiesiog norime, kad dukra normaliai vystytųsi.
Ar tai pavojinga. Gal iš šalies atrodo, kad tai pavojinga, bet juk tėvai jaučia savo vaiką. Ir jeigu jam kas nors nepatiks, kūdikis nekentės, o iš karto pradės verkti. Pagrindinis aplinkinių klausimas: ar nebuvo traumų? Galiu pasakyti, kad jeigu nuosekliai ir neskubėdami tai atliksite, viskas bus gerai ir pavyks išvengti traumų. Jeigu kas dieną nuo 2 savaičių kūdikį pradėsite kilnoti ir mankštinti, pamatysite tik teigiamus dalykus: pamažu sutvirtėja raumenukai, nebepučia pilvuko.
Pradžia – labai anksti. Dinaminės mankštos pratimus galima pradėti takyti labai anksti, kai kūdikis yra vos kelių savaičių. Iš pradžių geriau mankštinti prižiūrimiems specialisto. Šie pratimai gali būti pavojingi sveikatai, jeigu atliekami netinkamai. Pratimų atlikimas reikalauja atitinkamo psichologinio, techninio ir fizinio pasirengimo. Nerekomenduojame mankštinti savamoksliškai, be patyrusio ir kvalifikuoto instruktoriaus konsultacijos. Iš pradžių reikia labai atsargiai elgtis. Negalima daryti pertraukų, nes kūdikis greitai primiršta pratimus, o ir jo svoris nuolat kinta.
Adrianos ritmas. Šiuo metu gyvename Palangoje. Šiltuoju metų laiku tai ideali vieta mankštinti kūdikį lauke. Pratimus darome reguliariai – ryte, per pietus ir vakare prieš miegą. Vyro darbovietė šalia namų, tad kai jis grįžta pietauti, pamankština ir Adrianą. Mankštinsime dukrytę tol, kol pakelsime. Skatiname dukrelę ir kitaip sportuoti. Įrengėme jai švedišką sienelę, ant kurios Adriana puikiai kabo jau nuo 8 mėnesių, ruošiamės įrengti laipiojimo sienelę, nes esame alpinizmo ir laipiojimo mėgėjai. Kai dukra pradės bėgioti, reikės ieškoti naujos kūno kultūros lavinimo metodikos.
Pratimų nauda. Didžiausia šių pratimų nauda – tėvelio ir dukros bendravimas. Šie pratimai mergytei labai pakelia nuotaiką, ji krykštauja kaip atrakcionų parke. Dinaminė mankšta padėjo sutvarkyti Adrianai pilvuko problemas.
Per dinaminę mankštą treniruojami kūdikio raumenys, sąnariai bei sausgyslės, daroma teigiama įtaka ir visoms kitoms organizmo sistemoms.
Pratimai suaktyvina kūdikio medžiagų apykaitos procesus, skatina vidaus organų darbą, vysto judesių koordinaciją ir vestibiuliarinį aparatą, o tai padeda vystytis psichikai. Šie pratimai daug reiškia ir traumų profilaktikai, nes sustiprina vaikelio sąnarius. Kūdikio kūnelis pasiruošia tinkamai reaguoti į galimas traumas. Šie pratimukai – geras būdas koreguoti kai kuriuos nukrypimus: padidėjusį ar sumažėjusį tonusą, įvairias asimetrijas, šleivapėdystę, kreivakaklystę ir t. t. Pažymėtina, kad pratimai stimuliuoja žarnyno peristaltiką, padeda esant vidurių užkietėjimui, atlaisvina iš žarnyno dujas.
Bendri patarimai. Prieš mankštą reikėtų padaryti švelnų viso vaikelio kūno masažą. Pastebėjome, kad dukrai labiau patinka daryti įvairius pratimus, nes tas pats kartojamas jai greitai pabosta. Tėtis su mažyle atlieka apie 20 pratimų, kiekvieną mėnesį atsiranda vis naujų. Pratimus su Adriana tėvelis pradėjo daryti nuo trijų pakartojimų, tris kartus per dieną. Kad priprastų mažylės sąnariai, visą mėnesį jis atlikdavo kūdikio pakėlimo pratimus už vienos ir už kitos rankelės, už vienos ir kitos kojelės. Vėliau prasidėjo įvairūs lengvi pasiūbavimai ir švytavimai, o po 3-4 mėnesių – net ir kūlversčiai.
Pratimai
1 pratimas. Laikymas už rankyčių ir kojyčių. Šį pratimą reikia pradėti daryti nuo 2 savaičių, nes vėliau vaikelis priaugs svorio ir bus pavėluota. Prieš pradedant šį pratimą reikėtų duoti kūdikiui įsikibti į pirštą, bandyti pakelti vaikelį iš gulimos padėties ir vėl nulesti ant nugarėlės.
2 pratimas. Kilnojimas paėmus už vienos rankytės. Duodame Adrianai įsikibti į nykštį ir savo pirštais suimame vaikelio rankelę žemiau riešo. Kilnojame perimdami vaikelį iš vienos rankos į kitą arba viena ranka, kol ji nepavargsta. Perėmimas nuo vienos rankos į kitą gerai vysto kūdikio griebimo refleksą.
3 pratimas. Kilnojimas paėmus už vienos kojytės. Po to – kilnojimas perėmus kojytes.
4 pratimas. Kilnojimas paėmus už rankyčių.
5 pratimas. Kilnojimas paėmus už abiejų kojyčių.
6 pratimas. Švytuoklė paėmus už rankyčių.
7 pratimas. Švytuoklė paėmus už kojyčių.
8 pratimas. Švytuoklė paėmus už kojytės ir rankytės.
9 pratimas. Švytuoklė paėmus už vienos kojytės.
10 pratimas. Sukinukas laikant už dviejų kojyčių.
11 pratimas. Sukinukas laikant už dviejų rankyčių.
12 pratimas. Sukinukas laikant už vienos kojytės.
13 pratimas. Bangelė laikant už dviejų kojyčių.
14 pratimas. Dubenuko sukimas.
15 pratimas. Nugaros raumenukų stiprinimas.
16 pratimas. Persivertimas atgal-pirmyn.
17 pratimas. Persivertimas atgal ant peties.
18 pratimas. Kūlverstukas pirmyn.
19 pratimas. Saulutė.
20 pratimas. Stovėsena ant vienos kojos.
Mama Diana Paukštytė
„Mamos žurnalas“