Per Kūčias, Kalėdas ir Naujuosius namuose nukrauti stalai. O kur dar kalnai saldžių dovanėlių, kurias vaikams dovanoja keliolika Kalėdų Senelių.
Nenuostabu, kad „skanioji“ gruodžio pabaiga ir sausio pradžia ne vienam sukelia virškinimo problemų. Jei permaitinsite vaiką gardėsiais, šventė visai šeimai bus sugadinta.
Vaikų stalelis
Pedantiškai žiūrint, vaikams netinka beveik niekas nuo suaugusiųjų vaišių stalo. Kol vaikui neišdygę 16 pieninių dantų, o tai būna antrų metų pabaigoje, o kartais ir sulaukus pustrečių metų, jis negali sukramtyti kietų patiekalų, todėl netinka riešutai, kūčiukai.
Vaikams iki 3 metų visiškai netiks grybų patiekalai, aguonų pienas, aštriais prieskoniais gardinti, kepti, marinuoti, rūkyti, riebūs valgiai. O juk tai, mums, suaugusiesiems, skaniausia. Tad ruošiant bet kokį šeimos „baliuką“ reikia pagalvoti ir apie tai, ką dėsime ant vaikų stalelio.
Galima paruošti įvairių šviežių vaisių vėrinukų. Vaikai nemėgsta lupinėti mandarinų ar bananų, nesuvalgo iškart visos kriaušės ar obuolio, bet vaisius, supjaustytus gabaliukais, mielai valgo.
Nepakenks vienas kitas saldainis, nealergiškiems vaikams tiks ir keli šokoladiniai saldainiai (geriau 3 metų ir vyresniems).
Galima padėti zefyrų, kurie yra minkšti ir neatsitiks nieko blogo, jei jų paragaus net 1 metų vaikas.
Džiovinti vaisiai tiks, jei vaikas jau moka kramtyti – antrųjų metų pabaigoje. Patariama pirkti fasuotus džiovintus vaisius, o ne sveriamus, nes neaišku, kiek pirkėjų kokiomis rankomis juos čiupinėjo… Perkant džiovintus vaisius, visada reikia atkreipti dėmesį, ar jie yra nesulipę, ar nėra pelėsio. Vaikams iki 4 metų netinka rūkytos slyvos.
Vaikams patinka lengvai virškinamos vištienos ar kalakutienos kepsneliai, kurie gali būti pateikiami kaip vėrinukai.
Paprasčiausiai supjaustyti agurkai ir pomidorai, įdomiai sudėlioti lėkštėje, vaikams tiks šimtą kartų daugiau, nei įmantri mišrainė.
Sausainiai „grybukai“, nors ir sotūs, bet labai puošia vaikų stalą ir yra beveik „nekalti“.
Gražiai padekoravus vaikams įspūdį paliks (ir skrandukų nenualins) įprasti duonos gaminiai: riestainėliai, kukurūzai, duonos lazdelės, taleriai ar duoniukai.
Vaikų stalui puikiai tinka širdelių blynai.
Atsigerti tinka šviežios sultys. Kisieliaus, ypač tirštesnio, vaikams duokite tik kelis gurkšnius, nes kisieliai prailgina maisto buvimą skrandyje, greičiau pajuntamas sotumo jausmas.
VAIŠINIMOSI ATMINTINĖ
Prieš šventes tėvai turėtų priminti vaikams, kas nepatinka skrandukui:
Greitai ryjamas, blogai sukramtytas maistas, dideli maisto gabalai, nesuvilgyti seilėmis. Maistą būtina gerai sukramtyti.
Gausus vienkartinis skrandžio prikimšimas, ypač įvairiais sausais patiekalais.
Persivalgymas, ypač po to, kai skrandis ilsėjosi dieną ar ilgiau.
Mėsiški kepti, rūkyti, konservuoti patiekalai.
Maistas, gausiai pagardintas druska, pipirais, garstyčiomis, krienais, žaliais svogūnais, česnakais, čili.
Gėrimai su įvairiais priedais, cukrumi. Saldūs gėrimai slopina skrandžio rūgšties išsiskyrimą.
Labai karštas arba labai šaltas maistas ir gėrimai. Geriausia maisto temperatūra 20–35°C.
Sausas maistas, nerūpestingai kemšami įvairūs sumuštiniai.
Gazuoti gėrimai, nes jie sukelia vidurių pūtimą, žagsulį ar „rėmens ėdimą“.
Apskrudęs ir apdegęs maistas, kurio skrandis dažniausiai nesugeba įveikti.
Riebaluose virti ir skrudinti patiekalai: įvairūs traškučiai, žagarėliai, spurgos.
Susidedantys iš daugelio dalių patiekalai, nes kai kurių vaikas gali netoleruoti: tortai, pyragaičiai su kremu.
Vaikui pasidarė bloga
Kai vaikas į skranduką sukiša visokiausių – sūrių, saldžių, rūgščių, riebių – produktų, jo organizmas patiria šoką. Ypač kenčia vaiko kasa. Su šiuo išbandymu ne kiekvieno vaiko organizmas susitvarko. Ką jaučia vaikas, kuris persivalgė? Pirmiausia atsiranda sunkumo jausmas, vaikas gali tapti apatiškas, pradėti gulinėti. Kai kuriems vaikams gali pradėti trūkti oro, nes išsipūtęs skrandis spaudžia diafragmą.
Vienas iš persivalgymo požymių yra vėmimas. Jis atsiranda dėl to, kad skrandis nebesugeba įveikti į jį patekusių gardumynų. Po šventės ilgam gali sutrikti vaiko apetitas – taip organizmas ginasi nuo maisto pertekliaus. Laikinai gali sutrikti virškinimas ir dėl to atsirasti viduriavimas.
Jei vaikas šventės metu pasako, kad jam bloga, pirmiausia sustabdykite, kad nustotų valgyti, jei skauda pilvą – duokite spazmus atpalaiduojančių vaistų. Jeigu vaikas vėmė, ypač kelis kartus iš eilės, duokite gerti negazuoto natūralaus mineralinio vandens. Kai vaikas paprašys valgyti, duokite jam košių, trintos virtos mėsos, tik po kelių dienų grįžkite prie vaikui įprasto maisto. Po persivalgymo nepakeičiamos gerosios bakterijos.
Jei vaikas persivalgo tik per šventes, nieko bloga nenutiks. Tačiau persivalgymas gali tapti ir gyvenimo būdu, o tada jau bus labai rimtų bėdų.
Konsultavo doc. Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“