Akimirka, kai mama ir tėtis pamato savo vaikutį ultragarso aparato ekrane, sujaudina iki ašarų. Tėvams tyrimas ultragarsu – jaudulys, emocijos, o gydytojams – didžiulis informacijos šaltinis.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja akušerė ginekologė Eglė Machtejevienė.
Priminkite skaitytojoms echoskopijos istoriją – kada šis metodas pradėtas taikyti ir kaip jis pasikeitė dabar?
Ultragarso akušerijoje pradininku gali būti vadinamas škotas gydytojas Janas Donaldas, kurio pirmieji darbai spaudoje pasirodė 1958 m.
Pirmieji ultragarso aparatai labai skyrėsi nuo dabartinių – jie buvo ne tik dideli, bet ir jų kokybė, lyginant su šių dienų, labai skyrėsi.
Ultragarso aparatai, kurie jau šiek tiek buvo panašūs į šiuolaikinius, pasirodė apie 1963 m. Ši technologija sukėlė tikrą revoliuciją akušerijoje – tapo įmanoma pamatyti dar negimusį vaisių ir nustatyti jo patologiją. Po to šis tyrimas labai sparčiai paplito po visas šalis. Lietuvoje tyrimas ultragarsu akušerijoje pradėtas naudoti apie 1971 m. Kauno klinikose. Reikia pažymėti, kad šis tyrimas labai sparčiai tobulėjo, ir tai daugiausia susiję su kompiuterinių technologijų tobulėjimu.
Šiandien gydytojas akušeris-ginekologas gali stebėti vaisių nuo pat pirmųjų gyvenimo savaičių iki gimimo. Ultragarso tyrimo metu tiriame ne tik vaisiaus anatomiją, bet atliekame ir vaisiaus ar mamos kraujotakos tyrimus, kurie mums leidžia diagnozuoti įvairias su nėštumu susijusias problemas. Be ultragarso tyrimo mes savo darbo jau nebeįsivaizduojame.
Per kiek laiko galima tapti geru tyrimo ultragarsu gydytoju? Kiek reikia mokytis, stažuotis, praktikuotis?
Bazinį ultragarsinį tyrimą turi mokėti atlikti kiekvienas gydytojas, turintis licenciją dirbti gydytoju akušeriu-ginekologu. Norint tapti patyrusiu gydytoju, reikia nuolatos atnaujinti ir gilinti savo teorines žinias, atlikti kuo daugiau kokybiškų ultragarso tyrimų. Kuo gydytojas dažniau tirs tam tikrą patologiją, tuo daugiau bus įgudęs ją atpažinti. Pavyzdžiui, 11–13 nėštumo savaičių vadinamoji tyrimo ultragarsu „mokymosi kreivė“ yra 80 atliktų ultragarso tyrimų. Tik po jų gydytojas gali panašiai tiksliai atlikti vaisiaus matavimus. Taip pat svarbu, kaip dažnai gydytojas tiria ultragarsu, – daugiau patyręs bus tas, kuris atlieka kelis šimtus tyrimų per metus, nei tas, kuris atlieka keliasdešimt. Ypač svarbi paties ultragarso tyrimo kokybė, kuri priklauso nuo gydytojo kompetencijos ir, žinoma, nuo ultragarso aparato galimybių.
Pastaruoju metu skiriama daug dėmesio ultragarso tyrimo kokybei gerinti. Netiksliai atliktas tyrimas sukelia daug nerimo ir baimės pacientei, dėl to kuriami protokolai, kuriais vadovaujamasi siekiant išvengti klaidų. Šiuose protokoluose yra aprašomi visi privalomi atlikti veiksmai ultragarso tyrimo metu. Gydytojas, įtaręs patologiją, pacientę siunčia į Perinatologijos centrą, kur diagnozė tikslinama, atliekamas išsamesnis ultragarso tyrimas. Gydytojai, gebantys atlikti specializuotą ultragarso tyrimą, dažnai turi turėti papildomą įgūdžius patvirtinantį dokumentą.
Šiuolaikinė medicina tampa vis daugiau atvira ir pacientei prieinama. Vis dažniau į mūsų kliniką atvyksta pacientės, kurios apie būsimą tyrimą jau žino, jos informacijos ieško internete. Dėl to kuriami ir specialūs tinklalapiai, kuriuose suteikiama profesionali reikalinga ir teisinga informacija. Tarkime, informacija apie 11–13 nėštumo savaitės tyrimą ultragarsu pacientėms pateikiama adresu http://www.fetalmedicine.com/fmf/. Beje, tame pačiame puslapyje pateikiama ir informacija apie gydytojus, kurie išklausę 11–13 nėštumo savaičių ultragarso tyrimo kursą ir turi tai patvirtinantį pažymėjimą. Pacientė gali rinktis gydytoją, kuris jai šį tyrimą atliks. Manau, kad tokios viešos informacijos bus vis daugiau.
Kokiu nėštumo metu svarbiausia atlikti tyrimą ultragarsu?
Pagal galiojančius įstatymus, šiuo metu numatyti du tyrimai ultragarsu: 11–13 savaitę ir 18–20 nėštumo savaitę.
11–13 savaičių tyrimas svarbus todėl, kad šiuo laikotarpiu nustatomas tiksliausias nėštumo laikas, matuojant vaisiaus viršugalvio–sėdmenų matmenį. įvertinama ir tai, kiek yra vaisių. Nustačius daugiavaisį nėštumą, jo priežiūra skiriasi, todėl tai svarbu nustatyti anksti. Šiuo nėštumo laikotarpiu galima matuoti ir sprando vaiskumos sritį – skysčio sankaupą sprando srityje. Padidėjusi sankaupa rodo riziką vaisiaus chromosominėms anomalijoms, širdies ydoms, infekcijai ir kitoms patologijoms atsirasti.
Aptikus, kad sprando vaiskumos matmuo padidėjęs, pacientė turėtų būti tiriama išsamiau, jai atliekami papildomi ultragarso tyrimai ir kraujo tyrimas. Išsamus tyrimas atliekamas Perinatologijos centruose.
18–20 savaičių tyrimo metu matuojami keturi pagrindiniai vaisiaus matmenys: galvos ir pilvo apimtys, atstumas tarp galvos kaulų ir šlaunikaulio ilgis. Pagal šiuos kriterijus skaičiuojamas numatomas vaisiaus svoris ir tikslinamas nėštumo dydis bei gimdymo data. Tyrimo metu vertinama, kaip vystosi vaisius ir ar nėra jo raidos ydų. Dažnai pacientės klausia apie vaisiaus lytį – antrojo echoskopijos tyrimo metu (18–20 savaites) lytis matoma apie 99 proc. atvejų.
Kuo trimačiai ultragarso aparatai pranašesni už įprastus dvimačius? Kodėl poliklinikose vis dar dvimačiai, o privačiose klinikose – 3D/4D?
Pagrindinis ultragarso aparatas, naudojamas akušerijoje, yra dvimatis, kai ekrane matomas „plokščias“ vaizdas – tiriamos srities skerspjūvis. Šiuolaikiniai aparatai dažnai turi ir 3D (erdvinio vaizdo) ar 4D (erdvinio vaizdo realiu laiku) funkciją. Šios papildomos funkcijos gali būti naudojamos vaisiaus raidos ydų apžiūrai, tačiau šiais laikais jos atlieka „fotoaparato“ funkciją. Pacientė, norėdama trimatės vaisiaus nuotraukos, renkasi šią paslaugą, todėl ji dažniau atliekama privačiame sektoriuje.
Ar tyrimas ultragarsu nekenkia vaisiui ir mamai?
Ultragarso tyrimas turėtų būti atliekamas kiek galima rečiau. Nėštumo metu viskas, kas nereikalinga, yra žalinga. Todėl daugelis akušerių-ginekologų draugijų nerekomenduoja atlikti ultragarso tyrimo vien tik norint sužinoti lytį, atlikti vaisiaus nuotrauką ar pan. Ultragarso tyrimas turi turėti priežastį ir, esant reikalui, tai nepakeičiama priemonė ligai nustatyti ar sužinoti apie ligos eigą. Ultragarsas – tai aukšto garso dažnio banga, nešanti energiją. Todėl galimas vadinamasis „mechaninis“ ir „terminis“ pašalinis poveikis. Šis poveikis nežymus, atliekant dvimatį ultragarso tyrimą, ir šiek tiek didėja, atliekant Doplerio tyrimą (tiriant kraujotaką), todėl nėštumo pradžioje rekomenduojama Doplerio tyrimo vengti.
Ultragarso poveikis priklauso ir nuo aparato – naujesni ir tinkamai sureguliuoti aparatai turi mažesnį poveikį. Kadangi ultragarso tyrimas dar palyginti jaunas, jo pašalinis poveikis vis dar tyrinėjamas. Vis dėlto ultragarso tyrimas šiuo metu – pati saugiausia spindulinės diagnostikos procedūra, lyginant su rentgenologiniu ar kitais radiologiniais tyrimais.
Koks pirmojo ir antrojo ultragarso tyrimo nėštumo metu tikslas?
11–13 nėštumo savaitę atliekamo tyrimo pagrindiniai tikslai yra patikslinti nėštumo trukmę, nes tai pats tiksliausias nėštumo laiko nustatymo metodas, bei nustatyti, kiek yra vaisių gimdoje. Esant daugiavaisiam nėštumui, jo priežiūra skiriasi, todėl kitą tyrimą ultragarsu reikėtų atlikti anksčiau nei įprastai (18–20 nėštumo savaitėmis) dėl didesnės rizikos dvynių nėštumo metu. Šio, pirmojo, ultragarso tyrimo metu patiksliname, ar vaisius gyvas, ar nėra didžiųjų vaisiaus raidos ydų, galimai nesuderinamų su gyvybe, bei įvertiname vaisiaus chromosominių anomalijų riziką. 18–20 nėštumo savaičių, arba antrojo nėštumo trimestro, ultragarso tyrimas lieka pagrindinis vaisiaus raidos įvertinimo tyrimas, kurio metu stebima, ar nėra vaisiaus vystymosi sutrikimų. Vis dėlto tendencija yra tokia, kad kuo toliau, tuo daugiau apie vaisių pasakysime ankstyvuoju nėštumo laiku.
Ar tikslesnis tyrimas, atliekamas pro makštį, ar per pilvo sieną?
Pirmosiomis nėštumo savaitėmis ultragarso tyrimas dažniau atliekamas pro makštį. Vėliau nėštumo metu paprastai tiriama per priekinę pilvo sieną. Tyrimas užtrunka apie 20–30 min.
Ar moteris turi tyrimui ultragarsu kaip nors pasiruošti (gerti vandens)?
11–13 nėštumo savaičių ir 18–20 savaičių ultragarso tyrimui specialiai ruoštis nereikia. Tyrimo metu dažnai dalyvauja šeimos nariai, tačiau mažų vaikų vestis į tyrimą nepatariame, nes kartais tenka pranešti ir ne tik gerų žinių.
Ką „pamato“ ultragarso aparatas?
Dažnai pacientės šiam tyrimui ateina gerai nusiteikusios ir tikisi gerų naujienų – pamatyti savo vaisių ekrane, kaip jis juda, domisi, kokia bus vaiko lytis. Tačiau pirmasis ultragarso tyrimo tikslas – įvertinti vaisiaus raidą. Ultragarso tyrimo metu matomi vaisiaus vidaus organai, kūno sandara.
Kelintą savaitę jau galima nustatyti nėštumą ultragarsu?
Nėštumą diagnozuoti atliekant ultragarso tyrimą pro makštį galima jau 5 nėštumo savaitę – tuo metu gimdos ertmėje matyti gemalo pūslytė. 6 savaitę jau matomas embrionas ir jo širdies veikla.
Kelintą savaitę galima nustatyti lytį?
Lytį 90 proc. tikslumu galima nustatyti jau nuo 12 savaičių, tiesa, tai priklauso nuo ultragarso aparato ir gydytojo patyrimo. Dažniausiai lytis pasakoma antrojo nėštumo trimestro ultragarso tyrimo metu.
Ar sunku ultragarso aparatu nustatyti vaisiaus svorį? Girdime pasakojimų apie gana dideles paklaidas?
Kuo mažesnis vaisius, tuo matavimas tikslesnis. Didėjant vaisiui, matavimo paklaida irgi didėja.
Nėštumo pabaigoje ji gali siekti ir iki 10 proc. vaisiaus masės.
Ar echoskopas parodo visus vaisiaus sklaidos sutrikimus, ligas?
Visų ligų neparodys joks echoskopas, nes kai kurių ligų simptomų ultragarso aparatu negalima pamatyti.
Vaisiaus raidos ydos nustatomos vis dažniau, kai kurios yra lengviau atpažįstamos nei kitos. Tarkime, centrinės nervų sistemos raidos ydų nustatome iki 90 proc., tuo tarpu širdies ydų – tik 60 proc.
Neila Ramoškienė
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai