
Ugnė ir Renata
Vaikų miegas yra viena aktualiausių tėveliams temų. Kodėl nemiega, kaip užmigdyti, kiek turi miegoti, kada ir kaip pasitelkti miego ritualus…
Susipažinkime su dviem mamomis, kurios sukūrė savo migdymo metodą, kuris sulaukė didžiulio susidomėjimo. Kalbiname Ugnę Druskienę ir Renatą Janulevičienę – migdymo metodo „Gėrio sapnai“ įkūrėjas, www.geriosapnai.lt
Papasakokite apie save. Kaip kilo mintis sukurti migdymo metodą?
Renata: Esame dvi mamos, kolegės, bendro likimo draugės. Taip jau atsitiko, kad mūsų vaikai (7 m. Kipras ir 3,5 m. Henrieta) nuo mažų dienų buvo tikri „nemiegiukai“, tik nemigos istorijos labai skirtingos. Ugnė kovojo su dukrytės nenoru eiti miegoti, mažąją buvo sunku paguldyti į lovą, migdymo procesas trukdavo iki 2 valandų. O aš kankinausi dėl labai neramaus savo sūnaus nakties miego. Būdavo, keldavausi prie jo mažiausiai 5 kartus per naktį. Taigi turėjome skirtingų miego problemų, kurias stengėmės išspręsti įvairiausiais būdais, nes abi jautėmės labai išvargintos dėl nuolatinės nemigos.
Ugnė: Kai jau buvau ties išsekimo riba ir visiškai praradusi viltį, kad kažkas mums gali padėti, „atskrido“ idėja apie Gėrio debesėlį. Dabar suprantu, kad mano klaida buvo ta, jog savo dukrą migdžiau „savimi“, – laikiau jos rankytę, glosčiau ir pan. Ji tiesiog turėjo blogus miego įpročius. Bet vieną vakarą netikėtai kilo mintis apie stebuklingą, sapną atnešantį debesėlį, kurio laukti reikėjo užmerktomis akytėmis. Ekspromtu kuriant apie jį istoriją pastebėjau, kad man pavyko greičiau užmigdyti dukrytę. Šį eksperimentą tęsiau, ir jis vis stebino savo poveikiu kiekvieną vakarą. Atsiradus miego herojui, Henrieta ėmė jaustis daug saugiau ir ramiau. Jai vis mažiau reikėjo manęs migdantis, kol vieną dieną ji ėmė ir pati savarankiškai užmigo. Šia patirtimi pasidalinau su Renata ir mes nusprendėme šį atradimą išvystyti iki tikros migdymo metodikos.
Kaip manote, kodėl vaikai sunkiai užmiega?
Ugnė: Statistika rodo, jog miego problemos yra vienos iš didžiausių problemų, su kuriomis susiduria tėveliai. Miegas dar vadinamas „laikinąja mirtimi“ – tai būsena, kai mes negalime savęs kontroliuoti, iki galo funkcionuoti ir laikinai tarsi išeiname iš gyvenimo. Vaikas ypač bijo tos nežinomybės, nesijaučia saugus, todėl taip trokšta atitolinti migdymosi procesą. Kad jaustųsi geriau, jam reikia mamos šalia. Su mama jam drąsiau, ramiau, saugiau, bet tada migdymo procesas tampa tarsi nesibaigiančiu, pavyzdžiui, vaikas vis prašo atsigerti, į tualetą, apkabinimo ar ilgos ilgos pasakos. O pavargusi mama turi laukti, kol vaikas nusikamuos ir tiesiog užmigs. Tai patiria daugybė šeimų, tai patyrėme ir mes.
Renata: Vaikų miegui labai daug įtakos turi ir tėvelių psichologinė būsena. Mūsų gyvenime netrūksta streso, negatyvumo, rūpesčių ir skubos.
Vaikai negali atsiriboti nuo to, ką jaučia ir kuo gyvena tėvai, mes nė nepastebime, kaip jie perima mūsų jausmus, nors, atrodo, kruopščiai slepiame, kad nieko blogo vaikai nepamatytų. Apie tai labai gerai yra pasakęs psichologijos analitikas Viktoras Šapurovas: „Iš esmės vaiko gebėjimas užmigti priklauso nuo tėvų vidinės būsenos, nuo gebėjimo mylėti savo atžalas, jų neverčiant, nespaudžiant, suteikiant laisvą galimybę užmigti.“
Ką tėvams siūlote daryti?
Ugnė: Siekiant išspręsti miego problemas, svarbiausia ir pirmiausia, kuo tėveliai turėtų pasirūpinti, – miego tvarka. Pradėti reikia nuo miego režimo, pasirūpinti, kad vaikas eitų miegoti laiku, tik be jokios prievartos. Vyresni vaikai (nuo 2 m.) turėtų būti migdomi iki 21 val. vakaro, nes iki vidurnakčio išskiriama daugiausia augimo hormono, taigi, kuo daugiau vaikas pamiegos iki vidurnakčio, tuo kokybiškesnė bus jo raida.
Renata: Svarbi miego aplinka, ji turi būti raminanti, neblaškanti vaiko dėmesio, todėl neapkraukite vaiko lovelės žaislais, ryškiais patalais ir dekoracijomis, nes tai ne žaidimų zona. Ir pats svarbiausias žingsnis – ritualai. Jie padeda vaikelį tinkamai nuteikti miegui. Įprastas ritualas, toks kaip prausimasis, pižamos rengimasis ir pasakos skaitymas, turi būti maždaug vienodos trukmės, ne per ilgas, maždaug 30–60 min. Visas ritualas vaikučiui turi kelti geras emocijas, tačiau veikla turi būti raminanti. Vaikelis turi išmokti užmigti su nedidele tėvų pagalba. Jeigu sėdėsite šalia ir glostysite nugarytę, tai vaikas prie to pripras ir negalės be to užmigti savarankiškai.
Tinkamus įpročius reikia formuoti pratinant savarankišką užmigimą, nuo to priklauso ir visas nakties miegas. Jeigu vaikas mokės savarankiškai užmigti, naktį prabudęs, jis galės taip pat savarankiškai užmigti be tėvų pagalbos. Tai yra esminis dalykas, kurio tėveliai turi išmokinti vaikus, jei nori ramiai miegoti naktį. Tikėtina, kad protestų neišvengsite, tačiau užtenka vidutiniškai 4–5 vakarų, kad susiformuotų nauji įpročiai.
Kodėl miegas toks svarbus augančiam vaikui ir kodėl tėvai dėl gerų miego įpročių turi pasistengti?

Ugnė: Teko daug domėtis šia tema, todėl žinome, kad geras miegas yra gyvybiškai svarbus visiems. Bet tai ypač svarbu kūdikiams ir vaikams, nes pirmuosius kelerius metus sparčiai vystosi jų smegenys. Todėl jei vaikas negauna pakankamai miego, reikėtų nerimauti.
Moksliniais tyrimais įrodyta, kad kokybiškas miegas:
- Gerina smegenų veiklą. Išsimiegoję vaikai pasiekia geresnių rezultatų mokydamiesi, pasižymi didesniu IQ.
- Padeda reguliuoti emocijas. Net palyginti neutralūs dirgikliai, kurie normaliomis sąlygomis nesukelia pykčio, gali suintensyvėti, kai trūksta miego. Tokie vaikai gali būti agresyvesni ir turėti sunkumų, bendraujant su kitais vaikais.
- Skatina augimą. Miego metu organizmas gamina pakankamą kiekį hormonų bei kitų cheminių junginių, kurie padeda vaikui augti ir būti stipriam.
- Stiprina imunitetą. Vaikui miegant mažiau nei 7 valandas per naktį, peršalimų rizika didėja net tris kartus, lyginant su tais, kurie miega daugiau.
- Apsaugo nuo fizinių sutrikimų, tokių kaip nutukimas, diabetas, širdies ligos.
Papasakokite apie savo migdymo metodą.
Ugnė: Pagrindinė metodo dalis – pasaka. Mes sukūrėme istoriją, kuri daro įtaką vaiko elgesiui ir padeda tėvams sukurti efektyvų migdymo ritualą. Jos herojus – debesėlis Gėris – švelniai skatina susidraugauti su miegeliu, įveikti baimes, atsipalaiduoti ir ramiai klausyti spalvoto sapno istorijos savo lovelėje. Kai vaikas susipažįsta su debesėliu, jis jam tampa autoritetu, kurio smagu klausyti, net jei reikia užsimerkti. Užsimerkęs vaikas klauso, kokį sapną jam debesėlis atnešė, taip jis greičiau nusiramina, pačiu maloniausiu būdu pratinasi prie tamsos, o vaizduotėje piešia mamytės sekamą istoriją. Bet čia tik pradžia, nes debesėlis niekur nesitraukia, jis yra ir sargas, kuris saugo vaikutį visą naktį, nes miega šalia ant pagalvės.
Renata: Mūsų sukurto metodo tikslas – padėti tėvams išmokyti vaikelį savarankiškai užmigti ir miegoti savo lovoje visą naktį. Naudojant „Gėrio sapnų“ priemones, ugdomas esminis dalykas – saugumo jausmas. Turėdama šiuos „įrankius“, kurie skatina gerą elgesį ir kuria malonų miego ritualą, mama gali vaiką tarsi užprogramuoti gerai jaustis ne tik naktį, bet ir kitą dieną. Taip diena po dienos – ir štai mes turime asmenybę, kuri ne tik moka savarankiškai užmigti, bet ir apskritai pozityviai žvelgia į gyvenimą ir lengvai juo eina į priekį… Ir visa tai tik dėl to, kad mama nepatingėjo tam skirti 15 minučių kas vakarą. „Gėrio sapnų“ metodas yra pozityvumo programavimas vaikui ypač svarbiu metu – prieš miegą.
Kaip daiktai gali palengvinti vaiko užmigimą?

Ugnė: Visi mūsų sukurti daiktai (knyga, pagalvė, pižama, miego kalendorius, migdukas/šildukas) yra metodikos įrankiai, kurie padeda greičiau pasiekti pagrindinį tikslą – sukurti vaikui malonią, saugią aplinką ir miego ritualą, kurio jis lauktų kiekvieną vakarą. Metodas be Gėrio knygutės, pagalvės ar pižamos jau nebus toks efektyvus.
Renata: Visi migdymo daiktai sukuria labai realistišką įspūdį: vaikas jaučiasi saugesnis, nes debesėlis čia pat. Tarkime, pižama skirta sustiprinti realistišką debesėlio pojūtį, ir vaikas, jau rengdamasis ją, tarsi persikelia į miego režimą, kuriam vadovauja debesėlis Gėris. Miego kalendorius skirtas greitam ir lengvam režimo sukūrimui. Vidutiniškai užtenka 5 dienų, kad įpratintume vaikutį prie naujos miego tvarkos.
Kuo svarbi pagalvė miego kokybei?
Ugnė: Mūsų tikslas – miego problemą spręsti iš esmės. Gal atrodo keista, kodėl čia ta pagalvė? Bet ji yra esminė miego dalis, ant jos vaikelis deda galvytę, ji turi būti sveika ir, žinoma, ypatinga pačiam vaikui. Todėl sukūrėme pagalvę su debesėlio Gėrio atvaizdu. Ji svarbi ne tik kaip daiktas, bet kaip emocija, nes atlieka „migduko“ vaidmenį. Vaikučiui eiti į lovytę kur kas smagiau, kai jo laukia miego draugas ir sargas.
Renata: Pagalvė miego kokybei turi labai didelės įtakos. Vaikai naktimis vartosi, prakaituoja, o ypač daugėja alergiškų dulkių erkutėms vaikų. Dėl šių priežasčių vienareikšmiškai pasirinkome grikių lukštų užpildą. Daugybę metų ant šių pagalvių miega visa mano šeima, puikiai esu susipažinusi su visomis gerosiomis jų savybėmis. Tie, kurie jas naudoja, tvirtina, kad tai – viena geriausių pagalvių miegui. Ypač tinka vaikams, nes yra antialergiška, reguliuojamo aukščio, ant jos neprakaituoja galvytė, yra stabili atrama vaiko kakliukui. Mūsų pačių vaikams reikėjo kelių dienų, kol įprato. Bet dabar nenori jokių kitų pagalvių.
Kokio amžiaus vaikams skirtas šis metodas?
Ugnė: Mes rekomenduojame šį metodą taikyti vaikams, kurie jau klauso pasakų ir jas gali suprasti (paprastai tai yra nuo 2–2,5 metų). Tačiau pačią pagalvę galima naudoti ir kūdikiams nuo metų, nes jos aukštis reguliuojamas (nupilant dalį grikių lukštų).
Kaip sekasi mamoms, kurios nusprendė išbandyti šį metodą? Ar gaunate atsiliepimų?
Ugnė: Gauname labai daug gerų atsiliepimų ir ne tik iš mamyčių, bet ir vaikų priežiūros specialistų, psichologų. Viena mama atsiuntė laišką ir aprašė tą jausmą, kuomet vaikas išmoko pats užmigti ir miegoti savo lovoje visą naktį! Jai tai buvo pats didžiausias laimėjimas, panaikinęs nuolatinį stresą ir įtampą jos gyvenime. O mums – didžiausias įkvėpimas ir stimulas eiti pirmyn.
Renata: Žinoma, atsiranda ir skeptikių mamyčių, kurios mano, kad pačios gali geriau sugalvoti. Sutinkame, kad mamos geriausiai žino, ko reikia jų mažyliui. Tačiau, kurdamos savo metodiką, įdėjome labai daug patirties, kūrybos, pastangų ir laiko, kurio dažniausiai labai trūksta šiuolaikiniam žmogui.
P.S. Ir svarbiausias patarimas tėveliams! Jei susiduriate su migdymo sunkumais, linkime nekentėti ir pasiryžti keisti esamą situaciją! Nelaukite, nes miego problemos auga kartu su vaiku ir sunkėja. Blogiausia, kad jos kenkia sveikatai ir vaiko psichikai. Pasakykite pagaliau – VISKAS, gana, nuo šiandien pradedame naują tvarką. Tai truks labai trumpai – apie 5 dienas. Po to sakysite – kodėl anksčiau to nepadariau, nes tai labai lengva! Mūsų metodas yra Gėrio, ne Kančios!

Eglė Urvelytė, medicinos psichologė, sveikatos mokslų doktorantė:
„Gėrio sapnų“ metodika apima keletą svarbių psichologinių aspektų, kurie labai svarbūs reguliuojant vaiko miegą. Visų pirma padeda sukurti malonų, efektyvų, tinkamos trukmės ritualą vaiko migdymui. Debesėlis Gėris – smagi žaidimo forma, kuri padės įveikti vaikučio nenorą paklusti. Kitas aspektas – vaikučio gebėjimas savarankiškai užmigti ir išmiegoti savo lovelėje skatinamas pozityviosios psichologijos principu – t.y. vaiko auklėjimui naudojamas skatinimas (apdovanojimas), o ne bausmė. Tai padeda vaikui būti labiau motyvuotam atlikti tam tikrą elgesį (užmigti ir miegoti). Tokiu būdu vaikas jaučiasi saugus ir mylimas, nejaučia baimės. Skatinimai vėl skatina vaikus pakartoti panašius veiksmus ir vėl patirti malonumą. Tai yra veiksminga auklėjimo priemonė, kuri padeda sėkmingai formuoti vaiko charakterį ir valią.
„Mamos žurnalas“