Apie vardų rinkimą rašėme daugybę kartų. Kalbėjomės su vardynų sudarinėtojais, kunigais ir net bioenergetikais. Teorijų, kaip teisingai išrinkti vardą, – daug. Viena iš jų mums pasirodė negirdėta ir įdomi. Kalbamės su psichologe, parapsichologijos akademijos vadove Janina Janulioniene.
Vardas ir runos
Janina Janulionienė jau beveik 30 metų domisi runomis. Pasak jos – tai neišsenkantis informacijos lobynas. Runos yra prieš maždaug 2000 metų rasti rašmenys, 24 raidžių (tiksliau – ženklų) abėcėlė. Runas vartojo skandinavai ir germanai. Ir ne tik – akmenų su runų ženklais randama ir Lietuvoje. Runos gali būti laikomos senovine Šiaurės Europos rašto sistema. Anksčiausi įrašai runomis yra iš maždaug 150 mūsų eros metų. Ši abėcėlė gyvavo labai ilgai – Europoje runos išnyko, kai maždaug VI amžiuje atsirado lotyniškas raidynas, o Skandinavijoje runos buvo vartojamos net iki XI amžiaus. Tam tikrais tikslais rašymas runomis Skandinavijoje (ypač Švedijoje) išliko net iki XX amžiaus.
Susieti vardus su runomis Janiną paskatino… pedagoginis darbas. Janina dirba psichologijos mokytoja Vilniaus S.Nėries gimnazijoje. Moteris pastebėjo, kad moksleiviai vienodais vardais yra panašaus charakterio, pomėgių, temperamento, net išvaizdos. Janina pradėjo gilintis į vardų reikšmes ir suprato, kad vardo raidės atitinka runų raidžių reikšmes ir leidžia skaityti žmonių likimus. Ši idėja „užkabino“ – paskatino atidžiau stebėti visus pažįstamus žmones, kurie turi tokius pačius vardus. Išvados nustebino. Paaiškėjo, kad žmonės, kuriuos vienija tokis pat vardas, yra vedami panašaus likimo. Dažnai net jų vaikai turi tokius pačius vardus! Šie buitiniai pastebėjimai pastūmėjo Janiną vis labiau gilintis ir ilgainiui (per kelerius metus) atsirado įdomi vardų ir runų teorija.
Vardas skamba ir skamba
Kiekviena iš 24 runų (kurios turi atitikmenis lotyniškoje, mūsų vartojamoje, abėcėlėje) turi reikšmę ir vibraciją. Manoma, kad runos gali veikti likimą, charakterį ir net sveikatą. Yra net gydymas runomis. Runos turi savo garsus (mantras), rankų padėtis (mudras) ir stovėseną – visa tai sustiprina jų poveikį organizmui.
Žinant, kad kiekvienas garsas turi reikšmę ir prasmę, savaime suprantama, kad tų garsų rinkinys (vardas) yra didžiulis informacijos užtaisas. Todėl vardo parinkimas – be galo atsakingas darbas. Juk vardas bus tas žodis, kuris žmogaus gyvenime nuskambės daugiausiai kartų. Per dieną net keliasdešimt sykių žmogus išgirsta garsiai ištartą savo vardą. Nereikia sakyti, kokia didžiulė yra žodžio galia (ne veltui Biblijoje skaitome, kad pirmiausia buvo žodis).
Žinant, ką reiškia kiekviena raidė (runa), galima išvengti klaidų renkant vardą, o gal net užprogramuoti vaiką sėkmingam gyvenimui.
Kiekviena raidė turi reikšmę
Rinkdami vardą dažniausiai pagalvojame, ką jis reiškia, norime, kad jis gražiai skambėtų ir derėtų prie pavardės. Remiantis runų teorija, šie dalykai neturi jokios reikšmės. Svarbiausia – iš kokių raidžių susideda vardas, nes kiekviena raidė turi savo reikšmę ir užtaisą. „Žinodama apie tai aš galiu patarti artimiesiems ir draugams, kurie renka savo vaikams vardus. Neseniai talkinau sūnaus draugo šeimai. Jie rinko dukrytei vardą. Pasakė man savo sugalvotus 7 variantus, o aš paaiškinau, kokias savybes galėtų turėti mergaitė, pavadinta vienokiu ar kitokiu vardu. Visos raidės (runos) yra geros, tačiau kai kurios iš žmogaus daug reikalauja, pavyzdžiui, raidė N (ją atitinka runa nauthiz) iškelia labai aukštus reikalavimus, žmogus, kurio varde yra ši raidė (ypač jei ji pirma) daug reikalauja ir kitų ir iš savęs, siekia tobulybės. Arba raidė O (ją atitinka runa othila) lemia, kad žmogus už viską brangiai sumokės. Raidė I (runa isa, kurios simbolis ledas) yra savotiškas stabdis, jei varde I raidžių daug, žmogus gyvenime pasiekia mažiau, nei galėtų. Kuo ilgesnis vardas, tuo sudėtingesnis žmogaus charakteris, o kartu – ir žmogaus likimas. Ilgo vardo pirmosios raidės valdo likimą pirmoje žmogaus gyvenimo pusėje, o antra vardo dalis – antroje pusėje. Tarkime, Kristinas iki 25 metų valdys raidės „kris“, o po 25-erių – „tina“.
Žmonės, kurių vardai prasideda raidėmis iš paskutinio abėcėlės ketvirčio, dažnai serga širdies ir kraujagyslių ligomis. Itin sudėtingą charakterį lemia sudurtiniais vardai, o ypač jei jie išgalvoti ar suplakti iš tėvų vardų“, – sako Janina.
Etikos sumetimais Janina straipsnyje atsisakė nagrinėti konkrečius vardus, kad nesikrimstų tėveliai, kurie savo vaikus jau taip pavadino.
Išsiduosime, kad mūsų paprašyta jį išnagrinėjo redakcijos darbuotojų vardus, ir gana daug kas atitiko tikrovę. Šia vardų ir runų ryšio teorija domisi įvairių pasaulio šalių mokslininkai, parašyta daug darbų.
Patarimai tėvams:
Patys geriausi vaikams yra žinomi ir daug metų vartojami vardai.
Iš kelių vardų ar žodžių sudaryti vardai gali neigiamai veikti vaikų likimą ir sveikatą.
Nereikėtų duoti dviejų vardų, nes tokie žmonės vėliau gali turėti problemų dėl susidvejinimo. Vienas vardas gali savo prasme kirstis su kitu, žmogus bus draskomas į dvi dalis. Jei labai norisi duoti du vardus, jų prasmės turi derėti.
Likimui svarbu vardai, kuriais žmogus vadinamas. Pase gali būti parašyti kad ir 5 vardai, jei žmogus vadinamas vienu vardu, tai tas vienas vardas ir yra svarbus.
Atsargiai su vardų iškraipymu ir trumpinimu. Jei Mariją vadinsime Mare, tai ji ir bus Marė, o ne Marija. Trumpinant susidaro visai kitas vardas, su kita prasme. Tai ypač būdinga rusiškiems vardas, kai Aleksandras tampa Saša, o Nikolajus – Kolia. Visiškai pasikeičia vardo raidės, o pagal runų teoriją – ir vardo prasmė. Žinoma, tai nereiškia, kad Kolia bus nelaimingas, tačiau jis niekada nepakils iki tokio lygio, kaip Nikolajus. Jis taip ir liks Kolia.
Ilgesnis, prabangesnis vardas lemia įdomesnį, įvairesnį gyvenimą. Įpareigoja, tačiau ir suteikia stiprumo.
Vardo ilginimas malonybinant (pridedant deminutyvines priesagas -ukas, -utė, -ukas, -ukė ir pan.) keičia vardo reikšmę, tačiau jo stipriai negadina. U raidė reiškia užsispyrimą. Mažiems vaikams jo ir šiaip pakanka, tačiau toks malonybinis trumpinimas gali stipriai padėti neryžtingam, silpno būdo žmogui.
Itin trumpi trijų raidžių vardai irgi nėra gerai. Jie tiesiog bereikšmiai.
Nereikėtų berniukų vadinti moteriškai vardais, o mergaičių vyriškais. Kita vertus, tokiam vaikui iš anksto užprogramuojamas išskirtinumas – apie jį visi sužinos, kaip mes žinome apie Gitaną Nausėdą ar Aldoną Pupkį.
Gimus vaikui, jei tėveliai jau yra išrinkę jam vardą, reikėtų tuo vardu jį pakviesti. Jei vaikas pradeda verkti arba susiraukia, vadinasi, tas vardas jam nepatinka, jei jis sureaguoja teigiamai, galima jam tokį vardą duoti.
Rinkdami vardą neignoruokite intuicijos. Mamos pasakoja, kad vardą staiga „išgirsta“ žiūrėdamos TV arba „pamato“ skaitydamos knygą. Nenumokite į tai ranka. Atkreipkite dėmesį ir į sapnus – dažnai tėvai susapnuoja būsimo vaikelio vardą.
Duodant vaikui senelių ar prosenelių vardus, reikėtų pasidomėti, kokio likimo tai buvo žmonės.
Nepasiduokite madingų vardų bangai. Najau norite, kad kieme lakstytų keli vaikai tokiu pačiu vardu? Tada neišvengiamai vaikai pradeda vardus iškraipyti, trumpinti, sugalvoja pravardes.
Jei vardas prasideda raide…
A (runa ansuz) – žmogus turi gerą iškalbą, laisvai reiškia mintis, todėl gali būti politikas, pedagogas. Tokie žmonės pilni įkvėpimo, entuziazmo yra išmintingi ir harmoningi. Tačiau gali kentėti nuo gerklės ar kvėpavimo takų ligų.
B (runa berkana) – vaisingumo runa, kuri padeda susilaukti vaikučio nevaisingoms poroms, suderina in ir jan pradus organizme, suteikia žmogui energijos. B reiškia gimimą, augimą, gausą, protą, išsilaisvinimą, atnaujinimą, meilės intrigą.
D (runa dagaz) simbolizuoja ir gėrį, ir blogį. Žmonės kurių vardai prasideda D raide, yra dvilypiai, turi savotišką požiūrį į pasaulį. Jiems būdingi prasiveržimai, pasikeitimai, dideli laimėjimai. Tačiau tokie žmonės dėl savo keistumo gali likti nesuprasti.
G (runa gebo) yra kolektyviškumo simbolis, tokie žmonės mėgsta bendruomenę, kompaniją, yra draugiški. Vieni sunkiai išbūna. Jų talentai ir gebėjimai geriausiai atsiskleidžia sąjungoje.
E (ruba ehwaz) – judėjimas, greitis, tekantis vanduo, savęs išraiška mene. Tokiam žmogui reikalingos permainos.
H (runa hagalaz) – jei vardas prasideda šia raide, žmogus bus gaivališkas, stiprus, nes runa hagalaz reiškia gamtos šėliojimą, griaunančias ir nesulaikomas jėgas, ypač oro.
I (runa isa) reiškia ledą. Raidė I – tarsi stabdis, neleidžiantis realizuoti savo norų. Tokie žmonės pilni veržlumo, noro veikti, tačiau juos kažkas stabdo ir trukdo planus įgyvendinti. Tačiau runa isa padeda sergant lėtinėmis ligomis.
J (runa jera) – gėrio runa. Žmonėms, kurių vardai prasideda raide J, sunku gyventi dėl nenoro ką nors nuskriausti. Jei vardo antra raidė yra U, pavyzdžiui, Jūratė, duoda užsispyrimo. Jera – taikos, laimės, derliaus, vilties runa.
K (runa kenaz) – ugnies šviesa. Žmonėms, kurių vardai prasideda K raide, būdingas atvirumas, įžvalgumas – regėjimas, žinojimas, kūrybinis potencialas, įkvėpimas.
L (runa laguz) reiškia vandens tekėjimą. Vardą iš L raidės turintys žmonės yra svajotojai, fantazuotojai, turi savo paslapčių. Jie greiti, mėgsta keliauti, yra amžinai jauni, nuolat judantys ir nuoširdūs. Jie per daug nesureikšmina gyvenimo nesėkmių ir stengiasi judėti į priekį.
M (runa mannaz) prasidedančių vardų savininkai turi nepaprastai stipriai išreikštą „aš“, didžiausią dėmesį skiria sau.
N (runa nauthiz) reiškia kantrybę. Žmonės, turintys vardus iš N raidės yra labai reiklūs sau ir kitiems. Visur siekia tobulybės.
O (runa othila) varde turintys žmonės gali daug pasiekti gyvenime, tačiau jie labai brangiai už tai užmoka. Kaip sakoma: atiduoda pusę karalystės už arklį.
P (runa perthro) prasidedančio vardo savininkai gimdami jau atsineša kažkokį turtą – gabumą, talentą. Tokie vaikai gali tapti menininkais, aiškiaregiais. Vardams iš P raidės būdinga gera dalia, džiaugsmas.
R (runa raidho) reiškia kelionę, todėl žmonės, kurių vardai prasideda R yra judrūs, nenustygstantys vietoje, mėgsta keliones. Tėvai, pavadindami sūnų Rimu ar Ramūnu, mano, kad vaikas bus ramus, tylus. O būna atvirkščiai – R raidė reiškia neramumą, aktyvumą.
S (runa sowilo) – tai saulė. Vardus iš S raidės turintys žmonės dažnai būna šiek tiek minkštakūniai, tačiau geranoriški, aplinkiniai kartais gali jų nesuprasti.
T (runa tiwaz) reiškia energiją ir karingumą. Tokio vardo savininkai yra teisybės ieškotojai, linkę būti lyderiais.
U (runa urus) – laukinio jaučio runa, ji reiškia jėgą, užsispyrimą, atkaklumą. Tai didelės energijos ir geros sveikatos užtaisas.
„Mamos žurnalas“
o kur v raide?
kur raide Z